Sosialismin mallimaa on

Maailma kadehtii Pohjois-Korean hyvinvointia ja
saavutuksia
5348
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

P-Korealainen entinen junatyöntekijä on kertonut loikattuaan P-Koreasta ulos, että hänen työolosuhteensa eivät olleet erityisen kadehdittavat:

Veturit olivat hajoamispisteessä, ratakiskot umpiruostuneita, onnettomuuksia tapahtuu useita kertoja päivässä ja henkilökunta on yliväsynyttä ja nälkää näkevää.

Ehkäpä kansa säästää saadakseen pitää loisteliaita kukkaisjuhlia "rakastetulle Suurelle Johtajalleen", jonka vatsakumpu ei ainakaan johtune ravinnon puutteesta...

Siinäpä idolivaltio kaikille tämän palstan vasemmistolaisillekin! :)))

Äänestä

Ei sitä turhaan ole luonnehdittu maanpäälliseksi paratiisiksi. Siellä menee kaikilla hyvin. Katsokaapas vaan miten kurjasti menee Etelä-Korealla. Tässä jälleen nähtiin miten erinomainen asia sosialismi on verrattuna kapitalismiin (Etelä vs. Pohjoinen). Pohjois-Korean virallinen nimi on Korean demokraattinen kansantasavalta. Mitäs siihen sanotte?

Tänä vuonna tulee kuluneeksi 10 vuotta Suuren Johtajan Kim Il Sungin kuolemasta. Olisiko halukkaita lähtemään pyhiinvaellusmatkalle kaikkein pyhimpään eli Suuren Johtajan haudalle?

Äänestä

Kun kansalta kielletään uskonto, ottaa se jotakin muuta tilalle, kuten vaikkapa diktaattorinsa.

Irakissakin ihmiset edelleen huutavat silmät kiiluen:
"Sinun edestäsi Saddam/al-Sadr tms. annamme sielumme ja veremme."

P-Koreassa Jumalan paikan täyttää tietenkin jumalallinen Johtaja, jota edustaa "kuolemattoman" isänsä jälkeen hänen poikansa.

Tulee mieleen tuo meidän itäinen naapurimme, jonka edeltäjän N-liiton isähahmoa Stalinia palvottiin ja taidetaan palvoa vieläkin, vaikka mies makaa muumiona Kremlin mausoleumissa.

Muistan, kuinka eräs kollegani kertoi lähes liikuttuneella äänellä, miten hän ja vaimonsa seurasivat joskus 1980-luvulla Stalinin arkulle pääsyä jonottaessaan, miten hääparit toisensa jälkeen laskivat morsiamen hääkimpun Stalinin sarkofagin juureen kiitollisuuden osoitukseksi "Isä Aurinkoiselle" siitä onnesta, että olivat saaneet syntyä kaikkien maailman työtätekevien paratiisiin N-liittoon.

En oikein muista, miksi suupieliäni vähän pyrki nykimään hymyilemisen halusta, kun työkaverini niin paatoksella asiaa kuvaili...

Äänestä
  • Minun tietoni saattavat tietysti olla virheellisiä, mutta eikö Stalin siirretty pois Leninin mausoleumista jokin aika sen jälkeen kun Nikita H. "tuomitsi" miekkosen teot?

    Tietenkään se, että mausoleumissa olisi vain Leninin ruumis, ei vähennä tilanteen hölmöyttä, itse asiassa sitä tuskin vähentäisi edes itsensä "Parta-Kalle" Marxin kalmo!:)))

    Äänestä

Ei pitäisi vitsailla pohjois-korealaisten hädänalaisella asemalla. Kansa voi todella huonosti, mutta ei voi tehdä mitään olosuhteiden parantamiseksi, ei edes voi paeta naapurivaltioihin.
Kansaa alistaa maan itsevaltias armeijan ja poliisivoimien avulla.
Kansa näkee nälkää, sairastaa, kuolee. Johtaja ei halua ottaa vastaan humanitäärista apua.
Vaikea yhtälö.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pohjois-Korea kirjoitti:

Maailma kadehtii Pohjois-Korean hyvinvointia ja
saavutuksia

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu