Jehovantodistajien Uuden järjestelmän kotikoulu takaa, ettei lapsi saa mitään "maailmallisia" tai muitakaan ulkopuolisia vaikutteita, vaan että hän omaksuu Jehovan mielenohjauksen koko ajallaan. Koulu on toiminut vuodesta 1980 saakka. Se painottaa Jehovan pelkoa ja välttää evoluution ja "maailmallisten filosofioiden" opettamista sekä "pakanallisten juhlien" viettämistä.
Linkki: http://www.newsystemschool.org/
---
Lisää uutisia Vartiotornin takaa: http://medlem.spray.se/aaac/uutiset.html
Linkki: http://www.newsystemschool.org/
---
Lisää uutisia Vartiotornin takaa: http://medlem.spray.se/aaac/uutiset.html
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kerro myös, miten vaikuttaa Jumala käsitteeseen ja palvontaan:
1)evoluutio TEORIA
2)maailmalliset filosofiat
3)pakanalliset juhlat ( myös alkuperät)
täälläkin jauhetaan. kotikoulu, heh kyllä jehovantodistajat käy ihan peruskoulua suomessa ja muuallakin.
Ja lisäksi kotikoulua.
sun unissas. ei todellisuudessa. Tietysti kirjoittaa saa mitä haluaa, mut olis hyvä ottaa faktoista selvää, ettei tule p....n maku suuhun kun puhuu p.....a. Meinaan tiedän 100% varmasti ettei mitään kotikouluja ole.
Minä tiedän 110% varmuudella jehnujen kotiopetuksesta. Jos sulla on paskanmaku suussa, minkäs minä sille mahdan.
Luepa aloituksessa olleet linkit ja esitä vasta sitten arvioitasi Mister Y.
Luin noi linkit. Mäkin voisin tehdä susta netissä vaikka massamurhaajan, käyttämällä "arvovaltaisia" lähteitä ja vakuuttavaa todistelua. Varmaan 80% ihmisistä uskoisi jos niin kirjoittaisin. Noitakin juttuja ihmiset uskoo vaikka aineisto noiden linkkien takana on yhtä skeidaa kun sun juttus. Säälittää kun ihmiset ei harrasta yhtään lähdekritiikkiä lukemansa suhteen, vaan uskoo kaiken mitä lukee. Kuten sinä. Netissä valkoisesta tehdään musta.
>>Säälittää kun ihmiset ei harrasta yhtään lähdekritiikkiä lukemansa suhteen, vaan uskoo kaiken mitä lukee.
Ja jos mahdollista, niin on vieläkin säälittävämpää säälitellä muita jos ei edes tunne asiaa. Laitoin kokeeksi Kuukeliin home schooling jehova'h, niin sain 4450 hittiä.
Jos joku väittää, että jehovantodistajilla ei ole missään kotikoulutusta on hän tietämätön. Toki asia on ollut alamaissa jonkin aikaa, mutta nyt taas ilmeisesti potkitaan parempaan vauhtiin.
Kiistelkää seuraavaksi onko jehovantodistajilla missään omia hautausmaita.
Aiemmin heitin omaavani 110% tietoa kotiopetuksesta. Se ei ollut viittaus noihin linkkeihin, vaan itse opetukseen tutustuminen.
Jos se on sinulle arka paikka, kuten vuoden 1975 harmagedon, ja alati muuttuva opetus vuodesta 1914, pysyisit edes hiljaa jossain häpeänurkassasi.
Tuu näyttääs naamas ja sano sitten yhtä koriasti.
Minne? Valtakunnansalilleko? Kiitos ei. Etkö parempaa vastinetta keksinyt? Menitkö sanattomaksi?
vaan täällä keskustelufoorumissa "näytä naamasi".
Älä käsitä väärin. En halua loukata. Mitä uskonnonsuunta edustat, sitä tarkoitin sanomalla "näytä naamas, äläkä huutele ´puun takaa"
Mister Y. Kunhan heitin välii tsoukkia.
Kotikoulua käyvät oppilaat ovat tosi kirjavaa joukkoa. Eivät suinkaan pelkkiä uskovaisia. Kyllä kotikoulu aina huonon koulun ja kiusaavat kaverit voittaa. Psyykkisistä sairauksista suuri osa on kiusaamisen tulosta.kts.http://www.Kotikoulu.net tai Wikipedia "kotikoulu"