E-pillereiden lopettaminen

Olen syönyt e-pillereita n. 10 vuotta ja nyt lopetin pillerit (ihan vain sen vuoksi, että näen miten paljon pillerit vaikuttavat mielialaan yms.).
Pari viikkoa olen ollut nyt ilman pillereitä ja seuraavia muutoksia olen huomannut:
- Alussa tiputteluvuotoa
- Vatsan alueella välillä jonkinlaista kipuilua (ei suurta)
- Rinnat aristaa
- Olen pirteämpi (tämähän ei välttämättä vielä voi sanoa johtuvan pillereistä, mutta saattaa hyvin olla).

Millaisia oireita teillä on tullut ja miten kauan kestää, että nämä tasoittuvat ja elimistö tottuu?
Raskaana tuskin olen (ehkäisyä käytetty) joten nuo muutokset johtuu kyllä varmaan vain pillereiden lopettamisesta.
2278
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Vuosi mennyt minulla, eikä lopettamisen vaikutukset ole menneet ohi.
Kuukautiskierto on ihan mitä sattuu (monissa kierroissa ovulaatiota ei edes tapahdu), naama on täynnä finnejä, jne.. Ensimmäisinä kuukausina lopettamisen jälkeen lähti hiuksia jonkin verran, mutta sitä ei enää sentään ole. Lääkärille on tällä hetkellä aika varattuna; täytyy alkaa ilmeisesti keltarauhashormonikuureja syömään, jotta kierron saa normaaliksi.

Mutta toivottavasti itselläsi käy paremmin!

Äänestä

Itse lopetin pillerit myöskin 8 vuoden jälkeen ja asennutin kuparikierukan. Tietysti ensin alkoi menkat kun tuli tyhjennysvuoto ja sitten noin kolmen viikon päästä alkoikin jo luomumenkat kierukalla, jotka olivat todella kivuliaat ja runsaat. Mutta mielialaan.. Itselläkin tuntuu olo paljon pirteämmältä, ainut huono puoli että iho on todella rasvainen ja mulla ei ole ollut tätä ikinä! Toivottavasti helpottaa.. Ja ainiin, seksi tuntuu ihan uskomattoman hyvältä, paremmalta kuin pillereiden kanssa :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


norah- kirjoitti:

Olen syönyt e-pillereita n. 10 vuotta ja nyt lopetin pillerit (ihan vain sen vuoksi, että näen miten paljon pillerit vaikuttavat mielialaan yms.).
Pari viikkoa olen ollut nyt ilman pillereitä ja seuraavia muutoksia olen huomannut:
- Alussa tiputteluvuotoa
- Vatsan alueella välillä jonkinlaista kipuilua (ei suurta)
- Rinnat aristaa
- Olen pirteämpi (tämähän ei välttämättä vielä voi sanoa johtuvan pillereistä, mutta saattaa hyvin olla).

Millaisia oireita teillä on tullut ja miten kauan kestää, että nämä tasoittuvat ja elimistö tottuu?
Raskaana tuskin olen (ehkäisyä käytetty) joten nuo muutokset johtuu kyllä varmaan vain pillereiden lopettamisesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu