e-pillerit syynä mielenhäiriöön?

Mä oon käyttäni kaks vuotta e-pillereitä. Kun alotin ne, lihoin 10 kiloa ja alkoi masennus ja mielenailahtelut. Tää on ihan kauheaa. Mä oon yrittäny itsemurhaa ja heilunu puukon kanssa aina viikkoa ennen menkkojen alkamista. Se on siis aina tasan viikko ennen menkkoja...Poikaystävä on ollut koetuksella. Oon nyt huomannu et jotain on vialla. Voiko siis raivokohtaukset johtua pillereistä? onko muilla kokemuksia? haluan vaan tietää että oonko ainut jolle on käyny näin? Oon käyttäny Mersiloneja ja nyt Yasmineja. Nyt mulla on tauko menossa, harrastettiin poikaystävän kanssa seksiä lauantaina viimeks, eli jos en ota enää viikon tauon jälkeen pilleriä, eikä olla harrastettu tauolla seksiä, tulenko raskaaksi? Kiitos kaikille jotka jaksaa vastata!
3674
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Se voi olla mahdollista.

Äänestä

Mulla on ollu kans ns. raivokohtauksia e-pillereistä... eka käytin vuoden tri-fermoden nimisiä pillereitä (niissä on melkein eniten hormoneja) eikä kyllä sopinut ollenkaan! ja sitten oon käyttänyt pari vuotta Mirellee, ja ne on ollu aika ok, mutta nekin lopetin hetki sitten. Noi raivokohtaukset ilmeni aina, kun olin humalassa... Tunnen muutaman jätkän jotka vetää hormoneja ja ne on kyllä ihan skitsoja ku ne ottaa viinaa, et kai se niist hormoneist johtuu.. En enää ota pillereitä, ajatellen itseäni ja muita, jotka on joutunu mua kestään!

Äänestä
  • mulla on on tullut lähes kaikista pillereistä masennukseen liittyviä oireita ja nytkin on hirmusen paha olla vaikka ei oikeesti oo yhtään mitään syytä..päinvastoin. Ärsyttää ihan sikana kun tapahtuu elämässä kaikkee kivaa mutta mikään ei tunnu miltään. Oon koittanu muutamaa merkkiä mutta todennu että mikään ei kyl sovi mulla ollenkaan. Onko muilla ollu masennus tai ahdistuskohtauksia? Se tunne on niiin inhottava...=(

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jen kirjoitti:

Mä oon käyttäni kaks vuotta e-pillereitä. Kun alotin ne, lihoin 10 kiloa ja alkoi masennus ja mielenailahtelut. Tää on ihan kauheaa. Mä oon yrittäny itsemurhaa ja heilunu puukon kanssa aina viikkoa ennen menkkojen alkamista. Se on siis aina tasan viikko ennen menkkoja...Poikaystävä on ollut koetuksella. Oon nyt huomannu et jotain on vialla. Voiko siis raivokohtaukset johtua pillereistä? onko muilla kokemuksia? haluan vaan tietää että oonko ainut jolle on käyny näin? Oon käyttäny Mersiloneja ja nyt Yasmineja. Nyt mulla on tauko menossa, harrastettiin poikaystävän kanssa seksiä lauantaina viimeks, eli jos en ota enää viikon tauon jälkeen pilleriä, eikä olla harrastettu tauolla seksiä, tulenko raskaaksi? Kiitos kaikille jotka jaksaa vastata!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu