Kaukaa haettu?

Tulla tupsahtipa mieleen tuossa homoväittelyä (taas kerran) lukiessa seuraava juttu:

Koirasihmisillä on joskus tapana laitella seinilleen tyttökalentereita ja muita kuvia ylen vajaaverhoisista naarasihmisistä.

Voisikohan kirkkojen ja kotien seinille ripustetuilla krusifikseillä olla homoille sama aspekti? Krusifiksithän kuvaavat yleensä lähes alastonta, hyvässä timmissä olevaa hemmoa.

3

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Voisikohan kirkkojen ja kotien seinille ripustetuilla krusifikseillä olla homoille sama aspekti?"

      Ehkäpä Saden opit ovatkin peräisin kristinuskon alkuajoilta? Kärsimystä ja kidutusta ainakin on riittävästi.

    • Kössönöm

      mutta viittä vaille vainaa.

      Tulipa mieleen, että jos jesse (jos siis oli olemassa) olisikin ollut paksu kaljupäinen punkero. Olisiko seinillä "näköiskuvia" jessestä?

      • Simpson yritti jossain jaksossa hirttäytyä, mutta puu katkesi, kun Homer on aika pullukka.

        Siinä olisi koko ihmissuvun iankaikkisuus ja pelastus ja armahdus ja kaikki ollut vaakalaudalla, jos Jeesus olisi painanut niin paljon, että Golgatan risti olisi ruvennut narisemaan ja huojahtelemaan ennen kuolonhetkeä.

        Ehkä siksi Jumala vei hänet erämaahan paastoamaan 40 päiväksi.

        Olisi ollut niin noloa sitten suunnitella uusi kuolintapa, joka olisi ollut sopiva syntiuhrille. Elävältä polttaminen tosin ehkä olisi ollut Jumalalle mieleen; hänhän tykkää uhrisavun tuoksusta ja rasvan tirinästä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      92
      1066
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      732
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      35
      614
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      546
    5. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      49
      490
    6. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      46
      475
    7. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      31
      469
    8. Ilahtuisin jos laittaisit viestin

      Mutta et niin tee 😔 sillä sun mielestä on mun vuoro.
      Ikävä
      34
      447
    9. Olet hurmaava

      Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su
      Ikävä
      14
      441
    10. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      38
      434
    Aihe