Oisko mahdollista kytkeä akuista invertterin välityksellä virta vaunun 230-verkkoon? Kaikilla alueilla kun ei ole verkkovirtamahdollisuutta. Ajatuksena on, että yleisimpiä sähkölaitteita pystyisi käyttämään akuilla, kuten: mikroaaltouuni, puhelimien ym. laturit, läppäri, moccamaster, pölynimuri, telkkari ja digiboksi, pöytätuuletin, jne??
Nyt akustona on 90Ah, mutta pystyn helposti korottamaan sen 400Ah:n. Invertteri tarvitsee varmasti sentin paksuiset johdot, mutta se on mahdollista. Mistä saisi tarpeeksi ison invertterin teholle 3000w tai enemmän?
Nyt akustona on 90Ah, mutta pystyn helposti korottamaan sen 400Ah:n. Invertteri tarvitsee varmasti sentin paksuiset johdot, mutta se on mahdollista. Mistä saisi tarpeeksi ison invertterin teholle 3000w tai enemmän?
Vastaukset 8
Vanhimmat
kello 00,08 yöllä! Aamulla varmaan tajuat että taitaa olla pikkasen hankala tuo sinun 3000W.
aurinkokennot katolle http://www.adita.fi/default.asp?t=3&f=2&p=2900&subp=2900&subp0=2900&did=66&gclid=CLm6uuSWi6MCFUkrDgod6B9KaQ
saksasta sai ainaski ammatti käyttöön tarkoitettuja 5000w inventtereitä.(waeco sinepover/blue olisko hinta ollu 6500 euroa ja minimi akku 800 ah eli ovat laittaneet niitä 225 geeliakkuja 4 kpl rinnan......suomessa akut ovat halvempia mutta saksassa ne oli 749 eur kappale.ja akun paino 64kg kappale.
Lempäälä/Tampere, 12/2500W invertteri, hinta 480 €uroa.......Tai 24V / 2500W hinta sama.
Mahdollista on, mutta onko järkevää? Tulee hinta, paino ja akkujen sijoitus ongelmat ensimmäisenä mieleen.
2,5 kW aggregaatilla saa riittävästi sähköä varmemmin ja äänekkäämmin.
Huono provo.
Se invertterin saatavuus ja hinta eniten askarrutti. Hyvää tietoa sain nyt. Senjälkeen ajattelin, että onko helpompaa hankkia laitteille 12v:n laturit ja yleensäkkin omat 12v:n laitteet. Ei näytä mikroaaltouuneja, pölyimureita ja kahvinkeittimiä olevan hyviä sellaisia 12v:n saatvilla. En halua käyttää kovaäänistä agregaattia ihmisten läheisyydessä kun valvon usein myöhään. Isoja akkuja kun taas saan veloituksetta ja sellaisia mahtuisit hienosti vaunun penkkien alle, niin se ei haittaisi. Laskin jo, että sähkönkäyttämäärillä riittäisi 300-500Ah:n akut ja painoa niistä tulisi n.60-110kg. Akkumäärä vastaisi 3,6-6kwh:tia, eli sillä lämmittäisi kerran jopa sähkösaunan :)
Akkujen lataus on huono puoli, jos en saa muutamaan päivään verkkovirtaa. Autossa on 180A:n laturi ja normaaliajossa autossa kulutusta keskimäärin on 25A. Ylimääräistä jäisi siis 155A. Tarkoittaako sitä, että kolmessa ajotunnissa sillä lataisi 465Ah:tia? Vai onko akkujen hyötysuhde jotenkin pienempi, että pitää ladata vaikka kaksinkertainen energiamäärä?
Hinaan vuodessa noin 7000km ja 110kg:n akkujen lisäpäinon hinaaminen merkitsee 1,3kg:aa isompaa hinausvoimaa. 90km/h:n vauhdilla moottorista otettaisiin 325w enemmän tehoa. Tarkoittaa koko kesässä vain 26kWh:tia enemmän. Bensaboottorin hyötysuhde on 22%:tia, eli menovettä menisi 118kWh:tia kesässä enemmän. Bensalitrassa on 9kWh/l, eli kesässä tarvitsen akkujen painon takia vain 13l enemmän polttoainetta.
Taidan päätyä sen ison invertterin hommaukseen, kun polttoainekulujakaan ei juuri tule lisää akkujen painoista. Siinä säästää paljon jo kun ei tarvitse sähköpaikkaa alueilla. Lisäksi ei tarvitse olla kytkemässä ja sijoittelemassa agregaattia sivupihoille, puhumattakaan sen tankkauksesta.
Forttumissa riitä sähkö ja on kai riittävän suurikin
En usko, että tuollaiset pohdinnat ovat todellisia. Provonakin on huono.