Entä jos ei olisi mitään olemassa, niin kuitenkin olisi mitäänavaruus olemassa! Jumala on, mutta me emme ymmärrä kaikkeutta!
Katson ikkunasta yöhön, yön vaalea taivas luo valoa hämärää ja pohdin asioita, ....
alkaa väsyttää, taidankin tästä mennä (haukotus) nukkumaan....
Katson ikkunasta yöhön, yön vaalea taivas luo valoa hämärää ja pohdin asioita, ....
alkaa väsyttää, taidankin tästä mennä (haukotus) nukkumaan....
Vastaukset 8
Vanhimmat
istun minäkin tässä ja katselen sade-harmaata kesälämmintä taivasta, ilma on lämmin ja kostea pitkän kuuman ajan jälkeen. Naapauri kasteli kuusiaitaansa !!!! :) ja minä voin kertakaikkiaan hyvin.. Ei ihminen paljon tarvitse voidakseen hyvin, lämmintä, ruokaa ja juomaa ja terveen maailman ympärillään.
Oh, tuli avattua TV ja hyvä olo katosi kuin pieru saharaan katastroofi siellä ja toinen täällä, lapset kuolevat nälkään ja niin edelleen, pahuus ja välinpitämättömyys riehuu maailmassa... voi siinä sitten hyvin sitä katsellessasi.. sehän on mahdottomuus..
Niin ja tämä ei ole vielä mitään ... miksi?
Tuohon kysymykseen ihmiset ovat etsineet vastausta,mutta turhaan - saamatta sitä ja kaikkea tuota paetakseen ovat alkaneet keksiä itselleen Jumalia ja näin ummistaneet silmänsä kaikelta totuudelta jotta ,mehän olemme osa luomakuntaa ja meille kuuluu kaikki luonnonmullistukset ,taudit ja muunkinlaiset onnettomuudet joita itse toisillemme aiheutamme .
Jumalat eivät puutu millään tavalla meidän elämäämme ,meidän on elettävä itse kaikkien luonnonlakien määräämien koettelemusten keskellä ja todettava ettei ne ole meidän hallittavissa, - ei vaikka tietomme ja taitomme karttuessa voimmekin varautua jollakin tavalla niihin.
Miksi Jumala (T) mököttää hiljaa eivätkä kerro totuutta näissäkään Suomi 24 keskusteluissa?
"" Miksi Jumala (T) mököttää hiljaa eivätkä kerro totuutta näissäkään Suomi 24 keskusteluissa? ""
Job 33:14
Sillä Jumala puhuu tavalla ja puhuu toisella; sitä vain ei huomata.
Tuolle Jobillekin ainoa tosi Jumala paljasti lopunajan salaisuuksia, kuten:
21 Kaiketi sen tiedät, sillä synnyithän jo silloin, ja onhan päiviesi luku ylen suuri!
22 Oletko käynyt lumen varastohuoneissa, ja oletko nähnyt rakeiden varastot,
23 jotka minä olen säästänyt ahdingon ajaksi, sodan ja taistelun päiväksi?
Kysypä sinäkin Jumalalta äläkä muilta, jos lopunajat kiinnostaa.
"pahuus ja välinpitämättömyys riehuu maailmassa...
voi siinä sitten hyvin sitä katsellessasi..
sehän on mahdottomuus..
Niin ja tämä ei ole vielä mitään ... miksi? "
Jos maailma olisi täynnä kristillisiä seurakuntia, mukaan lukien adventistit,
niin Jumalan ei tarvitsisi toteuttaa viimeisten aikojen vielä hirmuisempia
katastrofeja.
Luuk.21:26
Ja ihmiset menehtyvät peljätessään ja odottaessaan sitä, mikä maanpiiriä kohtaa; sillä taivaitten voimat järkkyvät.
Luuk. 21:9
Ja kun kuulette sotien ja kapinain melskettä, älkää peljästykö.
Sillä näitten täytyy ensin tapahtua, mutta loppu ei tule vielä heti."
____________________________________________________________
Asia kokonaisuudessaan:
10 Sitten hän sanoi heille: "Kansa nousee kansaa vastaan ja valtakunta valtakuntaa vastaan,
11 ja tulee suuria maanjäristyksiä, tulee ruttoa ja nälänhätää monin paikoin, ja taivaalla on oleva peljättäviä näkyjä ja suuria merkkejä.
12 Mutta ennen tätä kaikkea he käyvät teihin käsiksi ja vainoavat teitä ja vetävät teidät synagoogiin ja heittävät vankiloihin ja vievät teidät kuningasten ja maaherrain eteen minun nimeni tähden.
13 Ja näin te joudutte todistamaan.
14 Pankaa siis sydämellenne, ettette edeltäpäin huolehdi, miten te vastaatte puolestanne.
15 Sillä minä annan teille suun ja viisauden, jota vastaan eivät ketkään teidän vastustajanne kykene asettumaan tai väittämään.
16 Omat vanhemmatkin ja veljet ja sukulaiset ja ystävät antavat teidät alttiiksi; ja muutamia teistä tapetaan,
17 ja te joudutte kaikkien vihattaviksi minun nimeni tähden.
18 Mutta ei hiuskarvaakaan teidän päästänne katoa.
19 Kestäväisyydellänne te voitatte omaksenne elämän.
20 Mutta kun te näette Jerusalemin sotajoukkojen ympäröimänä, silloin tietäkää, että sen hävitys on lähellä.
21 Silloin ne, jotka Juudeassa ovat, paetkoot vuorille, ja jotka ovat kaupungissa, lähtekööt sieltä pois, ja jotka maalla ovat, älkööt sinne menkö.
22 Sillä ne ovat koston päiviä, että kaikki täyttyisi, mikä kirjoitettu on.
23 Voi raskaita ja imettäväisiä niinä päivinä! Sillä suuri hätä on oleva maan päällä ja viha tätä kansaa vastaan;
24 ja he kaatuvat miekan terään, heidät viedään vangeiksi kaikkien kansojen sekaan, ja Jerusalem on oleva pakanain tallattavana, kunnes pakanain ajat täyttyvät.
25 Ja on oleva merkit auringossa ja kuussa ja tähdissä, ja ahdistus kansoilla maan päällä ja epätoivo, kun meri ja aallot pauhaavat.
26 Ja ihmiset menehtyvät peljätessään ja odottaessaan sitä, mikä maanpiiriä kohtaa; sillä taivaitten voimat järkkyvät.
27 Ja silloin he näkevät Ihmisen Pojan tulevan pilvessä suurella voimalla ja kirkkaudella.
28 Mutta kun nämä alkavat tapahtua, niin rohkaiskaa itsenne ja nostakaa päänne, sillä teidän vapautuksenne on lähellä."
29 Ja hän puhui heille vertauksen: "Katsokaa viikunapuuta ja kaikkia puita.
30 Kun ne jo puhkeavat lehteen, niin siitä te näette ja itsestänne ymmärrätte, että kesä jo on lähellä.
31 Samoin te myös, kun näette tämän tapahtuvan, tietäkää, että Jumalan valtakunta on lähellä.
Kirjoitan Danielin kirjasta ja siitä mitä Danielin kirja kertoo!
En siitä mitä Danielin kirjan nimiin uskovat valehtelevat Jumalan ja Pyhän Hengen nimiin.
Esim, Adventistien autiolle saarelle ja olla siellä jotta Jumala pelastaisi sen heidän tähtensä.
Tuollainen ajatus ja ajatukset joita esität eivät sovi reaalimaailmaan.
Saarn. 12:12
Ja vielä: Poikani, paina varoitus mieleesi.
Paljolla kirjojen tekemisellä ei ole loppua,
ja alituinen tutkistelu väsyttää ruumiin.
1.Kor.1:21
Jumala on kyllä osoittanut viisautensa, mutta kun maailma ei omassa viisaudessaan oppinut tuntemaan Jumalaa, Jumala katsoi hyväksi julistaa hulluutta ja näin pelastaa ne, jotka uskovat. [Matt. 11:25,26]
22
Juutalaiset vaativat ihmetekoja, ja kreikkalaiset etsivät viisautta.
[Mark. 8:11; Luuk. 11:16; Joh. 4:48; Ap. t. 17:18]
23
Me sen sijaan julistamme ristiinnaulittua Kristusta. Juutalaiset torjuvat sen herjauksena, ja muiden mielestä se on hulluutta,
>> Saarn. 12:12
Ja vielä: Poikani, paina varoitus mieleesi.
Paljolla kirjojen tekemisellä ei ole loppua,
ja alituinen tutkistelu väsyttää ruumiin. >>
Ja saoni myös!
Saarnaaja 12:7. " Tomu palaa maahan,josta se on tullut. Henki palaa Jumalan luo joka sen on antanut."
Saarnaaja kirjoittaa omasta uskonnäkemstään seuraten.
Ja Kristinuskossa on erilaisia käsitteitä johtuen uskonmuuttumisesta.
Uskot ja uskomukset muuttuvat ,mutta maailmankaikkeus pysyy samana.