Eipä se rahakaan

olen köyhä laulaja,,

8

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heloisa

      loppupuolella alkaa tosi-tv suomalaisista rikkaista luksus-rouvista, elävät Marbellassa, muistaakseni.
      Oishan tuota kiva katsoa laihaa kahvia hörppiessä lohkolaita kupista kirpputori rytkyissä. Mutta meillä ei liv näy, harmi. Lienekkö ohjelman päähenkilöt onnellisia, toivottavasti ovat.

      • :)))))))))))))))))))

        vanhan-aikainen rikkaitten asumiskohde? Monaco tai Nizza se olla pittää tai Malediivit :)


      • Heloisa
        :))))))))))))))))))) kirjoitti:

        vanhan-aikainen rikkaitten asumiskohde? Monaco tai Nizza se olla pittää tai Malediivit :)

        sanoa, kun en paikkoja tunne. Mutta luultavasti on hienompaa sanoa lomailleensa Malediiveilla kuin "tylsässä" tavisten suosimassa Espanjassa, jossa voi törmätä naapureihinkin.


      • :)))
        Heloisa kirjoitti:

        sanoa, kun en paikkoja tunne. Mutta luultavasti on hienompaa sanoa lomailleensa Malediiveilla kuin "tylsässä" tavisten suosimassa Espanjassa, jossa voi törmätä naapureihinkin.

        Espanjassa koettu, piti mennä lomamatkalle niin eiköhän pomo siellä törmänny vastaa ja sit juostiinkin sitä karkuu:((


      • :((

    • Tai mistäs tietää,jos nyt vaan kun latinkeja on törsätty reippaanlaisesti,niin ruvetaan hurskastelemaan :D
      Onkohan,jos se raha ei ole yhtään hyvää tuonut,niin luopunut myös siitä manitsoilla hankkimillaan kämpästä ja tisseistä...

      Ja ainahan niitä löytyy ihmisiä,jotka ei ymmärrä sen päälle ylipäätään mitä on.
      Olishan ne voinut luovuttaa heti poiskin,ottajia varmaan olisi ollut.

      No joo,eihän se raha=onni,eikä kaikki tosiaan,mutta eipä se myöskään itsessään onnettomaksikaan tee.

      • .............

        Raha on luotu kiertämään. Kuten kaikki valuutta, myös viisaus ja rauha.
        Jos sinulla on sokeria, sinulla on kohta muurahaisia, jos sinulla on miljoona, sinulla on kohta paljon miljoonia.
        Raha on kuin tie. Kukaan ei tarvitse tietä, polku riiittää mutta kun samnhenkiset ihmiset kulkevat samaa polkua, syntyy tie. Kun olet kulkenut jonkunmatkaa, tapaat jonkun joka tarvitsee kirveen raivatakseen jonkun pöheikön jota muut eivät huomanneet suoristaakseen tietä, lainaa kirvestä ja oma tiesi suorenee.
        Rahalla on myös kääntöpuolensa, tiedättehän sanonnan kolikosta. Aluksi sitä laittaa jotain turvaan ja riskejä ei enää ole muuta kuin mielikuvituksessa. Sitten elämä muuttuu ja sen turvan täytyy olla suurempi, siis sellaisen turvan, joka lepää jossain minimituotolla ja riskillä. Ja sitten vielä vähän. Ja vähän lisää.

        Ystäväni kysyi minulta kerran, miksi tehdä enää mitään. Siksi, ettei raha oikeasti ratkaise. Jos joku on nälissään, silloin se ratkaisee. Mikäli rahalla on arvoa. Nykyään tuntuu, ettei niin varmaa kohdetta olekkaan, että voisi olla varma, silti historia kertoo rahan voiman yksilöiden ja sukujen kohtaloissa. Joskus mietin, että rikkain kuninkaallinen sata vuotta sitten ei olisi voinut kokea sitä, mitä normaali- ihmenen tänään, mitäpä lienee tilanne sadan vuoden päästä. Kaikilla rahoilani en pääsisi kuuhun, jotkut ovat kävelleet sielläkin ja tulevat kävelemään (pitäisiköhän rauhoittua, voisi elää vielä 50 viriiliä vuotta ja katsoa sen anorsiittimaiseman.)

        Raha on sellaista, että sitä on, siis sitä on, sitä on käsittämättömän paljon koska ihmiset repivät kiillon maasta ja toisiltaan. Sitä on koska jokainen ihminen tuottaa rahaa. Jos sen hankkimisen ottaa elämäntehtäväkseen (ei lainkaan hassumpi tapa, kuten Stephen King on todennut), tajuaa, että sitä on maailmassa kuin vettä. Ja se kaikki on oikeastaan pelkkää kiiltoa harakoille. Aina, kun teet jotain, josta saat rahaa, voit miettiä kenelle lainasit kirvestä. Mikäli näet ympärilläsi köyhyyttä, olet köyhä. Mikäli lähelläsi ihmiset ovat tasa- arvoisia, miksi hamuaisit heiltä jotain? Osta vene, auto, prätkä. Tai purkki maitoa. Kuka on rikas?
        Ihminen ei voi olla rikas.
        Ja kun on syönyt, on aika sama mitä on syönyt.


    • Sunset Strip or

      Beibe on kuitenkin kaunis, ja kauneus on naisen aateluus.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1157
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      45
      599
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      548
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      219
      513
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      504
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      502
    Aihe