Vihti, missä se on?

Vihtiläinen vm 2009

Olen vasta muuttanut Vihtiin ja olen alunperin helsinkiläisenä ja edelleen Helsingissä työssäkäyvänä joutunut moneen kertaan selittämään ystävilleni ja työtovereilleni missä Vihti sijaitsee. Jotkut sijoittaa sen mielessään Raaseporiin ja toiset taas sotkee sen Viikin kanssa. Mutta Nummelan tietävät kaikki, ja moni yllättyy kun kuulee että Nummela on Vihdin osa, eikä toisinpäin. Kun Vihtiin kuitenkin halutaan uusia veronmaksajia ja muutenkin piristää kaupungin toimintaa niin eikö olisi viisainta nimetä kaupunkimme Nummelaksi? Joskus kymmenen vuotta sitten ajatus olisi ollut mahdoton, mutta nyttemmminhän kaupunkien nimiä vaihdetaan ihan yleisesti, esimerkkinä vaikkapa se Raasepori. Ja kymmenen vuotta sitten Vihdin kirkonkylä oli kai suurempi kuin Nummela (?) mutta nykyisinhän Vihdin todellinen keskusta on Nummelassa.

5

854

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • =/=

      Ymmärrän ongelman. Kun vähän yksinkertaisempi lähtee ajelemaan Vihdintietä niin kuvittelee tulevansa Vihtiin. Mutta sepä meneekin ohi ja vasta Porissa tajuaa ettei saapunutkaan Vihtiin.

    • ehkä tulevaisuudessa

      Vihdissä on vieläkin niin patavanhoollista ja vanhat pierut vallassa, ettei pystytä sulattamaan ajatusta Vihdin muuttamisesta Nummela-nimiseksi.

    • Nummela on LÄHIÖ

      Olipa älytön kommentti! Sama kuin Espoo nimettäisiin Tapiolaksi tai Helsinki Töölöksi. Vihdillä on hieno historia ja sitä pitää kunnioittaa. Ja mitä väliä sillä on, tietääkö joku vantaalainen missä Vihti on, parempi kun ei tiedäkään!

      • tarvitse..

        kunnioittaa mitään muinais historiaa...nummela vain nimeksi niin tunnistetaan.


    • ------

      Vihti ei ole kaupunki...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      144
      4857
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3546
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      30
      2545
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2223
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      65
      2061
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2013
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      23
      1981
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      85
      1973
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1458
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      99
      1262
    Aihe