täällä ei ole juurikaan keskusteltu. Kaikkihan tiedämme mitä mieltä Herra on asiasta mutta miks Martti ja seuraajat eivät ole Jumalan sanaa omakseen ottaneet?
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
luterilaiset papit ja piispat eivät tottele Jeesuksen käskyjä.
21 Jeesus katsahti häneen, rakasti häntä ja sanoi: "Yksi sinulta puuttuu. Mene ja myy kaikki, mitä sinulla on, ja anna rahat köyhille, niin sinulla on aarre taivaassa. Tule sitten ja seuraa minua.
22 Mies synkistyi näistä sanoista. Hän lähti surullisena pois, sillä hänellä oli paljon omaisuutta.
23 Jeesus kääntyi, katsoi opetuslapsiinsa ja sanoi: "Kuinka vaikea onkaan niiden, jotka paljon omistavat, päästä Jumalan valtakuntaan!"
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2008/10/15041&ext=rss
Marttihan oli ainoa presidentti ku toivotti uudenvuoden puheessaan Jumalan siunausta
Ahneus on Kirkon opetuksen mukaan yksi seitsemästä kuolemansynnistä!
eikö se ole rivoa?
Luther kuvataan kaikissa muotokuvissa hyvin lihavana läskinä. Tosin hän itse ei koskaan luopunut katolisesta kirkosta ja tiettävästi hän myös kuoli katolilaisena, mutta hänen oppilaansa ja seuraajansa ottivat hänen opetuksensa aivan liian tosissaan ja perustivat sen pohjalta vielä oman luterilaisen lahkouskonnonkin.