matkailuauto korimallia kannattaisi harkita käytettynä.......???alkovi vai intergoitu????...2 aikuista ja 2 isoa koiraa.periaatteessa matkailu pohjoismaissa.....
käyttäjien kokemuksia hyvät ja huonot....vuosimalli olis -90...-00
käyttäjien kokemuksia hyvät ja huonot....vuosimalli olis -90...-00
Vastaukset 9
Vanhimmat
tärkeämpi valinta on se onko siinä sivussa sinusiä vai harmaita vai punaisia raitoja
semmosen interkoidun mallin missä on alkovi ja alkonviinaa kaappi täys. Ei niillä raidoilla niin nuukaa mutta saahan niitäkin toki olla. Ja sitten ne huntit laittasin sopivan matkan päähän ja tähtäimeen niin ei niitä tarvii paskottaa joka mutkassa.
iso takatalli koirille! Näin koirat viihtyy ja auto pysyy puhtaana. Näin meillä!
paskasia ja epäsiistejä. Harkitsisit hevosautoa....mahtuu juottoämpärit mukaan.
tulevan tuutin täydeltä niitä umpi viisaita neuvoja. Kannattaa käydä itse kokeilemassa mikä tuntuu sopivan omiin tarpeisiin, vaikka vuokrata erilaisia aluksi. Puoli-integroidun /integroidun ilmanvastus on pienempi ja se kulkee selvästi pienemmällä polttoainemäärällä / 100 km kun korkeampi alkovimallinen.
koirienhoitoon pitäisi varautua? Nukkumapaikkaa, ruokaa ja juomaa nekin tarvitsevat.
Rakit vain leirintäalueiden ulkopuolella. Ainakin SF alueiden.
sfc-alueita voi ottaa koiria alueelle kun vain pitää ne kiinni eikä päästä sotkemaan paikkoja. Tiedot alueittain löytyvät sfc leirintäalueoppaasta ja netistäkin.
ikäisissä ei taida oikein olla isoa takatallia, mutta http://www.netticaravan.fi/autot/?id=24047 tuossa ois muuten varteenotettava vaihtoehto.
http://www.netticaravan.fi/autot/?id=53643 tuossa taas alkoviautoista varteen otettava vaihtoehto, mutta mitä käyttöä alkovin vuoteelle löytyy. Tavaratilana sen vois ehkä hyödyntää.
Koirien kanssa matkustamisesta ei kokemusta joten tutustukaa eri vaihtoehtoihin ja jos saatte ottaa koirat autoon, niin näette missä niile soveliain matkapaikka.