Norjalaiset litiumin perässä

Taas myydään Suomea halvalla. Norjalainen kaivosyhtiö Nordic Mining ASA kaavailee litiumkaivosta Kokkolaan.

Mitähän, jos kansallistaisimme kansallisen omaisuutemme? Siitä tulisi rahaa Suomeen ja massatyöttömyyskin voisi hiukan pienentyä.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010071712055497_uu.shtml
9161
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

paitsi ydinpommeissa, myös akuissa ja mielisairaanhoidossa maanis-depressiivisyyttä tasaavana lääkkeenä. Liekö Norjassa tavallista enemmän mielisairaita?

Äänestä
  • Norja tajuaa miten toimitaan. Pitäisikö Suomen seurata Norjan esimerkiä ja erota EU:n orjuudesta?

    Norjan autoteollisuus tottakai haluaa varmistaa raaka-aineet tuleviin akkuihin.

    http://www.thegreencarwebsite.co.uk/blog/index.php/2010/06/12/think-and-bbc-turn-norway-electric/

    Suomessa on asiat toisin. Jopa vetemme ollaan antamassa ulkomaille jotta iperialisti-siat voivat myyydä ne meille moninkertaiseen hintaan!

    http://riikkasoyring.blogit.uusisuomi.fi/2010/03/06/uusi-vapaa-media-ja-pohjavesi-info/

    Äänestä

  • "Taas myydään Suomea halvalla. Norjalainen kaivosyhtiö Nordic Mining ASA kaavailee litiumkaivosta Kokkolaan. "

    Kusetetut poliitikkomme eivät ymmärrä lainkaan että maatamme ollaan ryöstämässä pohjamutia myöten. Muuten olisivat lakkauttaneet kaivosoikeuksien antamisen ulkomaalaisille rosvoille.

    "Viisaat hallitsijamme" pamauttivat dieselveron sähköautoille vaikka olemme öljytuotteiden tuojamaa.

    Norja on suuri öljyn MYYJÄ, ja silti siellä on orastamassa suuri sähköautoteollisuus.

    Häpeän syvästi poliittista johtoamme joka antaa koko lompakkonsa takataskusta sekä allekirjoittaa paperit että poliisille ei soiteta. Sopimuksessa annetaan vapaat kädet ryöstää myös naapuri, anoppi ja lapset.

    Onko tämä tervettä maan asioiden hoitamista, kysyn vaan?!

    Onneksi en ole tällä hetkellä lähellä näitä kusettaja-poliitikkojamme aseen kanssa. Syntyisi rumaa jälkeä!!

    Äänestä

käytetäänks nyrkkeilyhanskois litumii, persesulka?

Äänestä

lahjoitti kaivoksen ulkomaille.

Äänestä
  • näihin hankkeisiin ei voida laittaa niitä miljardeja mitä lainataan ympäri maailmaan on se perkele kumma mitä talipäitä tätä maata johtaa.

    Äänestä

Pois näiltä Suomen myyjiltä. Äänestäkää jotain muuta puoluetta kuin olette tähän asti äänestäneet.

Äänestä
  • Euroa tarvitaan miljardien arvoisen tehtaan rakentamiseen ja Suomi myy Norjaan.

    Äänestä

  • Jep Jep Jeö kirjoitti:

    Euroa tarvitaan miljardien arvoisen tehtaan rakentamiseen ja Suomi myy Norjaan.

    Kokoomus ja Häkämies käärivät tästä? Kemira Grow How on aikaisempi Kokoomuksen saldo.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tarkkailija N.N. kirjoitti:

Taas myydään Suomea halvalla. Norjalainen kaivosyhtiö Nordic Mining ASA kaavailee litiumkaivosta Kokkolaan.

Mitähän, jos kansallistaisimme kansallisen omaisuutemme? Siitä tulisi rahaa Suomeen ja massatyöttömyyskin voisi hiukan pienentyä.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010071712055497_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu