muistopäivä?
Voisiko joku kertoa missä kohdassa Raamattua kerrotaan Marian taivaaseen astumisesta, en ole itse löytänyt sitä?
Voisiko joku kertoa missä kohdassa Raamattua kerrotaan Marian taivaaseen astumisesta, en ole itse löytänyt sitä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
koko Jeesuskin on keksitty satu.
Uskoville Hän on kuitenkin tosi Jumala.
poika, eikä itse jumala?
perustuu, Raamattuun vai kuvitelmiin?
Raamattukin on vain satukirja ja kuvitelma.
Mutta uskoville Raamattu on kokonaisuudessaan täysin erehtymätön Jumalan sana.
satukirja siihen asti, kun pystytään todistamaan kirjoitukset tapahtuneeksi.
Ikävä vaan kun "uskovaiset" eivät sitten noudata edes Raamatun perussanomaa.
3. Moos
"Älkää tehkö itsellenne epäjumalia älkääkä pystyttäkö itsellenne jumalankuvia tai patsaita, älkää myöskään asettako maahanne kiviä, joissa on kuvia, kumartaaksenne niitä, sillä minä olen Herra, teidän Jumalanne.
Ps. 96:5
Sillä kaikki kansojen jumalat ovat epäjumalia, mutta Herra on tehnyt taivaat.
Jes. 2:8
Heidän maansa tuli täyteen epäjumalia, he kumartavat kättensä tekoa, sitä, minkä heidän sormensa ovat tehneet.
Hab. 2:18
Mitä hyötyä on veistetystä kuvasta, että sen valmistaja veistää sen, ja valetusta kuvasta ja valheen opettajasta, että sen valmistaja siihen luottaa ja tekee mykkiä epäjumalia?
oletko sinä juutalainen?
eksynyt.
26 Kuudentena kuukautena sen jälkeen Jumala lähetti enkeli Gabrielin Galilean kaupunkiin, jonka nimi on Nasaret,
27 neitsyen tykö, joka oli kihlattu Joosef nimiselle miehelle Daavidin suvusta; ja neitsyen nimi oli Maria.
28 Ja tullessaan sisälle hänen tykönsä enkeli sanoi: "Terve, armoitettu! Herra olkoon sinun kanssasi."
29 Mutta hän hämmästyi suuresti siitä puheesta ja mietti, mitä tämä tervehdys mahtoi tarkoittaa.
30 Niin enkeli sanoi hänelle: "Älä pelkää, Maria; sillä sinä olet saanut armon Jumalan edessä.
31 Ja katso, sinä tulet raskaaksi ja synnytät pojan, ja sinun on annettava hänelle nimi Jeesus.
Tulihan sitä kristittyjen uutta testamenttia, eli uutta liittoa. Kristitylle vanha testamentti, on esi-profetiallista sanomaa ja uusi testamentti on taas sitä perus-sanomaa jos nyt tällaista termiä voi edes käyttää. Uskovaiset pyrkivät noudattamaan nimenomaan uuden testamentin sanomaa.
tehdä epäjumalia, kumarrella patsaita ja tauluja?
jeesus on sekä jumala että jumalan poika...et taida olla katolilainen
tulisikaan, kun Raamattukin sanoo, että on vain yksi jumala.
Perinteeseen. Perinne oli ennen Raamattua (=kristittyjen VT UT -kirjakokoelmaa). Perinteen noudattajat kirjoittivat UT:n tekstit, perinteen noudattajat ja asiantuntijat kokosivat ne UT:n nimellä tunnetuksi kirjakokoelmaksi. (VT periytyi juutalaisilta.) Perinteen noudattajat ja asiantuntijat (=katolinen kirkko) edelleen tänä päivänä selittää ko.kirjaa. Tästä syystä katoliset eivät voi valikoida Raamatusta sopivaksi katsomiaan kohtia ja mäiskiä niillä toisiaan päähän kuten protestantit. Kirja on liian pyhä tähän tarkoitukseen (me käytämme siihen katolisen kirkon katekismusta;-).
Eikä siis ole mitään syytä miksi kaikki katoliset käytännöt pitäisi löytyä Uuden Testamentin sivuilta. Ne ovat osa perinnettä, jonka kirkko (perinteen asiantuntija) on hyväksynyt. Joku reliikkien kunnioitus ei tietenkään ole ihan tätä päivää, mutta eihän se ole pakollistakaan. Perinteestä löytyy niin paljon, että sieltä voi kyllä poimia itselleen sopivan tavan harjoittaa uskoa. (Sitten voi käydä täällä palstalla välillä mainostamassa omaa tapaansa ja väittää sitä oikeaksi katolisuudeksi..;-)
Joten hylätkää kaikki islamin koraaniuskoa jäljittelevät opit siitä, että Raamattu olisi jotain erehtymätöntä Jumalan sanaa (se on siis IHMISTEN kirjoittama kirja tai paremmin kirja/kirjekokoelma) ja palatkaa alkuperäisen kirkon helmaan. Niin pelastutte.
erehdytte koko ajan Raamatusta, esim: palvonnassa?
Eikö katolinen kirkko ole oikeastaan juutalainen lahko, joka on eritynyt
juutalaisesta perinteestä. Juutalaisen perinteen asiantuntijoitahan ovat taas juutalaiset
itse, Että jossain mielessä pata kattilaa soimaa.
Vai mitä?
Lahkoksi voidaan nimittää mitä tahansa jostain toisesta uskonnosta irtaantunutta ryhmää, joka on kehittynyt omaksi uskonnokseen. Yleensä nimitystä käytetään tilanteessa, jossa erilliseksi uskonnoksi kehittyminen ei ole vielä ihan selvää, mutta lähtöryhmän opeista poikkeava uusi oppi on kuitenkin jo syntynyt eikä lähtöryhmä tunnusta uutta porukkaa enää omikseen.
Juutalaisesta näkökulmasta koko kristinusko varmaankin on yksi iso lahko, johon on vaan syntynyt erilaisia suuntauksia. Sinänsä rinnastus tuon asiantuntijuuden vuoksi on oikeastaan aika hyvä. Alkuperäisessä kristillisyydessä varmaankin on juutalaisia piirteitä jäljellä.