Ylihintaiset autot, osa 1
Rakkaustarina.
161466
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Vähän ajettujahan nuo toki ovat, ja sikäli on varmaan oikeutettua pyytää tavanomaista enemmän. Mutta ei sentään 9-vuotiaasta ranskanpullasta 40 % uuden hinnasta. Rajansa kaikella.
Ylihintaisia ostettaissa, mutta alihintaisia myydessä, siinäpä pulma.
kolmen tonnin pelejä
siitä, mitä jostain autosta pyydetään? Ei sitä ole pakko kenenkään ostaa. Kapitalismissa kysyntä ja tarjonta kyllä määrittää oikean hinnan.
juuri niin! Yleensä ylihintaiset tahtoo jäädä myyjän pihaan odottamaan puiden kasvamista läpi.
Opelissa on sentään "elektroninen ilmastointi".
Annoimme vuosi sitten identtisen Meganen vaihdossa ja saimme siitä 4000 euroa. Nyt siitä saisi 3500 euron nurkilla
että löytyi niin hullu,ettäsortui ranskalaiseen
Identtisen Meganen? Oliko silläkin ajettu vain 83000 km kuten tuon linkin autolla?
Ja vaikka kilometrit olisivat samat, voi olla muuta eroa varusteissa, kunnossa, tehdyissä huolloissa, ...
Tähän vois linkittää koko nettiauton, kaikki suomessa myytävät autot on ylihintaisia, joka kottero.
tämä oopeli ole ylihintanen, eli jos haluu vähänajetun ja vielä vaihtaa niin eiköhän se hinta aika kohalla ole.
Myöskin saahan niitä loppuunajettuja halvemmalla, mut jos rempaan uppoo heti enemmän niin ostajan asiahan on mitä arvostaa.
Minusta ylihintasia on ne loppuun ajetut mersut ja yliarvostetut aven louskut tuola.
Mikä siinä on, ettei micra kelpaa? http://www.nettiauto.com/nissan/micra/3372137
Miksi täytyy ajaa ökyautolla, kun micra vie perille paljon halvemala hinnalla.
Ihme juttu.
satasen micra
Hinta määräytyy vasta sitten kun auto ja raha vaihtaa omistajaa.
Ei se ole tyhmä joka pyytää , vaan se joka maksaa.
miltei kaikki myynnissä olevat on hinnoiteltu yläkanttiin, etenkin uudehkot perusdieselit, puhutaan nyt vaikka passatista tai octaviasta 2003->.
Jos Suomessa pyydetään autosta 11-12000eur ja sama auto maksaa Saksassa merkkiliikkeessä 5-6000eur niin kyllä tinkivaraa täytyy olla.
Veroja tuommoisesta dieselistä ei mene paljoa (päästöt alta 160g/km), puhutaan n. 2500-3000eur.
Siitä voi laskeskella paljonko saa kuluihin mennä. Ja edulliset juomat mukaan Saksan päästä ;)
Se että viitsiikö kaikki nähdä vaivaa parin tonnin eteen, tuskinpa. Tietysti moni haluaa päästä siitä vanhan ajokin "hävittämisestä" helpolla ja sehän onnistuu kun tyytyy huonoon hyvitykseen.
Persaukiset kyttää autojen hintoja kun itsellä ei ole varaa minkän hintaiseen.
Millä ilveellä autot muka pitäis hinnoitella??
Heti jos pistää hintalapun ikkunaan niin joku tojo einari on väittämässä et se on liikaa. Tojoa ei saisi edes rautakaupassa vaihdettua päikseen kottikärryyn.