Karkinsyönnistä raskausaikana..

Miten paljon uskaltaa popsia karkkeja noin niiku vaikka viikossa? En tahos,että vauvasta tulee mikään sokerivauva tai,että omat sokeriarvot menee mullinmallin, mutta kun jos kauhiasti tekeepi mieli.. :( Kertokaa omiaakin kokemuksia, ja määriä mite paljo/usein herkuttelette.. vai pitäisköhän alottaa karkkilakko..:/

3

435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näinminäteen

      Itse syön joka pvä jtn pientä. esim. suklaalevystä 4 palaa, lakun tai jotain.
      Ja ehkä kerran viikossa ostan isomman karkkipussin.
      Kävin ravitsemusterapeutin luona ja hän sanoi että ruuan jälkeen voi ottaa pienen määrän herkkuja, silloin ei sokerit nouse nii paljoa ku on ekaksi syönyt jtn terveellistä :)

    • ^^^^^^

      Jos on diabetestaipumus, sokerit nousee kaikista nopeista hiilihydraateista. Esim. tuoremehusta nousi mulla pilviin eli pelkästään karkinsyöntiä välttämällä ei voi sokereitaan kontrolloida.

      Karkeissa on lisäaineita jotka eivät ole hyväksi. Syökää mielummin vaikka pullaa, jäätelöä marjojen kanssa jne. Lakritsaa ei kannata syödä koska sehän vaikuttaa lapsen älykkyyteen ja muihin taitoihin! http://www.lapsiperheuutiset.fi/vauvaperhe.php
      Monet karkkien lisäaineet ja makeutusaineet vaikuttavat adhd-riskiin, oppimishäiriöihin yms. tutkimuksien mukaan.

    • 30+2

      Mä herkuttelen joka päivä "terveellisillä" lisäaineettomilla herkuilla. Tuoreita mansikoita ja kermavaahtoa, kotijäätelöä, vanukasta ja hedelmärahkoja, leivoksia, piirakoita yms. Karkkia en syö juurikaan. Joskus pari maistanut. Suklaata saattaa joskus mennä pari riviä. Järkeni jotenkin sanoo etteivät karkit lisäaineineen ole hyväksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      169
      6137
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      61
      4673
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      50
      4436
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4269
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2682
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      61
      2182
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1652
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      133
      1550
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      48
      1463
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      34
      1318
    Aihe