http://www.kaleva.fi/uutiset/aggressiivista-kaupankayntia-lapissa/866002
Pitäisiköhän poliisin tehdä jotakin muutakin tuolle ihmisiä ahdisteleville kauppias problematiikalle? kuin vain varoittaa uhreja ! Kapupankäyntihän on tietääkseni Suomessa luvanvaraista, luvattomat kauppiaat pitäisi palauttaa välittömästi kotimaihinsa!
Late Lapista.
Pitäisiköhän poliisin tehdä jotakin muutakin tuolle ihmisiä ahdisteleville kauppias problematiikalle? kuin vain varoittaa uhreja ! Kapupankäyntihän on tietääkseni Suomessa luvanvaraista, luvattomat kauppiaat pitäisi palauttaa välittömästi kotimaihinsa!
Late Lapista.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ei kaupankäynti luvanvaraista ole, paitsi esim. lääkkeiden osalta.
Ja toisekseen, artikkelissa ei kiistetty, etteikö ko. kauppiailla olisi kaikki tarpeelliset luvat yms.
Kävin kun kävin viimeiksi Prismassa, en tarvinnut vielä lupaa.
Onko nyt ostajallakin oltava lupakirjat kunnossa.
Ovelta ovelle kauppiaalla pitää olla lupa toimintaansa, ja nämä väkivaltaiset kauppiaat toimivat useimmiten autonovelta autonovelle, markettien parkkipaikoilla !
Late Lapista.
Ovelta ovelle kauppias ei tarvitse mitään lupia. Se on nykyäänkin täysin luvanvaraista toimintaa. Sen sijaa rahankeräämiseen esim. puhelimitse tarvitaan keräyslupa.
Verot pitää kuitenkin maksaa. Sitä tämä kiertelevä paskasakki ei tee!
Eikös siellä Lapin suunnalla ole sopivasti soita ja suonsilmiä, joihin voi muutaman romaanirosvon upottaa iltapäivän ratoksi. Ei haittaa ketään, ja kaikilla on sen jälkeen parempi olla. Myös niillä suohon upotetuilla rosvoilla, kun niillä on hyysäreiden mielestä kuulemma niin vaikeat oltavat.
late lapista ajattelee samoin asiat kuin minä, eli on todella fiksu mies!
mitäs mieltä late on siitä..luen noin suurin piirtein kaikki laten jutut.hyviä.nam.nam.nam.
minä luen hänen kirjoitukset ja pidän lukemastani ja hän olisi mies paikallaan kansanedustajaksi.
Hienoa late!!!
Noissa koneasennushommissa sain aikoinaan jonkinlaisen allergian, en siedä öljyjä enkä likaa nykyisin.
Tuo politiikka Suomessa on nykyisin niin paskaista peliä, jotta saisin kansanedustajana varmaankin KOKOVARTALO IHOTTUMAN, joten pysyn edelleen sitoutumattomana oppositiossa! Mutta kiitos luottamuksellisesta tarjouksestanne !
PS, Ennevanhaan Suomessa kansanedustajan, piti nauttia kansalaisluottamusta ja olla kaikinpuolin nuhteeton, tänäpäivänä nuo puolue edustajat Arkadianmäellä ovat lähes erottamattomia rötöstelyistään huolimatta!
Täällä Lapinradiossa yleisöosastolla, eräs vanha lähes kahdeksankymppinen pappa mollasi raakasti poliittisia pellejämme, ja kun kuuluttaja nuhteli pappaa jotta " ei noin raakasti saisi sanoa" pappa vastasi " kuulehan poju olen lähes kahdeksankymppinen ukko, ja olen ollut itsekin kunnalispolitiikassa mukana, ja sanon sinulle jotta jos Suomen politiikoista tekee ison läjän, köyttää sen köydellä yhteen ja lähtee sitä pyörittämään, niin aina kun läjän pysäyttää, on sutki tai rosvo ylimpänä" Se oli jo minusta hyvin sanottu !
Late Lapista.
Minähän olenkin aina samaa mieltä kuin minä, sinä ja Pörhölä, ja Pörhölä on aina oikeassa!
Late Lapista.
Polittisen eliitin mamutuksen maksava raskailla veroillaan maksava rehellinen yrittäjä sen sijaan on kusessa, mikäli harrastaa liiketoimintaa samoin ehdoin kuin nämä veijarit. Lisäksi viranomaiset ovat heti kimpussa. Mamu ja romani on viranomaisen erityisessä suojeluksessa.
Kaikki pimeänä. Silloin kannattaa.
Jos Suomalaista rehellistä yrittäjää ei tapa lama, niin Suomen verorosvot sen ainakin tekevät !
Pakoloisten ja hyysärismiin sairastuneiden kukkahattuämmien hoivaaminen vaatii valtavasti rahaa, ja aina vain enemmän rahaa, ja kun ulkomaiset lainahanat suljetaan Suomelta, mites thorssilaiset ja tenavatähti kataiset sitten naamansa vääntävät? OLISI KIVA NÄHDÄ !
Late Lapista. Suomi Suomalaisille Ry !
Luulenpa että silloin, jos ulkomaiset lainahanat suljetaan, Torssilaiset ja tenavatähti kaverit pakkaavat laukkunsa ja muuttavat maasta pois.
Jäljelle jäävät ne kellä ei ole varaa muuttaa pois.
Somalit yms. muuttavat kuppaamaan jotain muuta hölmöläisten maata sitten, kun heidänkin raha-automaattinsa tyrehtyvät.
Jäljelle jää varaton ja tuhottu maa jossa YK jakaa ruoka-apua kadunkulmassa.
Jos Suomalaisia on silloin enää jäljellä, maan jälleenrakennus voi alkaa, ja ehkä sitten virheistä on otettu opiksi.
Mutta tutkimusten mukaanhan Suomessa ovat mussulmanit valtaväestönä, jo vuonna 2030 jos nykyinen pakoloipolitiikka jatkuu muuttumattomana, nyt ei auta muu kuin panna toivomme perussuomalaisiin, jospa he muuttavat Suomen mutiaispolitiikan suunnan päästyään valtaan !
Late Lapista. Halla-Aho fanit Ry !