Benny Hinnin miljoonat?

eikovinkaanrikas

Benny Hinnin miljoonat?

Benny Hinn kerää kokouksissaan ja tv-esiintymisillään ja uskonnollisten tuotteiden myymisellä kymmeniä miljoonia vuosittain. Osa tästä kaikesta rahasta menee luonnollisesti toiminnasta aiheutuviin kuluihin ja osa menee hyväntekeväisyyteen.

Mutta miksi Benny Hinn käyttää miljoonia ylelliseen elämiseen ja kerää satoja miljoonia pankkitileilleen ?

Löytyykö raamatusta perusteluja tuollaiselle itsekkäälle rahan ahnehtimiselle ?

Onko Benny Hinn menestysteologi ?

Miksi Benny Hinnin toiminta keskittyy niin suurelta osin vain rahan keräämiseen ?

Onko rikastuminen ja suuri omaisuus, uskon oikea päämäärä ?

Opettiko Jeesus niin ?

Mihin suomalaiset seurakunnat oikein pyrkivät, kutsuessaan Benny Hinniä Suomeen opettamaan ?

4

511

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bennyllä on turvamiehet? ?

    • voi vetää johto-

      päätökset näistä Jeesuksen nimessä, sillä niissä ei ole pienintäkään epäselvyyttä.

      • IkävämuttaTosi

        löyty paljon esimerkkejä googlettamalla; menestysteologi ja huijari. Huippuna Mellerin ohjelmassa näytetty ohjelma "Benny Hinn varoittaa", jossa Hinn kritisoi Lakelandin herätystä ja rahankeruuta=) Löytyy tv7 arkistosta.


      • Eikö ole totta?
        IkävämuttaTosi kirjoitti:

        löyty paljon esimerkkejä googlettamalla; menestysteologi ja huijari. Huippuna Mellerin ohjelmassa näytetty ohjelma "Benny Hinn varoittaa", jossa Hinn kritisoi Lakelandin herätystä ja rahankeruuta=) Löytyy tv7 arkistosta.

        Raamattu opettaa siihen. Vai mitä näistä kohdista on luettavissa:
        "Älkää korkeita mielitelkö, vaan tyytykää alhaisiin oloihin." Room. 12:16.
        "Kun meillä on elatus ja vaatteet, niin tyytykäämme niihin. Mutta ne, JOTKA RIKASTUA TAHTOVAT, lankeavat kiusaukseen ja paulaan ja moniin mielettömiin ja vahingollisiin himoihin, jotka upottavat ihmiset turmioon ja kadotukseen. Sillä rahan himo on kaiken pahan juuri; SITÄ HALUTEN monet ovat eksyneet pois uskosta ja lävistäneet itsensä monella tuskalla. Mutta sinä, Jumalan ihminen, pakene semmoista." 1 Timoteus 6:8-11.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      215
      7704
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      58
      3033
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      199
      2450
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1903
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      183
      1806
    6. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      24
      1552
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      75
      1301
    8. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      28
      1202
    9. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      38
      1193
    10. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      50
      1039
    Aihe