liki 400e menee vuodessa kirkollisveroon vaikka käytännössä en saa korviketta palveluina tms. netistä löytyy kirkon lehtikin. mutta oma usko säilyy vaikka en almuja antaisikaan, mielipiteitä?
erotako kirkosta vain rahan vuoksi
kokemuksiakin
3266
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Juuri näin. Kirkko on ihmisten perustama organisaatio, ei siihen kuulumisella ole mitään tekemistä sen kanssa, uskotko vai etkö. Eroa vaan rohkeasti.
Itse en usko yliluonnolliseen, enkä pidä siksi raamattua arvossa. Mutta olen sitä kuitenkin sen verran lukenut, että tiedän ettei kirkkoon kuulumisesta puhuta siellä sanaakaan. Eroat vaan pois, niin voit käyttää 400 eur mihin tahansa muuhun palveluun.
Jos halua tukea hyväntekeväisyyttä jatkossa yhtä paljon kuin nyt, laitat 40 EUR suoraan hyväntekeväisyyteen ja pidät 360 EUR itse. Juuri tuo 10% kirkollisverosta menee diakoniaan (ja siinäkin luvussa on jo hallintokuluja mukana)
Onko jumalasi maksullinen?
Eikös tämä ole simppeliä.
Jos et usko jumaliin, eroa; muuten jatka lukemista.
Jos uskot useampaan kuin yhteen jumalaan, eroa; muuten jatka lukemista.
Jos et usko kolmiyhteiseen jumalaan, eroa; muuten jatka lukemista.
Jos uskot pyhän hengen lähtevän vain isästä, eroa ja liity ortodokseihin; muuten jatka lukemista.
Jos uskot Rooman piispalla eli paavilla olevan erityisen aseman kristikunnassa, eroa ja liity katolisiin; muuten jatka lukemista.
Jos uskot että maailma luotiin kirjaimellisesti kuudessa päivässä ja että tämä on pelastuksen kannalta olennainen opinkohta, eroa ja liity vaikka STLK:n jäseneksi; muuten jatka lukemista.
Jos uskot että ehtoollinen on pelkkä muistoateria, eroa; muuten jatka lukemista.
Jos uskot että leipä ja viini todella muuttuvat Jeesuksen vereksi ja ruumiiksi, eroa; muuten jatka lukemista.
Jos luet tätä, olet varsin oikeaoppinen luterilainen. Nyt pitää enää selvittää naispappeus. Jos pidät tärkeänä oppikysymyksenä sitä, että naispappeus sallitaan, eroa ja perusta uusi uskontokunta. Jos taas päinvastoin naispappeus on harhaoppi, eroa ja liity vaikka evankelis-luterilaiseen seurakuntaliittoon. Muuten jatka lukemista.
Jos luit tänne asti, jatka evlut kirkon jäsenenä.