perin pohjin eihän siitä muuten selvyyttä tule. Eli mitä mieltä te Jeesuksen jumaluuden kieltäjät sitten olette siitä, mitä tuossa jakeessa teidän mukaan tarkoitetaan sanalla Herra?
Fil 2:10-11
10. niin että kaikkien polvien pitää Jeesuksen nimeen notkistuman, sekä niitten, jotka taivaissa ovat, että niitten, jotka maan päällä ovat, ja niitten, jotka maan alla ovat,
11. ja jokaisen kielen pitää tunnustaman Isän Jumalan kunniaksi, että Jeesus Kristus on Herra."
Tarkoittaako se mielestänne sitä kun miehistä yleensä käytetään sanaa herra? Esim. herra "Il-Mari", herra "Ekivaari" ja niin edelleen. Vai mitä se tarkoittaa?
Minun mielestäni se tarkoittaa sitä, että silloin viimeistään jokaisen ihmisen on tunnustettava että Jeesus Kristus on Herra Jumala kaikkivaltias. Näin minä uskon! Miten te uskotte?
Fil 2:10-11
10. niin että kaikkien polvien pitää Jeesuksen nimeen notkistuman, sekä niitten, jotka taivaissa ovat, että niitten, jotka maan päällä ovat, ja niitten, jotka maan alla ovat,
11. ja jokaisen kielen pitää tunnustaman Isän Jumalan kunniaksi, että Jeesus Kristus on Herra."
Tarkoittaako se mielestänne sitä kun miehistä yleensä käytetään sanaa herra? Esim. herra "Il-Mari", herra "Ekivaari" ja niin edelleen. Vai mitä se tarkoittaa?
Minun mielestäni se tarkoittaa sitä, että silloin viimeistään jokaisen ihmisen on tunnustettava että Jeesus Kristus on Herra Jumala kaikkivaltias. Näin minä uskon! Miten te uskotte?
Vastaukset 206
Vanhimmat
Mutta eihän Jeesus voi olla sama kuin Isä Jumala, mahdotonta. Jeesus nytkin istuu Jumalan oikealla puolella Taivaassa.
kun Raamatussa kymmenissä jakeissa kerrotaan että Jeesus on Jumala. Lueppas vaikka tuosta esimerkiksi. Eikös siinä niin sanota että Hän on totinen Jumala ja iankaikkinen elämä. Eihän iankaikkista elämää ole muuta kuin Jeesuksessa Kristuksessa ja Häneen uskovilla. Näin se on!
(1 Joh 5:20,21) Mutta me tiedämme, että Jumalan Poika on tullut ja antanut meille ymmärryksen, tunteaksemme sen Totisen; ja me olemme siinä Totisessa, hänen Pojassansa, Jeesuksessa Kristuksessa. Hän on totinen Jumala ja iankaikkinen elämä.
21. Lapsukaiset, kavahtakaa epäjumalia.
omin sanoin ilman raamatun jakeita.
On Isä Jumala johon uskon maan ja taivaan luojana ja omaksi kuvakseen hän meidät ihmiset loi. Mielikuvassani näen Jumalan ihmisen hahmoisena, mies puolisena. Hänellä, isä Jumalalla on Poika Jeesus syntynyt ihmisestä, Jeesus on osa Jumalaa, koska on Jumalan aikaan saama.
He ovat yhtä, mutteivat missään nimessä sama yksi. Yhdessä He tulevat asumaan ihmisiin, nöyriin, heikkoihin, sairaisiin, epäonnistuneisiin, syntisiin, jotka kaipaavat Heitä itselleen ja haluavat vaeltaa kohti kotia taivasta Jumalan asuinsijaa kohti. Jeesus tekee meille sinne asuntoja itsekullekin, meilla on siellä ikuinen lepo.
taivaan Isä Jumala on kaikkivaltias.
Jeesuksen Isä on on kaikkivaltias Jumala. Muita jumalia ei saa olla, israelilaisille annetun käskyn mukaan. Mutta kun on olemassa Jeesuksen uskovat, joilla on Pyhä Henki, ja sitten kirkolliskokousten päätöksiin uskovat, niin tottahan siitä syntyy parran pärinöitä.
Löysit jakeen jossa todetaan, ettei Jeesus ole Jumala.
"11. ja jokaisen kielen pitää tunnustaman Isän Jumalan kunniaksi, että Jeesus Kristus on Herra.""
Siinähän jakeessahan "suomen kieliopin" mukaan Jumala ja Jeeusus Kristus ovat erikseen ja väität päinvastaista.
Kriustus ei myöskään tarkoita Jumalaa vaan on kreikankielinen arvonimi, joita jaeltiin siihen aikaan.
"Herra" ei myöskään tarkoita Jumalaa ja Raamatussakin on muitaitakin herroja.
Isoja ja pieniä alkukirjaimia ei alkuteksteissä ollut erikseen.
mitä siinä kysymässäni jakeessa oleva Herra tarkoittaa? Eli vastaa kysymykseeni mitä se sinun mielestäsi tarkoittaa.
sitä mitä siinä lukeekin eli "herraa"
"Herra" on saksalainen sana jolla korostettiin arvostettuja miespuolisia henkilöitä.
Lutherihan se kirjoitti sen Raamatun jota Suomen helluntailaiset lukee.
Nykyisin se on suomenkielessä, koskien kaikkia miespuolisia, silloin kun heitä kunnioitetaan tai pidetään merkityksellisinä.
Raamattu selvästi sanoo että Herraa Jeesusta kumarretaan Kaikkivaltiaana Jumalana.
Ilm. 15:4. Ja he veisasivat Mooseksen, Jumalan palvelijan, virttä ja Karitsan virttä, sanoen: "Suuret ja ihmeelliset ovat sinun tekosi, Herra Jumala, Kaikkivaltias; vanhurskaat ja totiset ovat sinun tiesi, sinä kansojen kuningas.
4. Kuka ei pelkäisi, Herra, ja ylistäisi sinun nimeäsi? Sillä sinä yksin olet Pyhä; sillä kaikki kansat tulevat ja kumartavat sinua, koska sinun vanhurskaat tuomiosi ovat julki tulleet."
Ilm.1:7. Katso, hän (Jeesus) tulee pilvissä, ja kaikki silmät saavat nähdä hänet, niidenkin, jotka hänet lävistivät, ja kaikki maan sukukunnat vaikeroitsevat hänen tullessansa. Totisesti, amen.
8. "Minä olen A ja O", sanoo Herra Jumala, joka on ja joka oli ja joka tuleva on, Kaikkivaltias.
sanotaan jonkun muun olevan se Jumala, eikä suinkaan Jeesuksen.
Suomen kieltähän tuo on ja siten tulkittava kuin se kieliopillisesti on.
Se onkin kummallista kun itseään uskoviksi ja uudestisyntyneiksi sanovat kieltävät tuon mitä noissakin lainaamissasi jakeissa sanotaan. Eli he eivät tunne Jeesusta kuka Hän on, vaika Raamatussa se selvästi ilmoitetaan kuka Jeesus on. Hän on Jumala.
ei sanota että Jeesus on Jumala, vaan ihan päin vastoin sanotaan.
Selkeää suomenkieltähän se on ja kieliopillisesti luettuna Jeesus ei ole Jumala.
Raamatussa on vähintäänkin satoja kohtia jossa sanotaan ettei Jeesus ole Jumala.
Vain epäilevä Tuomas kerran erehtyi pitämään Jeesusta turhaan Jumalanaan.
muutama jae jossa sanotaan ettei Jeesus ole Jumala! Eli hae Raamatusta sellaisia jakeita nyt muutama missä lukee Jeesus ei ole Jumala. Minä en ole sellaisia löytänyt jossa niin sanotaan, mutta päinvastaisia jakeita kylläkin.
""Raamatussa on vähintäänkin satoja kohtia jossa sanotaan ettei Jeesus ole Jumala. ""
Itse laitoit avaukseesi yhden jakeen, jossa sanotaan ettei jeesus ole Jumala.
"11. ja jokaisen kielen pitää tunnustaman Isän Jumalan kunniaksi, että Jeesus Kristus on Herra.""
Tuossa laittamassasi jakeessa Jeesus on eri kuin Jumala ja vieläpä ihan selkeästi eriä tarkoittava asia.
Minä vastaukseessani äsken jo sen mainitsin, mutta et ilmeisesti lukenut vastaustani.
Vastaavia kohtia, joissa sanotaan ettei Jeesus ole Jumala, on Raamatussa satoja.
Jos on äidinkielen tunnilla koulussa ollut niin silloin luulisi ymmärtävän kirjoitettua tekstiä, mutta sinä et ymmärrä.
Eikös Jumala itse jo ilmoittanut,miten Jeesusta pitää kutsua Korkeimman pojaksi.Näinhän täällä kirjoitellaan. Mites tämän selität.
kuin siinä, kun Egyptin faarao asetti Joosefin Egyptin maan herraksi ja valtiaaksi:
1. Moos. 41:40
"Hoida sinä minun taloani, ja sinun käskyäsi totelkoon kaikki minun kansani; ainoastaan valtaistuimen puolesta minä olen sinua korkeampi."
1. Moos. 45:8
"Ette siis te ole lähettäneet minua tänne, vaan Jumala; hän asetti minut faraon neuvonantajaksi ja koko hänen hovinsa herraksi ja koko Egyptin maan valtiaaksi."
Ap. t. 2:36
"Varmasti tietäköön siis koko Israelin huone, että Jumala on hänet Herraksi ja Kristukseksi tehnyt, tämän Jeesuksen, jonka te ristiinnaulitsitte."
´
alku A, ja loppu O, mutta Isä Jumala on ainoa "totinen Jumala", jolla ei ole alkua eikä loppua:
1. Tim. 6:16
"jolla ainoalla on kuolemattomuus; joka asuu valkeudessa, mihin ei kukaan taida tulla; jota yksikään ihminen ei ole nähnyt eikä voi nähdä-hänen olkoon kunnia ja iankaikkinen valta. Amen."
Alkuteksteissä ei ole ollut isoja eikä pieniä alkukirjaimia. Kielenkääntäjät ovat tehokkaasti sekoittaneet tekstien merkityksen omilla tulkinnoillaan, [Vertaa Joh, 10:33-36] Isällä on luonnollinen jumaluus, mutta Isä itse sanoo jumaliksi niitä, joille hän on kirkkautensa antanut.
Nykykristillisyys on selvästi muuttunut apostolien aikoihin verraten kun ylistetään Jeesusta Jumalaksi. Silloin apostolit ylistivät Jumalana Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumalaa ja Isää:
2. Kor. 1:3
"Kiitetty olkoon meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala ja Isä, laupeuden Isä ja kaiken lohdutuksen Jumala,"
Ef. 1:3
"Ylistetty olkoon meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala ja Isä, joka on siunannut meitä taivaallisissa kaikella hengellisellä siunauksella Kristuksessa,"
Ef. 1:17
"anoen, että meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala, kirkkauden Isä, antaisi teille viisauden ja ilmestyksen Hengen hänen tuntemisessaan"
1. Piet. 1:3
"Ylistetty olkoon meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala ja Isä, joka suuren laupeutensa mukaan on uudesti synnyttänyt meidät elävään toivoon Jeesuksen Kristuksen kuolleista nousemisen kautta,"
´
"Herra"-sana on kreikan kielessa "Kyrios" , joka vastaa suoraan hebrean kielen "Adonai"-sanaa. "Adonai"-sanaa käytettiin, kun ei haluttu turhaan lausua Jumalan nimeä. Kun puhutaan "Herrasta" tarkoitetaan aina Jumalaa. Kun sanotaan, että "Jeesus on Herra", tunnustetaan että Jeesus on Jumala!! Aamen sille.
tarkoita Jumalaa, vaan tarkoittaa myös Jumalaa alempaa luottomiestä, esimerkiksi Psalmit 110:1. jakeessa on kolme herraa/Herraa; Kuningas Daavid kuunteli Isän puhetta Jeesukselle, hänen ottaessaan ohjeita Isältä:
1 "Daavidin virsi. Herra sanoi minun herralleni: "Istu minun oikealle puolelleni, kunnes minä panen sinun vihollisesi sinun jalkojesi astinlaudaksi".
Isä kutsuu poikaansa palvelijakseen eikä Jumalaksi:
Jesaja 42:1
"Katso, minun palvelijani, jota minä tuen, minun valittuni, johon minun sieluni mielistyi. Minä olen pannut Henkeni häneen, hän levittää kansakuntiin oikeuden."
Jesaja 53
11 "Sielunsa vaivan tähden hän saa nähdä sen ja tulee ravituksi. Tuntemuksensa kautta hän, minun vanhurskas palvelijani, vanhurskauttaa monet, sälyttäen päällensä heidän pahat tekonsa."
´
ihan tosissaan dementia. Minä olen jatkuvasti ilmoittanut palstalaisille, etten kiellä Jeesuksen jumaluutta. Miksen? Siksi koska tämä kohta Raamatussa ilmoittaa Jeesuksessa asuvan JUMALUUDEN.
Kol.2.
8 Katsokaa, ettei kukaan saa teitä saaliikseen järkeisopilla ja tyhjällä petoksella, pitäytyen ihmisten perinnäissääntöihin ja maailman alkeisvoimiin eikä Kristukseen.
9 Sillä hänessä asuu JUMALUUDEN koko täyteys ruumiillisesti,
10 ja te olette täytetyt hänessä, joka on kaiken hallituksen ja vallan pää,
11 ja hänessä te myös olette ympärileikatut, ette käsintehdyllä ympärileikkauksella, vaan lihan ruumiin poisriisumisella, Kristuksen ympärileikkauksella:
12 ollen haudattuina hänen kanssaan kasteessa, jossa te myös hänen kanssaan olette herätetyt uskon kautta, jonka vaikuttaa Jumala, joka herätti hänet kuolleista
Mutta kun jumaluus on ominaisuus, ei persoona. Il-mari hyvä tee nyt kerrankin itsellesi selväksi, mitä tarkoittaa jumaluus. Se ei tarkoita persoonaa JHWH eikä että Jeesus on jumala, vaan että Jeesuksessa oli ominaisuus nimeltään JUMALUUS.
Vai kirjoitatko jälleen huomenna, että muutama ovat Jeesuksen JUMALUUDEN KIELTÄJIÄ. Kirjoitatko Il-mari siis tas samaa soopaa, ja syyttelet ilman syytä lähimmäisiäsi.
kysymykseni kuuluu että mitä sana Herra tarkoittaa siinä kysymässäni jakeessa. Miksi et vastannut kysymykseeni? Tarkoitushan oli keskustella siitä. Minä olen siitä mielipiteeni sanonut ja odotan sitä nyt muilta mitä he ovat mieltä?
sanoit:
"Eli mitä mieltä te Jeesuksen jumaluuden kieltäjät sitten olette siitä, mitä tuossa jakeessa teidän mukaan tarkoitetaan sanalla Herra?"
Sanoit "Jeesuksen Jumaluuden kieltäjät".
Jumaluus ja Jumala on kaksi täysin eri asiaa ja sekoitat ne keskenään.
Raamatun mukaan "Jumalaisia" ovat kaikki uskossa olevat ihmisetkin, mutta eivät silti ole Jumalia.
Jopa luonto ja eläimet ovat Raamatussa Jumaluuksia kun ovat Jumalan luomia.
että Jeesus ei ole Jumala.
II-Mari sanoo että Jeesus on Jumala.
Jompi kumpi teistä kahdesta on väärässä.
Kuka ratkaisee asian? Mitä tai ketä itse ehdottaisit tuomariksenne?
Minä luulen että Raamattu on hyvä tuomari tässä asiassa. Mitä siis
Raamattu Sanoo?
Joh 1:1,14
Jes 9:5
Room 9:5,
1 Joh 5:20-21
Tiit 2:13
Heb 1:8
Lue ja ratkaise itse kumpi teistä kahdesta on oikeassa.
Tiit 2:13-15 jakeiden sanoma ja vertaa sitä Apt 20:28 sanomaan.
Tiit 2:13-15 "odottaessamme autuaallisen toivon täyttymistä ja SUUREN JUMALAN ja Vapahtajamme Kristuksen JEESUKSEN kirkkauden ilmestymistä, hänen, joka ANTOI ITSENSÄ meidän edestämme lunastaakseen meidät kaikesta laittomuudesta ja puhdistaakseen ITSELLEEN OMAISUUDEKSI KANSAN, joka hyviä tekoja ahkeroitsee.
PUHU TÄTÄ JA KEHOITA JA NUHTELE KAIKELLA KÄSYVALLALLA. Älköön kukaan sinua halveksiko."
Apt 20:28 "Ottakaa siis itsestänne vaari ja kaikesta laumasta, johon PYHÄ HENKI on teidät pannut kaitsijoiksi, paimentamaan HERRAN seurakuntaa, jonka HÄN OMALLA VERELLÄNSÄ on ITSELLEEN ansainnut."
Mitä nämä jakeet sinulle puhuvat? Huomaa, että ne ovat JUMALAN SANAA.
Lue ajatuksen kanssa ja vertaa niitä toisiinsa. Olen kirjoittanut isoilla kirjaimilla
ne sanat joita tahdon nostaa esille.
Monen asian voi ratkaista ihan yksinkertaisesti,- mikä on totuus tai todellisuus. Esim. ihmisen käyttäytymisessä ensireaktio/reagooiminen on todellisuutta,- vaikka se olisi kuinka kiusallista tahansa.
Samoin,- nykyään paljon keskustelua aiheuttava ihmisen sukupuolisuus ja miten sen kanssa tulisi elää, niin ratkaisevin tekijä on miksi on syntynyt. Persoonallisuuden tai sukupuolen vaihtaminen laajentaa vain lisää ongelmoitumista.
Sama pätee Jeesukseen. Mikä oli Jeesus syntyessään ja mitä Jumala ilmoitti Jeesuksesta. Ilmoitus oli yksiselitteinen eli tuli kutsua Korkeimman/ Jumalan Pojaksi.
Kuten jokainen ymmärtänee, niin asioiden muuttaminen vain laajentaa ongelmoitumista,- olipa asia mikä tahansa.
Jaikal: Jos et usko, että Jeesus syntyi Korkeimman Poikana ja samoin Jeesus päättää tehtävänsä Jumalan Poikana 1 Kor 15:22....28,- niin jos et usko noihin ilmoituksiin, niin taatusti ymmärrät muutkin Raamatun ilmoitukset väärin eli katsot asioita juuri väärässä valossa. (Luuk 11:34)
PS.
Muuten väitätkö todella,- ettei Jeesusta tarvitse/tule kutsua Korkeiman/Jumalan Pojaksi,- vaikka Jumala ilmoitti noin ja just eikä melkein. Ymmärrä, miten tämä asema ei muutu Raamatun ilmoituksissa. Aivan sama asia kun ihminen syntyy mieheksi, niin hän kuolee myös miehenä.
Raamatunkohdissa Jeesus ei ole Jumala.
Esim. Room. 9:5 kohdan laitat päälaelleen, lukematta aiemman jakeen.
Jakeet 4 ja 5 pitää lukea yhteen eikä erillisinä asioina.
Room. 9:4 Ovathan he israelilaisia, jotka Jumala on ottanut lapsikseen ja joille hän on antanut kirkkautensa. Heidän kanssaan hän on tehnyt liitot, heille hän on antanut lain, jumalanpalveluksen ja lupaukset.
5.Heidän ovat kantaisät, heistä on Kristus ihmisenä lähtöisin, hän, joka on kaiken yläpuolella, ikuisesti ylistetty Jumala, aamen!
isolla väärät kohdat.
..."SUUREN JUMALAN ja Vapahtajamme Kristuksen JEESUKSEN kirkkauden ilmestymistä.."
Huomaa että suuren Jumalan ja Vapahtajamme Kristuksen JEESUKSEN välissä on "ja"-sana.
Kun välissä on "JA"-sana niin Jumala ja Jeesus tarkoittavat eri asioita.
Koulussa äidinkielen tunnilla kieliopit olisi pitänyt jo saada haltuun.
otat yhden käännöksen, otam nimäkin muutaman käännöksen ko. jakeista
Biblia
4. Jotka ovat Israelilaiset, joiden on lasten oikeus ja kunnia, ja liitot ja laki, ja jumalanpalvelus ja lupaukset,
5. Joiden myös isät ovat, joista Kristus lihan puolesta syntynyt on, joka on Jumala ylitse kaikkein ylistetty ijankaikkisesti, amen!
http://www.finbible.fi/jakeittain/UT/Rooma_9.htm
Ramattu 33/38, Biblia 1776, Raamattu 1642
9:4 ovat israelilaisia; heidän on lapseus ja kirkkaus ja liitot ja lain antaminen ja jumalanpalvelus ja lupaukset; 4. Jotka ovat Israelilaiset, joiden on lasten oikeus ja kunnia, ja liitot ja laki, ja jumalanpalvelus ja lupaukset, 9:4 Jotca owat Israelitat/ joiden on Lasten Oikeus ja Cunnia/ ja Lijtot/ ja Laki/ ja Jumalan palwelus/ ja lupauxet.
9:5 heidän ovat isät, ja heistä on Kristus lihan puolesta, hän, joka on yli kaiken, Jumala, ylistetty iankaikkisesti, amen!
5. Joiden myös isät ovat, joista Kristus lihan puolesta syntynyt on, joka on Jumala ylitse kaikkein ylistetty ijankaikkisesti, amen!
9:5 Joiden myös Isät owat/ joista CHRISTUS lihan puolesta syndynyt on/ joca on caickein Jumala/ ylistetty ijancaickisest/ Amen.
Karl X11
"Hvilke äro af Israel, hvilkom barnaskapet tillhörer, och härligheten, och förbundet, och lagen, och Gudstjensten, och löften;" "Hvilkas äro fäderna, der Christus af födder är, på köttsens vägnar; hvilken är Gud öfver all ting, lofvad evinnerliga. Amen."
ENGLISH
"Who are Israelites; to whom pertaineth the adoption, and the glory, and the covenants, and the giving of the law, and the service of God, and the promises;" "Whose are the fathers, and of whom as concerning the flesh Christ came, who is over all, God blessed for ever. Amen."
GERMAN BIBLE
"die da sind von Israel, welchen gehört die Kindschaft und die Herrlichkeit und der Bund und das Gesetz und der Gottesdienst und die Verheißungen;" "welcher auch sind die Väter, und aus welchen Christus herkommt nach dem Fleisch, der da ist Gott über alles, gelobt in Ewigkeit. Amen."
NORWEGIAN BIBLE
"de som er israelitter, de som barnekåret og herligheten og paktene og lovgivningen og gudstjenesten og løftene tilhører," "de som fedrene tilhører, og som Kristus er kommet fra efter kjødet, han som er Gud over alle ting, velsignet i evighet. Amen."
SWEDISH BIBLE
"De äro ju israeliter, dem tillhöra barnaskapet och härligheten och förbunden och lagstiftningen och tempeltjänsten och löftena." "Dem tillhöra ock fäderna, och från dem är Kristus kommen efter köttet, han som är över allting, Gud, högtlovad i evighet, amen."
Suomalainen 1548
http://www.finbible.fi/wsi Testamentti/rooma_9.htm
Room 9:4 iotca ouat Israelitit/ ioinenga ombi Lapsuus ia Cunnia/ ia Lijttot/ ia Lain sädhyt/ ia se Jumalanpaluelus/ ia ne Lupauxet/
Room 9:5 ioinenga mös ne Iset ouat/ ioista Christus ombi syndynyt Lihan polesta/ Joca ombi Jumala caikein ylitze/ ylistettu ijancaikisesta/ Amen.
Luukas1;35
Enkeli vastasi ja sanoi hänelle: Pyhä Henki tulee sinun päällesi, ja Korkeimman voima varjostaa sinut; sentähden myös se pyhä, mikä syntyy, PITÄÄ KUTSUTTAMAN JUMALAN POJAKSI.
Kertooko tuo Jumalan ilmoitus sinulle mitään. Mistä näitä vänkääjiä oikein riittää???? Hoksit sie miten väärässä sie voitakaan olla.
pitäisi mennä takaisin kansakouluun jos olet jo sieltä ulos päässyt.
Et voi suomen kielioppiin vedoten kieltää noiden jakeiden selvää ilmoitusta siitä että Jeesus on Jumala ylistetty iankaikkisesti. Sen verran minäkin suomea osaan. Osaan vieläpä Raamattuakin että tiedän mitä siellä lukee muutakin. Ymmärrän Raamatun sanomaa Jeesuksesta enemmän kuin sinä.
Jumala on ainoa Vapahtaja (Jes 43:3,11).
Jeesus on Vapahtaja (Matt 21, luuk 2:11,Joh 4:42, Fil 3:20).
Paavali kirjoittaa että Jeesus on Jumala ja Vapahtaja (1 Tim 4:10 ja 2 Tim 1:10).
Jotta kenellekään ei jäisi epäselvyyttä että Jumala ja Vapahtaja on yksi ja sama persoona Paavali kirjoittaa:
"odottaessamme autuaallisen toivon täyttymistä ja suuren Jumalan ja Vapahtajamme Kristuksen Jeesuksen kirkkauden ilmestymistä," (Tiit 2:13).
sinä tarkasti mitä Jumalan Poika käsite merkitsee.
Tule sitten opettamaan minua.
Luukas1;35
Enkeli vastasi ja sanoi hänelle: Pyhä Henki tulee sinun päällesi, ja Korkeimman voima varjostaa sinut; sentähden myös se pyhä, mikä syntyy, PITÄÄ KUTSUTTAMAN JUMALAN POJAKSI.
Lukkeeko tuossa Jumalan ilmoituksessa, että Jeesus on Jumala. Pyhäkoulu sinulle on tarpeen.Menisit nyt!!!
on Jumala ilmoitettu lihassa.
Ei sen ymmärtämiseen tarvita muuta kuin uudestisyntyminen,
henkikaste ja Raamatun Sanan lukeminen ja sen uskominen.
Mitä näistä sinulta puuttuu?
Mites se äidinkieli huomioiden olikaan. Jumalan Poika. Isän poika. Äidin poika. siskon poika, veljen poika.
Tai tarviiko edes Suomalaisilla ollakkaan omaa käännöstä kun sinun ymmärryksellläsi sanojen merkitys saa muuttua mihin muotoon tahansa.
Jos Jumalan poika tarkoittaakin Jumalaa, niin saakos uskoa, että Jumala onkin Poika.Sinulla tuo äidinkieli kun ei ole erikoisen merkittävä tekijä Raamatun ilmoitusten ymmärtämisessä.
Isä, Poika ja Pyhä Henki. Poika on myös Jumalan Sana ja valo.
Jumalan Sana tuli lihaksi ja asui meidän keskellämme Jumalan Poikana.
Jumalan kolminaisuus ei ole vaikeasti ymmärrettävä mysteeri.
Sinäkin olet kolmiyhteinen ihminen. Sinussa on henki, sielu ja
ruumis mutta ne kaikki kolme muodostavat yhden ihmisen.
Sitten Jumala on ilmoittanut oman näkymättömän olemuksensa
luomakunnassa. Arvaa missä? No, minä kerron: AURINGOSSA.
Mitä auringossa on? Siinä on kolme osaa. Siinä on itse aurinko
ja sitten siinä on valo ja vielä siinä on yksi osatekijä, mikä?
No, lämpö tietysti. Ja nämä kolme eivät ole kolme aurinkoa.
Mitä ne ovat? No, minä kerron sinulle senkin salaisuuden;
Aurinko, sen valo ja sen lämpö muodostavat yhden kokonaisuuden;
auringon.
Nyt minä olen opettanut sinulle kolminaisuuden salaisuuden.
kohdan ylläolevasta runoelmastasi, Jaikal. Osoittaakseni opetuksesi ristiriitaisuutta.
Olet aiemmin sanonut:
**Jumalan kolminaisuus on ihmisjärjelle käsittämätön yhtälö.**
Nyt sanot:
**Jumalan kolminaisuus ei ole vaikeasti ymmärrettävä mysteeri.**
Kumpaa mieltä nyt loppujen lopuksi olet?
Ota nyt vielä esille se lajioppisi, jossa todistat, että Jumala on laji. Ja Jumala-lajista syntyy Jumala, Jeesus.
Et kunnioita Jumalaa, Kaikkivaltiasta Taivaan ja Maan Luojaa. Olet alentanut Hänet maan tasolle. Sydämesi on pimentynyt.
Rom 1:21 koska he, vaikka ovat tunteneet Jumalan, eivät ole häntä Jumalana kunnioittaneet eivätkä kiittäneet, vaan ovat ajatuksiltansa turhistuneet, ja heidän y-m-m-ä-r-t-ä-m-ä-t-ö-n sydämensä on pimentynyt.
Rom 1:22 Kehuessaan viisaita olevansa he ovat tyhmiksi tulleet
Rom 1:23 ja ovat katoamattoman Jumalan kirkkauden m-u-u-t-t-a-n-e-e-t katoavaisen ihmisen ja lintujen ja nelijalkaisten ja matelevaisten k-u-v-a-n kaltaiseksi.
Jumala on ylistetty Jumala.
Mar 14:61 Mutta hän oli vaiti eikä vastannut mitään. Taas ylimmäinen pappi kysyi häneltä ja sanoi hänelle: "Oletko sinä Kristus, sen YLISTETYN POIKA?"
Mar 14:62 Jeesus sanoi: "OLEN ; ja te saatte nähdä Ihmisen Pojan istuvan Voiman oikealla puolella ja tulevan taivaan pilvissä".
Jeesus ei ole Ylistetty Jumala vaan Ylistetyn Jumalan Poika.
Room 9:5 heidän ovat isät, ja heistä on Kristus lihan puolesta.
Oleva yli kaikkien, Jumala, ylistetty iankaikkisesti, amen!
Katsoppa tämä jae alkukielellä Novumista, niin toteat, että tämä on oikea käännös.
Silloin ei tarvitse lukea kaiken maailman käännöksiä, niitähän piisaa.
jaikal, mikä ero on Isän ja pojan Jumaluudella. Isällä se herruus ja jumaluus on aina ollut. Pojalla se on Isältä saatua rajoitettua jumaluutta. Sinä unohdat kokonaan Kristuksen korottajan, antajan, joka lähetti hänet!
Ap. t. 5:31
"Hänet on Jumala oikealla kädellänsä korottanut Päämieheksi ja Vapahtajaksi, antamaan Israelille parannusta ja syntien anteeksiantamusta."
Ap. t. 13:23
"Tämän jälkeläisistä on Jumala lupauksensa mukaan antanut tulla Jeesuksen Israelille Vapahtajaksi,"
1. Joh. 4:14
"Ja me olemme nähneet ja todistamme, että Isä on lähettänyt Poikansa maailman Vapahtajaksi."
Saatu jumaluus rukoilee jumaluuden antajaa, [Room.8:34; Hepr.7:25]. Saatu jumaluus ei tiedä aikoja eikä hetkiä, [Matt.24:36] Saatu jumaluus ei voi jakaa "etusijoja", [Matt.20:23; 1.Kor.4:7]
1. Kor.4:7
"Sillä kuka antaa sinulle etusijan? Ja mitä sinulla on, jota et ole lahjaksi saanut? Mutta jos olet sen saanut, niin miksi kerskaat, ikään kuin se ei olisi saatua?"
Lahjan saajan pitää kunnioittaa lahjan antajaa! Vain Isä Jumala on YKSIN on se, jolla ei sitä kunnioituksen velvollisuutta ole:
Job 41:
11 (41:2) Kuka on minulle ensin antanut jotakin, joka minun olisi korvattava? Mitä kaiken taivaan alla on, se on minun."
Room. 11:
35 "Tai kuka on ensin antanut hänelle jotakin, joka olisi tälle korvattava?
´
tekstiä siitä että Jeesus on Jumala, joten joka ei tuota Raamatun sanomaa usko, miten sellainen voi sanoa itseään uskovaiseksi? Ja miten sellaistet henkilöt jotka eivät itse usko voivat arvostella ja tuomita meidän uskomme, jotka uskomme niin kuin Raamattuun on kirjoitettu?
""9:5 heidän ovat isät, ja heistä on Kristus lihan puolesta, hän, joka on yli kaiken, Jumala, ylistetty iankaikkisesti, amen!
5. Joiden myös isät ovat, joista Kristus lihan puolesta syntynyt on, joka on Jumala ylitse kaikkein ylistetty ijankaikkisesti, amen! ""
"< 9 Sillä hänessä asuu JUMALUUDEN koko täyteys ruumiillisesti, "> , koko täyteys, siis JUmala, eihän muuten voi olla Jumalan KOKO TÄYTEYTTÄ? Jeesus on koko täyteydessään Jumala! Ymmärtänet suomenkieltä ?
ehdottomasti lisätä Ilm.1:8. "8. "Minä olen A ja O", sanoo Herra Jumala, joka on ja joka oli ja joka tuleva on, Kaikkivaltias."
* Eikö Jeesus puhu tässä nimenoaan istestään? Joka ON ja joka OLI ja joka tuleva ON? KAIKKIVALTIAS !
* Kolmiyhteisestä Jumalasta ei sanota missään Raamatun sanassa, että Jumala olisi , ja olisi joskus ollut, ja että joskus tulisi? Vain Jeesukseen sopii tämä kuvaus.
* Jeesus ON. Jeesus OLI Isän luona ennen ihmiseksi tulemista. Ja Jeesus TULEVA ON ! Tämä on kiistaton Jeesusken oma todistus itsestään, kuka Hän on? KAIKKIVALTIAS! Joka uskaltaa tämän muuksi muuttaa, syyllistyy Jeesuksen antamaan varoitukseen Ilmestyskirjan viimeisessä luvussa, sinä joka epäilet lue se sieltä!
tarkoittaa ja pitää uskoa mitä tuossakin lukee. Joka ei sitä usko miten sellainen voisi olla uskovainen? Eli Raamatun sanoma pitää uskoa kokonaisuutena. Ei sellainen ole mitään uskoa että valitsee Raamatusta muutamia kohtia ja uskoo niihin mutta suurimman osan Raamatun ilmoituksista jättää uskomatta.Täällä on monia jankuttajia jotka jankuttavat esim. että et usko tuota Raamatun jaetta, etkä tuotakaan, eivätkä ymmärrä että syyttämänsä henkilö uskoo koko Raamatun ilmoituksen niin kuin siinä lukee. Täällä on monia sellaisia syytelijöitä ja tuomitijoita jotka vain muutaman jakeen varaan on oppinsä järkeillyt. Sellaisella opilla ei ole mitään virkaa, vaan Raamatun kokonaisuutena uskovat tuntevat totuuden.
""Ilm.1:8. "8. "Minä olen A ja O", sanoo Herra Jumala, joka on ja joka oli ja joka tuleva on, Kaikkivaltias.""
* Kukaan kuolevainen ei voi ymmärtää Jumalan kolminaisuutta , yksi kolmessa persoonassa. Nämä jaikalin antamat esimerkit valaisee kolminaisuuden mahdollisuutta, jonka mekin ihmisenä voimme tajuta. Ihminen on kolminainen, mutta emme koskaan voi olla useamammassa paikassa samanaikaisesti, sensijaan Jumala voi, ja on kaikkialla läsnäoleva. Johon ei mikään muu kolminaisuus kykene. Jumala on yksi, mutta toimii ja vaikuttaa kolmessa eri Persoonassa, ja se on mysteeri ja siksi se jääkin, kunnes ehkä kotona taivaassa saamme sen salaisuuden sitten ymmärtää.
* Raamatun ilmoitus on sekeä, että Jeesus on Jumalan toinen persoona, samoin Pyhä Henki on kolmas persoona. Silti Jumala on YKSI, ja siinä se mysteeri juuri on. Uskollauudestisyntynyt se uskoo ja myös sydämessään ymmärtää, että se on toitta ja on Jumala ilmoitus.
* Ja nyt me kinaamme tästä Raamatun ilmoittamasta selviöstä uskomattomien, lihallisten , jopa Jumalan kieltäjien kanssa. Meidän ei pitäisi sitä tehdä ollenkaan. Koska uskomattomat lihalliset ja harhaoppiset eivät voi koskaan ymmärtää hengellistä Raamatun sanomaa. Se on totuus, koska Raamattu itse sen sanoo.
* Nyt nämä , kuten ekivaari, väittää olevansa hengellinen, mutta ei edes ymmärrä hengellinen sanan merkitystä, koska ei ole uudestisyntynyt Raamatun kirjoitusten opettamalla tavalla Jeesuksessa Kristuksessa, eikä voikkaan, koska kieltää Jeesuksen Jumalan Pojan, alentaen Hänet omalle tasolleen sytniseksi Joosefin pojaksi. Miksi siis kinaamme tälläisten epäuskoisten kanssa meille selvästä ja maailman tärkeimmästä totuudesta lainkaan?
väärin käännettyjä ja tulkattuja raamatunkohtia vastaan:
"Isä, joka yksin olet totinen Jumala", [Joh.17:3,26]
Joh. 3:36
"Joka uskoo Poikaan, sillä on iankaikkinen elämä; mutta joka ei ole kuuliainen Pojalle, se ei ole elämää näkevä, vaan Jumalan viha pysyy hänen päällänsä."
1. Joh. 4:15
"Joka tunnustaa, että Jeesus on Jumalan Poika, hänessä Jumala pysyy, ja hän Jumalassa."
1. Joh. 5:5
"Kuka on se, joka voittaa maailman, ellei se, joka uskoo, että Jeesus on Jumalan Poika?"
1. Kor. 8:6
"niin on meillä kuitenkin ainoastaan yksi Jumala, Isä, josta kaikki on ja johon me olemme luodut, ja yksi Herra, Jeesus Kristus, jonka kautta kaikki on, niin myös me hänen kauttansa."
Ef. 4:6
"yksi Jumala ja kaikkien Isä, joka on yli kaikkien ja kaikkien kautta ja kaikissa."
2. Joh. 1:9
"Kuka ikinä menee edemmäksi eikä pysy Kristuksen opissa, hänellä ei ole Jumalaa; joka siinä opissa pysyy, hänellä on sekä Isä että Poika. "
Kristuksen oppi tunnustaa Jeesuksen Jumalan pojaksi. Edemmäksi menijä poistaa itseltään sekä Isän että pojan!
´
Sama asia voi olla "selkeä" ja "mysteeri"?
Jeesus siinä mainitsee Jumalan, eikä itseään.
että sellaista oppia, jota ei itsekään ymmärrä, ei pitäisi opettaa kenellekään! Miksi tätä ei uskota?:
1. kirje Timoteukselle 1
3 Niin kuin minä Makedoniaan lähtiessäni kehotin sinua jäämään Efesoon, käskeäksesi eräitä kavahtamaan, ETTEIVÄT VIERAITA OPPEJA OPETTAISI
4 eivätkä puuttuisi taruihin ja loppumattomiin sukuluetteloihin, jotka pikemmin edistävät turhaa mietiskelyä kuin Jumalan armotaloutta, joka perustuu uskoon, niin kehotan nytkin.
5 Mutta käskyn päämäärä on rakkaus, joka tulee puhtaasta sydämestä ja hyvästä omastatunnosta ja vilpittömästä uskosta.
6 Muutamat ovat hairahtuneet niistä pois ja poikenneet turhiin jaarituksiin,
7 tahtoen olla lainopettajia, vaikka EIVÄT YMMÄRRÄ MITÄ PUHUVAT ja minkä VARMAKSI VÄITTÄVÄT.
Kolminaisuusoppi on Kristuksen opetukselle "vieras oppi", joka on aiheuttanut paljon riitaa, erimielisyyttä ja veren vuodatusta.
´
* Kukaan kuolevainen ei voi ymmärtää Jumalan kolminaisuutta , yksi kolmessa persoonassa.
Koska Jumala ei ole kolme persoonaa. Jumala on yksi.
sanoa AAMEN NÄIN ON!
>>>Olet aiemmin sanonut:
**Jumalan kolminaisuus on ihmisjärjelle käsittämätön yhtälö.**
Nyt sanot:
**Jumalan kolminaisuus ei ole vaikeasti ymmärrettävä mysteeri.**
Kumpaa mieltä nyt loppujen lopuksi olet?
olen paljon ihmetellyt ja pohtinut
>>>* Ja nyt me kinaamme tästä Raamatun ilmoittamasta selviöstä uskomattomien, lihallisten , jopa Jumalan kieltäjien kanssa. Meidän ei pitäisi sitä tehdä ollenkaan. Koska uskomattomat lihalliset ja harhaoppiset eivät voi koskaan ymmärtää hengellistä Raamatun sanomaa. Se on totuus, koska Raamattu itse sen sanoo.
tuu psykologioimaan heti kun sä sen hallitset....
ja ennen kaikkea kun pystyt olemaan OBJEKTIIVINEN...
Luukas1;35
Enkeli vastasi ja sanoi hänelle: Pyhä Henki tulee sinun päällesi, ja Korkeimman voima varjostaa sinut; sentähden myös se pyhä, mikä syntyy, PITÄÄ KUTSUTTAMAN JUMALAN POJAKSI.
-----------
Lapsikin ymmärtää, mitä Jumala on ilmoittanut Jeesuksen syntymästä.Taas kokonaan eri asia on uskooko tuohon aikuinen ihminen. Aikuinen ihminen kun järkeilee ja järkeilee ja lopussa Jumalan Poikakin muuttuu totiseksi Jumalaksi.
Jeesus Kristus ei missään vaiheessa muutu Jumalaksi eli se alkutila/ilmoitus on pysyvä ALUSTA LOPPUUN SAAKKA.Usko tai älä.
MUUTTUA Jumalaksi, koska Hän ON JUMALA!
Jeesus Kristus on sama eilen ja tänään ja iankaikkisesti. (Heb. 13:8)
Näin sanoo, Herra, Israelin kuningas, ja sen lunastaja, Herra Sebaot:
Minä olen ensimmäinen, ja minä olen viimeinen, ja paitsi minua ei ole yhtäkään Jumalaa. (Jes. 45:6 )
Jeesus on lunastajamme ja Hän on Kuningas. Jeesus on omalla verellään LUNASTANUT ITSELLEEN OMAISUUDEKSI KANSAN, joka hyviä tekoja ahkeroitsee. Jumalan lapsia kutsutaan myös Jumalan omaisuudeksi ja Jumalan kansaksi. Koska olemme Kristuksen omia, niin olemme myös Jumalan omia, koska ei ole kahta eikä kolmea Jumalaa.
"Lapsikin ymmärtää, mitä Jumala on ilmoittanut Jeesuksen syntymästä.Taas kokonaan eri asia on uskooko tuohon aikuinen ihminen. Aikuinen ihminen kun järkeilee ja järkeilee ja lopussa Jumalan Poikakin muuttuu totiseksi Jumalaksi. "
Jos yhtään tiedät uskovien lasten kotikasvatuksesta niin kyllä siellä annetaan Jumalalle kasvot...Jeesuksen kasvot.
lapsikin mutta joillakin itse mielestään viisilla aikuisilla tuottaa
vaikeuksia uskoa kirjoituksia koska he järkeilevät uskomisen sijaan.
Minusta tuntuu että Jumala on tarkoituksella kätkenyt Sanaan (Kol 2:1-4)
kaikki hengelliset aarteet että vain hänen ystävänsä jotka rakastavat
ja kunnioittavat häntä löytävät ne (Joh 14:21, Matt 13:44).
Roomalaiskirje:
9:3 Sillä minä soisin itse olevani kirottu pois Kristuksesta veljieni hyväksi, jotka ovat minun sukulaisiani lihan puolesta,
-veljieni hyväksi, jotka ovat minun sukulaisiani LIHAN PUOLESTA,
9:4 ovat israelilaisia; heidän on lapseus ja kirkkaus ja liitot ja lain antaminen ja jumalanpalvelus ja lupaukset;
-israelilaisia
9:5 heidän ovat isät, ja heistä on Kristus lihan puolesta, hän, joka on yli kaiken, Jumala, ylistetty iankaikkisesti, amen!
-HEISTÄ ON KRISTUS LIHAN PUOLESTA
-heistä (ISRAELILAISISTA) on Kristus lihan puolesta
-Kreikankielisessä Raamatuntekstissä ei ollut pilkkuja eikä pisteitä, kuten nykykreikankielessä, ja sen vuoksi on jae Room.9:5 ajateltava kahtena jakeena.
Hän, joka on yli kaiken, Jumala, ylistetty iankaikkisesti, amen!
Roomalaiskirje:
9:33 niinkuin kirjoitettu on: "Katso, minä panen Siioniin loukkauskiven ja kompastuksen kallion, ja joka häneen uskoo, se ei häpeään joudu."
Luukkaan evankeliumi:
2:25 Ja katso, Jerusalemissa oli mies, nimeltä Simeon; hän oli hurskas ja jumalinen mies, joka odotti Israelin lohdutusta, ja Pyhä Henki oli hänen päällänsä.
2:26 Ja Pyhä Henki oli hänelle ilmoittanut, ettei hän ollut näkevä kuolemaa, ennenkuin oli nähnyt Herran Voidellun.
2:27 Ja hän tuli Hengen vaikutuksesta pyhäkköön. Ja kun vanhemmat toivat Jeesus-lasta sisälle tehdäkseen hänelle, niinkuin tapa oli lain mukaan,
2:28 otti hänkin hänet syliinsä ja kiitti Jumalaa ja sanoi:
2:29 "Herra, nyt sinä lasket palvelijasi rauhaan menemään, sanasi mukaan;
2:30 sillä minun silmäni ovat nähneet sinun autuutesi,
2:31 jonka sinä olet valmistanut kaikkien kansojen nähdä,
2:32 valkeudeksi, joka on ilmestyvä pakanoille, ja kirkkaudeksi kansallesi Israelille."
2:33 Ja hänen isänsä ja äitinsä ihmettelivät sitä, mitä hänestä sanottiin.
10:34 Niin Pietari avasi suunsa ja sanoi: "Nyt minä totisesti käsitän, ettei Jumala katso henkilöön,
10:35 vaan että jokaisessa kansassa se, joka häntä pelkää ja tekee vanhurskautta, on hänelle otollinen.
10:36 Sen sanan, jonka hän lähetti Israelin lapsille, julistaen evankeliumia rauhasta Jeesuksessa Kristuksessa, joka on kaikkien Herra,
10:37 sen sanan, joka lähtien Galileasta on levinnyt koko Juudeaan, sen kasteen jälkeen, jota Johannes saarnasi, sen te tiedätte;
10:38 te tiedätte, kuinka Jumala Pyhällä Hengellä ja voimalla oli voidellut Jeesuksen Nasaretilaisen, hänet, joka vaelsi ympäri ja teki hyvää ja paransi kaikki perkeleen valtaan joutuneet; sillä Jumala oli hänen kanssansa.
10:39 Ja me olemme kaiken sen todistajat, mitä hän teki juutalaisten maassa ja Jerusalemissa; ja hänet he ripustivat puuhun ja tappoivat.
10:40 Hänet Jumala herätti kolmantena päivänä ja antoi hänen ilmestyä,
10:41 ei kaikelle kansalle, vaan Jumalan ennen valitsemille todistajille, meille, jotka söimme ja joimme hänen kanssaan sen jälkeen, kuin hän oli kuolleista noussut.
10:42 Ja hän käski meidän saarnata kansalle ja todistaa, että hän on se, jonka Jumala on asettanut elävien ja kuolleitten tuomariksi.
10:43 Hänestä kaikki profeetat todistavat, että jokainen, joka uskoo häneen, saa synnit anteeksi hänen nimensä kautta."
10:44 Kun Pietari vielä näitä puhui, tuli Pyhä Henki kaikkien päälle, jotka puheen kuulivat.
10:45 Ja kaikki ne uskovaiset, jotka olivat ympärileikatut ja olivat tulleet Pietarin mukana, hämmästyivät sitä, että Pyhän Hengen lahja vuodatettiin pakanoihinkin,
10:46 sillä he kuulivat heidän puhuvan kielillä ja ylistävän Jumalaa. Silloin Pietari vastasi:
10:47 "Ei kaiketi kukaan voi kieltää kastamasta vedellä näitä, jotka ovat saaneet Pyhän Hengen niinkuin mekin?"
10:48 Ja hän käski kastaa heidät Jeesuksen Kristuksen nimeen. Silloin he pyysivät häntä viipymään siellä muutamia päiviä.
1.Pietarin kirje:
2:4 Ja tulkaa hänen tykönsä, elävän kiven tykö, jonka ihmiset tosin ovat hyljänneet, mutta joka Jumalan edessä on valittu, kallis,
2:5 ja rakentukaa itsekin elävinä kivinä hengelliseksi huoneeksi, pyhäksi papistoksi, uhraamaan hengellisiä uhreja, jotka Jeesuksen Kristuksen kautta ovat Jumalalle mieluisia.
On se selvää tekstiä. Jaikalin lajioppi tuo ihan selväksi miten Kristus on Jumala.Miksi muut ei millään tahdo uskoa terveeseen lajioppiin.
ja usealla tavalla tulkittavia raamatunjakeita, joista monet on tarkoituksella käännetty kolminaisuusoppia puolustaviksi, niin kuin Martti Luther on aikanaan todennut. Mutta nämä ovat yksiselitteistä ja tervettä opetusta, mitä Jeesus antoi: "Isä, joka yksin olet totinen Jumala", [Joh.17:3,26] ja nämä apostolin opetukset:
1. Kor. 8:6
"niin on meillä kuitenkin ainoastaan yksi Jumala, Isä, josta kaikki on ja johon me olemme luodut, ja yksi Herra, Jeesus Kristus, jonka kautta kaikki on, niin myös me hänen kauttansa."
Ef. 4:6
"yksi Jumala ja kaikkien Isä, joka on yli kaikkien ja kaikkien kautta ja kaikissa. "
Yritätte epämääräisesti käännetyillä raamatunjakeillanne vain herättää ja lietsoa esille ristiriitoja ja erimielisyyttä. Monet raamatuntutkijat ovat nämä ristiriitaisuudet selittäneet ihmisten tekemiksi muutoksiksi Raamatun kirjoituksiin.
´
* Raamatun ilmoitus on sekeä, että Jeesus on Jumalan toinen persoona,
-Ensin oli kaksi-luonto-oppi: Isä ja Poika
http://www.opinto.net/uskonto/timomuola/khalkedon.html
http://www.evl2.fi/sanasto/index.php/Kaksiluonto-oppi
http://www.kristnet.org/rosenius/kap5-6.shtml
*Pyhä Henki on kolmas persoona.
Sitten tosiaankin Jumalan persoonat lisääntyivät kahdesta kolmeksi!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kolminaisuus
* Kukaan kuolevainen ei voi ymmärtää Jumalan kolminaisuutta , yksi kolmessa persoonassa.
No eipä niin!
Johan sitä oli vaikea ymmärtää jo pelkkää Jumalan kaksinaisuuttakin, yksi kahdessa persoonassa!
Ja väkevän eksytyksen uhreille sitten on aivan mahdottoman mahdotonta uskoa Jumalan yksinäisyyteen, yksi yhdessä persoonassa!!!
Jeesus Jumalan palvojat kieltävät Jeesuksen Kristuksen, ihmisen Jeesuksen, jonka Jumala voiteli Kristukseksi!
Kristus ei tarkoita Jumalaa, vaan Jumalan voitelemaa Voideltua!
Ei Jumalan tarvitse voidella Itseään!
Kieltäessänne Jumalan, kiellätte myös Kristuksen Jeesuksen!
Kun kiellätte Isän, Joka Yksin On Totinen Jumala, kiellätte myös Pojan, Jumalan voiteleman Jeesuksen Kristuksen!
olla jaikalin oppi. Kyllä Raamattu kutsuu Jeesusta Kristusta toiseksi ja viimeiseksi Aadamiksi.
Raamattu todistaa vielä että Jumala luo uuden ihmissuvun jonka esikoinen ja alku on viimeinen ts. toinen Aadam, siis Jeesus Kristus. Kristuksessa jokainen uskova on uusi luomus ja Kristuksen jälkeläinen. Olemme Hänestä, Hänen lapsiaan HENGELLISESSÄ uudestisyntymisessä. Olemme uuden ihmissuvun edustajia uusia luomuksia Kristuksessa Jeesuksessa.
Room 5:14
kuitenkin kuolema hallitsi Aadamista Moosekseen asti niitäkin, jotka eivät olleet syntiä tehneet samankaltaisella rikkomuksella kuin Aadam, joka on sen esikuva, joka oli tuleva.
1.Kor 15:22
Sillä niinkuin kaikki kuolevat Aadamissa, niin myös kaikki tehdään eläviksi Kristuksessa,
•1.Kor 15:45
Niin on myös kirjoitettu: "Ensimmäisestä ihmisestä, Aadamista, tuli elävä sielu"; viimeisestä Aadamista tuli eläväksitekevä henki.
•Ef 2:15
kun hän omassa lihassaan teki tehottomaksi käskyjen lain säädöksinensä, luodakseen itsessänsä nuo kaksi yhdeksi uudeksi ihmiseksi, tehden rauhan,
•2.Kor 5:17
Siis, jos joku on Kristuksessa, niin hän on uusi luomus; se, mikä on vanhaa, on kadonnut, katso, uusi on sijaan tullut.
aivan vastaavaa tapahtumaa kuin siinä, kun Egyptin faarao asetti Joosefin Egyptin maan herraksi ja valtiaaksi;
1. Mooseksen kirja 41
40 "Hoida sinä minun taloani, ja sinun käskyäsi totelkoon kaikki minun kansani; ainoastaan valtaistuimen puolesta minä olen sinua korkeampi."
41 Ja farao sanoi Joosefille: "Katso, minä asetan sinut koko Egyptin maan hallitusmieheksi".
42 Ja farao otti sinettisormuksensa kädestään ja pani sen Joosefin käteen ja puetti hänen ylleen hienot pellavavaatteet ja ripusti kultakäädyt hänen kaulaansa.
43 Ja hän antoi hänen ajaa omissa, lähinnä parhaissa vaunuissaan, ja hänen edellään huudettiin: abrek!* Niin asetettiin hänet koko Egyptin maan hallitusmieheksi.
44 Ja farao sanoi Joosefille: "Minä olen farao, mutta sinun tahtomattasi älköön kukaan nostako kättä tai jalkaa koko Egyptin maassa". (abrek!* = "huomio", tai "polvistukaa", "nöyrtykää")! [Jaak.4:6; 1.Piet.5:6]
Ap. t. 2:36
"Varmasti tietäköön siis koko Israelin huone, että Jumala on hänet Herraksi ja Kristukseksi tehnyt, tämän Jeesuksen, jonka te ristiinnaulitsitte."
´
herroja, ihan tavallisia pulliaisia, ja mm. orjat kutsuvat isäntiään herroiksi. Kuninkaat olivat herroja, ja on monia muita herroja. Mutta kun Il-marilta puuttuu usko Jumalan sanaan, niin hän ei usko edes Paavalia, joka todisti:
1.Kor.8.
5 Sillä vaikka olisikin niin sanottuja jumalia, olipa heitä sitten taivaassa tai maassa, ja niitä on paljon semmoisia jumalia ja herroja,
6 niin on meillä kuitenkin ainoastaan yksi Jumala, Isä, josta kaikki on ja johon me olemme luodut, ja yksi Herra, Jeesus Kristus, jonka kautta kaikki on, niin myös me hänen kauttansa.
Ei Il-mari usko tuollaisia, hän uskoo paavia ja piispoja ennemmin kuin Jumalan sanaa.
ymmärrä kysymystäni vai mistä johtuu kun et vastaa siihen mitä kysyn. En kysynyt mistään muista herroista vaan juuri siitä minkä kysymyksessäni esille toin. Mikä Herra Jeesus silloin on kun kaikkien täytyy tunnustää että Jeesus on Herra. Sitä kysyn, miksi x-hirvas et vastaa siihen mitä kysyn?
Jeesushan sanoi:
Matteus 12:30: ... ja rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta mielestäsi ja kaikesta voimastasi.
Ei Jeesus tuossa itseään sano Jumalaksi vaan ihan päinvastoin kertoo jonkun muun olevan se Jumala.
Mutta eihän tuollaisen pakanan kasnssa pidä keskustella mitään, joka ei usko Jumalan sanaan.
1.Kor.8.
5 Sillä vaikka olisikin niin sanottuja jumalia, olipa heitä sitten taivaassa tai maassa, ja niitä on paljon semmoisia jumalia ja herroja,
6 niin on meillä kuitenkin ainoastaan yksi Jumala, Isä, josta kaikki on ja johon me olemme luodut, ja yksi Herra, Jeesus Kristus, jonka kautta kaikki on, niin myös me hänen kauttansa.
Siis vaikka olisi mitä hyvänsä herroja taivaassa, maan päällä, maan alla, helvetissä kuussa tai Marsissa, Suomessa, Timbuktussa ja maailmankaikkeudessa, niin Jumalan sanaan uskovalla on ainostaa yksi ainoa HERRA, Jeesus Jumalan Poika. Ja vaikka olisi jumalia taivaassa, maassa, kirkoilla, kulteilla, lahkoilla islamilaisilla, buddhalaisilla ja helluntailaisilla, niin meillä on YKSI AINOA JUMALA ja ISÄ, josta kaikki on.
Jeesus on HERRA ja Jumala on JUMALA.
Il-mari on epäuskoinen, se on täysin selvä asia.
Jotta ei mikään enää jäisi epäselväksi, niin tehtköön se myös selväksi, kuka teki Jeesuksesta Herran.
Ap. t. 2:36
Varmasti tietäköön siis koko Israelin huone, että JUMALA ON HÄNET HERRAKSI ja Kristukseksi tehnyt, tämän Jeesuksen, jonka te ristiinnaulitsitte."
Jeesuksen teki herraksi JUMALA, ei ihminen. Ihmisten tekemiä herroja ja narreja on joka paikassa.
Ja sitten puheenvuoro itselle HERRALLE:
Joh. 13:13
Te puhuttelette minua opettajaksi ja HERRAKSI ja oikein te sanotte, sillä se minä olen.
Joko Il-mari uskoo Jumalan tekemään HERRAAN, vai uskooko hän Nikaian tekemiä "herroja"?
Tuo Herra sanan sisällön ymmärtäminen on monelle ihmiselle vaikeaa. Kun ihminen uudestisyntyy ja Jeesus Kristus tulee hänelle ja koko elämälleen Herraksi, nin tämän voi samaistaa aika laajalti samaan käsitteeseen kun sodan aikana jollaan maalla on ns ilmaherruus. Tämä maa, jolla on ilmaherruus, niin se maa halllitsee ilmatilan ja sen käytön.
Kun Fil 2:10....11 kertoo, miten kaikkien ihisten polvet tulevat notksitumaan Jeesuksen Krisuksen edessä ja suullaan tunnustavat Jeesuksen Krisuksen Herrakseen, nin todellisuudessa KAIKKIEN ihmisten vihollisuus Jumalaa kohtaan on päättynyt. Jeesuksella on täysi "ilmaherruus" koko maailman ilmatilasta.
Jos todellisesti Jeesus Kristus saa olla ihmiselle Herra, niin käytännössä Jeesuksella on ihmisen kaikki hallinta ja ohjaus valta. Siis asia,- joka ei liity millaanlailla onko vai eikö ole Kristus Jumala.
Jeesus Kristus on Jumalan Poika,- joka ilmoitettiin jo Jeesuksen syntymään liittyen ja sama käsite Jumalan Poikana on tosiasia kun Jumalan Poika päättää Jumalalta saaneen tehtävän ihmisen pelastamisessa eli luovuttaa koko paketin Isälleen Jumalalle. 1 Kor, 15:22...28
No, paljon tulee vettä virrata Pielisjoessa/mme,- ennenkuin kolminaisuusopin sokaisemat ihmiset ymmärtävät mitä Herra sana pitää sisällään ja miten se liittyy Jumalan Poikaan.
kun x-hirvaksella on vaikea tunnustaa Jeesus.
Jeesuksen Herraksi tunnustava tunnustaa että Hän on yksi ainoa Herra ja Jumala (Ef 4:5-6).
Koska Jeesus on Herra, Häntä suurempaa Herraa ei ole olemassa ei taivaassa ei maan päällä eikä maan alla EI NYT EIKÄ TULEVAISUUDESSA.
Ef 1:20-22 "jonka hän vaikutti Kristuksessa, kun hän herätti hänet kuolleista ja asetti hänet oikealle puolellensa taivaissa, KORKEAMMALLE KAIKKEA HALLITUSTA ja VALTAA ja VOIMAA ja HERRAUTTA ja JOKAISTA NIMEÄ, mikä mainitaan, ei ainoastaan tässä maailmanajassa, vaan myös tulevassa. Ja kaikki hän on asettanut hänen jalkainsa alle ja antanut hänet kaiken pääksi seurakunnalle,
Siinäkin lukee että Jeesus ei ole Jumala.
Jumalahan on siinä asettanut Jeesuksen oikelle puolelleen, seurakunnan pääksi.
Jumalan riisuutumisen Jumalan asemastaan ja ihmiseksi tulemisen?
Tästä Paavali kertoo Fil 2. luvussa. Ymmärrätkö Jeesuksen palaamisen
taivaaseen ja sen merkityksen? Mutta sinä et tietenkään voi näitä
ymmärtää koska ne on ymmärrettävä hengellisesti. Ja sinä olet
luonnollinen ihminen. Et ole hengellinen. Uudestisyntynyt Jumalan
lapsi on hengellinen ja siksi hän voi ymmärtää hengellisiä asioita.
Sitäpaitsi Jumala ei ilmoita salaisuuksiaan Häntä vihaaville
ja halveksiville vastustajilleen. Hän ilmoittaa itsensä vain ystävilleen.
Jumalan ystäviä ovat ne jotka ovat uudestisyntymisessä tulleet
Jumalan lapsiksi ja rakastavat ja kiittävät sekä palvelevat Häntä.
Jos siis tahdot ymmärtää Jumalan salaisuuksia, sinun tulee ensin tulla
uskoon.
ole riisuutunut mistään. Sinä olet riisunut Jumalan hänen asemastaan ja alentanut Hänet matelevaisten tasolle, Room.1:2-3.
Jeesus nöyryytti itsensä eikä Jumala.
Php 2:8 hän nöyryytti itsensä ja OLI KUULIAINEN kuolemaan asti, hamaan ristin kuolemaan asti.
Php 2:9 Sentähden onkin Jumala hänet korkealle korottanut ja antanut hänelle nimen, kaikkia muita nimiä korkeamman,
Php 2:10 niin että kaikkien polvien pitää Jeesuksen nimeen notkistuman, sekä niitten, jotka taivaissa ovat, että niitten, jotka maan päällä ovat, ja niitten, jotka maan alla ovat,
Php 2:11 ja jokaisen kielen pitää tunnustaman ISÄN JUMALAN kunniaksi, että Jeesus Kristus on Herra.
Kenelle Jeesus oli kuuliainen? Itselleenkö?
Sinä et tunnusta Isän Jumalan kunniaksi, että Jeesus Kristus on Herra. Koska et tunne Jeesusta.
tämän opetuksen, jaikal, että
1. Korinttolaiskirje 15
27 Sillä: "kaikki hän on alistanut hänen jalkojensa alle". Mutta kun hän sanoo: "kaikki on alistettu", niin ei tietenkään ole alistettu se, joka on alistanut kaiken hänen allensa.
28 Ja kun kaikki on alistettu Pojan valtaan, silloin itse Poikakin alistetaan sen valtaan, joka on alistanut hänen valtaansa kaiken, että Jumala olisi kaikki kaikissa.
selvä ja ymmärrettävä asia että Isä ei korottanut poikaansa Jumalaksi vaan nimitti hänet pojakseen, välimieheksi ja ylipapiksi, jossa virassa hän toimii Isän Jumalan valtaistuimen oikealla puolella joka aika iankaikkisesti:
Heprealaiskirje 5
5 "Niinpä Kristuskaan ei itse korottanut itseänsä ylimmäisen papin kunniaan, vaan hän, joka sanoi hänelle: "Sinä olet minun Poikani, tänä päivänä minä sinut synnytin";
6 niin kuin hän toisessakin paikassa sanoo: "Sinä olet pappi iankaikkisesti Melkisedekin järjestyksen mukaan".
Roomalaiskirje 8
34 "Kuka voi tuomita kadotukseen? Kristus Jeesus on se, joka on kuollut, onpa vielä herätettykin, ja hän on Jumalan oikealla puolella, ja hän myös rukoilee meidän edestämme."
Heprealaiskirje 7
25 "jonka tähden hän myös voi täydellisesti pelastaa ne, jotka hänen kauttaan Jumalan tykö tulevat, koska hän aina elää rukoillakseen heidän puolestansa."
Papit rukoilevat Jumalaa ei Jumala rukoile pappeja eikä mitään muutakaan!
´
tuomitsit jälleen minut siitä, kun uskon Raamattuun niin kun siihen on kirjoitettu!
""Il-mari on epäuskoinen, se on täysin selvä asia. ""
olevan vaikeata ymmärtää mitä tarkoitan kun sanon uskovani mitä Raamattuun on kirjoitettu. Ilmeisestikkään et ymmärrä lukemaasi? Ja sen jo olen aikaisemminkin laittanut merkille että Raamatusta lukemaasi et ainakaan ymmärrä!
totean vieläkin niinkuin Jeesus Tuomaasta, että älä ole epäuskoinen vaan uskovainen. Ja jonka Jumalan on Herraksi nimittänyt, niin Hän on Herra. Il-mari joukkoineen ei usko Jumalan sanaa, vaan nimittelee jumalaksi ja herroiksi ihmisiä.
minua Jaikal. Olet pakana ja epäuskoinen, koska sinun jumaliasi ovat ihmiset oppeineen.
todellakaan ole riistunut itseään mistään, vaan on istunut silloinkin taivaassa, kun Poika ahersi maan päällä. Teki sitä mitä Jumala käski, niin Jeesus itse sanoi.
sinun uskosi on se ainoa ja oikea? Jokainen joka ei usko niin kuin x-hirvas uskoo on pakana ja joutuu kadotukseen. Kaikkien on erottava kaikista seurakunnista ja on lopetettava usko Jeesukseen Kristukseen meidän ainoaan toivoomme ja ainoaan Jumalaamme, silloin x-hirvaksen mukaan meilä voisi olla jonkin lainen mahdollisuus pelastua. Mutta x-hirvashan sen viimekädessä päättää pelastummeko vai emme. Näinhän x-hirvas itse ajattelee ja uskoo.
Me uudesti syntyneet uskovaiset uskomme ja teidämme pelastuksen olevan vaan ja ainoastaan Jeesuksessa Kristuksessa. Kun uskomme Jeesukseen ja Jeesuksen ristillä tekemään sovitus työhön edestämme, niin Jeesuksen vuodattaman veren kautta meillä on pelstus kun vilpittömästi siihen uskomme. X-hirvaan mukaan tällä uskomallamme tavalla ei pelastuta, vaan ainoastaan siten pelastuu kuin x-hirvas uskoo. Voi kuinka itsekästä onkaan hirvaan ajatusmaailma. Hirvashan on ottanut Jumalan aseman ja todella nyt luulee olevansa Jumala joka pystyy päättelemään kuka pelastuu ja kuka ei. Hirvashan jakelee tuomioita lähes joka viestissään ja minutkin on jo tuominnut moneen kertaan, kun en usko hänen uskomallaan tavalla. No uskoani Jeesukseen en muuta, sillä uskon Jeesukseen Raamatun opettamalla tavalla. Toisaalta Pyhä Henki ohjaa meitä uskovaIsia joten emme ole oman uskomme varassa, vaan Jeesus pitää meistä huolen. Jeesus sanoo, joka minun luokseni tulee siitä minä pidän huolen. Olen omassa elämässäni huomannut monta kertaa, kuinka kirjaimellisesti Jeesuksen sanat ovat toteutuneet kohdallani. Jeesus on todellakin pitänyt minusta huolen. Joten Jeesukseen turvaan edelleen ja aina. Ihmisen elämässä ei tule milloinkaan sellaista hetkeä josta hän ei selviytyisi Herramme Jeesuksen Kristuksen avulla. Tämä on hyvä muistaa jokaisen uudestisyntyneen uskovaisen, sillä turvamme on Jeesus Kristus. Vaikka meren aallot pauhaa ja myrsky tuivertaa, niin meillä on turvallista olla Jumalan kämmenellä. Oi kunka suuri Herra minulla on Jeesus Kristus! Ja kaikki uudesti syntyneet Jumalan lapset voivat yhtyä tuohon huudahdukseen, oi kuinka suuri Herra minulla on Jeesus Kristus. Aamen!
kerran. Sellainen ihminen, joka ei usko Jeesusta, on auttamattomasti pakana. Ja pakana ei ole uudestisyntynyt.
Meillä on yksi ratkaiseva ero. Minä uskon mitä Jeesus opetti - sinä et. Sellaista "tuomasta" Jeesuskin kutsui epäuskoisesi, minä teen samoin. Olet epäuskoinen ja palvot pakanallisia jumaliasi, etkä usko Jumalan sanaa etkä Jeesusta. Näin sanoin ja todistan tarvittaessa kuten tähän asti Jeesuksen sanalla.
lukenut jaikalin kirjoituksia? Jaikal kirjoittaa ja todistaa Herrastamme Jeesuksesta Kristuksesta, mutta mistä sinä kirjoitat ja todistat? En ole nähnyt sinun muuta kirjoittavan ja todistavan kuin sitä kuka pelastuu ja kuka joutuu helvetin tuleen. Eli tuomarina esiinnyt tällä palstalla. Ei se mitään meille uskossa oleville merkitse mitä sinä kirjoitat ja vaikka kuinka meitä tuomitset, mutta sinun olisi hyvä ymmärtää Raamattua edes sen verran että ymmärtäisi olla niitä tuomioitasi jakelematta. Ymmärtäisit edes Raamatun varoituksen että älkää tuomitko ettei teitä tuomittaisi. Jos luulet niillä herjauksilasi pahoitavan meidän uskovaisien mielen, niin siinä sinä kyllä erehdyt pahemman kerran. Mutta Jumalan mielen sinä kyllä niillä pahoitat ja et kyllä niillä herjoillasi todenäköisesti "arvokasta" palkkaa taivaassa saa?
Oletko muuten x-hirvas tullut miettineeksi mikä henki sinussa vaikuttaa? Tarkasteleppa nyt itseäsi ja käytöstäsi tällä palstalla. Huomaatko ettei sinulla ole rakkautta yhtään lähimmäisiäsi kohtaan. Sinulla on tuomio henki jolla jatkuvasti tuomitset lähimmäisiäsi. Sinä et todista yhtään Herrastamme Jeesuksesta Kristuksesta, vaan sinä arvostelet ja tuomitset toisten uskoa. Jumala ei varmaankaan ole sinua siihen vierkaan asettanut että toisia alkaisit tuomitsemaan. Oletko miettinyt kuka sinut on siihen tuomarin virkaan asettanut? Sinun todellakin ihan itsesi takia kannattaisi tämmöistäkin asiaa miettiä.
Eikö olisi mukavampaa todistaa Herrasta Jeesuksesta Kristuksesta kuin arvostella ja jaella tuomioita kuka pelastuu ja kuka ei? Sinun olisi korkea aika nyt tehdä parannus ja ottaa vilpittömästi ja NÖYRÄNÄ POIKANA JEESUS KRISTUS VASTAAN! Hylkää oma ylpeytesi ja kovuutesi ja nöyrry Herran Jeesuksen Kristuksen eteen!
Sinun tehtäväsi ei ole toimia tuomarina kuka pelastuu ja kuka ei. Sen tehtävän hoitaa sinua korkeampi Herra kuin sinä olet. Kerran sinäkin joudut sen tuomarin eteen ja saat palkkasi tekojesi mukaan.
todistanut, että "joka uskoo Jeesuksen Kristuksen Jumalan Pojaksi, hän varmasti pelastuu"!
1. Joh. 4:15
"Joka tunnustaa, että Jeesus on Jumalan Poika, hänessä Jumala pysyy, ja hän Jumalassa."
1. Joh. 5:5
"Kuka on se, joka voittaa maailman, ellei se, joka uskoo, että Jeesus on Jumalan Poika? "
Parjaat ja panettelet Jeesuksen Kristuksen Jumalan pojaksi sanovia todistajia, Il-Mari! Mitä luulet Jumalan siitä ajattelevan?
´
tuosta Jeesuksen huolenpidosta yksi erikoinen rukousvastaus.
N. neljä vuotta sitten minulla oli eräs ongelma. Se liittyi taloudellisiin asioihin ja työasioihin.
Rukoilin Herraa Jeesusta järjestämään asiani. Täytyy rehellisesti sanoa että minulla ei ollut kovinkaan paljon uskoa siihen että se mitä minä pyysin todella voi tapahtua. Niin mahdottomasta asiasta oli kysymys. Mutta kun tilanne oli se mikä se oli niin ei kukaan muu kuin Herra Jeesus voinut järjestää asioitani. Ymmärsin, vaikka minulla ei kovin suurta uskoa ollutkaan, että Herra voi kaiken eikä mikään ole Hänelle mahdotonta toteuttaa. Siksi käännyin Hänen puoleensa rukouksessa. Heitin epäuskoni roskakoriin ja keskityin Jeesuksen kaikkivoipaisuuteen. Pyysin Häntä järjestämään asiani tietyllä tavalla. Selitin tahtoni hänelle tarkoin.
Noin vuosi tuon rukouksen jälkeen olin jo unohtanut rukoukseni. Mutta eräänä päivänä havahduin ja muistin tuon rukoukseni koska huomasin että asiani ovat nyt järjestyneet juuri niin kuin vuosi aikaisemmin epäuskoisesti pyysin Herralta. Olin saanut täydellisen rukousvastauksen. Asiani olivat menneet juuri niin kuin pyysin Herralta. Nyt minulla on taloudellinen tilanne parempi kuin koskaan aikaisemmin. Kiitos Jeesukselle!
Jumalan siitä ajattelevan kun sinä vanha mies päivästä toiseen istut tietokoneesi äärellä kirjoitellen Häntä heraaavia kirjoituksia. Mitä luulet Jumalan ajattelevan siitä kun istut hiekkalaatikolla niin kuin nelivuotias pikkupoika ja kiusaat lähelläsi istuvaa ja kanssasi leikkivää lasta heittelemällä häntä pikkukivillä?
Sinä ja kanssasi riitelevät kirjoittajat (minä mukaan lukien) ovat kuin hiekkalaatikolla tappelevia pikkulapsia.
Olemmeko me ihan järkeviä kun annamme sinun jatkaa toimintaasi vastaamalla sinulle?
Minua alkaa jo hävettämään.
runsaasti syytäkin hävetä panetteluasi!
´
Niin Herra johdattaa kun Häneen turvaamme!
""Nyt minulla on taloudellinen tilanne parempi kuin koskaan aikaisemmin. Kiitos Jeesukselle! ""
koska koen että en ole siihen syyllistynyt.
Varon panettelemasta ihmisiä. Oppikysymyksissä olen
kuitenkin tiukka ja voin sanoa kovastikin. Joskus ehkä liian kovasti.
Häpeän hiekkalaatikkotappelujamme.
-Minun mielestäni se tarkoittaa sitä, että silloin viimeistään jokaisen ihmisen on tunnustettava että Jeesus Kristus on Herra Jumala kaikkivaltias. Näin minä uskon! Miten te uskotte? -
Yllä Ilmarin arvio Jeesuksesta.
Jumalan ilmoitus miten Jeesusta tulee kutsua Jumalan Pojaksi.
Luukas1;35
Enkeli vastasi ja sanoi hänelle: Pyhä Henki tulee sinun päällesi, ja Korkeimman voima varjostaa sinut; sentähden myös se pyhä, mikä syntyy, PITÄÄ KUTSUTTAMAN JUMALAN POJAKSI.
Arvatkeepa kumpi on väärässä. No, Ilmari tietenkin, mutta hänet tuntien hän ei tunnusta mitään.Ei edes sitä, miten Jumala on ilmoittanut Jeesuksen olevan Jumalan Poika.Mistä näitä vänkääjiä oikein riittää???
et omnis lingua confiteatur quia Dominus Iesus Christus in gloria est Dei Patris
Suurin osa nykyuskovista tuntuu ottavan Jeesuksen Jumalana, lähinnä ehkä sen takia että Jeesus on paljon anteeksiantavampi kuin Jumala. Uskovat elävät jossakin pilvilinnassa kuvitellessaan, että kun Jeesus on Jumala niin elämä on pelkkää sossussa käyntiä. Oman uskon eteen ei tahdota tehdä mitään. Mutta kannattaa muistaa, että vei se Jeesukseksenkin tie ristille.
Menkäätte pyhäkouluun ja opetelkaa lukemaan ja ymmärtämään mitä Jumala on ilmoittanut Jeesuksesta.
Luukas1;35
Enkeli vastasi ja sanoi hänelle: Pyhä Henki tulee sinun päällesi, ja Korkeimman voima varjostaa sinut; sentähden myös se pyhä, mikä syntyy, PITÄÄ KUTSUTTAMAN JUMALAN POJAKSI.
Vai teettäkö jo uutta Ilmari/jaikal käännöstä Jumalan ilmoituksien tilalle.
viihdykkään omalla JT palstalla?
En ole JT. Hassuttelen sinun äidinkieleen liittyvissä asioissa. Jumalan poika on Jumala. Jumala on poika.jne...
asiantuntijoilta Jumalan Pojasta niin ei tarvi hassutella.
Mene vaikka sanomaan juutalaiselle rabbiinille että Jeesus on Jumalan Poika.
Kysy sitten että kuka Jeesus on jos Hän on Jumalan Poika, saat kuulla jotakin.
on Jumalan vertainen, siis Jumala
Joh 5:18 "Sentähden juutalaiset vielä enemmän tavoittelivat häntä tappaaksensa, kun hän ei ainoastaan kumonnut sapattia, vaan myös sanoi Jumalaa Isäksensä, tehden itsensä Jumalan vertaiseksi."
ilmassa ruudinkäryä ,tai RISTI riitaisuutta.. vai alkaako se olla sorsastusaika liki?
Jaikalin kommentti, kun joku ei kannata hänen oppiaan.
6 "Poika kunnioittakoon isää ja palvelija herraansa. Mutta jos minä olen isä, missä on minun kunnioitukseni? Ja jos minä olen Herra, missä on minun pelkoni? sanoo Herra Sebaot teille, te papit, jotka pidätte halpana minun nimeni. Mutta te sanotte: "Miten me olemme pitäneet halpana sinun nimesi?
7 Siten, että tuotte minun alttarilleni saastutettua leipää. Mutta te sanotte: "Miten me olemme sinut saastuttaneet?" Siten, että sanotte: "Herran pöytä on halpana pidettävä".
8 Ja kun te tuotte uhriksi sokean eläimen, niin se muka ei ole paha! Ja kun tuotte ontuvan ja sairaan, niin se muka ei ole paha! Vie se maaherrallesi: mielistyykö hän sinuun, ja onko hän sinulle suosiollinen? sanoo Herra Sebaot."
Hoosea 14:
2 (14:3) "Ottakaa mukaanne sanoja ja palatkaa Herran tykö ja sanokaa hänelle: "Anna anteeksi kaikki rikokset, ota armoihisi, niin me tuomme sinulle uhrimulleiksi (terveet) huultemme uhrit."
´
Joh 5:19 Niin Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Totisesti, totisesti minä sanon teille: Poika ei voi itsestänsä mitään tehdä, vaan ainoastaan sen, minkä hän näkee Isän tekevän; sillä mitä Isä tekee, sitä myös Poika samoin tekee.
Joh 5:20 Sillä Isä rakastaa Poikaa ja näyttää hänelle kaikki, mitä hän itse tekee; ja hän on näyttävä hänelle suurempia tekoja kuin nämä, niin että te ihmettelette.
Joh 5:21 Sillä niinkuin Isä herättää kuolleita ja tekee eläviksi, niin myös Poika tekee eläviksi, ketkä hän tahtoo.
Tällä tavoin Poika on samanvertainen kuin Isä. Mitä Isä tekee, sitä tekee myös Poika.
Ei jakeissa sanota, että Poika on siis Jumala, sen olet itse keksinyt.
Jätit jatkon pois ja irrotit jakeen asiayhteydestä, mitä olet jatkuvasti kieltänyt muita tekemästä.
Noudata omia ohjeitasi.
kannattajia etsi ja kalasta.
Minä puolustan ja opetan totuutta ja taistelen sen puolesta tässä valheen meressä.
taistelevassi palstalla.
Keskustelua varten tämäkin palsta on, eikä mikään taistelu-areena.
Olet palstan pahin eksyttäjä, joka kuvittelee saaneensa jostain opettajan tehtävän.
Sekoitat valhetta ja totuutta taitavasti keskenään. Ja harhautat vasta uskoon tulleita opillasi.
Itse et sitä ymmärrä, kun et tunne Jeesusta Jumalan Poikana. Alennat häpeämättömästi Jumalan, Kaikkivaltiaan maan tasolle. Lajiksi, jotka Hän on itse Luojana luonut. Viittaan opetukseesi, että Jumalasta syntyy Jumala niinkuin lampaasta lammas. Siispä Jeesus on Jumala, koska Jumalasta lajina syntyy Jumala.
Varoitan vakavasti tästä eksyttäjän opista.
5.Moos.6:4 Kuule, Israel! Herra, meidän Jumalamme, Herra on yksi.
Mark.12:29 Jeesus vastasi: "Ensimmäinen on tämä: 'Kuule, Israel: Herra, meidän Jumalamme, Herra on yksi ainoa;
Joh 17:3 Mutta tämä on iankaikkinen elämä, että he tuntevat sinut, joka yksin olet totinen Jumala, ja hänet, jonka sinä olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen.
1.Tim. 2:5 Sillä yksi on Jumala, yksi myös välimies Jumalan ja ihmisten välillä, ihminen Kristus Jeesus,
1Tim. 2:6 joka antoi itsensä lunnaiksi kaikkien edestä, josta todistus oli annettava aikanansa,
1Tim. 2:7 ja sitä varten minä olen saarnaajaksi ja apostoliksi asetettu - minä puhun totta, en valhettele - pakanain opettajaksi uskossa ja totuudessa.
Nämä kaikki raamatun sanat Jaikal kumoaa vedoten siihen, että hänellä on Pyhä Henki. Ja hän ymmärtää asiat paremmin kuin muut. Muut, jotka eivät ole edes uudestisyntyneitä hänen mielestään.
Hän on valinnut Jeesuksen, vaikka Jeesus itse sanoo:
Joh 15:16 Te ette valinneet minua, vaan minä valitsin teidät ...
Ehkäpä Jumala muuttaa mielesi. Tai sitten ei, koska kaikki on ennaltamäärätty Jumalan aivoituksen mukaan. Tyydy osaasi ja rukoile armoa. Mikä saviastia on tekijälleen sanomaan, miksi minusta tällaisen teit.
Mutta kaikesta huolimatta pelastut, mutta ikäänkuin tulen kautta. Kunhan olet notkistanut polvesi ja tunnustanut, että
Joh 17:3 Mutta tämä on iankaikkinen elämä, että he tuntevat sinut, joka yksin olet totinen Jumala, ja hänet, jonka sinä olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen.
Jumalan tahto, joka tulee toteutumaan:
1Ti 2:3 Sillä se on hyvää ja otollista Jumalalle, meidän vapahtajallemme,
1Ti 2:4 joka t-a-h-t-o-o, että kaikki ihmiset pelastuisivat ja tulisivat tuntemaan totuuden.
1Pe 1:3 Ylistetty olkoon meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala ja Isä, joka suuren laupeutensa mukaan on uudestisynnyttänyt meidät elävään toivoon Jeesuksen Kristuksen kuolleistanousemisen kautta.
ja enemmistö nykykristityistä näyttää valinneen omassa nimessään tulleen ja itsensä Jumalaksi korottaneen Jeesuksen Herrakseen:
Joh. 5:43
"Minä olen tullut Isäni nimessä, ja te ette ota minua vastaan; jos toinen tulee omassa nimessään, niin hänet te otatte vastaan."
2. Korinttolaiskirje 11
4 "Sillä jos joku tulee ja saarnaa jotakin toista Jeesusta kuin sitä, jota me olemme saarnanneet, tai jos te saatte toisen hengen, kuin minkä olette saaneet, tai toisen evankeliumin, kuin minkä olette vastaanottaneet, niin sen te hyvin kärsitte."
2. Tessalonikalaiskirje 2
4 "tuo vastustaja, joka korottaa itsensä yli kaiken, mitä jumalaksi tai jumaloitavaksi kutsutaan, niin että hän asettuu Jumalan temppeliin ja julistaa olevansa Jumala."
´
olemme yhtä. Meillä on sama mieli, ekivaari. Eikö niin.
Me seuraamme Karitsaa, mihin ikinä hän menee, me olemme mieleltämme kuin neitsyet.
Jumalalle kiitos, että meitä alkaa olla yhä enemmän. Kohta pitää puhua jo orkesterista.
veli Jonah. Hitaasti hyvä tulee ja joukkomme kasvaa. Yksimielisyytemme on rakentavaa ja Jumalalle mieluista.
´
suuri on se joukko joka kadotukseen menee joten hyvin todistit itsestäsi ja kumppaneistasi!
>>meitä alkaa olla yhä enemmän. Kohta pitää puhua jo orkesterista.
alat jo oppimaan. Onnittelen. Kannattaa opettaa uskollisesti
kun oppi menee lopulta perille. Sinähän kirjoitat;
>>>Siispä Jeesus on Jumala, koska Jumalasta lajina syntyy Jumala.
Minä jo pelkäsin että sinä olet jo tuominnut minut helvettiin.
Nyt annatkin minulle mahdollisuuden pelastukseen. Oletkin
armollinen opettaja. Kiitos armostasi suuri apostoli!
>>>Mutta kaikesta huolimatta pelastut, mutta ikäänkuin tulen kautta. Kunhan olet notkistanut polvesi ja tunnustanut, että
Joh 17:3 Mutta tämä on iankaikkinen elämä, että he tuntevat sinut, joka yksin olet totinen Jumala, ja hänet, jonka sinä olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen.
Tuokin kohta vain vahvistaa sen, että Jumala on kolmiyhteinen Jumala:
Isä, Poika ja Pyhä Henki, koska He kaikki kolme tekevät samoja tekoja.
Joh.5:21 jaekin sen todistaa: ..niin myös Poika tekee eläviksi, ketkä HÄN TAHTOO.
Johanneksen evankeliumi:
20:17 Jeesus sanoi hänelle: "Älä minuun koske, sillä en minä ole vielä mennyt ylös Isäni tykö; mutta mene minun veljieni tykö ja sano heille, että minä menen ylös, MINUN ISÄNI tykö ja TEIDÄN ISÄNNE tykö, ja MINUN JUMALANI tykö ja TEIDÄN JUMALANNE tykö."
Tarinoit Jaikal:
"vaan myös sanoi Jumalaa Isäksensä, tehden itsensä Jumalan vertaiseksi."
Jeesus kutsui Jumalaansa sekä omaksi, että myös meidän Isäksemme, joten olisit voinut jatkaa:
-vaan myös sanoi Jumalaa Isäksemme, tehden meidät Jumalan vertaiseksi."
Jumala sanoo Salomonista samaa kuin Jeesuksestakin:
"Minä olen oleva hänen isänsä, ja hän on oleva minun poikani"
Jumala sanoo Salomonista:
"Minä olen oleva hänen isänsä, ja hän on oleva minun poikani"
Onko siis Salomokin Jeesuksen ja meidän tavoin Jumala?
Tulee Taivaassa ahdasta kun me kaikki Jumalat sinne yhdessä Isän valtaistuimelle istahdamme!
vilpitön vaiko pilkkaaja, sitä minulla on vaikea tietää.
Koska en tiedä selitän vähän;
OSAATKO EROTTAA TOISISTAAN LUONNOLLISEN SYNTYMÄN VAUVANA IHMISEKSI
JA USKOVAN HENGELLISEN SYNTYMÄN?
Puhumme nyt Jeesuksen ihmisruumiin sikiämisestä yliluonnollisesti neitsyen kohussa.
Jeesus on Jumalan Poika sen tähden että Hän (Hänen ihmisruumiinsa) on siinnyt Pyhästä Hengestä, ei miehen siemenestä. Koska Pyhä Henki on Jumala, Jumala on Hänen biologinen Isänsä. Tästä johtuen Hän on Jumalan Poika.
Me ihmiset olemme kaikki siinneet miehen siemenestä. Siksi me emme ole Jumalan poikia emmekä Jumalan tyttäriä. Lihan ruumiin Jumalan lapseus edellyttäisi Jumalan siemenestä ts. Jumalasta sikiämistä. Toista Pyhästä Hengestä ts. Jumalasta siinnyttä ihmistä ei ole koskaan syntynyt eikä tule koskaan syntymään maan päälle. Siksi Jeesus on ainutlaatuinen ja ainutsyntyinen AINOA Jumalan Poika ja ainoa lajissaan. Tämä siis lihallisen ihmisruumiin sikiäminen ja syntyminen kun ihminen syntyy vauvana tähän elämään.
NYT PUHUMME HENGELLISESTÄ SYNTYMÄSTÄ joka on kokonaan eri asia.
Jeesus puhui hengellisestä uudestisyntymisestä Joh 3. luvussa.
Jeesukseen uskova henkilö on syntynyt uudesti uskoontulossa. Hän on syntynyt hengellisessä syntymässä.
Hengellinen syntyminen on kokonaan eri asia kuin syntyä luonnolliseksi lapseksi tähän elämään. Hengellisessä syntymässä uskova on syntynyt Jumalan siemenestä, joka on Jumalan Sana, ja Pyhästä Hengestä joka on Jumala. Jeesukseen uskova on siis syntynyt Sanasta ja Hengestä ja Jumalasta. Siksi hän on Jumalan lapsi HENGELLISESTI, ei ruumiinsa puolesta. Tästä johtuen Jumala on hänen HENGELLINEN Isänsä.
HAR JAG UTTRYCKT MIG TILLRÄCKLIGT KLART?
Jumala on "kaikkiyhteinen", joka toimii meissäkin samalla tavalla kuin Jeesuksessa:
Matt. 17:20
"Niin hän sanoi heille: "Teidän epäuskonne tähden; sillä totisesti minä sanon teille: jos teillä olisi uskoa sinapinsiemenenkään verran, niin te voisitte sanoa tälle vuorelle: 'Siirry täältä tuonne', ja se siirtyisi, eikä mikään olisi teille mahdotonta".
Joh. 14:12
"Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka uskoo minuun, myös hän on tekevä niitä tekoja, joita minä teen, ja suurempiakin, kuin ne ovat, hän on tekevä; sillä minä menen Isän tykö, "
Jeesuksessa toimi usko, joka on Jumalasta, ja se sama usko voi toimia kaikissa, jotka tekevät Jumalan tahdon ja häntä tottelevat. Jumala ei rajoita yhteyttään vain kolmeen, vaan Jumala on kaikki kaikissa!
´
Satusetä Jaikal taas vauhdissa (pitäisikö itkeä, vaiko nauraa höpötyksillesi?):
"Jumala on Hänen BIOLOGINEN Isänsä."
Biologia on eliöiden ominaisuuksia, yhteisöjä ja kehitystä tutkiva tieteenala.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Biologia
http://fi.wikipedia.org/wiki/Perinnöllisyystiede
Voit Jaikal luoda Wikipediaan artikkelin tai jopa useammankin. Ehdotan:
-jumalgenetiikka, lääketieteellinen genetiikka - jumalan perinnölliset ominaisuudet ja sairaudet
-klassinen genetiikka - dominoivat ja resessiiviset geenit jumalilla, niiden ilmeneminen, periytymisen säännöt, mendelismi, genotyyppi ja fenotyyppi
"Me ihmiset olemme kaikki siinneet miehen siemenestä. Siksi me emme ole Jumalan poikia emmekä Jumalan tyttäriä."
Etkö Jaikal ole ylösnousemuksen lapsi? Luuk.20:36
Etkö Jaikal ole ottanut Jeesusta KRISTUSTA (Jumalan voitelema) vastaan, etkö usko Jeesuksen Kristuksen nimeen? Joh.1:12
Eikö sinua Jaikal kuljeta Jumalan Henki? Room.8:14
Eikö Henki todista sinun henkesi kanssa Jaikal? Room.8:16
Etkö sinä Jaikal olekkaan uskossa? Gal.3:26
Et ole siis Jaikal saanut osaksesi Jumalan rakkautta? 1.Joh.3:1,2
Etkö Jaikal rakasta Jumalaa? 1.Joh.5:2
Etkö Jaikal noudata Jumalan käskyjä? 2.Moos.20:3
Vai että sillä lailla. 1.Joh.3:10
Matteuksen evankeliumi:
5:9 Autuaita ovat rauhantekijät, sillä heidät pitää Jumalan lapsiksi kutsuttaman.
Luukkaan evankeliumi:
20:36 Sillä he eivät enää voi kuolla, kun ovat enkelien kaltaisia; ja he ovat Jumalan lapsia, koska ovat ylösnousemuksen lapsia.
Johanneksen evankeliumi:
1:12 Mutta kaikille, jotka ottivat hänet vastaan, hän antoi voiman tulla Jumalan lapsiksi, niille, jotka uskovat hänen nimeensä,
Roomalaiskirje:
8:14 Sillä kaikki, joita Jumalan Henki kuljettaa, ovat Jumalan lapsia.
Roomalaiskirje:
8:16 Henki itse todistaa meidän henkemme kanssa, että me olemme Jumalan lapsia.
Galatalaiskirje:
3:26 Sillä te olette kaikki uskon kautta Jumalan lapsia Kristuksessa Jeesuksessa.
1.Johanneksen kirje:
3:1 Katsokaa, minkäkaltaisen rakkauden Isä on meille antanut, että meitä kutsutaan Jumalan lapsiksi, joita me olemmekin. Sentähden ei maailma tunne meitä, sillä se ei tunne häntä.
3:2 Rakkaani, nyt me olemme Jumalan lapsia, eikä ole vielä käynyt ilmi, mitä meistä tulee. Me tiedämme tulevamme hänen kaltaisikseen, kun hän ilmestyy, sillä me saamme nähdä hänet sellaisena, kuin hän on.
1.Johanneksen kirje:
3:10 Siitä käy ilmi, ketkä ovat Jumalan lapsia ja ketkä perkeleen lapsia. Kuka ikinä ei tee vanhurskautta, hän ei ole Jumalasta, ei myöskään se, joka ei veljeänsä rakasta.
1.Johanneksen kirje:
5:2 Siitä me tiedämme, että rakastamme Jumalan lapsia, kun rakastamme Jumalaa ja noudatamme hänen käskyjänsä.
2.Mooseksen kirja:
20:3 Älä pidä muita jumalia minun rinnallani.
Epäilet/syytät minua pilkkaajaksi, mutta itse olet sitä!
Sananlaskut:
1:22 Kuinka kauan te, yksinkertaiset, rakastatte yksinkertaisuutta, kuinka kauan pilkkaajilla on halu pilkkaan ja tyhmät vihaavat tietoa?
Jeesus ja apostolit opettivat. Lihallisen syntymisen erikseen jonkun nimetyn miehen siemenestä ja ja nimeltä mainitusta naisesta. Jeesus syntyi lihan mukaan Daavidin siemenestä ja Marian kohdusta, [Room.1:3]
Jeesus itse opetti että "Mikä on syntynyt lihasta, on lihaa, mikä on syntynyt Hengestä, on henkeä."
[Joh. 3:6; Room.1:4; 1.Kor.15:50; Ef.2:3]
Pyhyyden hengen puolelta Jeesus todisti syntyvänsä "Jokaisesta, joka tekee Jumalan tahdon ja nimesi heidät äidikseen", [Matt. 12:48-50; Mark.3:33-35] Tämä on se Jeesus, joka oli jo ennen Aabrahamia, [5.Moos.33:2]
´
"Jumala on "kaikkiyhteinen", joka toimii meissäkin samalla tavalla kuin Jeesuksessa"
21. niin myös Poika tekee eläviksi, ketkä hän tahtoo.
Selität asian vierestä. Ei me voida tehdä ketään eläväksi omasta tahdostamme kuten Jeesus voi.
Ai niin mutta kun Raamatussa on Jeesuksen ihmisyyden puolelta olevia jakeita junttaat Joh.5:21 jakeen sanoman alas. Tai on käännösvirhe. Sellainen sepittäjä olet.
että syytön pieni kysymys aiheuttaisi tuollaisen vuodatuksen.
Kysymykseni nousi kirjoituksesi pohjalta. Miksi kirjoitat niin
että se voidaan tulkita jopa pilkkaamiseksi?
Kolahtiko kalikka liian kovasti ja syvään. Ei ollut tarkoitus.
Anteeksi nyt ihan hirveästi.
Pysy siinä uskossa, minkä olet ylhäältä saanut.
Joh 17:3 Mutta tämä on iankaikkinen elämä, että he tuntevat sinut, joka yksin olet totinen Jumala, ja hänet, jonka sinä olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen.
Tämä on se raamatun yksinkertainen totuus, jonka olet saanut. Koska Jeesus on valinnut sinut opetuslapsekseen.
Joh 15:16 Te ette valinneet minua, vaan minä valitsin teidät....
Siunausta sinulle Mikko totuuden tielle.
ketkä sinulle siunauksiaan niin suuresti toivottavat jakeiden kanssa? Niin, ehkä huomasitkin - kvartetin pahimmat ristiviholliset!
ettei asiaan tule selvyyttä tälläkään kertaa. Jumalan kolminaisuutta on vatvottu parisen tuhatta vuotta ilman, että on päästy mihinkään lopulliseen "totuuteen".
lopputulokseen päästään sillä kun uskotaan Jeesuksen ja apostolien opetus että "ISÄ YKSIN ON totinen Jumala", [Joh.17 joka ON KAIKKI KAIKISSA, eikä vain kolmessa persoonassa;
1. Kor. 12:6
"ja voimavaikutukset ovat moninaiset, mutta Jumala, joka kaikki kaikissa vaikuttaa, on sama."
1. Kor. 15:28
"Ja kun kaikki on alistettu Pojan valtaan, silloin itse Poikakin alistetaan sen valtaan, joka on alistanut hänen valtaansa kaiken, että Jumala olisi kaikki kaikissa."
´
Ongelma on juuri uskomisessa. Jos ihminen ei usko perusasioihin, jotka Jumala on ilmoittanut.
- Jeesusta tulee kutsua Jumalan pojaksi Luuk. 1:35
- Jumala tekee tästä Jeesuksesta Kristuksen ja Herran Ap 2:36
- Jumala on antanut kaiken vallan ja voiman pojalleen Jeesukselle Kristukselle ja tällä vallalla Poika täyttää Jumalansa tahdon ja Jumalan aivoituksen ihmisen pelastamiseksi kuolleesta tilasta eläväksi. 1 Kor. 15:22........28
Niin, jos ihminen ei usko noihin perusasioihin,- siis kyse ei ole ymmärtämisestä, vaan uskosta. Jos ihminen ei usko, niin tämä ihminen ei ymmärrä ja näe muitakaan Raamatun ilmoituksia oikeassa valossa. Tämän voi havaita erikoisen hyvin kolminaisuusoppiin uskovista ihmisistä.
He kieltävät nuo perusasiat ja siten ymmärryksessään näkevät Krisuksen Jumalana,- ei Jumalan Poikana.
Niin, tästäkin asiasta voi kinata vaikka maailmantappiin saakka,- koska kyse on uskosta. Jos kyse olisi ymmärtämisestä, niin sanojen sis'ltöä ymmärtävä lapsikin ymmärtää ja uskoo, miten Jeesus Kristus syntyi Jumalan Pojaksi ja täytti Jumalöan aivoituksen ihmisen pelastamisessa Jumalan Poikana.
alkaa olemeen että Jeesus on todellakin Jumala niin hyviä ja selviä jakeita täällä on esille tuotu. Joka ei niihin jakeisiin usko ei usko mihnkään muuhunkaan.
http://www.youtube.com/watch?v=JgSc-jtO5iE
ihan varmasti selvii
oikeassa "toivotonta".
Jumalan kolminaisuutta on vatvottu parisen tuhatta vuotta ilman, että on päästy mihinkään lopulliseen "totuuteen". """
Minä olen päässyt lopulliseen totuuteen, koska uskon mitä Jeesus sanoi. Ne, jotka pohtivat maailmanloppuun saakka Jumala olemusta ja kolminaisuutta, he eivät koskan löydäkään totuutta, koska he eivät usko Jeesuksen ilmoitusta:
Mark. 12:29
Jeesus vastasi: "Ensimmäinen on tämä: 'Kuule, Israel: Herra, meidän Jumalamme, Herra on yksi ainoa;
Siinä on totuus, siihen pitää vaan uskoa.
1.Kor. 8:6 niin on meillä kuitenkin ainoastaan yksi Jumala, Isä, josta kaikki on ja johon me olemme luodut, ja yksi Herra, Jeesus Kristus, jonka kautta kaikki on, niin myös me hänen kauttansa.
2.Kol. 1:2 Armo teille ja rauha Jumalalta, meidän Isältämme, ja Herralta Jeesukselta Kristukselta!
2.Kol. 1:3 Kiitetty olkoon meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala ja Isä, laupeuden Isä ja kaiken lohdutuksen Jumala,
Tämä nyt on joillekin "uskoville" ylivoimaista käsittää. Onpa ihme juttu, että meillä on vain ainoastaan yksi Jumala. Ja yksi Jeesus. Kerrassaan käsittämätöntä!!
Ei kyllä heitä on kolme. Mutta sitä ei voi ymmärtää kuin vain Pyhässä Hengessä, koska Jumala on salannut sen meiltä, jotta emme pelastuisi.
turvautuminen saattaa johtaa harhapolulle, kuten ketjussa alempana oleva Tiit. 2: 13-15 lainaus (suomalainen 1938 -käännös) osoittaa.
Alkuteksti ei erottele Isä-Jumalaa ja Jeesusta, vaan antaa ymmärtää, että kyseessä on "Kirkkauden suuri Jumala ja pelastaja".
vaan Jumalan kirkkauden säteily ja ...
Heprealaiskirje 1
1 "Sitten kuin Jumala muinoin monesti ja monella tapaa oli puhunut isille profeettain kautta,
2 on hän näinä viimeisinä päivinä puhunut meille Pojan kautta, jonka hän on pannut kaiken perilliseksi, jonka kautta hän myös on maailman luonut
3 ja joka, ollen hänen kirkkautensa säteily ja hänen olemuksensa kuva ja kantaen kaikki voimansa sanalla, on, toimitettuaan puhdistuksen synneistä, istunut Majesteetin oikealle puolelle korkeuksissa,"
Heprealaiskirje 5
5 "Niinpä Kristuskaan ei itse korottanut itseänsä ylimmäisen papin kunniaan, vaan hän, joka sanoi hänelle: "Sinä olet minun Poikani, tänä päivänä minä sinut synnytin";
6 niin kuin hän toisessakin paikassa sanoo: "Sinä olet pappi iankaikkisesti Melkisedekin järjestyksen mukaan".
´
Poika ei ole Jumala,
ekivaari
Käyttäjän viestit 14.8.2010 18:07 vaan Jumalan KIRKKAUDEN säteily ja ...
Ja Jeesuksen sana toteutuu täsmälleen, kun se todistaa:
Joh. 17:22
Ja sen KIRKKAUDEN, jonka sinä minulle annoit, minä olen antanut HEILLE (ihmisille), että he olisivat YHTÄ niinkuin ME OLEMME YHTÄ-
Ja sitten tulee valtava tunnustus, joka perustuu tuohon kirkkauteen=sanaan.
Joh. 10:35
Jos hän sanoo JUMALIKSI niitä, joille Jumalan SANA tuli, ja Raamattu ei voi raueta tyhjiin-
Me olemme siis SANAN mukaan jumalia - eikä Raamattu voi raueta tyhjiin...
kaksi ihmisryhmää
1 Ne jotka lukevat raamattua ja ymmärtävät sen kirjaimellisesti
2 Ja niitä jotka lukevat raamattua ja ymmärtävät sen kokonaisuuden
2 Ryhmäläisille raamattu on elävä...he ammentavat elämän ohjeensa raamatun vertauksista ja ymmärtävät sen punaisenlangan
1 Ryhmäläiset räpiköivät sanoissa, näkevät sen mitä haluavat, eivätkä varsinkaan kykene vertauksia ottamaan elämäänsä
ovat ehdottomasti niitä ryhmäläisiä, koska he päättelivät kokonaisen uuden kolminaisuusopin ryhmätyönä.
aukene kaikille. Miksi kvartetille ja esim hirvakselle ei aukene mikään, vaikka hänelle on selitetty raamatullisesti asiat?
Onko hän niin itseään täynnä oleva ihminen, joka jankuttaa riitelyn ja tyhmyyden vuoksi
vai
harhaopeista sokeutunut epäuskoinen?
Näyttää siltä, että hän on kaikkea tätä, koska hän ei pysty vapautumaan Ariuksen opista, vaikka jokainen uskova näkee sen saatanallisesta innoituksesta lähteneeksi.
mieltä Jeesuksen kanssa kaikkien opetuslasten Jumalan kanssa yhtä olemisesta:
Johannes 17
11 Ja minä en enää ole maailmassa, mutta he ovat maailmassa, ja minä tulen sinun tykösi. Pyhä Isä, varjele heidät nimessäsi, jonka sinä olet minulle antanut, ETTÄ HE OLISIVAT YHTÄ NIIN KUIN MEKIN.
21 että he kaikki olisivat yhtä, niin kuin sinä, Isä, olet minussa ja minä sinussa, ETTÄ HEKIN MEISSÄ OLISIVAT, niin että maailma uskoisi, että sinä olet minut lähettänyt.
22 Ja sen kirkkauden, jonka sinä minulle annoit, minä olen antanut heille, ETTÄ HE OLISIVAT YHTÄ, NIIN KUIN ME OLEMME YHTÄ-
23 MINÄ HEISSÄ, JA SINÄ MINUSSA — että he olisivat täydellisesti yhtä, niin että maailma ymmärtäisi, että sinä olet minut lähettänyt ja rakastanut heitä, niin kuin sinä olet minua rakastanut.
26 Ja minä olen tehnyt sinun nimesi heille tunnetuksi ja teen vastakin, että se rakkaus, jolla sinä olet minua rakastanut, olisi heissä ja minä olisin heissä."
Areios tunnusti tämän Jeesuksen opettaman kaikkiyhteyden, mutta sinä ja kolminaisuusoppi eivät sitä tunnusta.
´
nikean kokous on teille punanen pilkku koska se teidän mielestä kuvaa ihmisoppia.....ja tässä se nyt on....
itse menet ihmisopin mukaan..areioksen.....häpeäisit omaa epälögiikkaasi ja kaikkea mistä muita syytät.
edellisessä kirjoituksessani Jeesuksen ylipapillista rukousta, jonka sanoin myös Areioksen tunnustaneen, mutta sinä ja kolminaisuusoppi sen rukouksen sisällön kiellätte! Kukahan tässä asiassa on epälooginen ja kenellä on aihetta häpeämiseen?
´
1.Mooseksen kirja:
1:1 Alussa loi Jumala taivaan ja maan.
http://farm3.static.flickr.com/2255/2430945653_551bea59db.jpg
2.Mooseksen kirja:
20:23 Älkää tehkö jumalia minun rinnalleni; hopeaisia tai kultaisia jumalia älkää tehkö itsellenne.
http://mielikuvia.files.wordpress.com/2009/02/jeesus_patsas-sauli_lepola.jpg
Il-Mari on Jumalan kanssa erimieltä:
"Jeesus Kristus on Herra Jumala kaikkivaltias. Näin minä uskon!"
Job:
21:22 Onko opetettava ymmärrystä Jumalalle, hänelle, joka taivaallisetkin tuomitsee?
Il-Marin mielestä pitää opettaa ymmärrystä Jumalalle:
(Jumalankin) on tunnustettava että Jeesus Kristus on Herra Jumala kaikkivaltias.
Psalmit:
14:2 Herra katsoo taivaasta ihmislapsiin nähdäksensä, onko ketään ymmärtäväistä, ketään, joka etsii Jumalaa.
Johanneksen evankeliumi:
17:3 Mutta tämä on iankaikkinen elämä, että he tuntevat sinut, joka yksin olet totinen Jumala, ja hänet, jonka sinä olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen.
Johanneksen evankeliumi:
8:43 Minkätähden te ette ymmärrä minun puhettani? Sentähden, että te ette kärsi kuulla minun sanaani.
....
Il-Mari:
"Nyt tämä asia on selvitettävä"
Hebrealaiskirje:
5:11 Tästä meillä on paljon sanottavaa, ja sitä on vaikea selittää, koska olette käyneet hitaiksi kuulemaan.
1.Korinttolaiskirje:
11:3 Mutta minä tahdon, että te tiedätte sen, että Kristus on jokaisen miehen pää ja että mies on vaimon pää ja että Jumala on Kristuksen pää.
1.Timoteuksen kirje:
2:5 Sillä yksi on Jumala, yksi myös välimies Jumalan ja ihmisten välillä, ihminen Kristus Jeesus,
Ilmestyskirja:
3:12 Joka voittaa, sen minä teen pylvääksi Jumalani temppeliin, eikä hän koskaan enää lähde sieltä ulos, ja minä kirjoitan häneen Jumalani nimen ja Jumalani kaupungin nimen, sen uuden Jerusalemin, joka laskeutuu alas taivaasta minun Jumalani tyköä, ja oman uuden nimeni.
....
Il-Mari:
"Nyt tämä asia on selvitettävä"
Voiko sinun kanssasi Il-Mari mitään selvittää, koska olet täällä tähänkin asti ollut kuuro ja ymmärtämätön Raamatun sanalle?!
Et haluakkaan sevitellä asioita ja ongelmia, vaan teet tämän Psalmin mukaan:
Psalmit:
49:5 Minä kallistan korvani kuulemaan mietelauseita, minä selitän ongelmani kannelta soittaen.
Tässä syy sinun kovapäiseen ymmärtämättömyyteesi:
2.Tessalonikalaiskirje:
2:11 Ja sentähden Jumala lähettää heille väkevän eksytyksen, niin että he uskovat valheen, >> Jakeen lisätiedot
2:12 että kaikki ne tuomittaisiin, jotka eivät ole uskoneet totuutta, vaan mielistyneet vääryyteen.
asia nyt Il-Marille perin pohjin selväksi, että Jumalan poika on Jumalan kuva, [2.Kor.4:4; Kol.1:15; Hepr.1:3]
jota ei saa asettaa Jumalaksi, [2.Moos.20:4; 5.Moos.5:8].
Mutta ihmisen asettamista herraksi Jumalan sana ei kiellä. Me ihmisetkin olemme Jumalan kuvia, koska "Jumala loi ihmisen omaksi kuvaksensa"! Jeesus Kristus on Isän Jumalan Kristukseksi tekemä Herra, ihminen, [1.Tim. 2:5].
´
Tehdäänpä tämäkin selväksi että ainoastaan Herraa sinun Jumalaasi pitää kumartaman (Matt.4:9).
Jeesusta tullaan kumartamaan oikeana Jumalana.
Jes.66:23. Joka kuukausi uudenkuun päivänä ja joka viikko sapattina tulee kaikki liha kumartaen rukoilemaan minua, sanoo Herra.
Herra, mutta Jeesus kehoitti kumartamaan Isäänsä eikä itseään.
Matt. 4:10
Silloin Jeesus sanoi hänelle: "Mene pois, saatana; sillä kirjoitettu on: 'Herraa, sinun Jumalaasi, pitää sinun kumartaman ja HÄNTÄ AINOATA palveleman'."
Luuk. 4:8
Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Kirjoitettu on: 'Sinun pitää kumartaman Herraa, sinun Jumalaasi, ja häntä ainoata palveleman'."
Kumosin juuri sinun kolminaisuusharhan Jeesuksen omilla sanoilla. Olikos vielä jotakin muuta, jolla yrität tehdä väen väkisin Jeesuksesta Jumalaa.
jakeessa puhuu herrojen Herra, siis minun ja sinun herrasi Herra, joka puhui Daavidin herralle Kristukselle:
Psalmit 110
1 "Daavidin virsi. Herra sanoi minun herralleni: "Istu minun oikealle puolelleni, kunnes minä panen sinun vihollisesi sinun jalkojesi astinlaudaksi".
Tämä herruuskysymys on minulle selvä kuin kristallinkirkas vesi.
´
JOTKA SYÖVÄT SIANLIHAA JA MUUTA INHOITTAVAA SEKÄ HIIRIÄ, NIISTÄ KAIKISTA TULEE LOPPU, SANOO HERRA!
Jesaja:
65:1 Minä olen suostunut niiden etsittäväksi, jotka eivät minua kysyneet, niiden löydettäväksi, jotka eivät minua etsineet; minä olen sanonut kansalle, joka ei ole otettu minun nimiini: Tässä minä olen, tässä minä olen!
65:2 Koko päivän minä olen ojentanut käsiäni uppiniskaista kansaa kohden, joka vaeltaa tietä, mikä ei ole hyvä, omain ajatustensa mukaan;
65:3 kansaa kohden, joka vihoittaa minua alinomaa, vasten kasvojani, uhraa puutarhoissa ja suitsuttaa tiilikivialttareilla.
65:4 He asustavat haudoissa ja yöpyvät salaisiin paikkoihin; he syövät sianlihaa, ja saastaiset liemet on heillä astioissansa.
65:5 He sanovat: "Pysy erilläsi, älä tule minua lähelle, sillä minä olen sinulle pyhä." Nämä ovat savu minun sieramissani, tuli, joka palaa kaiken päivää.
Jesaja:
66:15 Sillä katso, Herra tulee tulessa, ja hänen vaununsa ovat kuin myrskytuuli; ja hän antaa vihansa purkautua hehkussa ja nuhtelunsa tulenliekeissä.
66:16 Herra käy tuomiolle kaiken lihan kanssa tulella ja miekallaan; ja Herran surmaamia on oleva paljon.
66:17 Jotka pyhittäytyvät ja puhdistautuvat puutarha-menoja varten, seuraten miestä, joka on heidän keskellänsä, jotka syövät sianlihaa ja muuta inhottavaa sekä hiiriä, niistä kaikista tulee loppu, sanoo Herra.
Jesaja:
66:23 Joka kuukausi uudenkuun päivänä ja joka viikko sapattina tulee kaikki liha kumartaen rukoilemaan minua, sanoo Herra.
Sakarja:
14:16 Mutta kaikki niiden pakanakansain tähteet, jotka ovat hyökänneet Jerusalemia vastaan, käyvät vuosi vuodelta sinne ylös kumartaen rukoilemaan kuningasta, Herraa Sebaotia, ja viettämään lehtimajanjuhlaa.
jotka syövät sianlihaa ja muuta inhottavaa sekä hiiriä, niistä kaikista tulee loppu, sanoo Herra.
Tarkoitatko efox, että kun istut ruokapöydässä joulu- tai pääsiäiskinkkua ahtamassa naamaasi Jeesus-jumalasi kunniaksi, niin Jeesus-jumalasi "tulee tulessa, ja hänen vaununsa ovat kuin myrskytuuli; ja hän antaa vihansa purkautua hehkussa ja nuhtelunsa tulenliekeissä kun olet pistelemässä poskeesi sianlihaa ja muuta inhottavaa sekä hiiriä" ?
Onko viestisi selitettävissä siten, että Jeesus-jumalasi "käy tuomiolle kanssasi kanssa tulella ja miekallaan; ja teitä Jeesus-jumalan surmaamia efoxeja on oleva paljon" ?
meidän ihmisten Herra. Isä Jumala on Jeesuksen ja kaikkien Herra, siis yläpuolella kaiken ja kaikkien.
Pitääkö tommosta jeesusepäjumalaa palvoo kun tulee ja tappaa omansa? Elkää enää hyvät jeesusepäjumalan palvojat uhratko ja suitsuttako puutarhagrilleissänne siankyljyksiänne jos se kerran noin kiukuttaa jeesusepäjumalaanne. Taidatte vain grillijuhlillanne yrittää suututtaa jeesusepäjumalaanne ja ihmettelenkin että miksi. Possut piiloon ja hiiret hiiteen pakanat.
Ihanko sait kumottua suurimman osan Raamattua? Oletpa tooosi urhoollinen, kuin uhmaikäinen pikkupoika, joka pistää kaiken uuteen järjestykseen!! Lapsen mieli kehittyy ja itsenäistyy tuollaisesta, miten lie pelle-hirvaksen uhoamisen kanssa? Vaikuttaa siltä, ettet ihan koko typeryyttäsi ole vielä esitellyt. Tai olisiko sittenkin, että nukuttuasi yön yli ja harhaisuutesi on hieman laantunut ja huomaat, ettet ole saanut yhtään mitään kumotuksi! Hah hah!
Kaiken mitä meidän Herramme taki VT:n aikana, luomisesta alkaen, senkö myös kumosit? Sen pienen hetken, joksi aikaa Hän luopui Jumaluudestaan tullen maan päälle ihmisen kaltaiseksi, se näköjään hämää sinua reppanaa. Ilmestyskirjan Jeesusta, joka meni takaisin kirkkauteen ja on Kaikkivaltiaana, sitähän sinä raasukka et tietenkään ymmärrä.
Mutta ei sillä mitään väliä, eihän sinuakaan kukaan usko täällä. Ikäväksesi täytyy sanoa, että paljon järkevämpiä miehiä kuin sinä on yrittänyt kumota Raamattua historian aikana, Jeesusta Jumalana tai Jumalan kolmiyhteisyyttä, eivätkä ole edistyneet omia luulojaan pidemmälle. Jumalan Sana on ja pysyy muuttumattomana.
Ekivaari ja jonah ovat yhtä kahjoja, ja sekö sinua rohkaisee? Mitä aiot seuraavaksi? Jatkatko häiriköintiä kuten tähän asti? Toivottavasti, koska pian tulee sinulle lähtö ja siihen kaikenlainen öykkäröintisi antaa mukavasti todisteita.
LOL
Joh. 8:44
Te olette isästä perkeleestä, ja isänne himoja te tahdotte noudattaa. Hän on ollut murhaaja alusta asti, ja totuudessa hän ei pysy, koska hänessä ei totuutta ole. Kun hän puhuu valhetta, niin hän puhuu omaansa, sillä hän on valhettelija ja sen isä.
Siinä vastaus sinunlaiselle Jeesuksen vastaus.
kuin kaikkien ihmisten polvet notkistuvat vielä tunnustamaan Isän Jumalan kunniaksi, että Jeesus Kristus on Herra.
pelle-hirvas mitään järkevää, vaan kaivoi jonkun tuomiojakeen. Onko öykkärin puhti poissa? Etkö keksi mitään uutta kumottavaa? Ethän ole muutenkaan osannut viiteen vuoteen muuta kuin soittaa samaa levyä, jonka ajatukset ovat jehovalaisilta. Hah hah, ei voi muuta kuin nauraa harhaoppisen tyhmyydelle, jota hän mainostaa!! Hahhaa
LOL
ja sanoo:
"Minut ovat löytäneet ne, jotka eivät minua etsineet; minä olen ilmestynyt niille, jotka eivät ole minua kysyneet".
Mutta Israelista hän sanoo:
"Koko päivän minä olen ojentanut käsiäni tottelematonta ja uppiniskaista kansaa kohden". (Room.10:20-21)
Joh. 11:11 Hän tuli omiensa tykö, ja hänen omansa eivät ottaneet häntä vastaan.
Matt. 23:37-39 Jerusalem, Jerusalem, sinä, joka tapat profeetat ja kivität ne, jotka ovat sinun tykösi lähetetyt, kuinka usein minä olenkaan tahtonut koota sinun lapsesi, niinkuin kana kokoaa poikansa siipiensä alle! Mutta te ette ole tahtoneet.
38. Katso, 'teidän huoneenne on jäävä hyljätyksi'.
39. Sillä minä sanon teille: tästedes te ette näe minua, ennenkuin sanotte:
"Siunattu olkoon hän, joka tulee Herran nimeen'."
Apt. 13:45-48 Silloin Paavali ja Barnabas puhuivat rohkeasti ja sanoivat: "Teille oli Jumalan sana ensiksi puhuttava,; mutta koska työnnätte sen luotanne ettekä katso itseänne mahdollisiksi iankaikkiseen elämään, niin katso, me käännymme pakanain puoleen.
47. Sillä näin on Herra meitä käskenyt:
' Minä olen pannut sinut pakanain valkeudeksi, että sinä olisit pelastukseksi maan ääriin asti.
48. Sen kuullessansa pakanat iloitsivat ja ylistivät Herran sanaa ja uskoivat, kaikki, jotka olivat säädetyt iankaikkiseen elämään.
Room. 15:8-13 Sillä minä sanon, että Kristus on tullut ympärileikattujen palvelijaksi Jumalan totuuden tähden, vahvistaakseensa isille annetut lupaukset,
9. mutta että pakanat laupeuden tähden ovat ylistäneet Jumalaa, niinkuin kirjoitettu on:
"Sentähden minä ylistän sinua pakanain seassa ja veisaan kiitosta sinun nimellesi".
10. Ja vielä on sanottu:
"Riemuitkaa, te pakanat, hänen kansansa kanssa".
11. Ja taas:
"Kiittäkää Herraa, kaikki pakanat, ja ylistäkööt häntä kaikki kansat".
12. Ja myös Esaias sanoo:
"On tuleva Iisain juurivesa, ja häneen PAKANAT PANEVAT TOIVONSA".
13. MUTTA TOIVON JUMALA täyttäköön teidät kaikella ilolla ja rauhalla uskossa, niin että teillä olisi RUNSAS TOIVO PYHÄN HENGEN KAUTTA. (Ef.2:12-22, kol.2:11-14)
"Jesaja 66:23 jakeessa puhuu herrojen Herra, siis minun ja sinun herrasi Herra, joka puhui Daavidin herralle Kristukselle:
Psalmit 110
1 "Daavidin virsi. Herra sanoi minun herralleni: "Istu minun oikealle puolelleni, kunnes minä panen sinun vihollisesi sinun jalkojesi astinlaudaksi".
Tämä herruuskysymys on minulle selvä kuin kristallinkirkas vesi."
Miten sen nyt näinpäin käännät? Olet hävittänyt Jeesuksen Jumaluutta 1. Tim. 6:16 jakeella. Et lukenut mitä Jesaja 66:23 jakeessa lukee.
Jesaja 66:23. Joka kuukausi uudenkuun päivänä ja joka viikko sapattina tulee kaikki liha kumartaen rukoilemaan minua, sanoo Herra.
tarvitse selitellä, Jumalan sana on minun totuuteni. Käytän sitä.
Fil 2:10-11
10. niin että kaikkien polvien pitää Jeesuksen nimeen notkistuman, sekä niitten, jotka taivaissa ovat, että niitten, jotka maan päällä ovat, ja niitten, jotka maan alla ovat,
11. ja jokaisen kielen pitää tunnustaman Isän Jumalan kunniaksi, että Jeesus Kristus on Herra."
10. jakeessa uskotaan taivaisiin, maisiin ja maanalaisiin jumaliin. Niitä käsketään kumartamaan Jeesusta. Niiden pitäisi siten kääntyä kristinuskoon.
Sanalla sanoen aika hölmö lause.
11. jakeessa Jumalan kunniaksi pitää tunnustaa, että Jeesus on jotain muuta kuin Isä Jumala. Tässä tapauksessa se voisi olla Il-Mari tai Asko T. tai jokin puskanikki.
Il-Marin lauseiden sisällön ymmärtämistaito on epäilyttävä, koska hän samaistaa Jumalan ja Jeesuksen.
1 Joh 5:20,21) Mutta me tiedämme, että Jumalan Poika on tullut ja antanut meille ymmärryksen, tunteaksemme sen Totisen; ja me olemme siinä Totisessa, hänen Pojassansa, Jeesuksessa Kristuksessa. Hän on totinen Jumala ja iankaikkinen elämä.
21. Lapsukaiset, kavahtakaa epäjumalia.
20. jakeessa Jeesus, Jumalan Poika antaa ymmärryksen Totisesta ja joka on Jumala. Jumala ja Jeesus ovat selvästi eri persoona.
Jos viimeinen lause tulkitaan siten, että totinen Jumala on Jeesus, jakeen alkuoosa on pötyä tai toisinpäin.
Il-Mari vääntää edelleen nisupullan rautalangaksi.
21. jae onkin varoitus Il-Marin kaltaisille. "Lapsukaiset, älkää muutelko UT:n sisältöä mielenne mukaiseksi, varokaa tekemästä Jeesuksesta itsellenne epäjumalaa. Jeesus on ihmisen poika kuten Markuksen evankeliumissa sanotaan."
Il-Mari ei voinut paremmin nolata itseään.
enkä asetu Isä Jumalaa vastaan, niinkuin te teette ja julistatte vastin itsensä Jumalan ilmoitusta Jeesuksen jumalaksi. Herra Hän on ei jumala.
Joh. 13:13
Te puhuttelette minua opettajaksi ja Herraksi, ja oikein te sanotte, sillä se minä olen.
Ap. t. 2:36
Varmasti tietäköön siis koko Israelin huone, että Jumala on hänet Herraksi ja Kristukseksi tehnyt, tämän Jeesuksen, jonka te ristiinnaulitsitte."
Efox ja muut. Ilmoittakaa aina selvyyden vuoksi, että kolminaisuusopin mukaan asia on niin ja niin....
Äkää sotkeko siihen Jeesuksen opetusta, koska se on eri asia kuin se, mihin te uskotte.
Jumalalle olevan kunniaksi se, että joku muu, kuin Hän olisi Herra (Jumala itse on ilmoittanut, että on vain yksi Herra yli kaiken maan ja taivaan)?
Jumalan ja Herran pahasti keskenään.
en sekoita Herraa, minun Jumalaani, kehenkään toiseen herraan.
Ja HERRA JUMALA rakensi vaimon siitä kylkiluusta, jonka hän oli ottanut miehestä, ja toi hänet miehen luo.
Rouva todé, mutta unohdit ison alkukirjaimen.
Olet siis samaa mieltä, että UT:n Jumala ja UT:n Jeesus ovat eri persoonia UT:n mukaan, kuten Il-Marin esimerkit osoittavat.
Kerropa itse ongelma Jumalasta ja Herrasta.
Kristinusko pitää Herraa Jumalana. Juutalaisuus ei pidä Jumalaa Herrana. Juutalainen uskonto elää vielä toistaiseksi.
Kristinusko pitää Jeesusta maailman vapahtajana ja käsittääkseni lähinnä kuolemalta. Juutalaisuus pitää Jeesusta harhaoppisena ihmisenä.
Kerro ihan omin sanoin ongelman ydin.
iso alkukirjain toki laitetaan, muttei myöhemmin, ellei haluta osoittaa erityistä kunnioitusta, ei kuitenkaan jumalallista.
ei ole isoja ja pieniä kirjaimia erikseen.
Tapa lisätä isoja kirjaimia tuli vasta paljon myöhemmin ja muualla.
Jumala on Herra.
Mikä on ongelmasi? Sekö, etteivät juutalaiset (messiaanisia juutalaisia lukuunottamatta) tunnusta Jeesusta Herraksi eli eivät anna Kunniaa Jumalalle siitä, että Jeesus on Herra?
kysymyksessä alkuteksti, vaan ihan Suomen kieli.
En tiedä johtuuko ihmisten keskuudessa olevat käsityserot suomen kielellisistä seikoista vai mistä, mutta fakta on ihan jo raamatun puhtaan tekstin ja kieliopinkin pohjalta, että sana Herra uudessa testamentissa tarkoittaa Jumalaa!
On sangen kummallista, että UT: Herra sanan käsityseroista edes keskustellaan, niin itsestään selvä asiahan on kyseessä.
Otettakoon kuitenkin esille jälleen kerran faktat, katsokaamme aina alkutekstiin asti nähdäksemme mitä Fil 2:11 jakeen Herra oikeen tarkoittaa.
Muistettakoon, että Vanha Testamentti on kirjoitettu alunperin hebreaksi sekä osin arameaksi. Uusi Testamentti Kreikaksi. On olemassa myös hyvin varhaisella ajalla tehty VT:n käännöstyö Kreikaksi, joka onkin meille oiva referenssi.
Alkukielisen UT:n tekstissä sana Herra on kirjoitettu sanalla ΚΥΡΙΟΣ ja täsmälleen samaa Herra sanaa ( ΚΥΡΙΟΣ ) käytetään uudestaan ja uudestaan myös vanhan testamentin kreikan kielisen käännöksen puolella puhuttaessa Jumalasta. ( esim. Fil 2:11 vs Jes. 3:13 )
Voidaan siis sanoa täysin selvästi, että ΚΥΡΙΟΣ tarkoittaa Herraa eli Jumalaa.
Väitänkin, että esim. Kreikankieliseltä jos menet kysymään mitä Fil. 2:11 tarkoittaa, niin he ovat varmasti aivan ymmällään, että mitä takoitat? Eikös tämä Raamatun kohta ole täysin selvä? Kuinka se voisi mitään muuta tarkoittaakaan?
Pienenä kuriositeettina sanottakoon, että juutalaiset aloittivat vanhan testamentin kääntämisen kreikaksi diasporassa eläville juutalaisille jo PALJON ennen Jeesuksen aikoja. He käyttivät vanhan testamentin käännöksissään ΚΥΡΙΟΣ sanaa, mikä on siis suomeksi käännetty Herraksi. Tarkoittaen siis Jumalaa.
Apostolit TIESIVÄT siis TÄYSIN varmasti, että heidän käyttämänsä sana Herra (ΚΥΡΙΟΣ = Kyrios ) tarkoittaa Jumalaa!
Kuten olen monesti lainanannut korintolaiskirjettä, lainaan myös nyt:
1.Korinttolaiskirje:
12:3 Sentähden minä teen teille tiettäväksi, ettei kukaan, joka puhuu Jumalan Hengessä, sano: "Jeesus olkoon kirottu", ja ettei kukaan voi sanoa: "Jeesus olkoon Herra ( ΚΥΡΙΟΣ )", paitsi Pyhässä Hengessä.
Tämä mitä Paavali todistaa on totta! Kukaan ei voi sanoa Jeesusta Jumalaksi muutakuin Pyhässä Hengessä.
Kuinka selvästi tämä näkyykään tälläkin foorumilla...
2 Kor 13:5 "Koetelkaa itseänne, oletteko uskossa; tutkikaa itseänne. Vai ettekö tunne itseänne, että Jeesus Kristus on teissä? Ellei, niin ette kestä koetusta."
Jumalahan on käännetty eri sanoista, joten ei tarkoita samaa.
ja amen.
tarkoittavat samaa, helluntailaiskissaa.
Onko Jeesus Herra vai jumala?
Ap. t. 2:36
Varmasti tietäköön siis koko Israelin huone, että JUMALA on hänet HERRAKSI ja Kristukseksi tehnyt, tämän Jeesuksen, jonka te ristiinnaulitsitte."
Joh. 13:13
Te puhuttelette minua opettajaksi ja HERRAKSI, ja oikein te sanotte, sillä SE MINÄ OLEN.
1.Kor.8.
5 Sillä vaikka olisikin niin sanottuja jumalia, olipa heitä sitten taivaassa tai maassa, ja niitä on paljon semmoisia jumalia ja herroja,
6 niin on meillä kuitenkin ainoastaan yksi Jumala, Isä, josta kaikki on ja johon me olemme luodut, ja yksi Herra, Jeesus Kristus, jonka kautta kaikki on, niin myös me hänen kauttansa.
Kysyn kolkuttajalta, puhuvatko Jeesus ja Paavali totta, kuten omassa tekstissäsi sanoit?
Itse en ateistina vertaisi kissaa toisten kunnioittamaan Jumalaan:)
Jeesus ja Paavali puhuvat molemmat totta.
Septuagintassa Herra tarkoittaakin Herraa eli Jahvea tai Jehovaa tai JHWH. Septuaginta sisältää vain juutalaisia kirjoituksia ja vastaa likipitäen Vanhaa Testamenttia kristittyjen raamatussa.
Septuagintassa mainittu Jumala ei tarkoita kristittyjen jumalaa, koska kristinusko keksittiin vasta myöhemmin. Septuagintan Jumala sanana on vastiineena Herralle l. Herran yleisnimenä.
Juualaiset eivät miellä Herraansa kristittyjen jumalaksi. Kristityt taas omivat toisen uskonnon jumalan omaksi jumalakseen.
Faktat on ihmeelliset.
hurskastelija, herra Peku. :)
Totta, mutta se asia on fakta, että apostolit TIESIVÄT, että Kyrios = Herra, tarkoittaa Jumalaa kun he UT:n tekstit kirjoittivat. Näinpä voidaan faktana sanoa, että UT:n Herra sanalla tarkoitetaan Jumalaa!
Paavali oppineena juutalaisena tiesi tasan tarkkaan, että 1. Kor. 12:3 jakeen Herra sana merkitsee JUMALAA!
olet hebrean, aramean ja kreikan kielen asiantuntija.
Lisäksi olet tietysti suomen kielen professori ja tietysti
olet myös teologian tohtori. Niin että "tietosi" Raamatun
oikeista tulkinnoista ovat luotettavia.
mieltä, ja tietenkin olet tästäkin samaa mieltä Jumalan sanaan uskovana.
Room. 10:9
Sillä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet kuolleista herättänyt, niin sinä pelastut;
yksiselitteisen vastauksen, jossa Jumalan Herraksi korottama Poika on kaikkien herrojen Herra, mutta pysyy herrana, koska Jumala on Hänen pää ja yläpuolellaan. Siksi on vain yksi Jumala, ja yksi Jumalan Herraksi tekemä Jeesus.
1.Kor.8.
5 Sillä vaikka olisikin niin sanottuja jumalia, olipa heitä sitten taivaassa tai maassa, ja niitä on paljon semmoisia jumalia ja herroja,
6 niin on meillä kuitenkin ainoastaan yksi Jumala, Isä, josta kaikki on ja johon me olemme luodut, ja yksi Herra, Jeesus Kristus, jonka kautta kaikki on, niin myös me hänen kauttansa.
Valitettava todellisuus on, miten kolminaisuusoppiin uskovalla on tavallaan kaksi asioiden ymmärrystä persoonallisuudessaan.Arkinen, jota hän arjessaan käyttää ja toinen ymmärrys on Raamatun ilmoitusten tulkitsemiseen liittyvä erilainen asioiden ymmärtäminen.
Esim. jos pohditaan, miten Jumala teki Jeesuksesta Herran, niin jokainen arjen ymmärrystään käyttävä ihminen ymmärtää, ettei Jumala tehnyt Jeesuksesta toista Jumalaa.
Samoin jos ymmärretään oikein, miten Jumala on Kristuksen pää, niikn tuokin ilmoitus jo ilmentää, ettei Kristus ole Jumala.
Kolminaisuusoppi ohjaa ihmiseen ymmärrystä, miten Jumala tekee Jumalalle sitä ja tätä eli olisi ikään kuin monta Jumalaa.
Kuten sinäkin (PP) et huomioinut tuossa Fil. 2 luvussa olevaa tärkeää kokonaisuuteen liittyvää ilmoitusta;
"Sentähden onkin JUMALA HÄNET korkealle koroitanut ja antanut hänelle nimen, kaikkia muita nimiä korkeamman.".
Siis on yksi Jumala joka koroittaa hänet eli Jeesuksen Kristuksen ja tämä koroitettu asema on juuri tuo Herra asema.Asema, jota kuvaa luvun jatko....
Siis totinen Jumala tekee/koroittaa Jeesuksen korkeaan asemaan eli Herraksi .Tuo nimi/asema on kaikkien hallituksien ja valtojen yläpuolella kuten 1 Kor. 15:22......28 ilmoitus todistaa.
Poistin viestini virheiden takia.No, saman sisältöinen viesti on alempana.
paikkaansa, sillä silloin tämä Paavalin todistus olisi valhetta.
1.Kor.8.
5 Sillä vaikka olisikin niin sanottuja jumalia, olipa heitä sitten taivaassa tai maassa, ja niitä on paljon semmoisia jumalia ja herroja,
6 niin on meillä kuitenkin ainoastaan yksi Jumala, Isä, josta kaikki on ja johon me olemme luodut, ja yksi Herra, Jeesus Kristus, jonka kautta kaikki on, niin myös me hänen kauttansa.
Kai sinä huomaat, että tässä Paavali nimenomaisesti erottaa Jeesuksen Herraksi, ei jumalaksi. Sitten on vain yksi Jumala, joka teki Jeesuksesta Herran.
Septuagintassa Herra sanan synonyymi ei ole Jumala. Herra on synonyymi JHWH:lle, koska sitä ei saanut ääneen lausua.
Ennenpitkää Herra sanasta tuli juutalaisille jumalansa nimi, joten heidän jumalansa nimen lausumiskielto tavallaan kumoutui.
Herra tulee esille maallisesta herrasta. Maallisesta herrasta esim. orjanomistajasta tai sukuperheen päälliköstä tai muusta päällysmiehestä.
Jumala sana tulee hepreakielisestä El luojajumalasta. Se oli kanaanilaisten yhteinen luojajumala. EL:n palvonta katosi 600 luvulla eaa. Juudasta.
Sana el jäi elämään jumalan yleisnimenä ja Septuagintassa se tarkoittaa yhteydestä riippuen Herraa.
Kun juutalainen sanoi , että älä palvo muuta jumalaa, hän sanoi: "Älä palvo muuta el:iä.
Eikö sinua yhtään mietitytä ja ohjaa ymmärrystäsi jo JUMALAN ANTAMA tieto Jeesuksen syntymästä.Miksi kumoat jo Jeesuksen syntymään liittyvän ilmoituksen ja samoin ilmoituksen kun Jeesus täytti tehtävänsä maan päällä.
"Enkeli vastasi ja sanoi hänelle: Pyhä Henki tulee sinun päällesi ja Korkeimman voima varjostaa sinut; sentähden myös se pyhä mikä syntyy PITÄÄ KUTSUTTAMAN JUMALAN POJAKSI."
Tuo ilmoituskin todistaa,ettei Jeesus Kristus,- joka on Herra, niin ei ole totinen Jumala.
Samoin tämä;
"Jeesus sanoi hänelle, älä minuun koske, sillä en minä ole vielä mennyt ylös Isäni tykö, mutta mene minun veljieni tykö ja sano heille, että minä menen ylös, minun Isäni tykö ja teidän Isänne tykö ja MINUN JUMALANI TYKÖ JA TEIDÄN JUMALANNE TYKÖ."
Tavallinen ihminenkin ymmärtää, miten Jumala on eri kuin Jumalan Poika Jeesus Kristus.
Koko Jeesuksen opetus ilmentää Jumalan ja Jeesuksen/Pojan välistä keskustelua.
>>>Tavallinen ihminenkin ymmärtää, miten Jumala on eri kuin Jumalan Poika Jeesus Kristus.
Jos ihminen ymmärtää ja uskoo miten Jumala on ilmoittanyt Jeesuksen syntymään liittyen, että tätä Jeesusta tulee kutsua Jumalan Pojaksi, niin pidätkö tätä uskomista järkeilynä.
Taas järkeily on sitä kun ihminen yhdistelee eri asioita,- joita hän ei välttämättä ymmärrä oikein. Yksi tälläinen tekijä on tuo Herra sana. Ymmärrä,- älä järkeile. Jos Jumala on ilmoittanut miten syntyvää Jeesusta tulee kutsua Jumalan Pojaksi, niin vaikka Jumala tekee tämän Jeesuksen Herraksi, niin tietenkään Jumala ei kuomoa aiempaa ilmoitusta.
Nyt, te lajiopilliset järkeilemällä kumoatte Jumalan ilmoituksen, miten Jeesusta tulee kutsua Jumalan Pojaksi,- eikä Jumalaksi kuten te järkeilette. Usko jo viimein, ettei Jumala kumoa aiempiaan ilmoituksia Jeesuksesta.
Kerro. Miksi teidän Jaikal/PP on niin vaikea uskoa siihen tosiasiaan, miten Jumala tekee Jeesuksesta Herran. Ei Jumala tee Jumalaa,- vaan Herran.
lue tästä
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/9263921/45400304
No, koko Herra käsite on kohdennettu ihmiselle. Siis ihmisen tulee kohdentaa alamaisuutensa tälle Herralle.Eihän Jumalalle tätä asiaa kohdenneta, vaan ihmiselle. Juuri tähän liitty, miten Jumala teki Jeesuksesta tämän kohteen eli Herran, joka tulee aina olla ihmisen yläpuolella.
Tuohonhan liittyy, miten Kristus on miehen pää.
Ymmärrä hyvä veikkkonen, miten Jeesus juuri tuli opettamaan ja neuvomaan ihmiselle Jumalan tahdon tekemistä ja sen tärkeyttä. Siis sen yhden ja totisen Jumalan aivoitukset on se punainen lanka ja tietenkin Jumala siten on kaiken yläpuolella. Jeesuskin teki KAIKESSA lähettäjänsä Jumalan tahdon ja niin tulee tehdä ihmisenkin.
..sillä jos he olisivat sen tunteneet, eivät he olisi KIRKKAUDEN HERRAA ristiinnaulinneet..
luulisi tuon jakeen perusteella jokaisen uskovan ymmärtävän, että kyse on Jumalasta.
uskovat sen ymmärtävätkin mutta uskonnollisilla
ihmisillä on vaikeuksia tässä ymmärtämisessä.
>>> luulisi tuon jakeen perusteella jokaisen uskovan
ymmärtävän, että kyse on Jumalasta.
Jeesus sanoo ilmestyskirjassa olevansa a ja o, ensimmäinen ja viimeinen, Herra, Jumala Kaikkivaltias. Kirjoitusten osaamisesta päässään on pitkä matka niiden tuntemiseen sydämessään. Jos Jumalan Henki ei niitä avaa niin ne jäävät ihmiselle kuolleeksi kirjaimeksi vaikka osaisi Raamatun ulkoa ja olisi teologian professori.
Meidän tehtävä on julistaa evankeliumi Jeesuksesta. Jumalan tehtävä on avata kuulijan sydän vastaanottamaan Jeesus omana Herranaan ja Vapahtajanaan. Silloin vasta ihminen alkaa ymmärtää Raamattua hengellisesti eikä luonnollisen ymmärryksensä mukaan. Me voidaan siis vain julistaa ja rukoilla kuulijoiden puolesta.
Usko ei ole joka miehen, mutta Jumala on uskollinen ja armollinen. Monet ihmiset maailmassa löytävät päivittäin tämän armollisen Jumalan Kristuksessa, uskoon tullessaan. Hänen armonsa ei ole loppunut vaan on joka päivä uusi, kunnes eräänä päivänä armonaika päättyy. Siihen saakka rukoillaan, julistetaan evankeliumia ja ollaan valona pimenevässä maailmassa.
tärkeätä asiaa, että kuulijat ymmärtäisivät, ettei hän ole itsestänsä tullut, vaan Isä on hänet lähettänyt. Jeesus ei tehnyt tunnetuksi omaa nimeänsä, vaan lähettäjänsä nimeä:
Joh. 7:28
"Niin Jeesus puhui pyhäkössä suurella äänellä, opetti ja sanoi: "Te tunnette minut ja tiedätte, mistä minä olen; ja itsestäni minä en ole tullut, vaan hän, joka minut on lähettänyt, on oikea lähettäjä, ja häntä te ette tunne."
Joh. 8:42
"Jeesus sanoi heille: "Jos Jumala olisi teidän Isänne, niin te rakastaisitte minua, sillä minä olen Jumalasta lähtenyt ja tullut; en minä ole itsestäni tullut, vaan hän on minut lähettänyt."
Johannes 17
26 "Ja minä olen tehnyt sinun nimesi heille tunnetuksi ja teen vastakin, että se rakkaus, jolla sinä olet minua rakastanut, olisi heissä ja minä olisin heissä."
Jos Jeesus itse olisi Jumala, ei hän olisi voinut tuolla tavalla todistaa.
´
ja sen valaiseva kirkkaus ovat taatusti eri asioita, niin kuin Heprealaiskirjeen kirjoittaja (1:3) hyvin sitä opettaa:
Heprealaiskirje 1
3 "ja joka, ollen hänen kirkkautensa säteily ja hänen olemuksensa kuva ja kantaen kaikki voimansa sanalla, on, toimitettuaan puhdistuksen synneistä, istunut Majesteetin oikealle puolelle korkeuksissa,"
Miksi tämä apostolien paljon opettama asia, että JEESUS ON JUMALAN KUVA, ei itse Jumalan olemus, miksi tämä opetus ei mene kolminaisuusopin turmelemiin mieliin perille?
2. Kor. 4:4
"niissä uskottomissa, joiden mielet tämän maailman jumala on niin sokaissut, ettei heille loista valkeus, joka lähtee Kristuksen kirkkauden evankeliumista, hänen, joka on Jumalan kuva."
Kol. 1:15
"ja hän on näkymättömän Jumalan kuva, esikoinen ennen kaikkea luomakuntaa."
Isällä Jumalalla ei ole alkua eikä loppua, mutta poika on "luomakunnan alku", [Im.3:14] ja aikanaan myös sen loppu, [1.Kor.15:27,28]. Ihminenkin on Jumalan kuva, mutta ei mitään eikä minkään kuvaa saa asettaa Jumalaksi.
´
´
et ota tätä jaetta mukaan jaelistaasi?
Kol 2:8-9 "......Kristukseen. Sillä hänessä asuu jumaluuden koko täyteys ruumiillisesti,"
Voisiko se johtua sinun tämän jakeen sanoman vastaisesta väittämästäsi? Kirjoitit:
>>>Miksi tämä apostolien paljon opettama asia, että JEESUS ON JUMALAN KUVA, ei itse Jumalan olemus, miksi tämä opetus ei mene kolminaisuusopin turmelemiin mieliin perille?
Herraan Jeesukseen kohdistetaan myös ominaisuudet " ensimmäinen ja viimeinen ".
Vrt.
Jes. 44:6
Näin sanoo Herra, Israelin kuningas, ja sen lunastaja, Herra Sebaot: Minä olen ensimmäinen, ja minä olen viimeinen, ja paitsi minua ei ole yhtäkään Jumalaa.
" aina sama "
Jumala on luomakunnan alku
1 Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala.
2 Hän oli alussa Jumalan tykönä.
3 Kaikki on saanut syntynsä hänen kauttaan, ja ilman häntä ei ole syntynyt mitään, mikä syntynyt on.
Tuosta ilmenee myös, ettei Vapahtaja, Kristus, Herra ole luotu olento.
vrt.
Jes. 48:12
Kuule minua, Jaakob, ja sinä, Israel, jonka minä olen kutsunut: Minä olen aina sama, minä olen ensimmäinen, minä olen myös viimeinen.
" kuningasten Kuningas ja herrai Herra "
1. Tim. 6:15
jonka aikanansa on antava meidän nähdä se autuas ja ainoa valtias, kuningasten Kuningas ja herrain Herra,
Ilm. 17:14
He sotivat Karitsaa vastaan, mutta Karitsa on voittava heidät, sillä hän on herrain Herra ja kuningasten Kuningas; ja kutsutut ja valitut ja uskolliset voittavat hänen kanssansa."
" alku ja loppu, A ja O "
8 "Minä olen A ja O", sanoo Herra Jumala, joka on ja joka oli ja joka tuleva on, Kaikkivaltias.
Ilm. 22:13
Minä olen A ja O, ensimmäinen ja viimeinen, alku ja loppu.
Herraan Jeesukseen kohdistetaan myös ominaisuudet " ensimmäinen ja viimeinen ".
Vrt.
Jes. 44:6
Näin sanoo Herra, Israelin kuningas, ja sen lunastaja, Herra Sebaot: Minä olen ensimmäinen, ja minä olen viimeinen, ja paitsi minua ei ole yhtäkään Jumalaa.
" aina sama "
Jes. 48:12
Kuule minua, Jaakob, ja sinä, Israel, jonka minä olen kutsunut: Minä olen aina sama, minä olen ensimmäinen, minä olen myös viimeinen.
8 Jeesus Kristus on sama eilen ja tänään ja iankaikkisesti.
Hep. 13.
" kuningasten Kuningas ja herrain Herra "
1. Tim. 6:15
jonka aikanansa on antava meidän nähdä se autuas ja ainoa valtias, kuningasten Kuningas ja herrain Herra,
Ilm. 17:14
He sotivat Karitsaa vastaan, mutta Karitsa on voittava heidät, sillä hän on herrain Herra ja kuningasten Kuningas; ja kutsutut ja valitut ja uskolliset voittavat hänen kanssansa."
" alku ja loppu, A ja O "
8 "Minä olen A ja O", sanoo Herra Jumala, joka on ja joka oli ja joka tuleva on, Kaikkivaltias.
Ilm. 22:13
Minä olen A ja O, ensimmäinen ja viimeinen, alku ja loppu.
Jumala on luomakunnan alku
1 Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala.
2 Hän oli alussa Jumalan tykönä.
3 Kaikki on saanut syntynsä hänen kauttaan, ja ilman häntä ei ole syntynyt mitään, mikä syntynyt on.
Tuosta ilmenee myös, ettei Vapahtaja, Kristus, Herra, ole luotu olento.
Jeesuskin oli ruumiillisesti rajallinen ja kuolevainen ihminen, [1.Tim. 2:5] joka voi olla täynnä "Jumalallista täyteyttä", mutta Jumala itse ei mahdu yhteenkään ihmiseen, koska; "taivaisiin ja taivasten taivaisiin sinä et mahdu; [1. Kun. 8:27 ]
´
lue Fil 2:7
herra, muta Isä Jumala on Jeesuksenkin Herra, eli Herrojen Herra. Sama herrojen Herra, jonka käskyjä Daavid ja Kristus tottelivat;
Psalmit 110
1 "Daavidin virsi. Herra sanoi minun herralleni: "Istu minun oikealle puolelleni, kunnes minä panen sinun vihollisesi sinun jalkojesi astinlaudaksi".
Nykykristillisyys on pääosin luopunut Apostolien aikaisesta terveestä Jeesuksen opetuksesta, jossa apostolit pitivät ja ylistivät Jumalana Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumalaa ja Isää;
2. Kor. 1:3
"Kiitetty olkoon meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala ja Isä, laupeuden Isä ja kaiken lohdutuksen Jumala,"
Ef. 1:3
"Ylistetty olkoon meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala ja Isä, joka on siunannut meitä taivaallisissa kaikella hengellisellä siunauksella Kristuksessa,"
Ef. 1:17
"anoen, että meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala, kirkkauden Isä, antaisi teille viisauden ja ilmestyksen Hengen hänen tuntemisessaan"
1. Piet. 1:3
"Ylistetty olkoon meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala ja Isä, joka suuren laupeutensa mukaan on uudesti synnyttänyt meidät elävään toivoon Jeesuksen Kristuksen kuolleista nousemisen kautta,"
´
kun uskosta osaton pyrkii opettamaan Raamattua helluntailaispalstalla uskoville.
Jos minä olisin uskosta osaton, en varmasti pyrkisi opettamaan uskovia.
Sen verran uskon minulla olevan ymmärrystä ja nöyryyttä.
Raamatun ilmoitus ei sisällä tuollaista mitä esität " Herrojen Herra "
Jes. 44:6
Näin sanoo Herra, Israelin kuningas, ja sen lunastaja, Herra Sebaot: Minä olen ensimmäinen, ja minä olen viimeinen, ja paitsi minua ei ole yhtäkään Jumalaa.
Mutta kohdistaa Herraan Jeesukseen Israelin kuninkuuden, lunastajan, kuvauksen " ensimmäinen ja viimeinen " .
tekeminen on verrattavissa siihen kun faarao teki ja korotti Joosefin koko Egyptin herraksi, mutta faarao ei luopunut omasta valtaistuimestaan:
1. Mooseksen kirja 41
39 Ja farao sanoi Joosefille: "Koska Jumala on sinulle ilmoittanut kaiken tämän, ei ole ketään niin ymmärtäväistä ja taitavaa, kuin sinä olet.
40 Hoida sinä minun taloani, ja sinun käskyäsi totelkoon kaikki minun kansani; ainoastaan valtaistuimen puolesta minä olen sinua korkeampi."
41 Ja farao sanoi Joosefille: "Katso, minä asetan sinut koko Egyptin maan hallitusmieheksi".
42 Ja farao otti sinettisormuksensa kädestään ja pani sen Joosefin käteen ja puetti hänen ylleen hienot pellavavaatteet ja ripusti kultakäädyt hänen kaulaansa.
43 Ja hän antoi hänen ajaa omissa, lähinnä parhaissa vaunuissaan, ja hänen edellään huudettiin: abrek! Niin asetettiin hänet koko Egyptin maan hallitusmieheksi.
44 Ja farao sanoi Joosefille: "Minä olen farao, mutta sinun tahtomattasi älköön kukaan nostako kättä tai jalkaa koko Egyptin maassa".
´
luvun 43 jakeessa oleva sana "abrek!" merkitsee suomeksi; huomio, polvistukaa, nöyrtykää!, eli täysin samaa kuin Jumalan, pojalleen hallitusvallan antaman määräyksen tähden: [5.Moos. 18:19; Jes.45:23,24]
Filippiläiskirje 2
10 "niin että kaikkien polvien pitää Jeesuksen nimeen notkistuman, sekä niitten, jotka taivaissa ovat, että niitten, jotka maan päällä ovat, ja niitten, jotka maan alla ovat,
11 ja jokaisen kielen pitää tunnustaman Isän JUMALAN KUNNIAKSI, että Jeesus Kristus on Herra."
Missään näissä raamatunkohdissa ei vaadita että Herra on uskottava Jumalaksi, vaan ainoastaan Jumalan lähettämäksi Herraksi. Ja "polvien notkistaminen" eli nöyrtyminen [Jaak.4:10; 1.Piet.5:6] näyttää olevan eri tapahtuma kuin Jumalana kumartaminen.
´
selvisi, ettei Jeesus ole Jumala, eikä Herra ole välttämättä sama kuin Jumala, paitsi Isä, Herra Jumala?
´
sillä Il-Maria kutsutaan Didymokseksi, kaksoseksi ( vrt. Il-Mari/Asko T.), niin kuin epäuskoista Tuomasta.
on selvä kaikille niille, jotka uskovat Jeesusta todellisesti. Sitten on tuhansia uskonnollisia liikkeitä, joiden opin ja uskon perustana on katolisen kirkon oppimuunnelmat alkaen vuodesta 325. Niihin uskoville Jeesus on jumala, ja sen päättivät ihmiset.
Eli on kaksi eri leiriä, todelliset Jeesuksen seuraajat, jotka uskovat että Jeesus on Jumalan Poika. Toinen leiri uskoo ihmisten oletukseen Jumalan olemuksesta, ja heille Jeesus on jumala.
Tämä on mahdottoman yksinkertaisesti ratkaistu asia. Terveisiä vaan Ekivaarille ja vaimollesi. Pysy terveenä!
kerran selviää että Jeesus todellakin on Jumala. Kerran sitä pitää x-hirvaankin Jeesuksen edessä kumartaman ja hammasta purren tunnustaa että Jeesus on Herra Jumala kaikkivaltias. Joten pilkkaa sinä nyt vaan Jumalaa mielin määrin edelleen, kyllä sinulle siitä sitten "palkka" maksetaan aikanaan.
minut ja minä Jeesuksen, joten se asia on erinomaisessa kunnossa. Eri asia on nikailalaisilla, joten jumalia ovat ne 500 piispaa, keisari ja paavi.
Minä en pilkkaa opettajaani, mestariani enkä Herraani Jeesusta, sillä Hän itse todisti näin:
Joh. 13:13
Te puhuttelette minua opettajaksi ja Herraksi, ja oikein te sanotte, sillä se minä olen.
Minä puhuttelen opettajani Herraksi, ja tunnustan sen joka heti suullani. Jeesus on Herra. Menkääs harhaoppiset tutkimaan kirjaa, että opitte Jumalan sanan totuuden.
kerran selviää että Jeesus todellakin on Jumala. Kerran sitä pitää x-hirvaankin Jeesuksen edessä kumartaman ja hammasta purren tunnustaa että Jeesus on Herra Jumala kaikkivaltias. Joten pilkkaa sinä nyt vaan Jumalaa mielin määrin edelleen, kyllä sinulle siitä sitten "palkka" maksetaan aikanaan.