En tajua yksi asiaa, että kun on työtön, saa miniimitukea yli 400 euroa, mutta kun pääsee yliopsitoon ja opiskelee, saa opintotukea vielä vähämän, niin ettei pysty edes elää. Opintotuella ja asumistuella ei voi maksaa edes vuokraa niissä kaupungeissa missä yliopistot ovat.
Miksi rangaistetaan työtöntä sen takia että menee opiskelemaan, ja tukea saa vielä vähämän? Opiskelu on töitä, pääsykokeet yliopistoihin Suomessa ovat erittäin vaativia. Itse olin kokeilut, enkä pääsenyt koska en ole suomalainen, enkä ymmärtänyt kaikki. Mutta heille, jotka pääsevät, pitää antaa kunnon tuet, koska kun opiskelee, saan paljon paremmat mahdolisuudet työllistyä. Niin miksi opiskelioille maksetaan vielä vähämmän kun työttömälle? Opiskelu on Suomessa tosi vaativa, ja olen siitä mieltä, että opiskelijat ansaitsevat saada kunnon elämää ja tuet joista pystyvät elää. Keskivuokra on kaupungeissä noirmi yksiössä jopa 600 euroa, ja siihen ei opinto ja asuntotuki riittää. Opiskelija-asuntoihin ei pääse esim. 40 vuotias, jolla on vaikka perhe. Pitää tukea ihmiset, jotka yrittävät tehdä jotain, vaikka opiskella yliopistossa aivan uusi tutkinto. Itse minulla on yksi tutkinto ulkomaalla, mutta ajattelen Suomessa opiskella, kun minulla töitä kotona, joka teen etä.työnä.
Miksi rangaistetaan työtöntä sen takia että menee opiskelemaan, ja tukea saa vielä vähämän? Opiskelu on töitä, pääsykokeet yliopistoihin Suomessa ovat erittäin vaativia. Itse olin kokeilut, enkä pääsenyt koska en ole suomalainen, enkä ymmärtänyt kaikki. Mutta heille, jotka pääsevät, pitää antaa kunnon tuet, koska kun opiskelee, saan paljon paremmat mahdolisuudet työllistyä. Niin miksi opiskelioille maksetaan vielä vähämmän kun työttömälle? Opiskelu on Suomessa tosi vaativa, ja olen siitä mieltä, että opiskelijat ansaitsevat saada kunnon elämää ja tuet joista pystyvät elää. Keskivuokra on kaupungeissä noirmi yksiössä jopa 600 euroa, ja siihen ei opinto ja asuntotuki riittää. Opiskelija-asuntoihin ei pääse esim. 40 vuotias, jolla on vaikka perhe. Pitää tukea ihmiset, jotka yrittävät tehdä jotain, vaikka opiskella yliopistossa aivan uusi tutkinto. Itse minulla on yksi tutkinto ulkomaalla, mutta ajattelen Suomessa opiskella, kun minulla töitä kotona, joka teen etä.työnä.
Vastaukset 29
Vanhimmat
selville muiden maiden yliopistojen lukukausimaksut ja opintotuet ja kerro, missä opiskelijoita tuetaan enemmän kuin täällä. Älä unohda ilmaista terveydenhoitoa, halpoja matkalippuja, opiskelijaruokaloiden erittäin edullisia hintoja ja erilaisista pääsymaksuista opiskelijoille myönnettäviä alennuksia.
Suomessa opintotukeen kuuluu opintoraha, asumistuki ja opintolainan valtiontakaus. Niillä pärjää kyllä. Niillä pärjää jopa niin hyvin, että monet opiskelijat eivät pidä mitään kiirettä valmistumisella, koska pelkäävät menettävänsä loistavat etunsa.
Vanhemmalla ihmisella ei ole ihan hyvää ottaa lainaa, koska voi maksaa jopa eläkeellä, tai eläkeen asti. Itse olin miettinut opiskelua, kun minulla töitä kotona, mutta en mitään lainoja, olen jo vanhempi, enkä uskalla ottaa iso lainaa. Esimerkkiksi kun on 40v, ja valmistuu 45-47 vuotiaana, maksaa eläkken asti lainoja, ja se ei ole pikku rahaa. Totta on että muissa maissa ei ole mitään opintotukea, ja koulut vielä maksavat. Itse teen vielä etä-kursseja ja kaikki on maksullista. Minulle harmi on vain että en hallitse suomen kieltä 100% ja ruotsia en osaa yhteen, ja kaikissa yliopistoissa täällä vaaditaan siitä ruotsia suomen lisäksi.
Pitää vaan välitsee sellainen ammatti,missä kieli ei ole tärkein, ja en tarvitse´osatta ruotsia. Itse kun olen kotona ja teen töitä kotona, olin ajattelut siitä opiskelusta. Olin pyrkynyt kerran oikeustieteelliseen, mutta kielen takia en onnistunut ja pääsykoe on mahdoton vaikea, vaikka olin lukenut ennen kokeeta 6 kuukautta, mutta kun en ymmärtänyt kaikki suomeksi ja laki-kieli mahdottomasti vaikea jopa suomalaisille.Nii, koska tiedän,kuinka vaikea se opiskelu on Suomessa, niin olisi hyvää opiskelijoille antaa rahaa lisää, koska yliopistoihin eivät pääse kun ei osaa kunnolla, ja vaikka itse en pääsenyt, niin toivot että he, jotka pääsivät, heille menee hyvin, koska opiskelu on hyvin vaativa työ. Se on kun työ.
Monilapsiset perheet saavat lapsilisiä ja kaikenlaiset tuet vaan sen takia että lisääntyvät, vaikka ällykyystaso ei ole parasta, monet kirjoittavat yhtää huonoa suomea kun minä, vaikka kun se on heidän äidinkieli- siitä pitää osattaa täysin. Ymmärrän kun ulkomaalaiset eivät osaa kirjoittaa suomea, mutta en ymmärrä että monet natiivit ja juuri ne "yh-äidit", joilla ei ole paljon koulutusta, eikä tietoa muuta kun lasten hoidosta ja he saavat tuet. Lapsia pitää tehdä vasta kun on hyvin, mutta hyvin mennestynyt ja on hyvää työpaikkaa ja palkkaa että voi perhettä elättää, eikä työttömänä rahattomana lisääntyä ja lisääntyä ja vielä kun ei ole isä. Se on erittäin huono lahtokohta. Itse arvostan kun ihmiset yrittävät tehdä jotain ja parantaa koulutusta, osaamista, tietoa, ja sen kautta saada vaikka työtä, eikä vaan tehdä lapsia ja ajatella että valtio maksaa heidän elätusta. Parempi rahaa opiskelioille lisää, kun lapsilisiä. Lapsilisiä olisin lopettanut kokonan, ja antanut rahaa ihmisille jotka opiskelevat ja saavat jotain aikaansa. Aivan samaa, missä iässä, mutta kun vaan yrittävät tehdä jotain eikä vaan sikiää.
Jessus mistä näitä idiootteja sikiää, kirjoituksestasi päätellen ei toi sinunkaan äo vaikuta kovinkaan korkeatasoiselle. Kukahan maksaa sun hoidot vanhainkodissa jos lapsia ei tehtäisi? Kotiäitiys on hieno, upea ammatti ja mielummin nostettaisi lapsilisiä ja pudotettais työttömyyskorvaus niin, että ansiosidonnainen tippuisi 500 päivästä 200 päivään. Opiskelija saa kyllä apua ja tukea jahka osaa oikeista paikoista kysyä. Itse olen töissä ja opiskelen samaan aikaan korkeakoulututkintoa. Työnteolla rahoitan opiskeluni. Aiemmin rahoitin opiskeluni yhteiskunnan avuin, yllättävän moneen sossu tulee vastaan, varsinkin tämmöistä jolla ei ole mamma ja pappa betalar elämää.
Täysin asiatonta lähteä etsimään vertailua muualta!
Kyse on kotimaamme kansalaisista!
Samalla tavallahan voisi hakea vertailua vaikkapa Angolan työttömyysturvasta.
Kysyjä on oikealla asialla.
Minusta ( 66-v ) on verinen vääryys että tyttömät tulevat toimeen avustuksilla mutta hengissä pysyäkseen opiskelijoiden edellytetään velkaantuvan.
Joskus se on voinut olla perusteltua mutta nykyään takuutyöpaikan saaminen välittömästi opiskelun jälkeen on harvojen etuoikeus.
Kerro ihmeessä!
Otapa sinä puolestasi selvää, mikä on palkkaerojen taso noissa muissa maissa aj myös verotuksen progressiivisuus.
Suomessa et juuri parempaa palkkaa saa yliopistotutkinnon jälkeen ja sen vähänkin lisän vie yliprogressiivinen verotus. Sen näkee helposti käytännössä siinä, että perusmaisteri ajelee suomessa ihan samalla 5 v. vanhalla corollalla kuin naapurin pätkätyöläinenkin. Muissa maissa lähes järjestäin yliopistokoulutuksen saaneet ajalee uudella mesellä, jota ei tarvi pihalla säilyttää, vaan tallissa on tilaa muullekin kuin biljardipöydälle.
Sitä voi miettiä, että miksi näissä olosuhteissa opiskelija saa paljon huonompaa sosiaaliturvaa kuin laiskimus, joka ei tee mitään.
Muualla maisterit yms. korkeasti koulutetut saavat koulutuksensa ja arvonsa mukaisen duunin ja kunnon liksan. Täällä Suomessa suuruuden ekonomia syö senkin asian heikoksi, koska pärjätäkseen täällä on hankittava kunnon koulutus, mutta kun se kaikille on mahdollista niin kaikki kynnelle kykenevät kouluttavat itsensä niin pitkälle kuin rahkeet riittää. Muualla maailmassa koulutetaan niin pitkälle kuin rahat ja rahkeet riittää.
Tiivistäen voisi todeta, että liian pieni maa ja liikaa korkeastikoulutettuja. Siksi palkat perseestä.
Ensin saat opiskella ilmaiseksi ja sitten vikiset kunnet saa rahaa, kun vaan tarvitset. Olisi parempi mennä takaisin imemään äidin tissiä, koska et pysty itseäsi elättämään. Heikkolahjaisille kaikki on vaativaa.
Opiskelu on tärkeä, ja ei ole reillua kun täysin primitiivi, kielitaidoton vaikka työtön yh-äiti saa paljon enemmään rahaa kun opiskelija, joka vaikka opiskelee lääkäriksi tai oikeustietteellista, tai insinööriksi, ja ällykyystaso on paljon korkempaa kun tuon vaan peruskoulu-koulutusta omaava äiti.
Esimerkkiksi paikkakunnassa missä asun Savossa ei kukaan niistä työttömistä osaa paljon kieliä, ja ainoaa joka osaa ranskaa on luterilainen pastori, jolla tietysti korkea tutkinto, ja hän osaa muitakin kieliä. Juuri paikkalliset työttömät eivät juuri osaa muita kieliä kun suomi ja vähän ruotsia, etelä kieliä ei koskaan. En provosoi, minulla on kokemusta! Ja miten korkempaa koulutusta, sitten avarakatseisempaa väkeä, ja suvaitsevampaa ulkomaalisia kohtaan. Tämä on totuus! Siksi kannattan että valtio tukee enemmään opiskelijat ja hyvin koulutettu väkeä, kun koulutamattomia yh-äitejä, jotka eivät osaa muuta kun pyyhkiä lapsille takapuolta. Totta, on hyvä perustaaa perhettä, mutta ensiksi pitää olla tutkinto, kunnon ammatti, ja sitten vasta tehdään lapsia, eikä että kouluttomattomia naisia tekevät monta lapsia ja jokaisen eri miehen kanssa ja valtio pitää niitä lapsia elättää. Myös on parempi lapsille kun molemmat vanhemmat koulutettut, ja hyvin toimeen tulevat- lapsilla sitten paremmat geenit kun ällykkäät vanhemmat ja paremmat mahdolisuudet. Elätusvelvoilliset ovat vanhemmat eikä valtio!!! Kun ei ole vanhemmilla varaa edes elättää itseensä- ei silloin perustetaa perhettä. Opintotukea olisin nostanut, ja lapsilisää poistanut kokonaan.
laaja kielitaito "kotimaassasi" Ranskassa maaseutuväestöllä on? Kuinka esim. pohjoismaiset kielet sujuvat?
Miksi meitä köyhiä yh-äitejä aina katehtitaan. Mula paljo velkaa sata tuhatta niskas. Niityltä saa ruuvat ettii ja sienii jamarjoi lisäksi ja vesistöö tääl ei oo ettei voi onkii eikä leipäjonoo. . Kyl ne hianot naiset katehtii meit yh-äitei ku me ollaa oikeit naisii ja sikitään ei ne hianohelmat mittää etes sikiä näin on!!!
Mutta vaikka opiskeluihin menee monta vuotta ja joutuu ottamaan opintolainaa, niin edellytetään, että insinööri tai lääkäri valmistuttuaan saa sellaiset tulot, että pystyy maksamaan opintolainansa takaisin.
Mitä sulla on muuten kouluttautumattomia yh-äitejä vastaan?
Kyllä moni yh-äiti elää tosi niukkaa elämää köyhyysrajan äärellä. Onpa sulla sosiorasistista tekstiä. Nuorilla on elämä edessä ja unelmansa kullakin ja normaalinainen haluaa saada lapsia.
Pitääkö lastentekokin olla hyvin toimeentulevien etuoikeus?
Moni äiti on lapsilleen hyvä äiti ja ei kaikki yh-äidit ole yhteiskunnan elätettävinä.Ja koluttamaton ihminen saattaa löytää paikkansa ja maksaa veroja pienistä ansioistaan ja kasvattaa uusia veronmaksajia.
Eiköhän niitä yh-äitejä ole aika pinei joukko loppujen lopuksi mitkä tekevät lapsia eri miehille.
Totta on että minä en osaa pohjoismaalisia kieliä olenkaan, mutta kun tulin Suomen maaasutuun ja olin etsinut ranskankielentaaitoista seuraa, se ei ole työttömien äitien keskuudessa, mutta ainoastaan yksi luterilainen pastori, joka oli matkustanut ymppäri Euroopaa, jolla on korkea tutkinto, on hyvin ällykäs, ja tunnen muitakin uskontoa. Vaikka minä en ole kirkkokristitty, tämä pastori Matti H kävi monesti minun luonna ja keskustelimme, hän on ainoa minun seuraa Suomessa. Aina olin ajattelut että töttömillä naisilla on aikaa vaikka käydä minun luonna, keskustella ja vaikka käydä kaupungissa ja ostoksella, ja istuaa illat ja juhlia. Ei , vaan kerran kävin työttömien kerhossa, ja voin sanoa että ne naiset ouhuvat ainoastaaan lapsista, ei ole aika käydä missään, ei kaupoissa, he eivät istuu illat, koska heräävät jo 6 ltä aamulla, ja oli eri kiinnostukset ja vielä kieliongelmat, ja minä jäin aivan ulkopuoliseksi. Kun minä en sa unta ennen klo 04 yöllä, ja herään keskipäivällä, ja elän vasta illalla, ensimäosta ruokaa teen avsat kello 16.--en tullut toimeen työttömien naisten kanssa. Mutta kun puhunut vaikka pastorin kanssa, hän kävi luonnani monesti illalla ja oli aikaaa puhua, ja nyt kun osan suomea ainakin auttavasti ja tunnen suomalaisia, totta on että mitä korkeempi koulutus, siitä suvaitsevampaa porukkaa, mukavampaa ja nuoret korkeasti koulutetut ovat paljon kansainvällisempia. Savon työtömät nuoret naiset ovat kun eivät nähneet muuta kun Suomea ja taas Suomea, ja minula kiinnostaa enemmään mitä tapahtuu etelä Ranskassa, ja siitä haluan keskustella, ja meidän kulttuurista, historiasta, uskonnosta, ja musiikista. Mutta kun täällä ei kukaan kuunelee esim. La Talvera, Claude Marti, Samba Mon Pais- ja muut minun suosikki muusikot, vaikka Francis Cabrel. Suomalista musiikkia en kuunnele ja kieli on aika kovaa laulamiseen. Niin, vaan kiinnostaa sada seuraaa joka vaikka kuunnelee samaa musiikkia, ja kiinnosta samaa kulttuuri, kun itsekin laulan ja soittan kosketinsoittinta, kitaraa..mutta täällä Savo on aivan kun eri maaailmaa, enkä tutu koskaan - minulle tuo kulttuuri ei suju. Niin, ja kun etsin ihmisiä joilla on kiinnostusta muuta kun suomalaista kulttuuria- he ovat vaan pää-asiallisesti korkeasti kouletut ja hyvin toimeen tulevat- se on van minun oma kokemus, ja siksi toivon opiskelioille enemmään tukea.
Seulement=ainoastaan rasnkankieltä puhutaan Ranskassa. On tosin hieno maa, mutta eipä edes Ranskan kaupungissakaan juuri muuta puhuta kuin ranskaa.
Ja noi Authien suuresti manaamat kouluttamattomat ihmisetkin monet osaavat jopa jonkun verran englanninkieltä.
tarkoitat, että suomalaisen yhteiskunnan olisi syydettävä lisää rahaa opiskelijoille siinä toivossa, että sinä saisit mielestäsi seuraa?
Pitäsiiköhän minunkin ruveta ohjeistamaan Ranskan päättäviä tahoja siitä, kuinka suomalainen kulttuuri saataisiin tutummaksi ranskalaisille?
Oletko muuten ksokaan kuullut sananlaskua: "Maassa maan tavalla tai maasta pois"? Kun muutat asennettasi positiivisemmaksi, alkaa aurinko paistaa sinunkin risukasaasi, uskoisin.
Ai eikö nainen ole normaali jos ei halua lapsia? No aika stereotypioivaa löytyy näemmä myös ihan suomalaisistakin. :p
terv. parikymppinen opiskelijanainen
Koulutus on suomessa lähes ilmaista, ainoastaan ylioppilaskunnan jäsenmaksu pitää maksaa. Jos koulutuksen todelliset kustannukset tulisivat opiskelijoiden maksettavaksi niin puhuttaisiin tuhansien, ellei peräti kymmenien tuhansien eurojen lukukausimaksuista. Siis opiskelijat ovat todella selkeästi saamapuolella ennen siirtymistään työelämään veronmaksajiksi. Kyseessä on väliaikainen elämänvaihe ja oma investointi tulevaisuuteen.
Tuota ikäkkäämpänä opiskelua en sikäli ymmärrä, että opiskelija ei luultavasti koskaan ehdi maksaa veroissaan kolutustaan takaisin veroina yhteiskunnalle, varisinkin jos kyseessä on akateeminen koulutus, joka kestää kauan ja maksaa siten paljon. Mielestäni valtion kanta asiaan (itse rahoitettava lainalla) on täysin ymmärrettävä.
Itse haluan vielä opiskella yliopistossa, vaikka olen jo ensi vuonna 40 vuotias, enkä pyydä edes opintotukea, kun elättään itseensä etä-työllä. Maailmaa olin , yksi korkea tutkinto minulla on jo, Suomessa töitä minulla en ole, teen vaan etäisesti kotoa käsiin. Suomalisessa yrityksessä töitä en sanut kun asun maaaseudulla. Haluan vielä opiskella mutta ongelma on tuo kieli, ja ruotsia en osaa olenkaan, ei sanakaan.
Koska olen maailma nähnyt ja opiskelut nuorena, ja matkustanut paljon- haluan tätä samaa suomalaisille nuorille opiskelioille- että voivat matkustaa, opettella kieliä, tuttustua muihin kulttuureihin, ja elää hyvin. Minulla ei ole lapsia, mutta kun olisi, halusin että opiskelisivat mahdollisimma pitkään ja saisivat korket tutkinnot ja hienot ammattit. Ja saisivat matkustaa. Suomen Savossa kaipaaan lisää kansainvällisuutta!!!! Helsingissä ja Turussa on parempi ja siellä sain tuttustua aika mukaviin ihmisiin, jotka osavat kieliä, mutta Savo on eriläinen. Opiskelu kiinnostaa edelleen, taas humaaniteetti ala, historiaa, mutta ei pohjoismaat vaan etelä.
No hyvänen aika, ota kirja käteen ja opettele ruotsi. Olisit lähdössä lukemaan peräti toista akateemista loppututkintoa, muttet vaivaudu yhtä kieltä opiskelemaan. Ja aiemmissa kirjoituksissasi vielä korostat sitä, kuinka arvostat kielitaitoa ja kuinka säälittäviä ovat henkilöt, jotka eivät ole ranskantaitoisia. Mikä paradoksi!
Ihmisen elämä on tasapainossa, kun hän saa ja antaa yhtä paljon. Miten tämä yhtälö menee omalla kohdallasi? Laskeppa ensin, mitä olet maahan tuonut verojen muodossa ja mitä sinulle on maksettu, mukaanlukien koulutuksen todellinen hinta. Onko mielessä käynyt, että töyttömyyden tai torjuvien asenteidan takana ei olisikaan kielitaito, vaan kenties oma asenteesi?
Ruotsi on aivan tarpeeton kieli, keski Euroopassa mitatön, en siitä tarvitse osatta, riittää ranskaa ja englantia ja nyt suomea kun Suomessa asun. Mutta kuitenkin ajattelen palatta sitten takaisin Carcassonneen, ja siellä on ruotsin kieli tarpeeton. Enemmään kiinnostaa espanjaa, italiaa, ja muut etelä kielet, kun haluan tutkia etelä maiden historiaa, niin ruotsin kieli on minulle tarpeeton. Siitä paitsi se on aika ´vaikea ja kovaa, ruotsin kieli ei ole juuri helpoa ja ei paljon kaunis, enkä tajuaa, kun haluan opiskella,miksi pitää osattaa niin mitätön kieli, kun en siitä edes tarvitse. Suomessa töitä olisin saanut kun olisin asnut Helsingissä tai Turussa, mutta siellä mahdottomat vuokrat, niin asun Savossa, missä vuokraa halvempi mutta töitä ei ole. Mitään tukea en kuitenkin saa, kun minulla tuloja kun teen etä töitä. Pohjoismaaliset kielet ovat aika mitattömiä enkä tarvitse osatta.
Tämä on kaksikielinen maa ja tuossa aiemmin kerroit yrittäneesi pyrkiä lukemaan lakia. Jos ei osaa ruotsia niin eipä ole asiaa täällä Suomessa noille sun arvostamallesi akateemisille aloille.
Yhtä tarpeeton on ranskan kieli täällä Suomessa kuin ruotsin kieli Keski euroopassa.. no niin tämä on köyhyys palsta ja täällä olis tärkeää puhua köyhyydestä ja tuskimpa nyt muita keskustelijoita niin kamalasti kiinnostaa sun intressisi.
Etkö sinä Authie tuolla joskus aiemmin uhonnut lopettavasi kokonaan kirjoittelut täällä? Näin minä muistelen. Nyt tulet tänne taas ranskalaisena leidinä arvostelemaan suomalaisia ihmisiä. Silloin arvostelit meidän ruokakulttuuriamme ja nyt sitten on hampaissasi maamme väestön oppineisuus ja lastenteko. Sinulla ei ole mitään oikeutta arvostella suomen väestön yh-äitejä eikä ketään muutakaan!!!!
Painu takaisin sinne Ranskanmaalle omiesi pariin!
Authie, olen lukenut sinun kirjoituksia jonkin aikaa tältä köyhyys palstalta. Pidän niitä erinomaisina.
Olen lähes kaikesta kirjoittamastasi samaa mieltä. Lapsia tulisi ehdottomasti hankkia vasta kun talous turvattu. Yksinhuoltajaäidit joilla useita lapsia kahdelle tai pahimmassa tapauksessa jopa kolmelle eri isälle raivostuttavat. Huono-osaisuus periytyy. Tässä maassa kaikki on säänneltyä. Autolla ajamiseen on oltava kortti, trukilla nostamiseen oltava kortti, tulityölupa, säteilytyölupa, ammatit joita saat harjoittaa vain oikean tutkinnon suoritettuasi. Kaiken tämän keskellä lapsia saa hankkia vapaasti ihan kuka vain, käsittämätöntä.
Edelleen on outoa että työtön joka makaa tekemättä mitään todellakin saa tililleen enemmän yhteiskunnan varoja kuin ihminen joka opiskelee ja yrittää eteenpäin. Kai se on ajateltu että opiskelut opiskellaan nuorena, jolloin vanhemmat voivat tukea. Kuten se yleensä onkin.
Miksi olet lähtenyt Ranskasta Savoon? Itse paljon matkustelleena tiedän Keski- ja Etelä-Euroopan ilmapiirin ja pidän siitä. Mikä sinut sai tänne kylmään Suomeen? Kirjoitat varsin hyvää suomea, oletko todella täällä itse opiskellut kielen vai onko sinulla sukusuhteita Suomeen?
Tarkennuksen hermostuville yh:ille että itsekin yksinhuoltaja äidin lapsi. Joskin koko ikänsä töitä tehneen ja varakkaan sellaisen.
Olin tavanut suomalaista miestä, opiskelin suomea sitten itse, ja ajattelin että voisin Suomeen lähteä, mutta heti kun muutin, me emme tullut hyvin toimeen, on kaikki niin eriläistä, ja minä jäin Suomessa yksin. Ei ole sukulaisia Suomessa, kielen olin opinut yksin. Mutta en osaa silti niin, että voisin opiskella yliopistossa, ja keski kauan suomea opetella, ruotsia en osaa lainkaan, ja pääsykoke oikeustieteelliseen ei menny hyvin, vaan en tullu valittuksi, kun kieli ei ole vieläkin niin hyvää, ja oli monta asiaa pääsykokeessä, joka minä en ymmärtänyt. Kiitos kovasti, että ymmärrätte mitä kirjoitan. Sen takia että minä en pääsenyt yliopistoon, en ole katkeraa, vaan haluan taas joskus kokeilla kun vaan suomen kielen taito on paremala tasolla, ruotsia mielestäni en tarvitse,kun kuitenkin haluan josksu palattaa takaisin Ranskaan, mutta kun vielä olen Suomessa, ja töitä teen etä-työnä ja aina olen kotona, niin haluan tehdä jotain hyödullistä ja vaikka opiskella. Totta on, että ihmettelen kuinka opiskelijat, jotka suorittavat niin vaikeat tutkinnot saavat vaan joku 400 euroa asunto ja opintotukea, joka ei riittä edes vuokraan, paikkoihin, kaupunkeihin, missä yliopistot ovat! Itse en mennyt asumaan Helsinkiin, kun vuokrat mahdottomat siellä! Mistä opiskelijat voivat elää Helsingissä, kun sielä opiskelevat? Ja laina ei ole aina hyvää ratkaisu. Minun iässä ja varsinkin kun ´Ranskaan haluan palatta, en halua ottaa monta kymmennä tuhatta euroa lainaa ma maksaa siitä kuoleman asti vielä kotimaassakin. Miksi työtön saa työttömyystukea kotona olemisesta, mutta heti,kun menee opiskelemaan- häntä vielä rankaistetaan ja korvaus otettaan pois ja tilalle mitaön opintotuki, joka ei riitä mihinkään. Olette oikeassa, lapset ja perhe pitää perustaa vasta kun on tutkinto, työ ja varallisuus, eikä odotaa valtiolta ettö elättää lapsia- se on vahnempien asiaa. Ainkin minun oma isä oli korkeasti koulutettu, ja oli hyvää tuloja, joka mahdollisti että äiti ole kanssani kotona, eikä tarvinut menä töihin, ja minulla oli tosi hyvää lapsuus, elintaso oli hyvää- ja se oli 70 luvulla Ranskassa etelässaä. Ei minuknaan vanhemmilla mitään tukea valtiolta- vaan isä oli elättäjä. En tajuaa tämän itkeminen lapsilisiä ja elätysmaksuja kohtaan- se on miehen asiaa elättää omaa perhetta!!!
Eipäs yleistetä! Onpas porvarillista agendaa, että muut eivät saa lisääntyä kuin korkeasti koulutetut ja varakkaat ihmiset.
Eipä nyt kamalan yleistä ole monille miehille lapsia tehtailevat naiset. Kukapa ei haluaisi turvattua taloutta? Mutta ei se aina elämässä niin mene kaikkien kohdalla.
Perityyhän huono-osaisuus kun pidetään kynsin hampain kiinni siitä, että ei huonompiosaiset pääse "herkkupöytien"ääreen.
Saa olla muuten mielettömän vahva jos pystyy pitämään itsensä kuosissa ja hampaat irvessä yrittämään eteenpäin jos olet köyhistä oloista niin kyllä sut pyritään syrjäyttämään.
Töitä jos haet niin on muitakin hakijoita, vaikka menisit kärrypojaksi Ikeaan niin sun pitää täyttää kriteerit. (Edustava ulkonäkö)
niin ja muuten tänään Hesarissa luki miten paljon Suomessa on ylikoulutettuja ihmisiä ja siksi ovat palkat alhaalla kun tulijoita riittää pilvinpimein vaikka millaiseen työpaikkaan.
Ja nyt kun puhutaan työttömyyskorvauksen vastikkeellisuudesta, niin onko niin että työttömät patistetaan vaikka mummoja ulkoiluttamaan ja näin ei tarvitse palkata ammattihenkilökuntaa ja säästetään palkoissa.
En minäkään suosittele kotona makaamista, mutta kun esim. joka päivä lukee Hesarista vittuilua huonompiosaisista niin kait siinä ajattelee, että mitä turhaa mä tässä yritän oieastaan yhtään mitään.
Jos opiskelijalla ei ole varaa vuokrata sitä yksiötä 600 €/kk, niin hän voi muuttaa soluhuoneeseen, jonka saa 200 €/kk. Monet opiskelijat asuvat solukämpissä, ja jotkut jopa asuntoloissakin. Miksi pitäisi olla jokaisella oma yksiö? - Ei misään maassa makseta kaikille ihmisille omia yksiöitä!
Opiskelija-asuntoja on myös perheellisille, ja ne ovat aivan normaaleja perheasuntoja.
Siinä olet kyllä ihan oikeassa että on ristiriitaista että opiskelija, joka tekee hyödyllistä ja vaativaa työtä eli opiskelee, saa siitä vähemmän tukea kuin pummi, joka ei tee mitään. Ei pummeillekaan pitäisi maksaa yksiöitä, ei ainakaan pääkaupunkiseudulla missä asunnot ovat kalliita.
Minusta työtöntä, joka pääsee yliopistoon ei saa rangaista että otetaan pois työtömyyskorvaus ja annetaan vielä puolet pienempi opintotuki-asuntotuki, mistä ei saa edes vuokra maksetuksi. Vaan koska työtön pyrkii eteenpäin ja haluaa saada korkea tutkinto ja saavuttaa elämässä jotain- päin vastoin opiskelua pitää kunnustaa, ja opiskelijalle, joka on vaikka yli 40 vuotias pitää antaa kunnon korvaukset- sen ikäiselle on vaikea asua jossain soloasunnossa, vaikka ei ole perhetta. Itse tiedän, kun minulla 2 kissaa, ja tykkään omasta rauhasta, eikä ennää nuorten bilettaminen kiinnostaa. Hallitus pitää kannustaa opiskelemaan työtöntä, eikä leikkattaa tuet kun pääsee opiskelemaan.
maksaa kahta tukea päällekäin. Sehän nyt on aivan selvä asia....
Vältätpä opiskelemassa olemalla ainakin orjatyöt, joten ehkä olet kuitenkin etuoikeutettu.
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=340098