Uusimmassa Historia lehdessä juttu mustalaisista. Ruotsin valtio päätti 1637 jatkuvien varkauksien takia kaikki valtakunnassa hengissä tavatut mustalaiset oli tapettava. Ja keskitys leireillä lopetettiin yli 20000 ongelma tapausta.
romanit hirtettiin Ruotsissa
Vuonna1637
14182
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
kauhiaa;)
Ruotsi on jo kaun ollut sivistysvaltio. Terävää ja selväpäistä kansaa.
Mutta maailma muuttuu. Tämä täytyy muistaa,kun historiaa tutkitaan.Hirttäminen voidaan korvata
nukutuspiikillä. Eli ei mitään kansanhuvia vakavasta yhteiskunnan korjaustoimenpiteestä.
syytettynä noituudesta. Sovellettuna nykyaikaan, valtaosa Suomen äideistä ja tyttäristä joutuisi siis elävänä poltettavaksi. Jos pimeyteen on halua yhdessä asiassa, niin miksei muissakin?
... aloitettaisiin persuista.
Nykyään on selvenpi käsitys noituudesta. Ei sitä heti roviolle joudu,vaikka jonkun jätkän valloittaisi.
Toisaalta, jos ei anna papille tai muille kirkonmiehille jalkoväliä, niin ei siitä nuotiota nykyään
sytytetä.
Tummat on selvempi yhä edelleen. Syitä esim. irtolaisuus, varkaudet, häiriöt yhteiskunnassa,
sopeutumattomuus nyky järjestelmään.
Eikö sinua ole vieläkään korjattu talteen?
monesti natseja pidetään pahuuden maksimina, mutta kyllä natsit ruotsalaisiin verrattuna oli ihan partiopoikia.
http://www.saunalahti.fi/arnoldus/eugenia.html
eugeniikassa ruotsalaiset olivat edelläkävijöitä (jos asian voi noin ilmaista). kyllä mukana menossa oli myös suomalainen folkhälsan.
noissa on?
Yhteiskunta voi paljon paremmin
Folkhälssan on suomenrys... ööö ruotsalaisille pyhä. Se suojelee ruotsalaisia geenejä pahalta suomalaisuudelta.
Natsit saivat Folksheissanin ja Upsalan rotuhygienisen instituutin rotuopit lainana Ruotsista H.Göringin kautta.
Suomesta loppuu tangokuninkaalliset, jos te ruppeette hirtteleen näitä pulisonkitelineitä.
Avarakatseisuutta ihmiset, avarakatseisuutta!!!
Katella homoja ja mustalaisia vielä laulamassakin
päästä jo kärryille eli jos tykkäät katella homoja ja mustalaisia laulamassa, niin eihän niitä silloin kannata hirttää sukupuuttoon!
Outo viihdemaku sulla tosin.
hyypiönretku väänteli historiallisen faktan semmoiseksi, että muka SUOMESSA olisi maksettu mustalaisista TAPPORAHAA. Että SE muka olisi syynä siihen että SUOMESSA mustalaisia olisi niin VÄHÄN.
Ja TÄLLAISTA propagandaa tuo valehtelija sitten levittää totuutena.
kun uusia mamuja tulla lappoi maahan. (hai meijän rahoilla elävät)