Kotitalousvähennys

Kotitalousvähennystä ei voi hyödyntää pienituloinen.
Voisko "herrat" hoitaa asian vaikka niin jotta pienituloinen jolla ei ole hilloa maksaa remppamiehille ja sitten odotella rahojaan takaisin vois viedä maksulaput vaikka verotoimistoon joka maksaisi laskut suoraan remppamiehille.
Verotoimisto vaan kirjaisi asian ja merkitseisi papereihin jottei sama henkilö saisi etua yli sovitun.
Helppo homma jos vaan tahtoa riittää

Asia olisi helppo hoitaa ja olisi tasapuolinen.
9154
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Olisi tasapuolisempaa ja saisi aikaan työllisyyttä.

Äänestä

Suurella osalla suomalaisista ei ole varaa omaan asuntoon. Jos sattuu saamaan työpaikan niin palkasta suuri osa menee vuokranmaksuun. Köyhyys lisääntyy.

Mamuja kyllä autetaan mutta suomalaisista tehdään köyhää kansaa. Ensin köyhien määrä kasvaa kunnes heitä on niin paljon että punaisen vallankumouksen riski on vaarassa tuhota koko valtion. Sitten parempiosaisistakin tulee orjia.

Äänestä
  • Kun rakentaminen elpyisi, se toisi töitä meille vukralla asujillekkin.
    Parempaa "elvyttämistä" sekin olisi kuin elättää velkarahalla mamuja.

    Äänestä

Ois piristystä lamanpoistoon.

Äänestä

Mulla on pienet tulot ja maksan halpaa asuntoani 350€/kk. jos olisin vuokralla ei rahani riittäis asumiseen, siksi oli pakko ostaa räihnäinen asunto.
Tuo idea saisi mennä läpi niin minäkin voisin korjata vesivahinko kylppärini.

Äänestä

hyvin toimeentulevat käyttävät siivouspalveluja, ostavat remontteja asuntoihinsa, kesämökkeihinsä ja saavat tuhansien eurojen vähennykset joka vuosi ovelasti suunnitellen. Pienituloisella ei ole varaa edes ravitsevaan ruokaan ja lämpimään asuntoon. Näin ovat herrat säätäneet ja hyväksi havainneet. RIkkailla kun on kovempi ääni vaatia etuja itselleen.
Jos eivät itse halua siivota rikkaat talojaan, ostakoot siivouspalvelun, mutta maksakoot myös sen verran, että työn tekijät ansaitsevat saman verran kuin palvelun ostajat.
Jos rikkaat tahtovat remontoida, maksakoot sitten oman asunnon ja loma-asunnon edusta veroa, siitä erotuksesta, mikä on välittömien asumiskulujen ja vastaavankokoisen lukaalin vuokratason välillä. Jokainen remontti myös nostaa verotusarvoa, joten sitä kautta yhteiskunta saa osansa pienituloisten avustuksiin.

Äänestä
  • Kokoomus on ajamassa läpi lakiehdotusta joka helpottaa työvoiman tuontia kolmansista maista.

    Eli pian jokaisella kunnon Kokoomuslaisella on pieni Kiinalainen kotiapulaisena.
    Ja kotitalousvähennyksellä höystettynä.

    KÄÄK: Kansalaiset Älkää Äänestäkö Kokoomusta !

    Äänestä

tuohon vielä, miksi rikkaiden suurituloisten tarvitsisi edes saada koko kotitalousvähennystä.

Toisaalta taas monilla pienituloisilla ei ole ylimääräistä rahaa maksaa edes sitä itselle jäävää maksun osuutta, jotenka koko kotitalousvähennys on turhaa. Rikkaat sitä ei tarvitse ja köyhällä ei ole varaa palkata ketään.

Äänestä

Mulla ois vuotavan katon laitto. Pellit pitäs uusia. Ostin ne jo 5-vuotta sitten mutta ei ole rahaa laittaa paikoilleen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kefiiri kirjoitti:

Kotitalousvähennystä ei voi hyödyntää pienituloinen.
Voisko "herrat" hoitaa asian vaikka niin jotta pienituloinen jolla ei ole hilloa maksaa remppamiehille ja sitten odotella rahojaan takaisin vois viedä maksulaput vaikka verotoimistoon joka maksaisi laskut suoraan remppamiehille.
Verotoimisto vaan kirjaisi asian ja merkitseisi papereihin jottei sama henkilö saisi etua yli sovitun.
Helppo homma jos vaan tahtoa riittää

Asia olisi helppo hoitaa ja olisi tasapuolinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu