Ihmettelen useimpien karavaanarien tapaa hidastaa vauhtia ylämäessä. Taas piti vaunu perässä "kuitata" useasta tällaisesta hidastelijasta ohi, kun hidastivat vauhtinsa jopa alle seitsemäänkymppiin ylämäissä.
Vitonen (tai dieseleissä kutonen) silmään ja vakkari päälle, niin ei tarvitse tehdä haitariliikettä ja ihmetellä miksi joku tulee vaunu perässä lentäen ohi... Samalla säästyy ylinopeudelta.
Nykyautothan suorastaan ryntäävät vaunun kanssa, kun kaasua vähän kutittaa. 70-luvun ajotapa olisi siis syytä kuopata.
Vitonen (tai dieseleissä kutonen) silmään ja vakkari päälle, niin ei tarvitse tehdä haitariliikettä ja ihmetellä miksi joku tulee vaunu perässä lentäen ohi... Samalla säästyy ylinopeudelta.
Nykyautothan suorastaan ryntäävät vaunun kanssa, kun kaasua vähän kutittaa. 70-luvun ajotapa olisi siis syytä kuopata.
Vastaukset 11
Vanhimmat
ajelin tässä viikko sitten reittiä Helsinki-Mäntsälä-Jyväskylä-Kiuruvesi-Iisalmi-Kuopio-Mikkeli-Porvoo ja Helsinki.
Se oli kyllä henkilöautot jotka ajeli 70km/h ja heti kun ohituskaista alkoi ne siirtyi vasemmalle ajaen samaa vauhtia.
Itse ajelen asuntoauto jossa 3,0 moottori ja vakkari. Takana on 100 lätkä mutta eihän sillä voi Suomessa ajaa 100km/h kun on noita henkilöautoja tiellä koko ajan.
Kun pitää ahtaa mummot ja musikat samaan autoon kaikkine kamoineen, niin suksiboxinkin kannen välistä lepattaa villatakin hiha. Auto vaappuu ja seilaa niin ettei meinaa kaista riittää.
Näitä joutuu vähän väliä ohittamaan vaikka on vaunu perässä.
Toinen matkantekoa haittaava on muuli-yhdistelmät, missä on kevytpeitteeseen paketoitu kaksi vanhaa patjaa ja painoksi päälle on laitettu k-raudan tarjouskiuas . Pressu lepattaa kolme metriä kaistalla kiemurtelevan muulin takana ja on oikea näköhaitta.
Näistä pitää päästä nopeasti ohi kun vähänkin tie antaa myöden. Pientä sisään ja hanaa, niin muuli jää hetkessä taakse räpsyvine pressuineen.
Vaikka vetoautossani on niukasti tehoa (alle 100 kW) niin siinä on vakiovarusteena vaihdelaatikko, mitä hyödyntäen ohittaminen on helppoa kuin heinänteko. Ilmeisesti niillä vaunun takakulmalla toisinaan kärkkyvillä kinnereillä ei ole mainittuja varusteita, kun ei kyetä ohittamaan näin lyhyttä yhdistelmää (11 m).
"siinä on vakiovarusteena vaihdelaatikko" -60 luvulla oli kuorma-auto kortin inssin kirjallisissa yhtenä kysymyksenä "miksi autossa on vaihdelaatikko?" Oikea vastaus oli: "Pitää vaihteistoöljyn voitelemassa vaihteistoa, ja estää pölyn rikkomasta laakereita." Vaihteiston voi tehdä avovaihteilla, vaikka autokäytössä sen käyttöikä on lyhyt.
Ajaessani 90km/h ylämäessä, henkilöautot painaa ohi ohituskaistaa ja alamäessä edelleen ajan 90km/h, tulee äskeiset ohittajat peräedellä vastaan kun ohituskaista on päättynyt.
En yleensä hidastele ylämäissä,mutta tämän viikon helteet pakottaa siihen,moottori tahtoo ylikuumentua ylämäissä itsellä ei kyllä muita syitä ole
Arvaanko oikein, että autosi on 70- tai 80-luvulta? Ei ainakaan Focus 2.0:n (-04) lämpöviisari värähtänytkään tiukimmassakaan ylämäessä, vaikka automaatti-ilmastointi ja vakkari oli päällä. Tiukasti oli siinä keskiasennossa viisari. No, ehkäpä pitäisi lähteä Norjaan kokeilemaan...
Nykyään on noita maasturin ja farkun välimuotoja vetureina. Näyttävän ainakin huiskivan satasen pintoihin isojen vaunujensa kanssa. Taitaa olla nuorempia miehiä suitsissa työsuhdeautoillaan. Ei tartte pihistellä.
Mihinkä sitä karavaanarilla olisi kiire. Joutaa hyvin jarruttelemaan ylä- ja alamäissä, välillä vähän tasaisellakin.
Että silleen tällä kerralla.
reippaasti vaan vauhtia niihin mäkiin ja jos lämpöjä nostelee, niin lauhdutinkauppaan.
Ilmastointilaite syö näin helteellä myös moottoritehoa, niin siksi myöskin tasaiselta vauhtia, niin ei tartte vedättää.
ei hyydy mäkiin kun v8 dieseli vetää eikä meinaa ja automaatti hoitaa vaihtamisen!
Kyllä niitä hevosia nykyautoissa riittää.