Asun talossa, jossa on sopuleita paljon (liikaa) ja tästä laumasta kaksi perhekuntaa tuntuu olevan hyvin varoissa. Lähes viikottain kannetaan tuliterää mööpeliä sisään ja vanhat pois. On omat pakettiautot ja henkilöautot. Jos nää tavarat pistetellään surutta sossun piikkiin se on kyllä väärin. Ovat vuosia asuneet, eikä osaa laittaa akkaus pahveja/roskaa edes roskiksen sisään. Muiden asukkaiden pitää siivota sotku, jotta voi laittaa omat roskat pönttöihin, mutta osa asukkasta ei enään jaksa ja nakkaa pussukat kylmästi maahan. Onko tämä "asenne" tarttunut suomalaisiin sopulimaasta? Ei näytä hyvälle.
Sopulit ja uuden huonekalut
sottaaja
4230
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
sossu maksaa kaiken! Näin on ollut jo vuosikausia. Eikä se rajoitu huonekaluihin, Viihde-elektroniikan maksaa myös sossu ja yleensä kaiken taivaan ja maan välillä. Ei ihme, että änkeävät tänne niin mielellään. Astrid pitäisi herittää pois virastaan! Tilalle joku, jolla on jalat maan pinnalla.
Kun meni duuni alta ja ei ollu rahaa, menin sossuun pyytää sitä toimeentulotukea. Mulle sanottiin, et mullahan pitäs olla säästöjä!!! Sanoin, et pikku liksasta ei jää mitään säästöön ja tämä sossu daami selitti, et nyt pukkaa KARENSSIA. Jotenkin tuo sossu kohtelee asiakkaitaan epätasaarvoisesti. Mitähän tuon turhake ministeri Astriiddi sanois, jos siltä kysyis syytä menettelyyn.
Suooa pitää olla jaloissa sata lasta
Kokoomus on kaiken takana ja se on vissi.