Monethan väittävät että tarina olisi pelkkä vertaus mutta voidaanko raamatun perusteella sanoa niin? Esim. kuolemanrajakokemukset osoittavat että kuolema ei ole vain unta.
Rikas mies ja lasarus
Lauri..
591
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kuolemanrajatapaukset ovat tasan aivotoiminnan kemiallinen häiriö. Raamattu sanoo suoraan, että kuolleet eivät tiedä mitään ja että kuolema on unta.
Sinä olet jo ajat sitten aivo kuollut, sinulla ei edes ole mitään aivo häiriötä, jos liene jo syntymässä tapahtunut, eli ei aivoja lainkaan.
sana on Raamatun sana vaikka mitä öriset.
Luuk. 16:28
Minulla on viisi veljeä -- hänen pitäisi varoittaa heitä,
etteivät hekin joutuisi tähän kärsimyksen paikkaan.'
Miten tahansa Jeesuksen Sana käsitetäänkin eli tulkitaan,
niin VAROITTAMAAN Jeesus kehottaa.
tai sanottaisko oman pelkonsa mukaan Raamattua ja omahan on asiansa, mutta se hämmästyttää ainakin minua että niinkin vakava väitös kuin että Luoja olisi luonut elämää ikuiseen piinaan ei muka tarvitse sen kummempia todisteita kuin pelon sekaisen uskon että niin se on?? ja sitä tukemaan sitten muutama tulkinta joissa ei ehdottomasti sanota että Jumala olisim luonut elämää jota sitten piinataan ikuisesti..
Samalla kun Laurikin unohtaa kaikki ne Raamatunkohdat joissa on sanottu täysin selvin sanoin että syntinen kuolee ja tuhoutuu. Joskus tulee mieleen että kestäisiköhän nämä Jumalan syyttämiset oikeudessa. Laurikin olis oikeudenkäynnissä todistamassa Jumalaa vastaan: "Juu, Jumala loi elämää ikuisesti kärsimään" ja kun häneltä kysytään että millä sen todistat, lukee Lauri Raamatusta muutaman ertauksen, joissa ei sinänsä sanota että ikuinen piina olisi olemassa. Ja kun Laurille luetaan Raamatusta ne sadat kohdat joissa sanotaan että ihmisen joka syntiä tekee on kuoltava jos ei käänny pois valheistaan vastaan Lauri että "No, mutta kun kuolema tarkoittaa Jumalasta erossa elämistä. Ja kun Laurille luetaan Raamatusta niitä kohtia joissa kerrotaan että syntisen kohtalo on tuhoutuminen , silloin katselee Laurikin muualle ja sanoo että tuhoutuminen tarkoittaa ikuista kitumista ei kuolemaa..
Taitais olla Lauri heikoilla..