Kretskuilla ja ydinhihhuleilla on yhteisiä tekijöitä: molemmat ovat uskossaan järkähtämättömiä vaikka heille mitä todistaisi, eivätkä kummatkaan kykene antamaan asiallisia vastauksia.
Minkähänlainen korrelaatio vallitsee kreationismin kannatuksen ja ydinvoiman vastustuksen välillä?
Minkähänlainen korrelaatio vallitsee kreationismin kannatuksen ja ydinvoiman vastustuksen välillä?
Vastaukset 2
Vanhimmat
arvioisin että voimakkaasti positiivinen.
Vaikka itse en vastusta ydinvoimaa, näen sen vastustajilla kumminkin selvästi enemmän realismia ja logiikkaa kuin kreationisteilla. Eiväthän he vetoa uskonvaraisiin perusteisiin, vaan todellisiin, joskin todennäköisyydeltään pieniin ja usein ajallisesti kaukaisiin riskeihin. Näitä he selvästi suurentelevat ja hämärtävät saadakseen yleisökannatusta ja lankeavat tässä joskus selvään tosiseikkojen vääristelyynkin.
Eräässä suhteessa näen ydinvoiman vastustamisessa uskonnollisen sivumaun. Yksi energiamuoto on sinä asetettu eräänlaiseen paholaisen rooliin niin, että sen vaihtoehtojen monesti paljon suurempia haittoja ja vaaroja vähätellään ja peitellään. Tämä vilpin salliminen ja käytöö oman asian hyväksi on kreationismissa tietenkin vielä paljon räikeämpää.