Lihavuus tappaa jenkit

9164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Harvenee sekin sakki, kiitos vain tästäkin lamasta rakkaat jenkit!

Äänestä
  • Ovat muuten järkyn kokoisia. Uutisfilmeissä kun vilahteleevat vaikka nuo palomiehet ja poliisit
    niin yleensä kaula on paksunpi pääkoppaa eli kartio. Samoin perheiden naisväki, siinä kanssa
    ihra tursuu. Onhan niillä niitä ylipainoisten kerhojakin, esiintyvät mielellään kuin suomen homot.
    Välillä tulee uutisia kun joku on jumittunut ammeeseen ja sitten dokkari jostain 450 kilosesta jota
    perhe syöttää sänkyyn.
    Siinähän tuhoovat itsensä. Suomi seuraa perässä.

    Äänestä

Kyllä se siitä sitten turpoaa. ;)

Äänestä

aivan, onneksi, kuolisivat nopeammin, en sano, että ei huomattaisi jos jenkit pyyhkiytyisivät maailmasta veetuun, vaan kyllä monet sen huomaisivat ja helpotuksesta huokaisisivat. ostakaa pelstiä ja antakaa terroristeille lisää aseita jenkkejä vastaan

Äänestä

tuo ollut suomalaistenkin uutisena, että nuorison ja lasten lihavuus enenee, vaan aikuisten ei.

Sitä paitsi viikonloppuna tuli Briteistä ihan samaa tietoa, BBC:llä Panorama-ohjelmassa juuri näistä lasten terveyteen liittyvistä asioista, lihavuutta, ja siellä muuten kuulemma ja todistettavasti ohjelman mukaan poistetaan lapsilta reikiintymisen takia maitohampaat jopa 5-vuotiaina - että sillai.

Ja kaiken kuulemma voisi välttää kun olisi vähän terveellisemmät elintavat. Ruokaa kohtuullisesti, hampaiden harjausta, liikuntaa, ynnä muuta.

Siinäkin ohjelmassa siis 5-vuotiaalta poistettiin hampaita - lempimakea tomaattiketsup - taisi olla kahdeksanvuotias poika, joka oli rankasti ylipainoinen - äidin mielestä söi terveellistä ruokaa, toimittaja pyrki todistamaan että niinpä syö, mutta valtavia määriä, että pitäisi vähän määriä pienentää, liikuntaa harrasti mutta koulumatkasta puolet vietiin pyörätuolilla - ja teinityttö joka oli käynyt gastric bypass -leikkauksessa eli mahalaukun pienennyksessä, 16v muistaakseni, noo, nytpä sitten lähtee paino laskemaan 200 kilosta alemmas.

että sillai. Ei mitään uutta. Ja vielä siitä ohjelmasta: Lääkäri siinä selitti että ollaan tilanteessa, jossa vanhemmat voivat elää kahdeksankymppisiksi ja saatta viiskymppiset lapsensa hautaan tai sitä nuoremmatkin....

Äänestä

Sama käy suomen kansalle,jollei parannusta tee,tänä kesänä sen huomasi uimarannalla,eikä sinne uskaltanut kuin rohkeimat läskit,lapsetkin hyvässä lihassa,ei hyvät ihmiset,syödään koko ajan jotain,jäätelöäkin mukamas viilennykseen HALOO,katselin kaupan hot dogia,kaloreita kolmesataa,ja juusto hampurilainen liki 500,miten noin pienessä voi olla noin pirusti kaloreita,sehän on jo yks kolmas osa koko päivän kaloreista.

Äänestä
  • suomessa sitten vanhemmat kuolevat viinaan ja tupakkaan, nuoret ja lapset viinereihin ja kokakolaan, kummat ensin.

    Äänestä

Vähintään samanlaisia lölleröitä täälläkin mennä punnertelee kaduilla. Sen näköisiä, että eivät pysty mihinkään fyysiseen työhön. PIkkutytötöistä alkaen mopoilla ajavat kuneivät jaksa muuten liikkua. Vähän vanhempina nilkat lintassa hyllyttelevät menemään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Länsimielinen kirjoitti:

yhä nuorempina ja nuorempina kertoo tuore tutkimus.


http://www.tiede.fi/uutiset/3951/lihavuus_vie_yha_enemman_elinvuosia_yhdysvalloissa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu