Vähän vakavampaa..

Aatelkaas,että joissakin perheissä vanhemmilla saattaa olla omat lempilapset perheessä..Eli isä saattaa tykätä vain poikalapsestaan tai äiti tyttärestään.Olen läheltä seurannut tämmöistä ja en voi käsittää tuota ollenkaan!
En ikinä kyllä pystyisi jaottelemaan lapsia,sillä molemmat ovat yhtä tärkeitä ja rakkaita!

Onko teille tullut vastaan tällaisia tapauksia?

12

254

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xxxyyy

      No, äitini äiti pisti tyttäret maailmalle jo alaikäisinä ja vastaavasti piti pojat tontillaan käytännössä kuolemaansa asti.

      • että olisi mennyt toisin päin...Et kerro sitten enempää,mikä oli syynä tähän vai tiedätkö itsekkään?


    • tuollaisia kuvioita syntyy hyvin herkästi kun on sinun, minun ja meidä lapsia.

      Niinkuin tuossa toinen kirjoittaja kertookin, ennenvanhaan oli tavallista että poikia "lellittiin", poika oli ikäänkuin vanhuuden turva??

      Itselläni on kolme lasta, enkä kyllä osaisi laittaa heitä paremmuusjärjestykseen, jokaista rakastan suunnattomasti. Kun lastenteon välillä on tarpeeksi aikaa, ehtii jokaiselle lapselleen antaa huomiota riittävästi.

      Olen kyllä törmännyt lellikkilapsisysteemiin eräässä perheessä, ja ihmetellä täytyi miten vanhemmat eivät nähneet miten toimivat. Saattaahan olla että joillakin lapsilla o taito manipuloida vanhempiaan?

      • tapauksen,että äiti hyväksyi vain tyttärensä.Poika jäi aika lailla "heitteille",kun tytär syntyi..Nyt kun tällä pojalla on omia lapsia,niin hän taas suosii vain poikaa.

        Mikä noista pojista sitten teki aikoinaan sen vanhuuden turvan..luulisi että tytöt sopisi siihen taas paremmin...Ovathan tytöt enempi niitä,jotka hoitavat vanhempiaan,kun he tulevat vanhoiksi...


      • mii-su kirjoitti:

        tapauksen,että äiti hyväksyi vain tyttärensä.Poika jäi aika lailla "heitteille",kun tytär syntyi..Nyt kun tällä pojalla on omia lapsia,niin hän taas suosii vain poikaa.

        Mikä noista pojista sitten teki aikoinaan sen vanhuuden turvan..luulisi että tytöt sopisi siihen taas paremmin...Ovathan tytöt enempi niitä,jotka hoitavat vanhempiaan,kun he tulevat vanhoiksi...

        Lapsista yleensä aina oli poika se joka jäi jatkamaan kotitalon pitoa ja taloon tuli miniä joka loppuviimein hoisi pojan vanhemmat. Tytöt taas menivät miniöiksi, eivätkä näinollen olleet huolehtimassa omista vanhemmistaan. (elleivät sitten jääneet vanhoiksipiioiksi) :)

        Nykyään tytöt usein huolehtivat omista vanhemmistaan näiden vanhetessa, mutta aika harvoin kuitenkaan asutaan samassa taloudessa.


      • TaikisN kirjoitti:

        Lapsista yleensä aina oli poika se joka jäi jatkamaan kotitalon pitoa ja taloon tuli miniä joka loppuviimein hoisi pojan vanhemmat. Tytöt taas menivät miniöiksi, eivätkä näinollen olleet huolehtimassa omista vanhemmistaan. (elleivät sitten jääneet vanhoiksipiioiksi) :)

        Nykyään tytöt usein huolehtivat omista vanhemmistaan näiden vanhetessa, mutta aika harvoin kuitenkaan asutaan samassa taloudessa.

        vanhemmat sai sitten talonhoitajan ja heidän itsensä hoitajan samassa paketissa...:)


    • p.z

      molemmat on mulle yhtä tärkeitä. Tottakai pienempi saa nyt enemmän huomiota, se on selvä. Mutta tosiaan molemmat on mulle yhtä tärkeitä ja rakkaita. En oikeastaan oo huomannu muitten perheissä tämmöstä jaottelua lasten välillä, että toinen menis toisen edelle.

      • sellaistakin vain valitettavasti on..niin uskomattomalta kuin se kuullostaakin.On myös sitä,että isovanhemmat pitävät lapsenlapsiaan eri arvoisena.


    • törmännyt tuollaiseen raakaan rankkaamiseen, mutta olen nähnyt tuttavieni sisarusparven riitaisuutta ja kilpailuhenkisyyttä. Ehkä tässä taustalla on ollut tuota suosimista johon kuhun lapseen tai sitten kaikilla on ollut sama lähtöviiva, mutta aikuiset eivät ole huomioineet lapsiansa riittävästi.

      • saat olla,ettet ole nähnyt.Kurja mieli tulee sellaisen lapsen puolesta,joka joutuu toisen vanhemman hylkimäksi..:(


    • ja äidin inhokki, eli keskimäärin meni ihan ok ;)

      Omia olen aina kykyjeni mukaan pyrkinyt kohtelemaan mahdollisimman tasa-arvoisesti, samoin kuin heidänkin jälkeläisiään.

      • se menee niin,että mitä itseltä jää paitsi,niin sen yrittää korvata ainakin lapsilleen..Tai tiedä onko tuo korvata-sana oikea,mutta yrittää antaa lapsilleen mahdollisimman hyvä elämä...

        Minä itse olin isän inhokki...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      374
      1220
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      768
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      716
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      50
      622
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      44
      615
    6. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      21
      554
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      346
      546
    8. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      84
      498
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      469
    Aihe