YLE-Ydinvoimalat rakennetaan joka tapauksessa

price no issue?

YLE otsikoi "Ydinvoimayhtiöt tyrmäävät perääntymisväitteet" liityen spekulaatioihin, että voimalahankkeet voidaan perua, jos ne eivät kannata nykyisessä markkinatilanteessa. YLE antaa otsikossa ymmärtää, että ydinvoimalat tullaan joka tapauksessa rakentamaan. YLEn ote uutisoinnissa on poliitinen. YLEltä voisi olettaa asiantuntevaa talousjournalismia.
Itse asiassa voimayhtiöt kertovat omistajiensa olevan sitoutuneita ja valmistelevansa asiaa ja päätösten perustuvan kaupallisiin mahdollisuuksiin.
Tällä hetkellä ei ole tietoa,ettei hankkeisiin mentäisi, mutta eipä ole tullut tarjouksia voimaloista!
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/07/ydinvoimayhtiot_tyrmaavat_peraantymisvaitteet_1806658.html

Kaupallisin perustein rakennettavia voimaloita ei voi toteuttaa jos ne eivät ole kannattavia. Voimayhtiöt tuntuvat väittävän, että Suomessa ei talous toimi niin kuin muualla, Mankala-järjestelmä on kuitenkin marginaalinen etu ja sekin vaarassa komissiontutkinnassa.

Citibank- Ydinvoima ei kannata, se on Corporate Killer :
https://www.citigroupgeo.com/pdf/SEU27102.pdf
USAn suurin ydinvoimayhtiö Exelon National Goegraphic:ssa - Uudet ydinvoimalat eivät kannata:
http://news.nationalgeographic.com/2010/05/102005-new-nuclear-energy-grapples-with-costs/

Ydinvoimaloiden turvallisuuteen ja suunnitteluun liittyvät riskit ovat yksi tekijä, joka voi hävittää uusien voimaloiden kannatavuuden. Tarjolla olevissa prototyyppivoimaloissa on Sätelyturvakeskuksen ja Englannin hallituksen viranomaisten mukaan vaarallisia turvallisuus-puutteita ja suunniteluvirheitä
http://www.taloussanomat.fi/energia/2009/11/27/englanti-varoittaa-olkiluoto3-reaktorista/200924638/12
http://www.taloussanomat.fi/energia/2010/06/28/britannian-olkiluoto-3-vastatuulessa/20109011/12
Katso STUK lausunnot TVOn luvassa ehdotetuista voimaloista ja ydinvoiman valvontaraportit Olkiluoto3n rakentamisesta, www.stuk.fi

3

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • konkurssi

      TVOlla on ylimääräsiä riskejä Olkiluoto3:n myöhästymiestä. Samanlaista avaimet käteen sopimusta ei enää saa ja suomalaisen asiakkaan ja viranomaisten tarkkuus on laitostoimittajien tiedossa. TVO on välimiesoikeudessa AREVAn kanssa miljardikuluista, prosessi kestää vuosia ja jos TVO häviaa niin miljardien lisälasku on tulossa. Tilannetta on pidetty, jopa mahdollisena konkurssiriskinä TVOlle. Areva syyttää TVO:ta hidastelusta, myös STUK prosessit voivat aiheuttaa force major-tilanteita.

      Lisäksi TVO on ilmoittaa, että Olkiluoto 3:n uraani tulee Arevalta. Vaikuttaa ilmeiseltä, että tämän voimalan hintaa on hivutettu alas päin tekemällä kallis uraanin toimitussopimus.
      Arevan uraaninlouhinnan on epäilläään aiheuttaneen ympäristökatastrofin Nigerissä
      http://www.taloussanomat.fi/energia/2009/11/26/tvo-vedettiin-arevan-uraanisotkuun/200924555/12?offset=10
      ja Ranskassa, tulossa myös Suomeen.
      http://yle.fi/mot/kj061023/kasikirjoitus.htm

    • Hyvä yle

      totuuden kun viime aikoina piipertäjäjärjestöt katkeruudessaan levittelee skeidaa.Greenpeace öljyrahoineen etunenässä.

      • jutussa

        TVOn ja Fennovoiman johtajat tuhisivat haastattelussa kauhusta, jos omistajat eivät teekään investointi-päätöksia. Ei kuulemma ollut tullut tällaisesta vielä tietoa. Ei ole vielä hintatarjouksiakaan, saati Säteilyturvakeskusta tyydyttäviä voimalasuunitelmia, joiden perusteella tarjous voisi tulla, kuin ehkä AREVAn Olkiluoto3-tyypistä, jossa edelleen vakavia ongelmia.

        Tieto riskistä olisi, jos lukisi Hesaria, jossa lauantain isossa jutussa haastateltiin myös Fennovoiman johtajaa, ja S-ryhmä kertoo huomioivansa molemmat kannat ydinvoimasta tehdessään investointi päätöstä syksyllä. KESKO kertoo myös erillisestä päätöksestä mutta Fennovoimassa olon kuuluvan periaatteisiinsa, mikä jää nähtäväksi. Kuluttajien kassa tekemisissä olevat osakkaat ottavat riskin kuluttajboikoteista, jotak voivat maksaa moninkertaisesti teoreettiset ja riskaabelit ydinvoima voitot. Kansan enemmistö on ydinvoimalapäätöksia vastaan.
        http://keskustelu.suomi24.fi/node/9177297


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      190
      9569
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      30
      4331
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      102
      3891
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      95
      3789
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      198
      3247
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      18
      2805
    7. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      122
      1337
    8. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      63
      1260
    9. Mistä tietää että mies on kiinnostunut?

      Millaisista merkeistä olette huomanneet?
      Ikävä
      90
      1134
    10. Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!

      Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      1131
    Aihe