Lapsikin tietää ja jos ei tiedä, niin kyllä pitäisi, ettei Visa Electron käy junassa.
Mikseivät vanhemmat antaneet lapselleen sitä 90 euroa, joka meni taksimatkaan?
Ja muutenkin: jos lapsi lähte jonnekin, hänelle pitää antaa rahaa mukaan.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010072212073469_uu.shtml
Mikseivät vanhemmat antaneet lapselleen sitä 90 euroa, joka meni taksimatkaan?
Ja muutenkin: jos lapsi lähte jonnekin, hänelle pitää antaa rahaa mukaan.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010072212073469_uu.shtml
Vastaukset 8
Vanhimmat
taidat olla vr:n paskatyöntekijöitä.
Minulla ei ole koskaan ollut hankaluuksia junalipun ostossa. Ostan lipun netistä tai äkkilähdössä maksan lipun ihan oikealla pankkikortilla. Tuo Electron-mikälie ei käy esim. takseissa. Oikealla pankkikortilla voi maksaa missä tahansa.
Konduktööri teki oikein. Kuka tahansa voisi väittää pitävänsä kelvotonta korttia ja saisi ilmaisen kyydin seuraavalle asemalle.
Olisiko ollut liian paljon vaadittu, että konnari olisi jättänyt lapsen asemalle, josta lipun olisi voinut ostaa.
Heitteillejättö tämä oli.
Pojalla oli kännykkä, jola hän saattoi soittaa vanhemmillen, jotka ovat näköjään niin typeriä, etteivät ymmärrä antaa lapselleen rahaa reissuun.
Ehkä koko perheen kannataisi pysyä vain kotona?
mistään makseta mitään?
Pysyisivät vaan kotonaan tällaiset tollot.
Miksi se on aina jonkun muun vika, ei koskaa oma vika?
minä olen ainakin maksanut electron-mikäliellä monta kertaa taksissa. lisäksi olen käyttänyt electronia ulkomailla maksuvälineenä ja nostanut sillä rahaa.
ainakin joidenkin pankkien elctronilla, se kun on periaatteessa luottokortti jonka veloitus toimii kuten pankkikortissa. Tässä tapauksessa kortin numerot olivat (muka) niin kuluneet, ettei maksua voitu suorittaa.
kon-na-ri!
Hau-hau Natsitarkastaja!
SIEG HEIL!