Vapaamuurarit. Juutalaiset. Salaliitto.

Albert Pike oli 1800-luvulla elänyt mies, joka toimi Amerikan sisällissodassa Konfederaation (Etelävaltioiden) sotilaana, ja myöhemmin hän vaikutti erään vapaamuurariorganisaation johdossa USA:ssa. Ainoana Etelävaltioiden sotilaana hän on saanut muistopatsaan vihollisen maaperälle Washingtoniin. Ammatiltaan hän oli asianajaja.
http://en.wikipedia.org/wiki/Albert_Pike

Piken vapaamuurariuden takia hänen ympärilleen alkoi muodostua erilaisia legendoja, jotka sittemmin on osoitettu huijauksiksi. Salaliittoteoreetikot kuitenkin pitävät niitä yhä tosina.

Eräs niistä tunnetaan nimellä Taxilin huijaus. Gabriel Jogand-Pagès, joka tunnettiin myös taiteilijanimellä Leo Taxil, oli kirjailija, jesuiittojen kasvattama ranskalainen, joka myöhemmin katkeroitui uskontoon ja ryhtyi vapaa-ajattelijaksi. Hän toimi myös lyhyen ajan vapaamuurarijärjestössä, josta hänet kuitenkin erotettiin.

Taxil kehitteli tarinoita, joissa hän yritti saada katolilaisen kirkon ja vapaamuurarit huonoon valoon. Hän mm. ”paljasti”, miten amerikkalaisten vapaamuurarien korkein johto oli omaa sisäpiiriään varten perustanut salaisen järjestön nimeltä Palladium. Taxilin mukaan Palladium harjoitti rituaalimurhia ja saatananpalvontaa. Järjestössä palvottiin jumalaa nimeltä Baphomet, joka oli itse Saatana.

”Heinäkuun 14. 1889 vapaamuurarien johtaja Albert Pike antoi Palladiumille toimintaohjeet”, kirjoitti Taxil. Vuonna 1897 Taxil kuitenkin itse paljasti julkisesti oman huijauksensa; ei ollut mitään Palladiumia, ei ohjeita saatananpalvonnalle, ei rituaalimurhia. Salaliittoteoreetikot eivät myönnä tätä tänäkään päivänä, vaan levittävät yhä virheellistä tietoa.

Syyskuussa 2002 lehti nimeltä U. S. News & World Report julkaisi erikoisnumeron, jossa se paljasti lukuisia salaliittoteorioita vääriksi, myös Taxil-huijauksen. Huijaus oli ollut aiemminkin tiedossa, mutta ei laajalti.
http://en.wikipedia.org/wiki/Taxil_hoax

Toinen Albert Pikeen liittyvä huijaus koskee hänen ennustustaan kolmesta maailmansodasta. Tiivistettynä siinä väitetään, että tulee kolme maailmansotaa ja ainakin kaksi vallankumousta. Ensimmäinen maailmansota tuhoaa Venäjän tsaarin valtakunnan ja tuo tilalle kommunistisen ateismin. Toisessa maailmansodassa Englanti tuhoaa Saksan ylimmän johdon. Samalla sionisteille tulee tilaisuus muodostaa oma valtio, Israel. Kolmas maailmansota alkaa Israelin ja arabien välisistä riidoista, ja kumpikin osapuoli tuhoaa toisensa aiheuttaen maailmaan kaaoksen. Tällöin Illuminaatti nousee ja ottaa maailman hallinnan käsiinsä.

Väitetään, että tämän sisältöisen kirjeen Pike lähetti italialaiselle vapaustaistelijalle ja poliitikolle Giuseppe Mazzinille 1871. Väitetään myös, että sitä säilytetään British Museumin kirjastossa, ja että tiedon tästä on saanut brittiläisen laivaston upseeri, kanadalainen William Guy Carr, ystävänsä chileläisen kardinaali Caro y Rodriquezin kautta.

Paitsi I ja II maailmansodan aikainen upseeri, Carr oli myös tunnettu salaliittoteoreetikko, joka on kirjoittanut paljonkin Illuminaatista, sen hierarkiasta ja demonologiasta. Juuri hän on vastuussa siitä, että Piken ennuste tai profetia on levinnyt laajalti hänen kirjojensa välityksellä maailman salaliittoteoreetikkojen keskuuteen. Hänen kirjojensa sisältö on myös vahvasti antisemitistinen, sillä hän puhuu runsaasti juutalaisten maailmanlaajuisesta salaliitosta.

Nyt on vain niin, että salaliittoteoreetikot eivät ole huomanneet erästä asiaa. Kirjassaan ”Saatana, maailman ruhtinas” 1959 Carr itse kertoo, että hän on tiedustellut British Museumilta, onko heillä kyseinen kirje hallussaan. Museo vastasi, että heillä ei sellaista ole, eikä ole ollutkaan. Myös tutkija Michael Haupt on tiedustellut asiaa, ja saanut British Museumilta samanlaisen vastauksen. Mitä ilmeisimmin kyseessä onkin urbaanilegenda, jonka kardinaali Caro y Rodriquez on kehitellyt, ja jota Carr on levittänyt.
http://en.wikipedia.org/wiki/William_Guy_Carr

Salaliittopiireissä on tapana uskoa mitä tahansa väitettä, joka esitetään heidän uskomustensa tueksi, myös sellaisia, jotka ovat keksittyjä. Salaliittoteoreetikko on uskonvaraista elämää elävä ihminen, jonka ajatusmaailma omaa uskonnollisia piirteitä. Hän kokee olevansa samanlainen, kuin jonkin muinaisen esoteerisen uskonnon edustaja, salaista sisäpiirin tietoa omaava profeetallinen ihminen, joka on paremmin asioista perillä kuin muut.

Hänellä on omat pappinsa, suuret totuuden julistajat, salaliittojen paljastajat Amerikasta. Hänen temppeleinään toimivat sellaiset internetsivustot kuin Above Top Secret ja Prisonplanet. Hänen pyhät kirjoituksensa ovat hänen pappiensa kirjoittamia. Hänellä on jopa oma sakraali sanastonsa, jonka hän on netistä ominut. Siihen kuuluvat mm. sanat eliitti, huora, lammas, FEMA, saatanallinen, sionisti, juutalainen jne. Hän sotkee iloiseksi sekamelskaksi kristinuskoa, Nostradamusta, meedioiden sanomia, salaliittoja, UFO:ja ja muinaisuuden mysteereitä. Syytä kavahtaa.
11644
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Okkultisti kuten myös (Basker tutkii jos kiinnostaa)

Äänestä
  • Kaikki, mikä liittyy Amerikan sisällissotaan, kiinnostaa minua. Myös Pike.

    Äänestä

S24 "Profetiat" palstan kirjoittajat, joten tuossa ei ole mitään uutta toimintamallia.

-Hänen pyhät kirjoituksensa ovat hänen pappiensa kirjoittamia. Hänellä on jopa oma sakraali sanastonsa, jonka hän on netistä ominut.
-Hän sotkee iloiseksi sekamelskaksi kristinuskoa, Nostradamusta, meedioiden sanomia, salaliittoja, UFO:ja ja muinaisuuden mysteereitä. Syytä kavahtaa.

Asia on todeksi tarkistettavissa.

Äänestä

Ihan sama mitä kirjoitat. Olen vapaamuurari ja minulla on tuommonen Baphomet patsas. Mitä pitäisi kavahtaa? Mitään muuta ei tarvitse kavahtaa kuin vain Vatikaanissa olevaa Roomalaiskatolista papistoa joka omistaa Euroopan ja itseasiassa ohjailee muitakin uskontoja mielensä mukaan.

Äänestä
  • Ei täällä kukaan pysty mitään itsestään todistamaan, ei edes sitä, että osaa kunnolla suomea. Jokainenhan yleensä itsensä vahvksi tuntee, kun on porukka ympärillä. Saman virheen tekivät alkuasukkaat pitkin maailmaa. 1800 luvulta esimerkkinä tasankoinkkarit, ennenkun tajusivat muuttaa perinnäistapojaan. Sitä ennen kuoli satoja, ellei tuhansia sotureita periaatteessa turhaan, kun ei tajuttu muuttaa tapoja valkoisi vastaan.
    Missä vaiheessa heidän silmänsä aukenivat? Mm. silloin, kun he tajusivat, että perinteisesti 50:n soturin taistelua, jossa kuoli 2, pidettiin suurena taisteluna, mutta kun he kuulivat valkoisten taistelusta, jossa kuoli kymmeniä tuhansia, he ymmärsivät eron mm. sodankäyntien välillä.

    "Salaliittopiireissä on tapana uskoa mitä tahansa väitettä, joka esitetään heidän uskomustensa tueksi, myös sellaisia, jotka ovat keksittyjä. Salaliittoteoreetikko on uskonvaraista elämää elävä ihminen, jonka ajatusmaailma omaa uskonnollisia piirteitä."

    Juu kyllähän ne salaliittoteoreetikot niin väärässä taas on. Maailmahan on tottakai juuri sellainen kun mitä viralliset tahot ja lehdet antavat ymmärtää.
    Mutta maailman suuret totuudet ovat juurikin tulleet kerettiläisyyden kautta.

    Olen aina tiennyt olevani erilainen, ja minut varmaankin julistettaisi Jeesuksen kaltaiseksi häiriköksi erään organisaation kirjanoppineiden keskuudessa, jos sanoisin puhuneeni Dzerzhinskin kanssa, joka kävi luonani, kyykistyi viereeni, ja kiinteästi minua katsoen kysyi luomastaan organisaatiosta, "tiedätkö keitä he todella ovat"? Ja havahduin, ja totesin rehellisesti, "en kyllä tiedä", jolloin hän nousi, kääntyi poispäin minusta, lähteäkseen, ja sanoi, "(se organisaatio) pitäisi puhdistaa uudelleen".
    Olin melkein järkyttynyt. En ole ajatellut aiemmin siitä sellaista, mutta kun vähän myöhemmin luin siinä olleiden työläisten kertomuksia puljun negatiivisista puolista, niin ymmärsin. Viisaat ja älykkäät joutuvat yleensä lopettamaan. Sama ongelma on Suomessakin.
    Miksi tyhmistä ja lahjattomista voidaan tehdä johtajia? Jotta ihmiset eivät voisi tulla viisaammiksi, joka on kauhistus niille, jotka maailman haluavat orjuuttaa uskonnon nimissä? Eräs sotilas valitti Suomessa, että lahjakkaita annetaan lahjattomien johdettavaksi. Jos puolijoukkueteltta pystytetään muulla, kuin armeijan tavalla, se on purettava, ja pystytettävä uudelleen - armeijan tavalla.
    Samalla on niitä, jotka tarraavat uskottavuuteen, ja puhuvat "länsimaisesta asiantuntijuudesta". Mutta ovat valmiit ryntäämään pakoon ja jättämään kaiken "rakentamansa" heti, kun vaara uhkaa pelastaakseen vain oman henkensä. Kristityt eivät voi löytää näitä roistoja keskuudestaan, koska kaikesta päätellen kuvittelevat olevansa velvoitettuja taivaan taholta lukemaan vain raamattua ja päivälehtiä. On taivaan tosi, ja asia olla uskottava?
    Mooses: "Vien teidät luvattuun maahan Jumalan avulla."
    Kansa: Mitä me tääl autiomaas tehdään? Ois ollu parempi jäädä Egyptiin! Kultainen vasikka pystyyn!

    Jeesus: Tehkää mitä sanon.
    Kristityt: Ei helvetissä tehdä, mutta jos joku eroaa meistä, niin vaino seuraa perässä!

    Antikristus: "Annan teille kaiken mitä haluatte"
    Kansa: Kyllä kiitos! Ensimmäinen joka jotain tajuaa! Suostumme kyllä, ja jotka ei suostu, niin vainoamme!
    Onko Piho kokeillut elää edes viikkoa metsässä? Tai tietääkö hän, että vuokralla asuvat ovat periaatteessa kodittomia? Vai antaako hän raamatun ajatella puolestaan?

    Mitä kansa haluaa? Vihollisia, vainoja, sirkushuveja ja leipää, ja kristityt sanovat: sitä halusivat barbaarit, me emme ole sellaisia, rauha rauha...
    Korotetaan hintoja, alennetaan palkkoja, mitä käy? Mielenosoitus.
    Vaihdetaan valuutta vaikka ruplaan. Mitä käy? "No, onhan tämäkin rahaa"...
    Se, joka tuo epämiellyttävän totuuden ihmisten eteen, saa harvoin aplodeja.

    Joten kuka on tuo, joka väittää olevansa rappari, ja hänellä on joku baphometin patsas? Tuo ei ole muuta kun rapparien ryvettämistä!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei täällä kukaan pysty mitään itsestään todistamaan, ei edes sitä, että osaa kunnolla suomea. Jokainenhan yleensä itsensä vahvksi tuntee, kun on porukka ympärillä. Saman virheen tekivät alkuasukkaat pitkin maailmaa. 1800 luvulta esimerkkinä tasankoinkkarit, ennenkun tajusivat muuttaa perinnäistapojaan. Sitä ennen kuoli satoja, ellei tuhansia sotureita periaatteessa turhaan, kun ei tajuttu muuttaa tapoja valkoisi vastaan.
    Missä vaiheessa heidän silmänsä aukenivat? Mm. silloin, kun he tajusivat, että perinteisesti 50:n soturin taistelua, jossa kuoli 2, pidettiin suurena taisteluna, mutta kun he kuulivat valkoisten taistelusta, jossa kuoli kymmeniä tuhansia, he ymmärsivät eron mm. sodankäyntien välillä.

    "Salaliittopiireissä on tapana uskoa mitä tahansa väitettä, joka esitetään heidän uskomustensa tueksi, myös sellaisia, jotka ovat keksittyjä. Salaliittoteoreetikko on uskonvaraista elämää elävä ihminen, jonka ajatusmaailma omaa uskonnollisia piirteitä."

    Juu kyllähän ne salaliittoteoreetikot niin väärässä taas on. Maailmahan on tottakai juuri sellainen kun mitä viralliset tahot ja lehdet antavat ymmärtää.
    Mutta maailman suuret totuudet ovat juurikin tulleet kerettiläisyyden kautta.

    Olen aina tiennyt olevani erilainen, ja minut varmaankin julistettaisi Jeesuksen kaltaiseksi häiriköksi erään organisaation kirjanoppineiden keskuudessa, jos sanoisin puhuneeni Dzerzhinskin kanssa, joka kävi luonani, kyykistyi viereeni, ja kiinteästi minua katsoen kysyi luomastaan organisaatiosta, "tiedätkö keitä he todella ovat"? Ja havahduin, ja totesin rehellisesti, "en kyllä tiedä", jolloin hän nousi, kääntyi poispäin minusta, lähteäkseen, ja sanoi, "(se organisaatio) pitäisi puhdistaa uudelleen".
    Olin melkein järkyttynyt. En ole ajatellut aiemmin siitä sellaista, mutta kun vähän myöhemmin luin siinä olleiden työläisten kertomuksia puljun negatiivisista puolista, niin ymmärsin. Viisaat ja älykkäät joutuvat yleensä lopettamaan. Sama ongelma on Suomessakin.
    Miksi tyhmistä ja lahjattomista voidaan tehdä johtajia? Jotta ihmiset eivät voisi tulla viisaammiksi, joka on kauhistus niille, jotka maailman haluavat orjuuttaa uskonnon nimissä? Eräs sotilas valitti Suomessa, että lahjakkaita annetaan lahjattomien johdettavaksi. Jos puolijoukkueteltta pystytetään muulla, kuin armeijan tavalla, se on purettava, ja pystytettävä uudelleen - armeijan tavalla.
    Samalla on niitä, jotka tarraavat uskottavuuteen, ja puhuvat "länsimaisesta asiantuntijuudesta". Mutta ovat valmiit ryntäämään pakoon ja jättämään kaiken "rakentamansa" heti, kun vaara uhkaa pelastaakseen vain oman henkensä. Kristityt eivät voi löytää näitä roistoja keskuudestaan, koska kaikesta päätellen kuvittelevat olevansa velvoitettuja taivaan taholta lukemaan vain raamattua ja päivälehtiä. On taivaan tosi, ja asia olla uskottava?
    Mooses: "Vien teidät luvattuun maahan Jumalan avulla."
    Kansa: Mitä me tääl autiomaas tehdään? Ois ollu parempi jäädä Egyptiin! Kultainen vasikka pystyyn!

    Jeesus: Tehkää mitä sanon.
    Kristityt: Ei helvetissä tehdä, mutta jos joku eroaa meistä, niin vaino seuraa perässä!

    Antikristus: "Annan teille kaiken mitä haluatte"
    Kansa: Kyllä kiitos! Ensimmäinen joka jotain tajuaa! Suostumme kyllä, ja jotka ei suostu, niin vainoamme!
    Onko Piho kokeillut elää edes viikkoa metsässä? Tai tietääkö hän, että vuokralla asuvat ovat periaatteessa kodittomia? Vai antaako hän raamatun ajatella puolestaan?

    Mitä kansa haluaa? Vihollisia, vainoja, sirkushuveja ja leipää, ja kristityt sanovat: sitä halusivat barbaarit, me emme ole sellaisia, rauha rauha...
    Korotetaan hintoja, alennetaan palkkoja, mitä käy? Mielenosoitus.
    Vaihdetaan valuutta vaikka ruplaan. Mitä käy? "No, onhan tämäkin rahaa"...
    Se, joka tuo epämiellyttävän totuuden ihmisten eteen, saa harvoin aplodeja.

    Joten kuka on tuo, joka väittää olevansa rappari, ja hänellä on joku baphometin patsas? Tuo ei ole muuta kun rapparien ryvettämistä!

    Unohdin sanoa, että on aivan sama miksikä henkilö itseään sanoo, ja aivan sama onko hänellä oppinsa mukaisia tunnuksia tms. mutta kuten raamatussa on: todellinen juutalainen (tai kristitty) ei ole se, joka on sitä ulkoisesti merkkeineen, vaan se, jolla on hengen ympärileikkaus.
    Jeesuksen kerrotaan sanoneen, että onko mitään pahempaa, kuin tyyppi, joka verhoutuu uskonnon viittaan väärämielisyytensä peittääkseen?

    Piirtäkää pysty viiva. Toiselle puolelle aluetta merkki, ja toiselle - merkki.
    Piirtäkää pykälät näille alueille, siihen, joka tulee alueelle, piirtäkää - , ja siihen, joka tulee - alueelle, piirtäkää . Siinä näette paholaisen.
    Toinen keino on kääntää raamatussa Mooseksenlaki toisin päin. Tätä eivät tajua edes monet paholaisen palvojat, koska eivät voisi tehdä sellaista.
    Sanonta kuuluu: "Pidä ystävät lähellä, ja viholliset lähempänä". Mutta kristiyt toimillaan osoittavat, että tämä on hölynpölyä. Kuitenkin Jeesus kehoitti rukoilemaan vihollisten puolesta.
    Kai edes muistatte, että "viholliseni vihollinen on ystäväni"?
    Mitä Jeesus kertoi totuudesta?

    Näin kerran unen. Ympärillä oli pimeää, mutta paikalla oli valoisaa. Pitkällä penkillä istui miehiä, kaveruksia, jotka puhelivat keskenään kovasti ja näyttivät ajattelevan kaikkea muuta, kuin sitä, joka istui oikeanpuolimmaisesa reunassa. Lähinnä häntä oleva oli kääntynyt mahdollisimman paljon kavereihinsa päin, ollakseen mahdollisimman kaukana hänestä, mutta hänen kaverinsa eivät pitäneet häntä yhtä hyvänä, eivätkä suoneet hänelle huomiota. Istujat tekivät kaikkensa ollakseen ajattelematta, että eräs mies istui heidän kanssaan siinä.
    Se oikeanpuolimmaisena istuva hiljainen oli nuorehko mies, joka istui paikoillaan kätensä nojaten molempiin polviinsa ja pitäen niitä ristissä edessään kuin henkilö, joka odottaa. Hän katsoi kostonhimoisena, vihaisena ja odottavana minua. Hänen vaatteidensa väri oli kuin vuosituhansien vuotaneen kuivuneen veren likaisen ruskean punainen, jossa oli kuin luomakunnasta ulos viskattavan hulluuden ja synnin usvan harmaata seassa - paholainen.
    Minulla oli peili, ja katsoin häntä ohimennen sen kautta. Näin hänet. Hän oli todellinen, ja olemassa.
    Tuolla on virkamiehiä, jotka eivät tiedä minkä kanssa ovat tekemisissä, ja se, mikä ihmisiä usein vetää kohti hölmöilyä, on valta ja raha.

    Miten profetioita voi tulla, elleivät ihmiset ensin myönnä olemassaolevia ongelmia, ja sitä, mihin me mahdollisesti johtavat? Selvää on, että ulkovallat sotkeutuvat toistensa asioihin. Mutta ei, ei EU...
    Ensin NL oli kaiken hyvyyden lähde, mutta länsi oli paha. Nyt länsi on kaiken hyvyyden lähde, ja Venäjä on paha. Todisteita ei tarvita, kun syyllinen löydetään jo arvaamalla.
    Ja kansa kummankin ollessa kysesssä otti, ja ottaa osaa sen "pahan" kivittämiseen median kanssa.
    Antikristuksen tulon mahdollistaa mm. ihmisten välinpitämättömyys ja vastuunottokyvyttömyys. Sen tajutakseen ei tarvitse olla kummoinenkaan tietäjä.

    Mikä minua enemmän huolettaa, on tämä päivä. Yhteiskunta, kuten tiedetään, voidaan jakaa sotilaisiin ja siivileihin. Jos sotilaallisesti tapahtuu rajan takana tekniikassa muutos, siihen vastataan muuttamalla omaa tekniikkaa sitä vastaavaksi hyökkäyksellisesti ja puolustuksellisesti. Tuolla on tankkeja, meilläkin on, sekä mm. sinkoja. Tuolla on hävittäjiä, meilläkin on, sekä mm. ITKK.

    Ruotsissa on alkanut yhteiskunnallinen muutos. Miten Suomi pystyy vastaamaan siihen, jos se muutos alkaa vallita täällä? Vai jäädäänkö odottamaan ja katsotaan ensin miten se tulee toimimaan ja olemaan uhaksi meille, ennenkun luodaan järjestelmä sitä vastaamaan ja itseä puolustamaan?
    Mutta voiko järjestelmä toimia, elleivät nk. taivaalliset mittasuhteet vastaa sen tapahtuman vaatimia ominaisuuksia yhteiskunnassa? Ne, jotka tämän tietävät, tietävät myös sen, ettei mikään valtion itsenäistämisen ajankohta ole sattumasta kiinni, vaan tutkittu jo senkin perusteella, mitä raamatussa lukee aiheesta. Nämä taivaan asiat on meille annettu.
    Ei kukaan kristitty, joka on raamatun lukenut useasti läpi, ole kyennyt antamaan vastausta siihen, mikä on tiedon avain, josta Jeesus puhui. Raamatussa se kerrotaan. Eivät tajua.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Unohdin sanoa, että on aivan sama miksikä henkilö itseään sanoo, ja aivan sama onko hänellä oppinsa mukaisia tunnuksia tms. mutta kuten raamatussa on: todellinen juutalainen (tai kristitty) ei ole se, joka on sitä ulkoisesti merkkeineen, vaan se, jolla on hengen ympärileikkaus.
    Jeesuksen kerrotaan sanoneen, että onko mitään pahempaa, kuin tyyppi, joka verhoutuu uskonnon viittaan väärämielisyytensä peittääkseen?

    Piirtäkää pysty viiva. Toiselle puolelle aluetta merkki, ja toiselle - merkki.
    Piirtäkää pykälät näille alueille, siihen, joka tulee alueelle, piirtäkää - , ja siihen, joka tulee - alueelle, piirtäkää . Siinä näette paholaisen.
    Toinen keino on kääntää raamatussa Mooseksenlaki toisin päin. Tätä eivät tajua edes monet paholaisen palvojat, koska eivät voisi tehdä sellaista.
    Sanonta kuuluu: "Pidä ystävät lähellä, ja viholliset lähempänä". Mutta kristiyt toimillaan osoittavat, että tämä on hölynpölyä. Kuitenkin Jeesus kehoitti rukoilemaan vihollisten puolesta.
    Kai edes muistatte, että "viholliseni vihollinen on ystäväni"?
    Mitä Jeesus kertoi totuudesta?

    Näin kerran unen. Ympärillä oli pimeää, mutta paikalla oli valoisaa. Pitkällä penkillä istui miehiä, kaveruksia, jotka puhelivat keskenään kovasti ja näyttivät ajattelevan kaikkea muuta, kuin sitä, joka istui oikeanpuolimmaisesa reunassa. Lähinnä häntä oleva oli kääntynyt mahdollisimman paljon kavereihinsa päin, ollakseen mahdollisimman kaukana hänestä, mutta hänen kaverinsa eivät pitäneet häntä yhtä hyvänä, eivätkä suoneet hänelle huomiota. Istujat tekivät kaikkensa ollakseen ajattelematta, että eräs mies istui heidän kanssaan siinä.
    Se oikeanpuolimmaisena istuva hiljainen oli nuorehko mies, joka istui paikoillaan kätensä nojaten molempiin polviinsa ja pitäen niitä ristissä edessään kuin henkilö, joka odottaa. Hän katsoi kostonhimoisena, vihaisena ja odottavana minua. Hänen vaatteidensa väri oli kuin vuosituhansien vuotaneen kuivuneen veren likaisen ruskean punainen, jossa oli kuin luomakunnasta ulos viskattavan hulluuden ja synnin usvan harmaata seassa - paholainen.
    Minulla oli peili, ja katsoin häntä ohimennen sen kautta. Näin hänet. Hän oli todellinen, ja olemassa.
    Tuolla on virkamiehiä, jotka eivät tiedä minkä kanssa ovat tekemisissä, ja se, mikä ihmisiä usein vetää kohti hölmöilyä, on valta ja raha.

    Miten profetioita voi tulla, elleivät ihmiset ensin myönnä olemassaolevia ongelmia, ja sitä, mihin me mahdollisesti johtavat? Selvää on, että ulkovallat sotkeutuvat toistensa asioihin. Mutta ei, ei EU...
    Ensin NL oli kaiken hyvyyden lähde, mutta länsi oli paha. Nyt länsi on kaiken hyvyyden lähde, ja Venäjä on paha. Todisteita ei tarvita, kun syyllinen löydetään jo arvaamalla.
    Ja kansa kummankin ollessa kysesssä otti, ja ottaa osaa sen "pahan" kivittämiseen median kanssa.
    Antikristuksen tulon mahdollistaa mm. ihmisten välinpitämättömyys ja vastuunottokyvyttömyys. Sen tajutakseen ei tarvitse olla kummoinenkaan tietäjä.

    Mikä minua enemmän huolettaa, on tämä päivä. Yhteiskunta, kuten tiedetään, voidaan jakaa sotilaisiin ja siivileihin. Jos sotilaallisesti tapahtuu rajan takana tekniikassa muutos, siihen vastataan muuttamalla omaa tekniikkaa sitä vastaavaksi hyökkäyksellisesti ja puolustuksellisesti. Tuolla on tankkeja, meilläkin on, sekä mm. sinkoja. Tuolla on hävittäjiä, meilläkin on, sekä mm. ITKK.

    Ruotsissa on alkanut yhteiskunnallinen muutos. Miten Suomi pystyy vastaamaan siihen, jos se muutos alkaa vallita täällä? Vai jäädäänkö odottamaan ja katsotaan ensin miten se tulee toimimaan ja olemaan uhaksi meille, ennenkun luodaan järjestelmä sitä vastaamaan ja itseä puolustamaan?
    Mutta voiko järjestelmä toimia, elleivät nk. taivaalliset mittasuhteet vastaa sen tapahtuman vaatimia ominaisuuksia yhteiskunnassa? Ne, jotka tämän tietävät, tietävät myös sen, ettei mikään valtion itsenäistämisen ajankohta ole sattumasta kiinni, vaan tutkittu jo senkin perusteella, mitä raamatussa lukee aiheesta. Nämä taivaan asiat on meille annettu.
    Ei kukaan kristitty, joka on raamatun lukenut useasti läpi, ole kyennyt antamaan vastausta siihen, mikä on tiedon avain, josta Jeesus puhui. Raamatussa se kerrotaan. Eivät tajua.

    Yksi muutos, mikä Pihon pitäisi sivuillaan tehdä, on laittaa oma lokeronsa niille profetioille, jotka eivät ole toteutuneet.

    Äänestä

Oleteko nähneet profetiallisen elokuvan "jäniksen vuosi"?

Äänestä
  • https://www.youtube.com/watch?v=Ph6PO27KbOs

    Katsokaa kohdasta 22:15. Näyttääkö tutulta tilanteelta? Tuo kauniisti katettu pöytä voisi olla vaikka teidän maailman käsityksenne. Jokainen profeetta voisi sanoa olevan tuo jänis. Jeesus oli sitä myös. Jänis vastaa kissaa, jolla on kristittyjen noita käsityksissä tärkeä sija.
    Kelvottomalta näyttävä parrakas silmälasipäinen mies, jolle ei pitäisi antaa oikeutta lisääntymiseen, etteivät hänen kersansa tulisi yhtä huononäköisiksi, käskee ottamaan "pedon" kiinni... Kattakaa pöytä, ja kohta kissa hyppää siihen, ja kävelee sen ylitse. Meillä kävi aina niin. Kukaan ei nähnyt siinä mitään järkeä. Vasta nyt itse ymmärrän.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    https://www.youtube.com/watch?v=Ph6PO27KbOs

    Katsokaa kohdasta 22:15. Näyttääkö tutulta tilanteelta? Tuo kauniisti katettu pöytä voisi olla vaikka teidän maailman käsityksenne. Jokainen profeetta voisi sanoa olevan tuo jänis. Jeesus oli sitä myös. Jänis vastaa kissaa, jolla on kristittyjen noita käsityksissä tärkeä sija.
    Kelvottomalta näyttävä parrakas silmälasipäinen mies, jolle ei pitäisi antaa oikeutta lisääntymiseen, etteivät hänen kersansa tulisi yhtä huononäköisiksi, käskee ottamaan "pedon" kiinni... Kattakaa pöytä, ja kohta kissa hyppää siihen, ja kävelee sen ylitse. Meillä kävi aina niin. Kukaan ei nähnyt siinä mitään järkeä. Vasta nyt itse ymmärrän.

    "Kelvottomalta näyttävä parrakas silmälasipäinen mies, jolle ei pitäisi antaa oikeutta lisääntymiseen, etteivät hänen kersansa tulisi yhtä huononäköisiksi"

    Kenenkään ei pitäisi tästä harmistua, vaan kysyä miksi ajattelen näin. Siksi koska arvelen, että tulevaisuudessa tapahtuu jotain, että silmälasipäisille ei voida antaa oikeutta lisääntyä, ja työkyvyttömät hävitetään. Silloinkin kuuluu turhaa ajatttelematonta puhetta, kuten "miksei jo aiemmin...?"
    On mies, raskaana oleva nainen, ja lapsi. Leipä riittää yhdelle, eli kuka sen saa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Basker kirjoitti:

Albert Pike oli 1800-luvulla elänyt mies, joka toimi Amerikan sisällissodassa Konfederaation (Etelävaltioiden) sotilaana, ja myöhemmin hän vaikutti erään vapaamuurariorganisaation johdossa USA:ssa. Ainoana Etelävaltioiden sotilaana hän on saanut muistopatsaan vihollisen maaperälle Washingtoniin. Ammatiltaan hän oli asianajaja.
http://en.wikipedia.org/wiki/Albert_Pike

Piken vapaamuurariuden takia hänen ympärilleen alkoi muodostua erilaisia legendoja, jotka sittemmin on osoitettu huijauksiksi. Salaliittoteoreetikot kuitenkin pitävät niitä yhä tosina.

Eräs niistä tunnetaan nimellä Taxilin huijaus. Gabriel Jogand-Pagès, joka tunnettiin myös taiteilijanimellä Leo Taxil, oli kirjailija, jesuiittojen kasvattama ranskalainen, joka myöhemmin katkeroitui uskontoon ja ryhtyi vapaa-ajattelijaksi. Hän toimi myös lyhyen ajan vapaamuurarijärjestössä, josta hänet kuitenkin erotettiin.

Taxil kehitteli tarinoita, joissa hän yritti saada katolilaisen kirkon ja vapaamuurarit huonoon valoon. Hän mm. ”paljasti”, miten amerikkalaisten vapaamuurarien korkein johto oli omaa sisäpiiriään varten perustanut salaisen järjestön nimeltä Palladium. Taxilin mukaan Palladium harjoitti rituaalimurhia ja saatananpalvontaa. Järjestössä palvottiin jumalaa nimeltä Baphomet, joka oli itse Saatana.

”Heinäkuun 14. 1889 vapaamuurarien johtaja Albert Pike antoi Palladiumille toimintaohjeet”, kirjoitti Taxil. Vuonna 1897 Taxil kuitenkin itse paljasti julkisesti oman huijauksensa; ei ollut mitään Palladiumia, ei ohjeita saatananpalvonnalle, ei rituaalimurhia. Salaliittoteoreetikot eivät myönnä tätä tänäkään päivänä, vaan levittävät yhä virheellistä tietoa.

Syyskuussa 2002 lehti nimeltä U. S. News & World Report julkaisi erikoisnumeron, jossa se paljasti lukuisia salaliittoteorioita vääriksi, myös Taxil-huijauksen. Huijaus oli ollut aiemminkin tiedossa, mutta ei laajalti.
http://en.wikipedia.org/wiki/Taxil_hoax

Toinen Albert Pikeen liittyvä huijaus koskee hänen ennustustaan kolmesta maailmansodasta. Tiivistettynä siinä väitetään, että tulee kolme maailmansotaa ja ainakin kaksi vallankumousta. Ensimmäinen maailmansota tuhoaa Venäjän tsaarin valtakunnan ja tuo tilalle kommunistisen ateismin. Toisessa maailmansodassa Englanti tuhoaa Saksan ylimmän johdon. Samalla sionisteille tulee tilaisuus muodostaa oma valtio, Israel. Kolmas maailmansota alkaa Israelin ja arabien välisistä riidoista, ja kumpikin osapuoli tuhoaa toisensa aiheuttaen maailmaan kaaoksen. Tällöin Illuminaatti nousee ja ottaa maailman hallinnan käsiinsä.

Väitetään, että tämän sisältöisen kirjeen Pike lähetti italialaiselle vapaustaistelijalle ja poliitikolle Giuseppe Mazzinille 1871. Väitetään myös, että sitä säilytetään British Museumin kirjastossa, ja että tiedon tästä on saanut brittiläisen laivaston upseeri, kanadalainen William Guy Carr, ystävänsä chileläisen kardinaali Caro y Rodriquezin kautta.

Paitsi I ja II maailmansodan aikainen upseeri, Carr oli myös tunnettu salaliittoteoreetikko, joka on kirjoittanut paljonkin Illuminaatista, sen hierarkiasta ja demonologiasta. Juuri hän on vastuussa siitä, että Piken ennuste tai profetia on levinnyt laajalti hänen kirjojensa välityksellä maailman salaliittoteoreetikkojen keskuuteen. Hänen kirjojensa sisältö on myös vahvasti antisemitistinen, sillä hän puhuu runsaasti juutalaisten maailmanlaajuisesta salaliitosta.

Nyt on vain niin, että salaliittoteoreetikot eivät ole huomanneet erästä asiaa. Kirjassaan ”Saatana, maailman ruhtinas” 1959 Carr itse kertoo, että hän on tiedustellut British Museumilta, onko heillä kyseinen kirje hallussaan. Museo vastasi, että heillä ei sellaista ole, eikä ole ollutkaan. Myös tutkija Michael Haupt on tiedustellut asiaa, ja saanut British Museumilta samanlaisen vastauksen. Mitä ilmeisimmin kyseessä onkin urbaanilegenda, jonka kardinaali Caro y Rodriquez on kehitellyt, ja jota Carr on levittänyt.
http://en.wikipedia.org/wiki/William_Guy_Carr

Salaliittopiireissä on tapana uskoa mitä tahansa väitettä, joka esitetään heidän uskomustensa tueksi, myös sellaisia, jotka ovat keksittyjä. Salaliittoteoreetikko on uskonvaraista elämää elävä ihminen, jonka ajatusmaailma omaa uskonnollisia piirteitä. Hän kokee olevansa samanlainen, kuin jonkin muinaisen esoteerisen uskonnon edustaja, salaista sisäpiirin tietoa omaava profeetallinen ihminen, joka on paremmin asioista perillä kuin muut.

Hänellä on omat pappinsa, suuret totuuden julistajat, salaliittojen paljastajat Amerikasta. Hänen temppeleinään toimivat sellaiset internetsivustot kuin Above Top Secret ja Prisonplanet. Hänen pyhät kirjoituksensa ovat hänen pappiensa kirjoittamia. Hänellä on jopa oma sakraali sanastonsa, jonka hän on netistä ominut. Siihen kuuluvat mm. sanat eliitti, huora, lammas, FEMA, saatanallinen, sionisti, juutalainen jne. Hän sotkee iloiseksi sekamelskaksi kristinuskoa, Nostradamusta, meedioiden sanomia, salaliittoja, UFO:ja ja muinaisuuden mysteereitä. Syytä kavahtaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu