Eksytyksiä on monenlaisia mutta yhteisenä tekijänä niille kaikille on kristillisyyden kaapuun pukeutuminen ja se sellainen näyttää aidolta kristinuskolta valtaosan mielestä.
Eihän kaikki jotka sanovat Jeesus, Jeesus pääse taivasten valtakuntaan ja todellakin jos uskomme Jeesuksen sanoja niin pieni hapatus hapattaa koko taikinan.
Miten Adventtikirkkon poikkeaa Seitsämännen Päivän Adventtikirkosta?
Mistä vuodesta lähtien Seitsämännen Päivän Adventtikirkko on ollut kristillinen (alunperinhän SDA-kirkko ei ole ollut kristillinen kirkko)?
A-kirkkoko (SDA) kristillinen?
4
121
Vastaukset
- kirjoittaa
Ainoa oikea ja alkuperäinen SDA-kirkko on suomennettuna SAPATTIKIRKKO.
http://2.bp.blogspot.com/_B7Xg3VJHeSY/SNaQLOCV2PI/AAAAAAAAAX8/NS5KQYLlc14/s400/Tattoo.jpg Oikeastaan tätä nykyään on parempi olla kuulumatta mihinkään lahkoon tai kirkkoon.
Kun katselellaan ympärille ja nähdään satoja kristillisiä yhteisöjä, jotka jankkaa oikeassa olemisen puolustamista loputtomiin. Kaikilla lahkoilla näyttää olevan jokin korostus, jolla paremmuutta verrataan toisiin(kilpailua).
Jos meillä on Raamattu, josta ilmenee TIE JUMALAN YHTEYTEEN, luulisi sen riittävän elämän tarkoitukseksi uskomisen puolelta ihan jokaiselle ihmisille. Muulta osin eläämme täysillä jokaisena päivänä kuolemaamme saakka. Tehdään se hyvin! Lahkot ja seurakunnat ovt menettäneet uskottavuutensa jo kauon sitten. Eikä niihin kukaan enää oikeastaan halua liittyä.
Ei löydy edes keskinäistä rakkautta, joka luulisi olevan tunnumerkkinä Jeesuksen seuraajilta. Ei löydy sellaista!
Mitäs mieltä te olette?- on hylätty?
Ekumeenisillä adventisteilla menee hyvin yhteistön merkeissä.
Eipä Alex-kasistakaaan tule adventistia. >> Oikeastaan tätä nykyään on parempi olla kuulumatta mihinkään lahkoon tai kirkkoon. >>
Aivan jo oman mielenterveyden kannalta näin kannattaa tehdä, puhumattakaan siitä, että jos haluaa Jumalansa pysyvän hengissä, niin sitä ei kannata mennä testaamaan näihin lahoihin lahkoihin. Paras tapa tappaa oikea usko, on mennä uskomaan oikein, oikeassa oleviin lahkoihin, heidän säännöillään.
>> Kun katselellaan ympärille ja nähdään satoja kristillisiä yhteisöjä, jotka jankkaa oikeassa olemisen puolustamista loputtomiin. >>
On pakko jankata sitä, että me olemme oikeassa, sillä jos sitä ei jankkaa, niin uskova menee siihen lahkoon, jotka jankkaavat enemmän ja voimallisemmin, sillä jokainen haluaa olla siinä lahkossa, joka on yksin oikeassa. Ei kukaan halua olla lahkossa, joka voisi olla jopa jossain asiassa hakoteillä, vai haluaako joku kuulua sellaiseen?
Kyllähän täälläkin useat kertovat olevansa adventisteja juuri siksi, että oppi on paras ja puhtain. Harvoin ne ihmiset Kristuksesta puhuvat mitään, vaan opista ja sen paremmuudesta muihin nähden.
>> Kaikilla lahkoilla näyttää olevan jokin korostus, jolla paremmuutta verrataan toisiin(kilpailua). >>
Lahkot ovat liikeyrityksiä, jotka tekevät bisnestä jäsentensä rahoilla. Kilpailu pitää bisneksen vireänä ja jotain omaa pitää olla ja sitä pitää korostaa.
Ei kukaan osta Applen Iphonea vain siksi, että se sattui jäämään kaupasta käteen. Se ostotapahtuma on hyvin pitkälle suunnittellun markkinoinnin tulosta, jolla ostaja vakuutetaan viimeistä aivosoluaan myöten siitä, että Iphonen avulla hän saa jotakin erityisempää ja enemmän kuin Nokian tai Samsungin ostamisella. Kuitenkin pitää muistaa, että ne ovat vain puhelimia ja se toiselle soittaminen onnistuu millä tahansa 20 euron kännykällä.
Lahkoilla on sama juttu. Raamattu ei paljoa vaadi taivaspaikasta, mutta kelpaako se tavalliselle uskovalle, joka sinne kiivaasti hamuaa? Uskova haluaa jotain erityistä, jonka takia juuri hän pääsee, eikä ikävä naapuri ja sitä markkinarakoa lahkot hyödyntävät.
>> Jos meillä on Raamattu, josta ilmenee TIE JUMALAN YHTEYTEEN, luulisi sen riittävän elämän tarkoitukseksi uskomisen puolelta ihan jokaiselle ihmisille. >>
Niin luulisi olevan, mutta ihminen haluaa kuulua yhteisöihin, jotka ovat enemmän oikeassa kuin naapuriyhteisö. Kilpailu ja oman paremmuuden tuntemus ovat paljon tärkeämpiä asioita kuin jokin Raamattu. Ja mielellään pitää olla oma profeetta, joka korjaa Raamatun mahdollisia virheitä, tai tulkitsee niitä uudessa valossa, joka on parempi kuin vanha näkemys, omassa seurassa siis.
>> Muulta osin eläkäämme täysillä jokaisena päivänä kuolemaamme saakka. Tehdään se hyvin! >>>
Tämä on paljon, paljon vähemmän vaadittu, kuin mitä eri lahkot meiltä vaativat. Tuo on helppo toteuttaa, lahkojen vaatimukset eivät, koska ihmisen syyllistäminen on helpoin tapa saada ihminen pidettyä koukussa.
>> Eikä niihin kukaan enää oikeastaan halua liittyä. >>
Hyvin harvat enää haluavat ja he ovat yleensä heitä, joita kukaan ei halua tavata enää vapaa-aikanaan, vaan se pakollinen kirkossa näkeminen riittää. Miksiköhän?
>> Ei löydy edes keskinäistä rakkautta, joka luulisi olevan tunnumerkkinä Jeesuksen seuraajilta. Ei löydy sellaista! >>
Minusta tätä löytyy eniten heiltä, jotka eivät mainostamalla mainosta olevansa Jeesuksen seuraajia, vaan ovat ihan tavallisia matti meikäläisiä, huolineen, murheineen ja onnellisine hetkineen.
He, jotka mainostamalla mainostavat olevansa juuri niitä parhaita Jeesuksen seuraajia, jankkaavat lähinnä juuri sitä oman opin erinomaisuutta, jonka avulla juuri he ovat kaikkein parhaita ja kristillisiä, mitä maan päältä löytyy ja kenties jopa taivaskin mukaanlukien.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek184261Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia5032370Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1421911- 771505
- 1591483
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.91324- 10801
Olisitko maailmani?
Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik34798- 106757
- 27721