NÄIN SANOO KORAANI

Toisenlaisen, ehkä todellisemman, kuvan islamista antavat Koraanin jakeet jotka yllyttävät muslimeja ”jihadiin” eli islamilaiseen ”pyhään sotaan” ei-muslimeja vastaan. Fundamentalistimuslimit painottavat näitä Koraanin äärimmäisiä ja fanaattisimpia jakeita. Nämä jakeet tulivat Muhammedille hänen toimintansa myöhäisemmässä vaiheessa, kun hän oli sotilaallisesti vahva ja kun hän huomasi, että kristityt ja juutalaiset eivät lähteneetkään seuraamaan hänen uutta uskontoaan.
Muhammed vihastui huomattuaan, että kristityt ja juutalaiset eivät ottaneet hänen sanomaansa vastaan.
Ääri-islamistien väkivallan ja terrorismin teot nousevat Muhammedin vihasta, jonka hän ilmaisi sanomissaan.
Nämä jakeet on tallennettu osaksi Koraania.
Islamin tulkinnan mukaan nämä jakeet kumoavat Muhammedin aikaisemmat ystävällisten sanomien jakeet.
(Huomioi, että Koraanissa luvut, Suurat, eivät sijaitse aikajärjestyksessä, vaan pituusjärjestyksessä.)
Esimerkkinä jakeista, joista näkyy Muhammedin viha toisten uskontojen harjoittajia kohtaan ovat seuraavat:
Muhammed innostaa muslimit sotaan (jihad) Allahin puolesta: ” Oi Profeetta (Muhammed), innostuta oikeauskoiset (muslimit) taisteluun!” (Suura Al-Anfal 8:65) ” Teidät on määrätty sotimaan, vaikka se on teille vastenmielistä.” (Suura Al-Baqarah 2:216)
Koraani kieltää muslimia ystävystymään kristittyjen ja juutalaisten kanssa: ”Te, jotka uskotte! Älkää lyöttäytykö juutalaisten ja kristittyjen ystäviksi, - he ovat ystäviä vain toisilleen, ja joka ottaa heidät liittolaisikseen, on yksi heistä. Jumala ei totisesti ulota johdatustaan väärämielisiin.” (Suura Al-Maidah 5:51)
Koraani jopa kehottaa muslimeja taistelemaan juutalaisia ja kristittyjä vastaan:
”Taistelkaa niitä vastaan, jotka, vaikka ovat saaneet Kirjoituksen (juutalaiset ja kristityt),
eivät usko Jumalaan eivätkä viimeiseen päivään, eivät pyhitä sitä, minkä Jumala ja Hänen lähettiläänsä ovat selittäneet pyhäksi,
eivätkä tunnusta totista uskontoa (islamia), taistelkaa, kunnes he auliisti maksavat veronsa ja tunnustavat
alistuvansa.” (Suura At-Taubah 9:29)
Tässä jakeessa mainittu vero (jizyah) on erityistä korkeaa veroa, jota maksavat vain juutalaiset ja kristityt, jotka eivät halua hylätä uskontoaan ja kääntyä islamiin.
Koraani komentaa muslimia taistelemaan ei-muslimeja vastaan kunnes he ovat tuhonneet kaikki muut uskonnot ja islam olisi tällöin ainut uskonto maailmassa: ”Taistelkaa heitä vastaan, kunnes pakanuuden viettelys (epäusko islamia kohtaan ja toisen kuin Allahin palveleminen) lakkaa ja keskuudessamme vakiintuu ainoan Jumalan (islamin Allah) palveleminen. Mutta jos he herkeävät, älköön vallitko vihollisuutta muita kuin uskottomia (polyteisteja, monijumalaisia) vastaan.” (Suura Al-Baqarah 2:193)
Nämä jakeet toistetaan myös Suurassa Al-Anfal 8:39: ”Ja taistelkaa heitä (ei-muslimeja) vastaan, kunnes kaikki kiusaukset taukoavat ja kunnes Jumalan tuomiota noudatetaan kaikessa. Mutta jos he taas mielensä muuttavat, kyllä Jumala näkee, mitä he tekevät.” Ääri-islamistit uskovat, että kaikki epäuskoiset eli kaikki ei-muslimit (hindut, buddhalaiset, konfutselaiset, kristityt, juutalaiset, sikhit, jainalaiset, jne.) täytyy tuhota ja poistaa maan päältä, koska heillä ei ole arvoa ihmisinä.
Muslimit eivät ymmärrä kristinuskon näkemystä Jumalan kolminaisuudesta ja ajattelevat, että kristityt palvelevat kolmea Jumalaa - Jumala, Jeesus ja Maria. Muhammed itse käsitti kolminaisuuden väärin ja jätti väärinkäsityksen perinnöksi (Suura Al-Maaidä 5:116). Tämän takia muslimit pitävät kristittyjä polyteisteina.
Ääri-islamistit jakavat maailman kahteen osaan, Dar Al-Harb eli sodan leiri tai talo, jossa kristityt, juutalaiset, hindut ja muut ei-islamilaiset ovat sekä Dar Al-Sallam eli rauhan leiri tai talo, jossa muslimit elävät. Ääri-islamilaiset uskovat, että islamilaisen ”pyhän sodan” (jihad) pitää jatkua kunnes Dar Al-Harb on tuhottu.
Ääri-islamistit unelmoivat maailmanlaajuisesta islamilaisesta suurvallasta. He uskovat, että kun länsimaat on tuhottu, he saavuttavat tämän unelman.
Koraanin lupaa paratiisin jihadissa kuolleille
Koraani opettaa, että ne jotka kuolevat jihadiksi julistetussa sodassa saavat täydellisen anteeksiannon ja palkkiokseen aistillisen ja ylellisen elämän paratiisissa. ”ja jos kaadutte tai kuolette Jumalan sotaretkellä, niin on totisesti Jumalan anteeksianto ja lupaus parempi kuin kaikki se maallinen, mitä olette saaneet kootuksi.” (Suura Al-Waqiah 3:156) ”Totisesti, Jumala on lunastanut uskovaisilta heidän henkensä ja omaisuutensa antamalla niiden korvaukseksi paratiisin puutarhan, joka on heitä varten. He taistelevat Jumalan asian puolesta: he surmaavat ja heitä surmataan,” (Suura At-Taubah 9:111)
Koraani kuvailee paraatisia, jonka jihadissa kuolleet saavuttavat seuraavasti.



I

”
http://www.answering-islam.org/suomi/html/monet_kasvot.html
5197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Islam olla rauhan uskonto, niille jotka eivät olla sitä vastaan.

Äänestä
  • Islam on rauhan uskonto ja erittäin suvaitsevainen! Mutta ääriislamistit vääristelevät sanomaa ja ovat tuoneen koraaniin kuulumattoman šari'a lain jonka tavoite on vain korostaa miehen valtaa ja alistaa naista.

    Tuhannen ja yhden yön sadut syntyivät islamilaisessa maailmassa... se on hyvä esimerkki miten suvaitseva islam on.

    Pippuri-isku Pridekulkueeseen osoitti, että myös kristityssä maailmassa on nousemassa alistavia väkivaltaisia ryhmiä kuten muslimimaailmassa. Pienestä se lähti terrori muslimimaailmassa... joten siksi nämmä pippurisumute ihmiset on saatava nujerrettua enne kuin länsi vajoaa samaan mustaan aukkoon kuin islamilainen maailma on vajonnut!

    Äänestä

  • ------------------ kirjoitti:

    Islam on rauhan uskonto ja erittäin suvaitsevainen! Mutta ääriislamistit vääristelevät sanomaa ja ovat tuoneen koraaniin kuulumattoman šari'a lain jonka tavoite on vain korostaa miehen valtaa ja alistaa naista.

    Tuhannen ja yhden yön sadut syntyivät islamilaisessa maailmassa... se on hyvä esimerkki miten suvaitseva islam on.

    Pippuri-isku Pridekulkueeseen osoitti, että myös kristityssä maailmassa on nousemassa alistavia väkivaltaisia ryhmiä kuten muslimimaailmassa. Pienestä se lähti terrori muslimimaailmassa... joten siksi nämmä pippurisumute ihmiset on saatava nujerrettua enne kuin länsi vajoaa samaan mustaan aukkoon kuin islamilainen maailma on vajonnut!

    Sitä, kuinka muslimijär­jestöt toistavat kaikkialla ei-islamilaisessa maailmassa, että “islam on rau­han uskonto” tai että muslimien väki­valta johtuu tiet­tyjen yksittäisten “fanaatikkojen” epätasapainoisesta psyy­kestä, on pidettävä ta­hallaan harhaanjohtavana informaationa, jonka tarkoituksena on houkutella vääräuskoista maa­ilmaa höllentä­mään suojaustaan. Tietenkin yksittäiset mus­limit voivat aidosti pitää us­kontoaan “rauhanomaisena”, mutta vain sikäli kuin he ovat tietämättö­miä sen todellisista opetuksista tai siinä mie­lessä kuin asian muotoili egyptiläi­nen teoreetikko Sayyid Qutb, joka totesi kirjassaan “Is­lam ja universaali rauha”, että to­dellinen rauha vallitsee maailmassa heti, kun islam on val­loittanut sen. Paljon kertovaa on se, että siinä missä ei-muslimimaailma on tulvillaan musli­meja, jotka ku­vaavat us­kontoaan rauhanomaiseksi, muslimimaailmassa näitä on tuskin lainkaan. Eräs islamin hylän­nyt mus­limi ehdotti kerran lak­mustestiä länsi­maalaisille, jotka uskovat, että islam on “rauhan” ja “su­vaitsevaisuuden” us­konto: yritä käydä esittämässä tuo näkökanta kadun­kulmassa Ramallahissa tai Riadissa tai Islamabadissa tai missä päin ta­hansa muslimimaail­maa. Hän vakuutti, että et eläisi viittäkään mi­nuuttia.

    Äänestä

  • ------------------ kirjoitti:

    Islam on rauhan uskonto ja erittäin suvaitsevainen! Mutta ääriislamistit vääristelevät sanomaa ja ovat tuoneen koraaniin kuulumattoman šari'a lain jonka tavoite on vain korostaa miehen valtaa ja alistaa naista.

    Tuhannen ja yhden yön sadut syntyivät islamilaisessa maailmassa... se on hyvä esimerkki miten suvaitseva islam on.

    Pippuri-isku Pridekulkueeseen osoitti, että myös kristityssä maailmassa on nousemassa alistavia väkivaltaisia ryhmiä kuten muslimimaailmassa. Pienestä se lähti terrori muslimimaailmassa... joten siksi nämmä pippurisumute ihmiset on saatava nujerrettua enne kuin länsi vajoaa samaan mustaan aukkoon kuin islamilainen maailma on vajonnut!

    Shari’an keskeisinä oikeusläh­teinä toimivat Koraanin käs­kyt ja sunna (Muham­madin opetukset ja hänen asetta­mansa ennakkotapauk­set siten kuin ne on esitetty luotetta­vissa haditheissa ja Mu­hammadin elämäkerrassa). Shari’a asettaa toimintamallin hyvälle islamilaiselle yh­teiskunnalle, ja koska sen alkuperä on Koraanissa ja sunnassa, sen nou­dattaminen on pakollista. Shari’a on Allahin koko ih­mis­kunnalle määräämä lakiko­koelma. Shari’an rikkominen tai sen määräysvallan tunnus­tamatta jät­täminen merkitsee Allahin vas­taista kapinaa, jota vastaan Allahille us­kollisia vaaditaan taistelemaan.

    Islamissa ei tehdä eroa uskonnollisten ja poliittisten asioiden välillä, vaan is­lam ja shari’a muo­dostavat perustavanlaatuisen välineen yhteiskunnan kaik­kien tasojen säätele­miseksi. Vaikka teo­riassa on mahdollista, että islamilaiset yh­teiskunnat voivat olla ulkoisesti erilai­sia — niillä voi olla esim. vaaleilla va­littu hallinto, perinnöllinen mo­narkkia jne. — niin olipa hallinnon ulkoi­nen ra­kenne mikä hyvänsä, shari’a on sää­detty sisältö. Tämä tosiasia asettaa shari’an ris­tiriitaan kaikkien sellaisten hallinto­muotojen kanssa, jotka perustu­vat johonkin muuhun kuin Koraaniin ja sunnaan.

    Äänestä

Kävitkö koskaan äidinkielen tunneilla? Kappalejako helpottaisi lukemista, nyt on aika raskasta pötköä jota ei jaksa tavata läpi! Huomaat varmaan itsekin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lue atuubi kirjoitti:

Toisenlaisen, ehkä todellisemman, kuvan islamista antavat Koraanin jakeet jotka yllyttävät muslimeja ”jihadiin” eli islamilaiseen ”pyhään sotaan” ei-muslimeja vastaan. Fundamentalistimuslimit painottavat näitä Koraanin äärimmäisiä ja fanaattisimpia jakeita. Nämä jakeet tulivat Muhammedille hänen toimintansa myöhäisemmässä vaiheessa, kun hän oli sotilaallisesti vahva ja kun hän huomasi, että kristityt ja juutalaiset eivät lähteneetkään seuraamaan hänen uutta uskontoaan.
Muhammed vihastui huomattuaan, että kristityt ja juutalaiset eivät ottaneet hänen sanomaansa vastaan.
Ääri-islamistien väkivallan ja terrorismin teot nousevat Muhammedin vihasta, jonka hän ilmaisi sanomissaan.
Nämä jakeet on tallennettu osaksi Koraania.
Islamin tulkinnan mukaan nämä jakeet kumoavat Muhammedin aikaisemmat ystävällisten sanomien jakeet.
(Huomioi, että Koraanissa luvut, Suurat, eivät sijaitse aikajärjestyksessä, vaan pituusjärjestyksessä.)
Esimerkkinä jakeista, joista näkyy Muhammedin viha toisten uskontojen harjoittajia kohtaan ovat seuraavat:
Muhammed innostaa muslimit sotaan (jihad) Allahin puolesta: ” Oi Profeetta (Muhammed), innostuta oikeauskoiset (muslimit) taisteluun!” (Suura Al-Anfal 8:65) ” Teidät on määrätty sotimaan, vaikka se on teille vastenmielistä.” (Suura Al-Baqarah 2:216)
Koraani kieltää muslimia ystävystymään kristittyjen ja juutalaisten kanssa: ”Te, jotka uskotte! Älkää lyöttäytykö juutalaisten ja kristittyjen ystäviksi, - he ovat ystäviä vain toisilleen, ja joka ottaa heidät liittolaisikseen, on yksi heistä. Jumala ei totisesti ulota johdatustaan väärämielisiin.” (Suura Al-Maidah 5:51)
Koraani jopa kehottaa muslimeja taistelemaan juutalaisia ja kristittyjä vastaan:
”Taistelkaa niitä vastaan, jotka, vaikka ovat saaneet Kirjoituksen (juutalaiset ja kristityt),
eivät usko Jumalaan eivätkä viimeiseen päivään, eivät pyhitä sitä, minkä Jumala ja Hänen lähettiläänsä ovat selittäneet pyhäksi,
eivätkä tunnusta totista uskontoa (islamia), taistelkaa, kunnes he auliisti maksavat veronsa ja tunnustavat
alistuvansa.” (Suura At-Taubah 9:29)
Tässä jakeessa mainittu vero (jizyah) on erityistä korkeaa veroa, jota maksavat vain juutalaiset ja kristityt, jotka eivät halua hylätä uskontoaan ja kääntyä islamiin.
Koraani komentaa muslimia taistelemaan ei-muslimeja vastaan kunnes he ovat tuhonneet kaikki muut uskonnot ja islam olisi tällöin ainut uskonto maailmassa: ”Taistelkaa heitä vastaan, kunnes pakanuuden viettelys (epäusko islamia kohtaan ja toisen kuin Allahin palveleminen) lakkaa ja keskuudessamme vakiintuu ainoan Jumalan (islamin Allah) palveleminen. Mutta jos he herkeävät, älköön vallitko vihollisuutta muita kuin uskottomia (polyteisteja, monijumalaisia) vastaan.” (Suura Al-Baqarah 2:193)
Nämä jakeet toistetaan myös Suurassa Al-Anfal 8:39: ”Ja taistelkaa heitä (ei-muslimeja) vastaan, kunnes kaikki kiusaukset taukoavat ja kunnes Jumalan tuomiota noudatetaan kaikessa. Mutta jos he taas mielensä muuttavat, kyllä Jumala näkee, mitä he tekevät.” Ääri-islamistit uskovat, että kaikki epäuskoiset eli kaikki ei-muslimit (hindut, buddhalaiset, konfutselaiset, kristityt, juutalaiset, sikhit, jainalaiset, jne.) täytyy tuhota ja poistaa maan päältä, koska heillä ei ole arvoa ihmisinä.
Muslimit eivät ymmärrä kristinuskon näkemystä Jumalan kolminaisuudesta ja ajattelevat, että kristityt palvelevat kolmea Jumalaa - Jumala, Jeesus ja Maria. Muhammed itse käsitti kolminaisuuden väärin ja jätti väärinkäsityksen perinnöksi (Suura Al-Maaidä 5:116). Tämän takia muslimit pitävät kristittyjä polyteisteina.
Ääri-islamistit jakavat maailman kahteen osaan, Dar Al-Harb eli sodan leiri tai talo, jossa kristityt, juutalaiset, hindut ja muut ei-islamilaiset ovat sekä Dar Al-Sallam eli rauhan leiri tai talo, jossa muslimit elävät. Ääri-islamilaiset uskovat, että islamilaisen ”pyhän sodan” (jihad) pitää jatkua kunnes Dar Al-Harb on tuhottu.
Ääri-islamistit unelmoivat maailmanlaajuisesta islamilaisesta suurvallasta. He uskovat, että kun länsimaat on tuhottu, he saavuttavat tämän unelman.
Koraanin lupaa paratiisin jihadissa kuolleille
Koraani opettaa, että ne jotka kuolevat jihadiksi julistetussa sodassa saavat täydellisen anteeksiannon ja palkkiokseen aistillisen ja ylellisen elämän paratiisissa. ”ja jos kaadutte tai kuolette Jumalan sotaretkellä, niin on totisesti Jumalan anteeksianto ja lupaus parempi kuin kaikki se maallinen, mitä olette saaneet kootuksi.” (Suura Al-Waqiah 3:156) ”Totisesti, Jumala on lunastanut uskovaisilta heidän henkensä ja omaisuutensa antamalla niiden korvaukseksi paratiisin puutarhan, joka on heitä varten. He taistelevat Jumalan asian puolesta: he surmaavat ja heitä surmataan,” (Suura At-Taubah 9:111)
Koraani kuvailee paraatisia, jonka jihadissa kuolleet saavuttavat seuraavasti.



I

”
http://www.answering-islam.org/suomi/html/monet_kasvot.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu