Kaappariovien idea

Ovatko kaappariovet olevinaan jotenkin hienompi kuin tavalliset ovet autossa? Mitä hyötyä tai hyvää on kaappariovissa? Onko muka helpompi nousta autosta ulos?
9693
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Saattaisi kuvitella olevan helpompaa nousta autosta, jos ovi ei ole ojentuvan jalan edessä.
Miksihän noista ovista on luovuttu, historiaa kai ne on?
Lokinsiipiovia on vielä ainakin mersussa, ei ehkä huonot nekään?
Tuntuu, että etuosastaan saranoidut ovet on kaikista huonoin ratkaisu, mutta silti yleisin.

Äänestä
  • Kaappari ovista kun on ekat ovet avautuneet vauhdissa, senhän tietää mitä sitten on tapahtunut kaappari mallissa. Vähänkin raolleen niin sillon läks ovi juur´mutineen. Tavan ovi vain painuu kiinni.

    Äänestä

Vanha ketju tajuan sen. Mutta se joka väittää kaappariovia vaaralliseksi on semmonen turvapertti itse joka hääsää autosta ulos ennen pysähtymistä. Mutta sain kerran tilaisuuden istahtaa kaapparimalliseen rolls royceen ja nyt tajuan. Yhtään ei tullu kiire ulos. Samaa eleganssia ei koe kuppasessa velkaskoodassa. Mutta ei paljon missään muuallakaan, kun kaljaa pitää hakea tuulipuvussa Latviasta. Onneksi edes isolla rahalla joku saa yhä jotain spesiaalia ja laatua. Onnittelen semmoista ilman yhtään kateuden häivääkään.

Äänestä

Enimmät kaljat tuon Latviasta, ihan vaan periaatteesta. Enkä tuulipuvussa. En vaan tajua miksi oluesta pitää maksaa nykyistä hintaa kun panimosta lähtee olutta maailmalle alle 20 senttiä purkki.

Äänestä
  • Noin pöljän olisi parempi olla kirjoittelemasta tänne. Takavuosina Latviasta sai halvempaa alkoholia kuin Virosta mutta ei enää !!!

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Noin pöljän olisi parempi olla kirjoittelemasta tänne. Takavuosina Latviasta sai halvempaa alkoholia kuin Virosta mutta ei enää !!!

    Vähänkö lipesi juttu asiasta, eli kaappariovista. Hienoa hönöt.

    Äänestä

Lähes kaikissa uusissa traktoreissa on kaappariovet.

Äänestä

Lapsi lukot o syytä pitää päällä.⚠️

Äänestä

Kaappari ovet tarvitsevat isot tilat sivuilleen, että ne saa riittävästi auki, ainakin kuskin on vaikeapäästä sisälle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


oopparikavet kirjoitti:

Ovatko kaappariovet olevinaan jotenkin hienompi kuin tavalliset ovet autossa? Mitä hyötyä tai hyvää on kaappariovissa? Onko muka helpompi nousta autosta ulos?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu