olisko kellään omakohtaista kokemusta pajero 3,2 tdi:n soveltuvuudesta veturiksi oikeasti painavalle peräkärrylle kokp 3500kg,tehot vissiin riittää,mutta miten muuten ajettavuuden kanssa ja kestävyys jne,landcruiser mätäni ja pitäis etsiä korvaavaa ajokkia.
veturi
jj
5401
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tarkoitatko aivan uutta, vai käytettyä. 3,2 koneisiakin on jo montaa mallia, kun tuonkokoisia on ollut tarjolla tasan kymmenisen vuotta.
Valmistajan sallima maksimikärrypaino oli aiemmin 3300kg ja nyt vasta tähän uuteen 200hv malliin, se nousi 3500 kg:si.
Ja kyllähän sen luulisi iloisesti tuota kuljettavan, ainakin erittäin arvostettu vetoauto on, mitä olen lukenut Mitsuclubin foorumeilta, itselläni ei omakohtaista kokemusta.
käytettyä ajattelin 00-03 muistakin vaihtoehdoista kuulisin mielelläni kommentteja
Eipä suuria kehuja saa edes uusin Pajeron versio, vanhemmista puhumattakaan. Ajo-ominaisuudet, alustatekniikka, moottorit ja voimansiirto peruja 80-luvulta. Sama pätee myös Land cruiseriin koska perusrakenne on lähes sama, aikoinaan hyviä kun muita ei ollut tarjolla mutta eivät täytä nykypäivän vaatimuksia. Kunnon maasturin jos haluat hyvillä veto-ominaisuuksilla niin osta Discovery, samalla saat kaikkea muutakin hyvää kohtuulliseen hintaan.
Joku täällä puhuu täyttä paskaa.
Pajero on teknisesti 2000-lukua. Monokokki korirakenne, erillisjousitus takanakin. 20-vuotta edellä tojotaa. Painon ja muiden ominaisuuksien suhteen Land Roveriakin pätevämpi. LR painaa aivan järkyttävästi Ajo-ominaisuudet ovat aivan loistavat auton tyyli ja käyttötarkoitus huomioon ottaen. Mutta, jos verrataan Discovery 4:ään joka jakoi ykkössijan mersun kanssa, no tottakai mukavampaa kyytiä saa ilmajousitetulla autolla. Sehän on päivän selvää, laita lantikan ilmajouset mitsuun ja siitäkin saadaan aivan mahtava maantieominaisuuksiltaan. Ja sitten mitsun mastoajoa varten hitaaksi välitetty ohjaus, saa sen tuntumaan aliohjaavalta, vaikka totuushan on, että auton ohjautuvuus on erittäin hyvä.
Muistutan vielä, että 3. koppaisesta mallista eteenpäin, Pajero on ollut todella suosittu alusta maastoralleissa. Eikä todellakaan ilman hyvää syytä, alusta ja tekniikka antavat loistavat edellytykset hyvälle ajettavuudelle. Esim. Discovery ei sovi tähän käyttöön läheskään samalla tasolla, eikä ihme, eihän vajaa kolmetonninen auto voi pysyä kolmasosan kevyempien tahdissa mitenkään. Land Rover on mukavuudeltaan loistava, mutta ei ajo-ominaisuuksiltaan yhtään parempi, kun vertailukohtina on juurikin se miten auto pysyy lapasessa.
Land Rover on hyvä, mutta siinä tulee bonuksena aivan älyttömällä tasolla oleva luotettavuus. Pajero ei ole ihan yhtä hiljainen, eikä ihan yhtä mukava, mutta monessa muussa asiassa tilanne kääntyykin toisinpäin. Kuten TM:nkin testissä sanottiin, se riippuu täysin käyttäjän omista painotuksista, mitä itse kukanenkin arvostaa. Itse en ostaisi D4:sta mukavuuden vuoksi, sen kustannuksella, että korjaamolle saa sitten muuttaa asumaan. Toki kannattaa hintakin muistaa. D4:ssä saa enempi mukavuutta, kunhan latoo enempi rahaa tiskiin.
etsiskelen autoa työkäyttöön,ja mukavuus on toisijainen asia,tärkeintä olisi luotettavuus ja ajo-ominaisuudet 3500kg peräkärryä ei viitsisi vedellä millään keinulaudalla nyt olisi viivalla KIA sorento 2.5d at -05,MB 270cdi ml.-03,Pajero 3.2d -02 pajero tosin hieman vajavaisella vetokyvyllä,noista jos jollain olisi kokemuksia niin kuuntelisin mielelläni