EU-komissaari Cecilia Malmström lausui äskettäin totuuden: ilman maahanmuuton tuntuvaa lisäämistä Eurooppa ei voi selvitä taloudellisesti. Huutava työvoimapula, jota rasistit ovat väittäneet valheeksi, on jo tekemässä tuloaan. Se on väistämätön seuraus eurooppalaisten ikärakenteesta. Siksi komissio aikoo hyväksyttää jäsenmailla asiaa koskevan esityksen. Euroopan rajoja on avattava lisää ja maahanmuuttoa helpotettava. Tästä on hyötyä myöskin Suomelle, joka tarvitsee maahanmuuttajia yhtä paljon ellei enemmänkin kuin muut Euroopan maat. Suomessa edelleen eräillä tahoilla voimakas rasismi ei saa olla haittatekijä hankittaessa ja kotoutettaessa Suomeen uusia työntekijöitä.
EU tahtoo lisätä maahanmuuttoa
10
934
Vastaukset
- todellisuudessa..
koulutetut työntekijät lähtevät pois maasta, sitä mukaa kun tänne raahataan lisää hiekkaerämaiden moniosaajia "huutavaa työvoimapulaa" paikkaamaan.
- sillä
silloin tosiaan koulutetut somalit lähtivät Suomesta Iso-Britanniaan, missä värilä ei ollut niin väliä. Tänne jäivät vain ne joiden oli pakko. Toivoa sopii, että asenneilmapiiri on Suomessa noista ajoista parantunut.
- ......
Länsi-Euroopassa sadat tuhannet kantaväestöön kuuluvat ihmiset pakenevat vuosittain monikulttuurisilta alueilta joko ulkomaille tai kulttuurillisesti ei-niin-rikkaille vyöhykkeille maan sisällä. Erään ruotsalaisarvion mukaan whiteflight alkaa, kun maahanmuuttajien määrä ylittää 20% paikallisesta väestöstä. Nämä kehitystrendit ovat väistämättömiä myös Suomessa. Niin, että parin kolmenkymmenen vuoden päästä Etelä-Suomi - tai Suomen islamilainen tasavalta ;) - on valtava taloudellisesti romahtanut mielettömän rikollisuuden omaava etnoslummi. Se on muuttunut Lähi-idäksi, jonka asukkaat saavat nauttia muslimien kulttuurilahjasta kaikelle maailmalle: shariasta. Turku, Oulu ja Tampere ovat puoli-islamilaisia taistelutantereita. Jäljelle jääneen kantaväestön edustajat, eli ne, jotka eivät ole kyenneet muuttamaan maasta, elävät pääasiallisesti maaseudulla ja pienemmissä kaupungeissa suunnittelemassa oman valtion muodostamista äärinationalististen puolisotilaallisten joukkojen vahtiessa yleistä turvallisuutta, koska täysin korruptoituneet viranomaiset eivät siihen kykene.
- ......
sillä kirjoitti:
silloin tosiaan koulutetut somalit lähtivät Suomesta Iso-Britanniaan, missä värilä ei ollut niin väliä. Tänne jäivät vain ne joiden oli pakko. Toivoa sopii, että asenneilmapiiri on Suomessa noista ajoista parantunut.
Olen kuullut tämän "koulutetut somalit lähtivät Britanniaan" -argumentin ennenkin... Somaleilla pyyhkii Britanniassa aivan yhtä huonosti kuin kaikkialla muuallakin. Institute for Public Policy Research -laitoksen tietojen mukaan 71% Britannian somaleista, joiden määrä liikkuu 90 000 ja 200 000 välillä, on työmarkkinoiden ulkopuolella. Työikäisistä 19% on työssä, ja 10% etsii työtä. Yllättäen nämä ovat suunnilleen samat prosenttiosuudet kuin Suomessa.
Kaikista Britannian kansallisuusryhmistä somalit tekevät vuosituloissa mitaten pohjanoteerauksen. Vastaavasti heidän tukiriippuvuutensa on kaksi kertaa suurempi kuin seuraavaksi tulevan ryhmän, Turkin kurdien.
Muutoin somaliyhteisöä leimaa rikollisuus ja alisuoriutuminen koulussa. Yllättäen samat asiat ovat tapetilla myös Suomessa. Kolmannes Britannian aikuisista somaleista, siis n. kaksi kolmasosaa miehistä, käyttää aikansa ja rahansa khatin pureskeluun.
- mallia
"Britannian hallitus on asettanut määräaikaisen ylärajan EU:n ulkopuolelta tulevien työperäisten maahanmuuttajien määrälle. Sisäministeri Theresa May ilmoitti maanantaina, että raja astuu voimaan ensi kuun puolivälissä ja jatkuu yhdeksän kuukauden ajan.
Sen jälkeen asetetaan pysyvä vuosiraja."
http://www.aamulehti.fi/uutiset/ulkomaat/182920.shtml
Missähän se huutava työvoimapula oikein piileksii?
Jos joku on sen nähnyt, on se heti pelastettava ja asetettava näytille harvinaisuutensa vuoksi. - sama se
Puhutko nyt maahanmuuttajista jotka tulevat töihin
vai onko aiheena
maahan usein laittomasti saapuvat lainapassi-ihmiset
vaiko kenties
pakolaiset
tai ehkä
siirtolaiset?- ......
Ausseissa yli 90% on valkoisia. Australia muuten on brittien whiteflightin kohdemaa...
Lähde? Olisi kiva nähdä puhuiko tuo todella noin. :/
- kokemusta tarpeeksi
mielestäni sana rasismi kohdistettuna puolustamaan niinsanottujen värillisten oikeuksia,on yksi suurimpia käsitteellisiä valheita.
koska mikään ei ole niin rasisti,kun esimerkiksi mustaihoiset ovat. jokapaikassa aina sopivan paikan tullen uikuttavat oikeuksiansa,mutta antavatko he itse mitään vastinetta näistä oikeuksista?
eivät anna. maahanmuuttajat eivät kunnioita pätkänvertaa isäntämaansa kansalaisia, vaan juonittelevat omissa piireissään sekä poliittisesti että uskonnollisesti.
esim suomalaiset eivät ole edes ihmisiä heidän silmissänsä,koska eivät ole muslimeja.
miksi näistä asioista ei puhuta suoraan?
en ole rasisti,mutta uskon sydämestäni oikeuteen ja totuuteen. asun helsingissä enkä ole täällä saanut muuta kun töykeyttä ja epärehellisyyttä osakseni muslimeilta ja afrikkalaisilta.
eräskin shiamuslimi käy valtionkustannuksella oikeustaistelua saadakseen vaan kiusata ihmisiä,jotka eivät hyväksy hänen järjetöntä käytöstään vaan vaativat ottamaan huomioon muutkin. ja hän itse väittää olevansa kärsivä osapuoli!!!asia on hovioikeudessa tällä hetkellä ja siittä on siis todisteita mustaa valkoisella että näin tekee hyvä muslimi uskonsa nimissä. on myös lukemattomia todisteita siittä,että hän liioittelee ja tahallansa provosoi ihmisiä saadakseen aikaan mahdollisuuden oikeusprosesseihinsa.
muslimeihin ja afrikkalaisiin ei voi luottaa.loppupeleissä he pelaavat täysin omaan pussiinsa,osoittamatta mitään kiitollisuutta saamastansa tilaisuudesta täällä Suomessa. muutto britanniaan on hyvä esimerkki siittä.
mielestäni maahanmuutto voitaisiin muodostaa työhön sidonnaiseksi mahdollisuudeksi ansaita rahaa työskennellä ulkomailla.ei pysyvästi sidonnaisesti.tällätavalla myös estettäisiin sosiaalipummeja ja huumekauppiaita toteuttamasta valtionkustannuksella loismaista elämäntapaansa.
suurten ikäluokkien vaikutuksesta Suomessa on syntymässä paljon työpaikkoja,joihin ei juurikaan koulutusta tarvitse. siis laitosalan työntekijöitä.
maahanmuuttajat eivät ole oongelma,jollei heidän anneta muodostua sellaiseksi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh824300Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.1373352Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit1213307Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi412754Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j2182544"Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä
Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk192201Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?
Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella112016- 291964
Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa
Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk471960Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?
Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.01913