Automaatti laatikko öljyt manuaalilaatikossa

Päivää!

Oukei, tammikuussa ostin omaan käytöön Ford Transit 1999 2,5di ajettu 193000km. Elämän tilanne pakotti paketiautoiluun ja olen ollut tosi tyytyväinen autoon. Se siita.

Heti ku auton ostin ajoin ensimäiseen auki olevaan öljynvaihtoon erikoistuneen korjaamon pihaan ja vaihdetiin laatiko ja moottoriöljyt. Sen jälkeen ajelin kotiin ja vaihdoin etuiskarit alapallot raidetango päät etujouset ja muuta pikkukivaa. Kaikki tosi jees, sitten.

Joku aika sitten huomaasine et auto on pohjan alta märkä. Pieni öljyn lisaus aina parin kolmen tuhnannen kilsan jälkeen kans tarpeellista. Ruvesin tutkimaan asia ja ku vuoto kohta näytti olevan moottorin ja laatikon välissa oli heti ekana mielessa kampiakselin takapään tiiveisten vaihto. No ei se mitään, järjestetiin yksi kaveri avuksi ja valmistaudutiin moraalisesti laatikon irroitukseen ja kaiken vaihtoon mitä sielta vastaan tule.
H hetki perjantai iltana et puretaan, tutkitaan ja lauantaina sit haetaan tarpeelliset osat varaosakaupasta ja kasataan.
Sit ku ajettiin auto montun päälle, jäi silmiin että
a. Öljya oli suht koht vähän pitkiin etuakselia ja ensimmäistä vaakapalkkia, jonkun verran vaihteston yläpäässä, vähät niinkui jokapuolella.Konkreetisesti ista se tule ei löytyny millään
b. Öljy oli punaista.

Siina vaiheessa kaveri kysyi miki manuaali laatikossa on punainen ATF öljy. Muistelin asiaa ja kerroin ekasta öljynvaihdosta erikoispajalla, heti auton ostettua. Kaivetiin esille Haynsin manuaali ja katsotiin mita se sano. Se sano 80W vaihteistoöljy.
Siina vaiheessa otetiin tauko paikalla ja kahvit. Jotain on nyt ihmellista. Muistelin et ATF laitettiin 2 litraa, kuitti ja leima auton huoltokirjassa löytyy.
Haynsin korjauskäsikirja sanoo 1,25 litraa ja manuaali lootan öljy. Kaveri on entinen moottoriuheilija jolla on korjaus rakennus kokemusta kolmisenkymenta vuotta. Sain kuulla pienmuotoisen luennon ATF 220 ja 80w öljyen erilaisista voiteiluominaisuuksista.
Yhteenveto:
a. ATF on peseva öljy, se tarttee voiteluominisuuksien tueksi painetta 3,6 (baaria?) tai 7,2 uusimmissa laatikoissa. Ilman sitä painetta öljy ei toimi tarkoituksen mukaisella tavalla. Paineenkesto kyky ei ole ilman paineetta riittävä.
b. Manuaali laatiokon öljy voitelee, ei pesee, öljy on paksempaa tavaraa, paineenkestokyky on mainio.

Nyt yhteenvetona ons e et ATF voi kestää manuaalilaatikossa ihan hyvinkin, mutta se riippuu täysin laatikon rakenteesta, eli tuurista. Takuvarma vaihtoehto on käyttää auton valmistajan määrittämiä voiteluaineita.

Kun me molemmat kevrin kans ei olla suomalaisia, vaan täällä töissä jo useamman vuoden, niin ollan nähty melko kaikenlaista. Osa sit hyödyllistä ja uutta opittava ja osa siis vähemmän hyödyllistä.
ATF manuaalissa kummastuti sen verran et puhutiin yhden tekniikan korjauksen konkarin kans asiasta. Hän valaisti meitä, miksi täällä näin:
a. Tavalaatikon öljyt talveella jäykät, tosi jäykät. Monet suomessa laitta ATF koska se voitelee kylmäkäynnistyksesta heti.
b. Selvää vahingollista vaikutusta ei ola havaittu kokemuksen perusteella.
c. Öljy on öljy ja kyllä sekin voitelee.

No minä ja kaveri ihmeteltiin kovasti koska ATF ja manuaali laatikojen öljyjen ominaisuuksissa on kuitenkin huomattava ero. Mielipdemme on että takuvarma vaihtoehto on kuitenki käyttää auton valmistajan speksien mukaista tavaraa. Lyötiin oikea öljyä sisään, pestiin vaihtesto, moottori ja runko ja katsotaan milta rupee näyttää.

Eritysiest ihmetyttää sekin et ku täyttöpropun reunaan asti mahtui aika tarkalleen 1,3 L öljyä, miten siel huolloossa onnistutiin työntää sinne 2 L ATF sisään. Laatikossa oli sitä tallella 1,6 litraa.

Eli jos joku osaa kiertoo asiasta lisää, nin pistäkää viestiä kehiin. Olis mielenkiintoista kuulla muita mielipideitä asiasta

8

4404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laitinenjari

      Öljysuositus riippuu laatikon tyypistä. Turbodieselissä pitäisi olla MT 75-vaihteisto ja silloin ATF oikeaa tavaraa (tilavuus 1,3L). Vapaastihengittävässä eri laatikko ja suositus tuo 80W manuaalivaihteistoöljy (tilavuus 1,5-3L).

      • On vapastihenggittävä moottori. Laatikko pitäis kyl olla vm 88 eteepäin MT75 ja 1,4 litraa on täyttöpropun piripintaan.


      • laitinenjari
        tonu.asku kirjoitti:

        On vapastihenggittävä moottori. Laatikko pitäis kyl olla vm 88 eteepäin MT75 ja 1,4 litraa on täyttöpropun piripintaan.

        Jos se on MT75 niin silloin ATF oikea vaihtoehto, koska laatikko nimenomaan suunniteltu käyttämään sitä. ATF:n tyyppi pitäää olla Dexron/Mercon (ei type F/G). ATF:n viskositeetti tyypillisesti noin SAE 75W ja API luokka GL-4, vaikka niitä normaalisti ei ilmoiteta.


    • pöpöpöpö

      "ATF on peseva öljy, se tarttee voiteluominisuuksien tueksi painetta 3,6 (baaria?) tai 7,2 uusimmissa laatikoissa"
      -ettei se paine ole laatikos vain planeettapyörästön rattaiden lukitsemista varten? vai kiertääkö se koko lootassa?

      • Se paine juttu oliki se mielipiteiden jakaja. Yksi asiantuntija sanpoo että laatikossa olaveat painet tuo vasta esille ATF öljyn voiteluoministtudet, toiset sanioo että ei väliä.

        Yksi asiantuntija sanoo että manuaalilaatikon öljyn voiteluominaisuudet on semmmoiset, että moottorit ei pystyy luomaan semmoista painetta vaihdelaatikon rattaide välissä, että voiteleva öljynkalvo ei kestäisi semmoista.

        Ja ATF on erilainen just tuossa ominaisuudessa, sen paineenkestokyky semmoisessa tilanteessa on erilaista, koska se ei ole suuniteltu sitä varten.


      • Warrella
        tonu.asku kirjoitti:

        Se paine juttu oliki se mielipiteiden jakaja. Yksi asiantuntija sanpoo että laatikossa olaveat painet tuo vasta esille ATF öljyn voiteluoministtudet, toiset sanioo että ei väliä.

        Yksi asiantuntija sanoo että manuaalilaatikon öljyn voiteluominaisuudet on semmmoiset, että moottorit ei pystyy luomaan semmoista painetta vaihdelaatikon rattaide välissä, että voiteleva öljynkalvo ei kestäisi semmoista.

        Ja ATF on erilainen just tuossa ominaisuudessa, sen paineenkestokyky semmoisessa tilanteessa on erilaista, koska se ei ole suuniteltu sitä varten.

        AIkoinaan Warressa käytetiin automaattilaatikon "punaista mehua" aivan normaalisti. Se oli ainoa, millä laatikko toimi jouheasti ympäri vuoden.


      • käytettiin
        Warrella kirjoitti:

        AIkoinaan Warressa käytetiin automaattilaatikon "punaista mehua" aivan normaalisti. Se oli ainoa, millä laatikko toimi jouheasti ympäri vuoden.

        vanhojen volvojen eli 544 ja amazon laatikoissa talvella, niin laatikot olivat tosi notkeita myös kovilla pakkasilla. Eikä ollut tiiviste tai stefa ongelmia milloinkaan . Tavallisilla laatikkoöljyillä sen sijaan oli loota tavattoman jäykkä. Tosin volvon metrin heinähangolla vaihto onnistuu noillakin öljyillä.


    • Anonyymi

      Mikä hinta. Chrysler grand voyager

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      251
      6470
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      198
      6024
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      25
      5572
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      125
      4338
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      155
      3576
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      131
      3385
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      28
      3076
    8. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      282
      2562
    9. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      17
      2540
    10. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      139
      2395
    Aihe