Köyhyyden vastakohdaksi on palstalla nousut Rikas. Useimmiten kirjoitus paistaa asiantuntemattomuutta molempiin.
http://www.maailmantalous.net/?q=fi/node/42
http://www.taloussanomat.fi/tyo-ja-koulutus/2010/07/13/40-000-ekk--tallaisia-ovat-jattielakkeet/20109665/139
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200808098073086_uu.shtml
Kysely kertoi myös, että enemmistö, yli 70 prosenttia suomalaisista pitää toimeentulotuen nykytasoa liian alhaisena ja vain 28 prosenttia sopivana. Liian suurena sitä piti vain pari prosenttia.
Onko se noin vuokra-asunto ja nettotulot 500€/kk
Oma asunto ja nettotulot yli 1700€/kk.
Miten puoliso ja lapset?
http://www.stat.fi/tup/suoluk/suoluk_asuminen.html#talotyyppi
40,6 % talouksista on yhden hengen talouksia.
http://www.maailmantalous.net/?q=fi/node/42
http://www.taloussanomat.fi/tyo-ja-koulutus/2010/07/13/40-000-ekk--tallaisia-ovat-jattielakkeet/20109665/139
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200808098073086_uu.shtml
Kysely kertoi myös, että enemmistö, yli 70 prosenttia suomalaisista pitää toimeentulotuen nykytasoa liian alhaisena ja vain 28 prosenttia sopivana. Liian suurena sitä piti vain pari prosenttia.
Onko se noin vuokra-asunto ja nettotulot 500€/kk
Oma asunto ja nettotulot yli 1700€/kk.
Miten puoliso ja lapset?
http://www.stat.fi/tup/suoluk/suoluk_asuminen.html#talotyyppi
40,6 % talouksista on yhden hengen talouksia.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Yksinelävien edunvalvonta nostaa päätään politiikassa
http://www.ilkka.fi/Article.jsp?article=517140&Title=Yksinel%E4vien+edunvalvonta+nostaa+p%E4%E4t%E4%E4n+politiikassa
STT 11.7 2010 16:18:46
Yksinelävien näkökulmaa halutaan vahvistaa poliittisessa päätöksenteossa.
Tähän mennessä yksinelävien tarpeet ja ongelmat ovat jääneet jalkoihin, koska heitä ei ole tunnistettu yhteiskunnalliseksi ryhmäksi, joka tarvitsee edunvalvontaa.
Kyse ei ole aivan pienestä ryhmästä: Suomessa noin miljoona ihmistä elää yksin.
Yksinelävät saivat oman valtakunnallinen järjestönsä Suomen yksinelävät ry:n viime syksynä, ja asia on alkanut kiinnostaa myös poliitikkoja. Esimerkiksi keskustanaiset ehdottivat keväällä, että seuraava hallitus ottaisi työlistalleen yksinelävien yhteiskunnalliseen asemaan paneutuvan politiikkaohjelman.
–Poliitikkojen on aika katsoa asioita myös yksinelävien näkökulmasta, keskustan varapuheenjohtaja Annika Saarikko sanoo.
Saarikko korostaa, että vastakkainasettelua perheiden ja yksinelävien välille ei haluta.
Yksineläjien osuus kotitalouksista on yli kolmannes.
Yleisintä yksin eläminen on 45–64-vuotiaiden ikäryhmässä.
Noin kolmasosa yksineläjistä on pienituloisia, jolloin tulot jäävät 1100 euroon kuukaudessa. Toimeentulotuen saajista heitä on 70 prosenttia.
Osalta on muunnettua totuutta mutta hyvin suuntaa antava on.
http://www.google.fi/search?source=ig&hl=fi&rlz=1G1GGLQ_FIFI306&=&q=STT Yksinelävien edunvalvonta nostaa päätään politiikassa&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=
Googlella kurkkasin.
"Noin kolmasosa yksineläjistä on pienituloisia, jolloin tulot jäävät 1100 euroon kuukaudessa. Toimeentulotuen saajista heitä on 70 prosenttia. "
Kuten tuossa toisessa kommentissani totesin, 1100 eurolla kuussa olisin pari vuotta sitten Suomessa ollessani, vielä elänyt aivan täyttä elämää. Ainoa oleellinen, josta olisin joutunut luopumaan, olisi ollut moottoripyörä. Ja tuon huippusumman ihmiset saavat tekemättä yhtään mitään.
Ei jumalauta. Tuilla EI tule kannustaa nykyiseen yksinelämisen suuntaan. Jos viitsi itse maksella elämistään, voisi sen verran olla tuet alhaalla, että porukka hankkisi vaikkapa kämppiksen toisesta pummista. Nyt yhteiskunta elättää huippuelintasolla ihmisiä asumassa yksin omassa asunnossa kalleimmissa kasvukeskusaluiessa. Täysin uskomatonta paskaa vielä Suomessa oleville raukoille veronmaksajille.
nousee tunnistettavaksi, olettaisi sen saavan rykäisyllä edustajia kautta maan.
"Kysely kertoi myös, että enemmistö, yli 70 prosenttia suomalaisista pitää toimeentulotuen nykytasoa liian alhaisena ja vain 28 prosenttia sopivana. Liian suurena sitä piti vain pari prosenttia."
Ensinnäkin, tuo kysely on kelan tekemä, joten on täysin selvää, että sen kysymykset ovat suunnattuja tämänsuuntaisen vastauksen saamiseksi. Oleellista on yleisemmin lisäksi se, että ne muutaman kymmentä prosenttia, jotka oikeasti eivät halua tukea ylemmäs, ovat juuri ne jotka maksavat sen. He eivät usein saa sille 8 tunnin työlleen juuri mitään vastinetta versus ne pummit, jotka saavat tukina saman rahan.
Hauskempaa tuossa kyselyssä oli kyllä tämä:
"Pienin rahasumma, jolla keskivertosuomalainen katsoo juuri ja juuri tulevansa toimeen on 1 500 euroa."
Aivan täysin uskomatonta. Siis toivotonta. Kun vielä pari vuotta sitten asuin Suomessa, tienasin keskituloisesti. Asuin silloin vielä yksin, eli maksoin itse kaikki kulut. Kaikkinensa käytin elämääni n. 1400 euroa/kk. Siis alle tuon "MINIMItoimeentulorajan". Kämppäni ei ollut toki, mitään luksusta (eli vuokra ei ollut suurehko), mutta muuten oli silloin jo auto, oli moottoripyörä. Oli rahaavieviä harrasteita ja mistään en kokenut jääväni paitsi. Näin sain säästettyä paljon rahaa tulevaisuuttani varten. Mutta toistan: en siis todellakaan "elänyt köyhäillen", enkä kokenut jääväni mistään paitsi.
Tämä mainio elämäni silloin alle tämän "MINIMITOIMEENTULON" moottoripyörineen päivineen. Rahat näihin leluihin olin säästänyt aiemmista pienemmistä tuloista (pienempien menojen aikaan).
Tämä kysely siis kertoo kaiken oleellisen. Yksinklertaisesti ihmiset tuhlaavat rahansa aivan tuhkana tuuleen ja sitten ihmetellään, ettei sitä koskaan ole. Ilmeisesti porukka käyttää sen 50-100 euroa viikossa baareihin, syödään rafloissa joka toinen päivä, poltetaan tupakkaa, ostetaan se uusin taulutelkkari, JA MAKSELLAAN KULUTUSLUOTTOJEN KORKEITA KORKOJA! Ja ihmetellään sitten, että rahat eivät riitä.
Yksinekrtaisesti ihmiset on täysin sekaisin ja siksi myös muka tonniallakin kuussa on "köyhä". Ei tuolla toki rikas ole, mutta köyhyys on vielä kaukana tuosta. Ihmiset on opetettu tukieläteiksi. Todellakin. Ja se tulee tuhoamaan Suomen. Neljäsosa valtion budjetista on velkaa. Miettikääpä missä mennään, kun tätä rahaa ei voida enää ottaa velkaa. Ja lisäksi pitäisi alkaa makselemaan entisiä takaisin. Eli opetelkaa nyt vähän sitä rahan käyttöä jo ennestään!
"- Kuukaudessa perusturvalla elävän pitäisi saada 600 euroa plus asumiskustannukset."
ihan uskomattomia vaatimuksia. Vittu mikä pummiyhteikunta Suomi todellakin on. Tämä on vielä pahempaa, kuin olen koskaan uskaltanut kuvitellutkaan.
En todellakaan enää ihmettele, että Suomessa ollessani, jokaisesta palaknkorotuseurosta lähti kävelemään jo n. puolet, vaikka olin vasta aloittanut uraani ja kovemmat palkat vasta edessä (tai siis tätä päivää nyt muualla ollessani). Siis puolet vietiin, jotta PUMMEILLE VOITIIN SAMAN VERRAN RAHAA KUIN ITSE KÄYTIN SILLOIN ELÄMISEENI!!! Siis ihan vapaaehtoisesti en kyttänyt enempää ja minulla oli jo mm. moottoripyörät ja sen kulut jne.
Aivan uskomatonta. Suomi on pahempi kommunistimaa kuin Neuvostoliitto, Kiina ja Kuuba ovat koskaan olleet yhteensä!
http://prosentti.vero.fi/veropros_tietojen_syotto2010.asp
Kun Sinua nyt noin kututtaa tuosta voit katsoa paljonko maksaisit veroa suomessa tuloillasi vuonna 2010.
Pyydän saada huomauttaa, että sosiaaliset tulonsiirrot toimeentulotukina ja asumistukena, ovat pienemät kuin KELAN palkkakulut toimihenkilöilleen.
Et silleen
Kyllä minä veroprosentit osaan katsoa ihan itsekin, mutta kiitos nyt vaan.
"Pyydän saada huomauttaa, että sosiaaliset tulonsiirrot toimeentulotukina ja asumistukena, ovat pienemät kuin KELAN palkkakulut toimihenkilöilleen.
Et silleen"
No niinpä niin. Tämähän tästä tekeekin entistä käsittämättömämpää. Rahaa tuhlataan täysin turhaan byrokratiaan, jotta voidaan jakaa kaikille pummeille rahaa riittävän paljon.
Miten ihmeessä niin moni veronmaksaja jaksaa katsella tuota touhua sivusta.
Linkkisi ovat kaikki toisista erillään olevia vanhoja historiatietoja.
Yhteistä on aina laiskuuden aiheuttama köyhyys ja ahkeruuden aiheuttama rikkaus.
Köyhyys ja työtön / loinen eivät ole synonyymiä.
Mutta oma asunto ja kuukausitulot 1500-1700 € on hyvin toimeen tuleva.
asumistuen.
Eli olin yksinhuoltaja kaksi lasta ja sain asumistukea, kunnes lapset täysi ikäisiä.
Olen nyt ollut eläkeläinen ja 10 vuotta lapset yli kolmekymppisiä.
Alani ammattityö sen kuukausi palkka, vuokra-asunto 1980-1990 luvulla asumistuki, omakustannus vastasi summaa, joka olisi ollut yhtiövastikkeen luokkaa.
Nyt hain taulukko palkkani tälle vuodelle, laskin vuokra-asunnon vuokraksi keskiverron 74 neliötä ja 10,74 € / neliö. Tämän päivän asumistuki olisi 1/6 osa vuokrasta.
Mielestäni suurin ero syntyy vuokrien noususta.
Tämän kotikuntani vuokra taso yksityisellä on 10,74 €/ neliö.
Yhtiövastike Etuovi.com ilmoituksista laskien 24 asunnon keskivertona olisi 2,95€/ neliö + vesimaksu joka 19 €/ henkilö. Asumistuki verrattuna yhtiövastikkeeseen olisi 45% keskiverto yhtiövastikkeesta vesi maksuineen.
Mielestäni asumistuki on se jota pitäisi korottaa, tukiosuus olisi maksettava suoraan vuokran antajalle. Jolloin se menisi asumiseen eikä muuhun.
"Mielestäni asumistuki on se jota pitäisi korottaa"
Kuinka hankalaa se on ymmärtää, että tukien nostaminen ja nostaminen ei koskaan tuo senttiäkään lisää rahaa talouteen. Ensinnäkin tukien korottaminen nostaa veroja ja on pois työssäkäyviltä. Lisäksi joka ikinen asumiseen laitettaa tukieuro valuu asuntojen ja vuokrien hintoihin.
Asumistukien nostaminen ainoastaan vähentäisi edelleen työttömien ja työtä tekevien välimatkaa asumiskuluissa. Tämä tarkoittaisi vain sitä, että yhä useampi pummi asuisi niissä kalliimman luokan asunnoissa hyväll'ä sijainnilla ja sitä suuremmaksi kasvaisi vastaavasti asumiskulut työtä tekevällä suhteessa käytettävissä oleviin tuloihin.
Tukihelvetti vain tappaa kaiken työnteon kannattavuuden ja sitä kautta VÄHENTÄÄ yhteensä käytettävissä olevia euroja. Jokainen tukien noston kannattaja kannattaa kollektiivista elintason laskua.
jokaisella on mielipide asiaan etkä ole jotenkin ainoa oikeassa oleva.
Toimeentulotuki ON RIITTÄVÄ asumistukea pitäisi nostaa.
Kun kyse ei ole mielipideasiasta, vaan hyvin simppelistä totuudesta. Poliitikot tekevät maasta kasvavassa määrin tukiviidakkolandian, koska se tuo toisaalta lisää valtaa itselle ja toisaalta äänestäjäkunta keskimäärin oikeasti kannattaa tukien nostelemista, koska luulevat sen jotenkin hyödyttävän. Eli siis ääniä kalastellessa ei ole varaa poliittiseen itsemurhaan, eli asioiden järkevöintiin.
On kuitenkin hyvin yksinkertainen kansantaloudellinen fakta, että
-asumistuet valuvat hintoihin
-tuet eivät itsessään tuyota mitään, mutt asen sijaan laskevat tuottavan työn tekemisen ja teettämisen kannattavuutta ja siten tuottavuutta. Tuottavuuden lasku puolestaan näkyy suoraan elintasossa.
Tämä ei ole mielipidekysymys. Mielipidekysymys on vain se, että kumpaan suuntaan halutaan mennä. Minun mielestäni ainoa järkevä suunta on se, missä maalla on tulevaisuus ja se suunta ei ole jatkuva julkisen sektorin kasvattaminen. Kommunismi ei yksinkertaisesti toimi, sen luulisi jo vähä-älyisemmänkin huomanneen. Se vain ei toimi, vaikka se olisi naamioitu mihin maskiin.
Nykyinen SUomen tie on Kreikan tie: velkasaneeraus. Hurjimmankaan talouskasvun aikana emme juurikaan onnistuneet maksamaan edellisen laman velkoja. Euromääräisesti emme maksaneet juuri lainkaan. Suhteessa bkt:en, pienimmilläänkin se oli kaksinkertainen enne edellisen laman lukuja.
Nyt Suomi velkaantuunopeammin kuin koskaan. Pohjalla on se edellisen laman velka ja edessä on globaali rakennemuutos, sekä valtava eläkepommi. Yksinkertaisesti nykyinen tie päättyy vararikkoon.
KAIKKIA tukia ja kuluja tullaan karsimaan, ennemmin, tai myöhemmin. Se on täysin 100 % varma. Kyse on vain siitä, kuka uskaltaa ne toteuttaa. Jos ei kukaan suomalainen poliitikko, on sitten edessa IMF:n ohjauksessa tapahtuva toimenpide ja silloin ei kenelläkään maassa ole enää kivaa.
Millään maalla ei vain ole pitkällä tähtäimellä mahdollisuutta antaa ilmaiseksi niin paljon tukia, että pummi kuin pummi voi elää maan kalleimmalla alueella tekemättä mitään.
Kaikkihan me toki toivoisimme ilmaista rahaa ja paljon, mutta se on täysin epärealistinen toive.
Toistan vielä, että tämä ei ole mikään mielipideasia, vaan hyvin yksinkertaisen laskun selvä sanoma.
Yhdysvaltain kauppataseen alijäämä kasvoi toukokuussa. Vaje on nyt korkeimmillaan sitten vuoden 2008 marraskuun. Etenkin autojen, lääkkeiden ja kuluttajatuotteiden kasvanut tuonti kasvatti alijäämää.
Bloomberg
13.7.2010 16:04
Kommentit 0
Yhdysvaltain kauppavaje kasvoi toukokuussa
Yhdysvaltain kauppaministeriön tänään julkistamien lukujen mukaan kauppataseen vaje kasvoi 42,3 miljardiin dollariin toukokuussa.
Edelliskuussa vaje oli tarkistettujen lukujen mukaan 40,3 miljardia dollaria.
Ekonomistit olivat odottaneet toukokuun vajeeksi 39 miljardia dollaria.
Vienti kasvoi toukokuussa 2,4 prosenttia 152,3 miljardiin dollariin.
Tuonti puolestaan kasvoi 2,9 prosenttia 194,5 miljardiin dollariin.
http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2010/07/13/yhdysvaltain-kauppavaje-kasvoi-toukokuussa/20109725/12
Jos sinulla on eriävä ajatus aj väität, että nykymenolla voidaan jatkaa, silloin on syytä perustella kanta, eikä vain heittää sarkastisia idiotismeja.