ammututti kokonaisen kompanjan valiosotilaita

Kauhea paljastus jatkosodasta itärintamalla. Eräs Virtasen Martti (nimi ei ole muutettu!) nojasi haudan seinään apaattisena ja ampui 7,62 mm luodin taivaalle! Luoti lensi ja putosi lopulta kansankomisaari LEv Butulinovin soppaan hänen majoituspaikassaan.
Tapauksen vuoksi Butulinov ammututti kokonaisen kompanjan valiosotilaita Öhytönevan reunaan 1943.
10351
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tästähän on salaiseksi luokiteltu raportti Kansataisteli ja suomensotilas arvovaltaisissa virallisjulkaisuissa. Myös Korkeajännitys harkitsi tämän historian piirtämistä yhdeksi lehdekseen.

Äänestä
  • Tuota muistaakseni testattiin eräässä myytinmurtajat-jaksossa, että miten käy kun suoraan taivaalle ammuttu luoti mäjähtää maahan ja valitettavasti voin todeta ettei se soppakulho olisi voinut ikimaailmassa kestää sitä voimaa, vaikka olisi valmistettu raudasta.

    Äänestä

  • taitaa olla satua kirjoitti:

    Tuota muistaakseni testattiin eräässä myytinmurtajat-jaksossa, että miten käy kun suoraan taivaalle ammuttu luoti mäjähtää maahan ja valitettavasti voin todeta ettei se soppakulho olisi voinut ikimaailmassa kestää sitä voimaa, vaikka olisi valmistettu raudasta.

    Kiväärin luoti on niin pienikokoinen, että ilmanvastus pitää putoamisnopeuden pienenä. Molemmista syistä liikeenergia on pudotessa vähäinen. Lisäksi soppa on eliminoinut suurimamn osan iskusta.

    Äänestä

  • korolainen kirjoitti:

    Kiväärin luoti on niin pienikokoinen, että ilmanvastus pitää putoamisnopeuden pienenä. Molemmista syistä liikeenergia on pudotessa vähäinen. Lisäksi soppa on eliminoinut suurimamn osan iskusta.

    Kansankomisaari piti sitä omien joukkojensa shabotaasshina?

    Äänestä

No siksihän Suomi voittikin jatkosodan, kuten sotahullut täällä todistaa!

Äänestä

Oh-hoijjaa... Jos nämä harhaluotijutut kiinnostaa, niin lukekaa Kurt Vonnegutin Kalmasilmä.
Se on puhtaasti fiktiivinen tarina, mutta eikös Suomessakin tapahtunut muutama vuosi sitten semmoinen onnettomuus, että nuori mies ampui teeren oksalta, ja sitten se linnun läpi mennyt luoti tappoi hänen veljensä, joka istui metsästäjien nuotiopiirissä parin kilometrin päässä?
Ikäänkuin täydellinen huonon tuurin lotto-osuma: 7 kaikki lisänumerot käänteisessä järjestyksessä. Todennäköisyys on samaa luokkaa, mutta niin vaan kävi kun oli käydäkseen.

Äänestä
  • en muista, mutta noin kilopmterin päässä kimmoke surmasi miehen. Tietyissä oloissa luoti voi kimmokkeena menettää vain 10 % iskuvoimastaan. Näin on käynyt tässäkin tilanteessa. Ihmetystä lisää vielä se, että kaliiperi on todennäköisesti ollut joku 5,75 tai mikä lintupyssyillä nyt onkaan.

    Äänestä

Minä olen kuullut, että Marttinen ampui itse kaikki pelkooaasti ruokaa pyytäneet alokkaat.

Äänestä

Venäjällä ei ollut valiosotilaita, vain Vallin punakomppanja. LÄHTÖ TULI NIILLEKIN

Äänestä
  • Suomessa oli valiosotilaita. Ainakin ne jotka ennen sotaa olivat Valion palveluksessa. :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


revitään kartat kirjoitti:

Kauhea paljastus jatkosodasta itärintamalla. Eräs Virtasen Martti (nimi ei ole muutettu!) nojasi haudan seinään apaattisena ja ampui 7,62 mm luodin taivaalle! Luoti lensi ja putosi lopulta kansankomisaari LEv Butulinovin soppaan hänen majoituspaikassaan.
Tapauksen vuoksi Butulinov ammututti kokonaisen kompanjan valiosotilaita Öhytönevan reunaan 1943.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu