Keskustele elämästä köyhyysrajan alapuolella

Ei mene joillekkin jakeluun tämän palstan ohjeistus että Keskustele elämästä köyhyysrajan alapuolella kun haihattelua tulee paljon muusta.
Jos ei muuta niin kirjoittelee jotain kauheita tuloja ja että säästöön jää ihan hyvin.Jotain välkkyjä kommentteja kylläkin kirjoitetaan niinkuin ihmiset eivät tietäisi.
3232
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Se kertoo sen, että ns. menestyvä porukka ei osaa lukea tai on tyhmää. Tai sitten he ovat vain provoavia teinejä. Suurin osa on noita, epäilen ma. Kyllä päästä viiraa ja pähästi, jos oikeasti köyhyys palstalle pitää tulla tulojaan kehumaan, eihän noita kukaan edes tunne. Asiallisia neuvoja voi varmaan aina antaa, selviytymistarinoita yms. Mutta moni joka väittää, että pitää tehdä kovaa työtä tuskin on itse tehnyt muuta kuin kiukutellut isille, että pääsenhän sinne firmaan kesätöihin tai muuten istun kavereiden kanssa päivät kaljalla.

Äänestä
  • Seuraan aika säännöllisesti tätä palstaa ja joistakin kirjoituksista saa vinkkejä ja muutenkin pystyy peilaileen vähän omaa tilannetta muiden vastaaviin.
    Provo kirjoituksia tulee välillä ja olen miettinyt minkä takia ihmiset niitä kirjoittelevat.

    Äänestä

http://fi.wikipedia.org/wiki/Köyhyysraja
"Euroopan komission käyttämä köyhyysraja on 60 prosenttia mediaanitulosta eli ihmistä pidetään köyhänä, jos hänen nettotulonsa ovat alle 60 prosenttia keskimmäisen tulonsaajan nettotuloista.
Nettomediaanitulo on tällä hetkellä (vuonna 2009) Suomessa 1800 euroa kuukaudessa, joten köyhyysrajana voidaan pitää 1080 euron nettotuloja.
Köyhyysrajan alapuolelle jäi Suomessa 11 prosenttia aikuisesta väestöstä vuonna 2004.
Köyhyysrajan alapuolella elävien henkilöiden määrä on lähes kaksinkertaistunut viimeisten kymmenen vuoden aikana ja oli vuonna 2009 jo 700 000 henkeä"

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ohjeistus palstastaa kirjoitti:

Ei mene joillekkin jakeluun tämän palstan ohjeistus että Keskustele elämästä köyhyysrajan alapuolella kun haihattelua tulee paljon muusta.
Jos ei muuta niin kirjoittelee jotain kauheita tuloja ja että säästöön jää ihan hyvin.Jotain välkkyjä kommentteja kylläkin kirjoitetaan niinkuin ihmiset eivät tietäisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu