Cannaen voitto oli sotahistorian suurimpia. Sitä pidetään erinomaisena osoituksena Hannibalin nerokkuudesta. Voittaa hän osasi mutta ei osannut käyttää hyödyksi voittoaan. Miksi hän ei heti voiton jälkeen marssinut Roomaan ja vallannut kaupunkia?
Hannibal, Cannae ja Rooman
6
251
Vastaukset
- Hamilcar
Historiankirjoituksessa Hannibal mainitaan toisinaan "Strategian isänä". Hän oli ehkä kaikkien aikojen paras taktikko, toisinaan loistava strategi mutta surkea poliitikko. Hän ei onnistunut saamaan riittävän voimakkaita liittolaisia tai riittäviä resursseja karthagolaisilta ja tämä esti häntä toteuttamasta tavoitteitaan (mikäli Rooman valtaus edes oli hänen tavoitteensa? - Luultavasti kuitenkin oli). Maharbal, eräs hänen komentajistaan, sanoikin: "Hannibal, tiedät kuinka voitto saavutetaan, mutta et tiedä kuinka sitä käytetään hyväksi." Yksinkertaisesti laitettuna: Hannibalin armeija oli liian pieni Rooman valtaamiseksi.
- on kuumaa!
Cannaen voiton jälkeen Hannibalin olisi heti pitänyt marssia Roomaan ja vallata kaupunki. Sensijaan hän jäi odottamaan Rooman rauhantarjousta jota ei koskaan tullut!
- Pushmanni
Hannibal oli muutenkin aika fiksu kaveri, kun Roomalaiset valtasivat Kartagon, niin Hannibal jäi kaupunkiin ja pestautui kaupungin palvelukseen, Hannibal työllisti sotilaita yleishyödyllisiin tehtäviin, kuten teiden ja kaivojen rakentamiseen jne... eli Hannbal ymmärsi että työttömistä sotuilaista voisi tulla uhka koko yhteiskunnalle, siinä mielessä harvinainen kenraali aikanaan että huolehti sotilaistaan myös sodan jälkeen.
Roomalaiset vaativat Hannibalin luovuttamista ja kaveri pakenikin sitten Kreikkaan ennen luovutusta ja pestautui yhden kuninkaan palvelukseen, joka taisteli Roomaa vastaan ...- Imperialismi elää
Karthago oli "roistovaltio", joka kuului "pahan akseliin", vai mitä? Tänä päivänä on Mahmoud Ahmadinejad tai Hugo Chavez samalla lailla USA:n tähtäimessä kuin Hannibal Rooman... Amerikkalaisten tapaan roomalaiset pitivät kaikkia hyökkäys- ja valloitussotiaan oikeudenmukaisina "rauhaanpakottamisoperaationa".
Imperialismi elää kirjoitti:
Karthago oli "roistovaltio", joka kuului "pahan akseliin", vai mitä? Tänä päivänä on Mahmoud Ahmadinejad tai Hugo Chavez samalla lailla USA:n tähtäimessä kuin Hannibal Rooman... Amerikkalaisten tapaan roomalaiset pitivät kaikkia hyökkäys- ja valloitussotiaan oikeudenmukaisina "rauhaanpakottamisoperaationa".
"Karthago oli "roistovaltio", joka kuului "pahan akseliin", vai mitä?"
Ei, vaan Karthago oli Rooman laajenemishalujen tiellä ja kilpaili sen kanssa läntisen Välimeren kaupasta, ei sitä koskaan miksikään roistovaltioksi yms. väitetty. Eikä Rooma ollut puunilaissotien aikaan suurvalta, vaan ennemminkin ylikokoinen kaupunkivaltio, vasta Karthagon kukistumisen jälkeen Rooma nousi suurvallaksi.
- Hannibal ei
Sodassa ratkaisee sitkeys, päättäväisyys, tahdonlujuus. Hannibal luuli että Cannaen loistavan voiton jälkeen roomalaiset tulisivat anelemaan rauhaa. Se oli harhaluulo, sota oli roomalaisille henkilökohtaista, mistään rauhasta ei ollut Roomassa puhettakaan. Kansa pysyi yhtenäisenä, Hannibal päätettiin kukistaa maksoi mitä maksoi.
Hannibal oli huikentelevainen, ei sitkeyttä. Sotilaallinen nero hän toki oli mutta se ei riitä. Pitää olla selvä strategia, se häneltä puuttui. Osasi voittaa taisteluita mutta ei osannut voittojaan käyttää hyväkseen.
Yhdysvallat, jota jotkut nykyajan Roomaksi kutsuvat, puuttuu sitkeys, peräänantamattomuus. Muutama vuosi kun on leikkisotaa Irakissa ja Afganistanissa sodittu alkaa kansa kitisemään. Tuolla asenteella ei pitkälle pötkitä, 50-100 vuoden kuluessa Kiina menee ohi ja Amerikalla on vain muistot supervalta-ajoistaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053101Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391590Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461304Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1521219Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793