minkälaisia kokemuksia teillä on vaunun vetämisestä automaattilaatikolla. Kestääkö laatikko ja liikkuuko vaunu kuten pitää? miten lämpötilat pysyykö kurissa? Onko mitään järkeä paljon vaunua vetävänä hommata automaattilaatikolla varustettua autoa?
automaatti ja asuntovaunu
yhdistelmä.
51426
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
15v jenkkipaskalla vetäny ja vielähäntuo loota toimii, vaihteiston lisälauhdutin lienee suotavaa jos ei valmiiks ole, automaatilla ainakin minun mielestä mukavampi vetää ku ei tartte hämmentää sitä keppiä ja kuten mikä tahansa muukin vetoauto kannatta löylyä löytyä sen verran että vaunu tulee kivuttomasti perässä, sillä ei oo mitää vittumaisempaa ku vetää vaunua autolla jolla pittää ajaa lämä tiskisä ettäse jaksaa mennä..
Automaatti kestää hyvin vetämistä. Sillä on helppo kiihdyttää auto matkavauhtiin ja paikoittaminen ja peruuttaminen on erityisen helppoa kun ei tarvi varoa kytkintä.
Lisäjäähdyttimen käytöstä ja suurimman vaihteen käytöstä on viisasta katsoa mallikohtaiset ohjeet, mitkä tuppaa jokaisella valmistajalla olemaan erilaiset.
Ainakin mun automaateissa on ollu öljynjäähdytin (ei lauhdutin) varsinaisen jäähdyttimen yhteydessä ja se on riittänyt täällä pohjolan olosuhteissa, alpeilla voi asia olla toisin.
Automaatilla veto on helppoa kuin heinänteko.
Kestää. Minulla on ollut kahdessa autossa automaatti ja vaunua on vedetty ilman ongelmia. Paljon mukavampi peruutella kuin manuaalilla säätäminen.
mainittu voin alleviivata. Automaatilla autuuteen :)
Joilla ei ole tietoa paremmasta. Vielä jos sattuu olemaan vakkari, niin vauhti pysyy mäkiselläkin tiellä tasaisena ja laatikko hoitaa vaihtamiset. Mikä voisi olla helpompaa. D päälle ja hanaa !