Kui te netissä jos myrskyää??

Ja jos salamoi niin kui te ootte netissä? Eiks koneet pitäis olla pois päältä?
11237
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Periaatteessa hyvä kysymys. Mutta kun asuu kivierämaan korkeissa asuintaloissa, niin ei hetkauta mikään. Ikkunasta voi tollotella tässä samalla, kun nettailee.

On nii-in turvallista ja lämmintä ja kuivaa täälä kotona keskellä Helsinkin kaupunkia tai muutakin asutuskeskittymää, tietysti.

Muuten, eiköhän tässäkin ketjuss ollut liioittelua. Aika normaali ukkosrintama tämä vaikuttaa olevan, joskin kyllä nousi nopeasti, mutta on sellaista ennenkin tapahtunut.

Myös mielestäni YLE liioitteli Helsinki-varoituksissaan. Ei tuuli ole mitään myrskyä täällä ollut!

Äänestä
  • ottaa koneita pois. Onks niissä niin hyvät suojaimet nykyään?

    Äänestä

  • ukkosjohdatusko? kirjoitti:

    ottaa koneita pois. Onks niissä niin hyvät suojaimet nykyään?

    Miten kaapeliverkon kautta tulisi virtapiikki, myös mahdollinen keskusantenni on jännitesuojattu. Sähköjohdot kulkevat maan alla jne.

    Maaseudulla oma antenni on riski ja kaapeloinnit lyhyitä myös sähköpiuhat usein pinta-asennettuja joten se tuo riskin virtapiikkeihin.

    Äänestä

paikassa kuin Helsinki. Mä oon Jalasjärvellä ja täällä ihan kaunista nyt.

Äänestä

lauantaina kun tampereella oli toi myrsky niin sammutin koneen ja teeveenkin katsos köyhällä ei ole varaa ottaa mitään riskiä vehkeittensä kans

Äänestä

Jos asuu maalla niin telkku hajoaa yleensä antennin kautta tulevasta virtapiikistä. Kaupungeissa kaapeliverkossa se ei ole mahdollista ja keskusantenneissa on jännitesuojat.

Sähköjohdot menevät maan alla joten sitäkään kautta ei rikkovaa virtapiikkiä oikein pääse tulemaan kun taas maaseudulla pintakaapelointi tuo senkin riskin.

Äänestä
  • meinaan?

    Telkku eri asia.

    Äänestä

  • ??????? kirjoitti:

    meinaan?

    Telkku eri asia.

    Maanalla kulkevat kaapeloinnit, mistä salama voisi iskeä niin että tulisi virtapiikki?

    Äänestä

  • ??????? kirjoitti:

    meinaan?

    Telkku eri asia.

    Minä ainakin otan tietokoneen pois verkosta ja johdon pois seinästä, en haluu että laitteet menee rikki. Luin jostain uutisesta että myös kaupunki alueella niin pitäs tehdä vaikka asuu kerros talossa.

    Äänestä

läppäri ja mokkula ei ole fyysisesti kiinni missään verkossa akkukäytöllä. pöytäkonetta varten on sitte varavirta joka tasaa jännitteen ja sähkökatkon aikanakin riittää hetkeksi virtaa.

Äänestä

Ole mahdotonta ukkosen aiheuttama ylijännitepiikki. Salama voi puuhun, tai johonkin muuhun vaikka kerrostalon keskusantenniin iskiessään sen maadoitukseen ja siitä maahan purkautessaan mennä lähellä oleviin puhelin tai sähkökaapeleihin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rikki menee kirjoitti:

Ja jos salamoi niin kui te ootte netissä? Eiks koneet pitäis olla pois päältä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu