Jumperissa jos on hampaat. Pitäisi olla kuorma-autoksi rekisteröity että voisi laittaa mutta miksi moinen? Onko kokemusta puuttuuko esim katsastusmies siihen eli pois leiman ajaksi?
http://www.nettiosa.com/product_details.php?p=1356
Valorauta kielletty
15
12494
Vastaukset
- valorauta
Minä olen luullut, että se on karjapuskuri. Ei mene pelti ruttuun, vaikka joku hitaampi jäisi allekin. Onhan se muutenkin aika inhimillinen. Ei jää kitumaan, niin kuin ilman tuota rautaa.
- YkäK1
käytännössä katsoen se on niin, että jos sulla on rauta ilman valoja, niin se on karjapuskuri. Jos siinä on lisävalot(sallitut tietenkin), se on valorauta, riippumatta ajoneuvon tyypistä.
- ?!?!?
on laskettu että KA painaa sen verran enemmän ( vaikka ei painaskaan ) että airbag laukeaa vaikka välillä on karjarauta jos sattuu kolari.
- pösömän
hetkonen, onhan noita valorautoja pakuissa maastureissa ym. missä pykälät niistä kielloist ettei toi käy?? hampaatko estää?
ite ajattelin kans ostaa tommosen boxeriini ja seon matkailuautoks rekisteröity - ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
pösömän kirjoitti:
hetkonen, onhan noita valorautoja pakuissa maastureissa ym. missä pykälät niistä kielloist ettei toi käy?? hampaatko estää?
ite ajattelin kans ostaa tommosen boxeriini ja seon matkailuautoks rekisteröityuusia autoja.
- pösömän
¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤ kirjoitti:
uusia autoja.
noniin itellä on toi boxeri 5/2010 käyttöönotettu ja kyllä siihen automaa kauppasi ja myy isoja valorautoja/kpuskureita. oma laki?
- että näin
pösömän kirjoitti:
noniin itellä on toi boxeri 5/2010 käyttöönotettu ja kyllä siihen automaa kauppasi ja myy isoja valorautoja/kpuskureita. oma laki?
Mutta sen täytyy olla paketti-autoissa E-hyväksyttyä mallia nykyään. Ne kyllä osaa konttorilla katsoa että siinä on toi hyväksyntä. Kuorma-autoissa ei katsokaas tarvii olla tota hyväksyntää. Siinä se ero on nykyään, kiittäkää tästäkin rakasta EU:ta.
- oliskos?
että näin kirjoitti:
Mutta sen täytyy olla paketti-autoissa E-hyväksyttyä mallia nykyään. Ne kyllä osaa konttorilla katsoa että siinä on toi hyväksyntä. Kuorma-autoissa ei katsokaas tarvii olla tota hyväksyntää. Siinä se ero on nykyään, kiittäkää tästäkin rakasta EU:ta.
erään suomalaisen valmistajan mukaan karjapuskuri on se malli jossa ne lenkit kiertää auton omien valojen ympäri ja valorauta ei suojaa mitään vaan sen tarkotuksena on vain sumu ja lisäpitkien asennus...e. merkintä pakollinen ja karjapuskurit enää yli 3500 kg painaviin autoihin, muihin valorauta.
Valorauta.
Valorauta on tarkoitettu pakettiautoihin, valoraudan rakenne on oltava auton omien ajovalojen sisäpuolella ja alapuolella, valorautoihin on asennettava lisävalot joskin katsatusmies voi sen hyväksyä ilman valojakin, riippuu katsurin päivästä onko hyvä vai ei.
Karjapuskuri.
Karjapuskuri on tarkoitettu kuorma-autoihin, karjapuskuri on rakenteeltaan sellainen että se ylittää auton omat valot korkeus ja leveys suunnassa eikä siinä tarvi olla lisävaloja.
Kyseisessä mainoksessa on varmaankin kyse siitä että kyseisen valoraudan voi asentaa myös kuorma-autoksi rekisteröityyn pakuun.- pösömän
kiitoksia selvennyksestä
- Sotaveteraani:.!1%#+
.
Tuonne kun jää sotaveteraani hampaisiin niin se on raaka kualema
. - Kaamee putki päällä
Valorauta??? Meikäläisellä ne lisärit on auton keulassa kiinni ilman tollaisia järkkyjä putkirakennelmia. Taitaa olla enemmän sellaista ulkonäöllistä hömppää.
- Anonyymi
Olen nyt maassa, missä tuolainen EU-kyyläys on tuntematon, asennan Hiluxiin karjapuskurin, varoraudan, tai miten haluatte kutsuttavan, on ruostumaton karjapuskuri, asennan siihen valoja, kuten asennan targakaareen, enkä kysele eeiuta, enkä kuita
- Anonyymi
Löytyy valoraudat.com istä eu sertifioidut ja kaikki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.704908Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.113349Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j202592Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.571675- 471556
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441336- 941302
Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2171047Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.71985IS Viikonloppu 29.-30.11.2025
Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra51875