Jos Raamattua ei koskaan olisi kirjoitettu (okei, koostettu vanhoista tarinoista), mikä olisi kirjallinen hahmo mihin uskoisit?
Kysymys uskovaisille:
Olly
17246
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
tieteskiii
Aku Ankka on. Tosin, ainoastaan Carl Barksin kirjoittamat tarinat Hänestä ovat totta.
Don Rosan tarinat ovat lähinnä verrattavissa halpoihin kopioihin, kuten Koraani.
homoilu tarina,perse ysehua?
Ei uskomisen taustalla tarvitse olla mikään "kirjallinen hahmo" eikä ollenkaan mikään 'hahmo' tai joku jumalolento (näkemys joka on peruja pakanauskonnoista!).
Jos ei olisi raamattua, olisi - ja onkin - monta muuta kirjaa, joihin on koottu ihmisten ajatuksia ja kokemuksiakin henkisistä asioista. Kaikki ne ovat ihmisten kirjoittamia; mikään niistä ei ole suoranaista "jumalan sanaa"! Jokainen uskoo mitä uskoo, mutta uskominen (ei edes ateismiusko) ei ole tietoa ja vielä vähemmän tietoisuutta!
Raamattu täytyy olla, en osaa sanoa miten Jumala olisi muuten toiminut uskovaisten hyväksi, ehkä niitä olisi kuitenkin johonkin koottu, vaikka nimi ei olisikaan Raamattu.
Jos Raamattua ei olisi, olisi kai jokin toinen Jumalan ilmoitus kuitenkin, ja se olisi sitten se hahmo. Jos mitään ilmoitusta ei olisi, niin se olisi paha tilanne, sittenhän olisimme Jumalan hylkäämiä.
Jos Jeesus, profeetat ja apostolit katsomme ensimmäisikisi ja parhaiksi ja unohdamme hetkeksi niin kuka tai mikä olisi seuraava? Joku hyvä kuningas tai kirjailija. Presidentti. Mandela. Tai filosofi, Sokrates. Joo, Sokrates eli Platonin kirjat tulee toiseksi.
www.angelfire.com/journal2/o_santavuori
Jos mitään kirjallista ilmoitusta ei olisi niin on kuitenkin yleinen ilmoitus eli maailmankaikkeudessa ja luonnossa oleva ilmoitus jumaluudesta.
Lukeeko jossain: Created by God?
Ainoa "ilmoitus" mitä maailmankaikkeutta tutkimalla varmasti löytyy on, että se on olemassa. Kai. Voihan tää olla Matrixkin;)
Uskovat aina sanovat, että maailman järjestyksessä, kauneudessa jne näkyy Jumalan kädenjälki.
Ei se kuitenkaan näy ateisteille.
Eikä koko maailmankaikkeutta kukaan ole luonut, se on aina ollut ja tulee aina olemaan. Sensijaan maapallon nykyinen järjestys on Jumalan luoma, ei tyhjästä vaan järjestämällä olemassaolevia elementtejä ja tuomalla asioita henkimaailmasta näkyvään maailmaan. Samoin Jumala on luonut lukemattomia muita maapalloon verrattavia maailmoja, joilla jokaisella on alku ja loppu, viimeinen tuomionsa, niinkuin Emmanuel Swedenborg sai näyssä nähdä yhden maailman viimeisen tuomion.
Tämä ajatus yhdistää tieteen ja uskon, idealismin ja materialismin, luomisen ja kehityksen, ja niiden väliset ristiriidat ratkeavat.
Kirjoittelen tätä ajatustani aina sinne sun tänne, mutta kukaan ei tunnu huomaavan ajatuksen kantavuutta.
kysyä tyhmiä mutta ei ole pakko vastata ? Eix vaan ??? : )
Olen uskova, mutta en siksi, että on olemassa Raamattu. Tälläkin hetkellä maailmassa on varmaan satoja tuhansia uskovia, jotka eivät omista Raamattua. Ihmisiä tulee myös uskoon sellaisissa kulttuureissa, jotka eivät ole kuulleet Raamatun olemassaolosta mitään. Jumala löytää aina kanavan, jonka kautta Hän voi ilmaista itsensä ihmisille.
Monesti kysytäänkin, miten käy niiden ihmisten, jotka eivät koskaan kuulleet evankeliumia? Apostoli Paavali antaa siihen vastauksen:
"Sentähden että se, mikä Jumalasta voidaan tietää, on ilmeistä heidän keskuudessaan; sillä Jumala on sen heille ilmoittanut.
Sillä Hänen näkymätön olemuksensa, Hänen iankaikkinen voimansa ja jumalallisuutensa, ovat, kun niitä Hänen teoissansa tarkataan, maailman luomisesta asti nähtävinä, niin etteivät he voi millään itseänsä puolustaa..." (Room.1:19-20)
"Ihmisiä tulee myös uskoon sellaisissa kulttuureissa, jotka eivät ole kuulleet Raamatun olemassaolosta mitään. Jumala löytää aina kanavan, jonka kautta Hän voi ilmaista itsensä ihmisille."
- Niinpä! Mikäpä kaikkivaltiaalle mahdotonta olisi? Kumman vaikeaa se vaan tuntuu olevan ilmaista itsensä kaikille:)))
Laittaa aina repeilempään :D Uskiksille ei ole tullut mieleen että näkymätön ja olematon näyttävät ihan samalta ja sama juttu muiden jumalien kohdalla.
Silloin parituhatta vuotta ei voitukkaan puolustautua, kun ei tiedetty mistään mitään, mutta nykyään onkin ihan eri juttu, kun tiedetään miten maapallon on syntynyt.
Nykyään uskovaiset eivät voi puolustatua mitenkään, koska niitä Jumalan maagisten sormien jälkiä ei todellakaan näy missään, vaikka ilmeisesti pitäisi.
Zarathustra?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kamasutra
Kamasutran oppeja toteuttasin.
Siihen mikä on tässä maassa. Eli Ukkoon ja muihin saman joukon jumaliin.
Kuuluhan sanastoommekin ukonilma,ukkonen,ukkosenjyrinä,ukkostaa.
Jobin kirjassa mainitaan samatilmiöt kuuluvan Jahvelle.