sinkun ei kannata olla jäsen

Kirkko sivuttaa sinkut täysin toiminnassaan.
Miksi siis maksaa jäsenmaksua, jos ei ole tervetullut jäsen.
14476
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

luterilaisille naiminen on tärkein asia elämässä

Äänestä

Eihän kirkkoon ylipäätään pitäisi palvelujen takia kuulua, poislukien jumalanpalvelukset. Vai olenko ymmärtänyt väärin? Kirkkoonhan pitäisi kuulua "pelastuksen" takia. Jos tähän pelastukseen, Jeesuksen toiseen tulemiseen, helvettiin ym. satuihin ei usko, ei ole mitään järkeä olla jäsenenä.

Äänestä
  • kun veroeuro kirkon kassaan kilahtaa, niin sielu taivaaseen vilahtaa

    Äänestä

  • No on se nyt kumma kun uskomisesta pitäisi maksaa!!!! Minä en ainakaan halua maksaa kirkollisveroa kun sillä rahalla maksetaan meidän lessupapille palkkaa!!!

    Äänestä

  • Niin, kirjoitti:

    kun veroeuro kirkon kassaan kilahtaa, niin sielu taivaaseen vilahtaa

    >>>kun veroeuro kirkon kassaan kilahtaa, niin sielu taivaaseen vilahtaa

    Äänestä

  • Kirkolla on kovat pyrkimykset pariuttaa noita sinkkuja, ja vain työikäiset kelpaavat rientoihin A) paritus on onnistuneempaa B) paremmat tuotot kirkolle mahdollisten uusien kirkoon liittyjien myötä.

    Sinkut ovat kirkolle kuumaa kamaa myös siinä mielessä, että heidät on helpompi saada kirkon vapaaehtoistoimintaan mukaan (siis ilmaiseksi työvoimaksi), kun heillä ei useinkaan ole perhettä viemässä aikaa, energiaa ja rahaa.

    Kirkko ei tietenkään sivuuta ketään, josta se voi hyötyä.

    Äänestä

Miksi ihmiset maksavat jäsenmaksua luterilaiselle lahkolle?
Ei edes se tarukirja kehoita ketään liittymään lut.lahkoon.

Äänestä
  • Minä maksan ennen kaikkea siksi, että kirkko elää todeksi uskoa, toivoa ja rakkautta. Kirkko tekee mittaamattomasti hyvää jokaisena päivänä, myös tänään, tavallisten suomalaisten parissa. Kirkko rukoilee meidän kaikkien puolesta. Kirkko puolustaa yhteiskunnan heikoimpia. Kirkko on yhteisö, johon on turvallista kuulua. Kirkko tekee juuri sitä, mitä mainitsemasi "tarukirja" kehoittaa. Muitakin syistä löytyy, mutta tässäpä tärkeimmät!!

    Äänestä

  • näin tänä aamuna kirjoitti:

    Minä maksan ennen kaikkea siksi, että kirkko elää todeksi uskoa, toivoa ja rakkautta. Kirkko tekee mittaamattomasti hyvää jokaisena päivänä, myös tänään, tavallisten suomalaisten parissa. Kirkko rukoilee meidän kaikkien puolesta. Kirkko puolustaa yhteiskunnan heikoimpia. Kirkko on yhteisö, johon on turvallista kuulua. Kirkko tekee juuri sitä, mitä mainitsemasi "tarukirja" kehoittaa. Muitakin syistä löytyy, mutta tässäpä tärkeimmät!!

    137:9 Autuas se, joka ottaa sinun pienet lapsesi ja murskaa ne kallioon!

    Äänestä

  • ...muihinkaan yhdistyksiin, vaan ryhtyä seuraamaan Jeesusta Kristusta opissa ja elämässä. Kirkkokunnat/herätysliikkeet, yms. ovat tälle evankeliumin Ilosanaoman tarkoitukselle tehneet karhunpalveluksen perustamalla näitä lohkoja, kirkkoja, lahkoja, yms.

    Ainut oikea asia tässä olisi se, että kaikki uskovat vain oilisi yhdessä, uskottomat heistä erillään. Niinhän se oli alkuseurakunnan aikoinakin, uskoviin liittyi vain uusia uskoon tulleita, muut eivät uskaltaneetkaan.

    Hengellisen kentän pirstoutuminen eri nimisiin ryhmiin on saatanan työ.

    Äänestä

Epäuskoiset ilmeisesti eivät viihdy Kirkossa! Lupaukset Jeesukseen Kristukseen uskoville pelastuksesta ja iankaikkisesta elämästä kuuluvat Kirkon oppiin! Miten niitä voi saada Kirkon ulkopuiolella!? kirkon opettaja Augustinus todisti, että "Kirkossa on pelastus!" Eikä tuolloin ollut Kirkon ulkopuolella kristittyjä!
Sinkut kuuluivat Kirkkoon niinkuin toisetkin kristityt!

Äänestä
  • mutta luterilaisuus on vain LAHKO

    Äänestä

ei kannata olla kirkon jäsen. Tyhjän saa pyytämättäkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sdfbrbgsd kirjoitti:

Kirkko sivuttaa sinkut täysin toiminnassaan.
Miksi siis maksaa jäsenmaksua, jos ei ole tervetullut jäsen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu