Hese-ki-eli oli vihainen Israelin kansalle, hän "ilmiintyi" heille Kristuksessakin ja Hänetkin HE hylkäsivät.
Hes. 22:27=>
"Sen hallitusmiehet olivat kuin susia, kuin saalista raatelevia petoja. He vuodattivat verta ja ajoivat ihmisiä perikatoon, anastivat heidän omaisuttensa itselleen."
"Sen profeetat valkaisivat kaiken tämän kalkilla, kun näkivät olemattomia näkyjä ja ennustivat kansalleen perättömiä. He sanoivat: 'Näin sanoo Herra Jumala', vaikka Herra ei ollut sanonut mitään.
Maanomistajat riistivät ja ryöstivät, sortivat köyhää ja kurjaa ja kohtelivat muukalaista vastoin lakia.
Minä etsin heidän joukostaan miestä, joka vahvistaisi muurin, seisoisi lujana sen aukossa ja torjuisi maataan uhkaavan tuhon, mutta sitä MIESTÄ en löytänyt.
Niin minä syöksin heihin kaiken vimmani, tuhosin heidät vihani tulella. Minä annoin heille heidän tekojensa mukaan. Näin sanoo Herra Jumala.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jos Suomessa on paljon samanlaista kuin tuon ajan Isralissakin - samoin meidän silloin käy. Toivottavasti Ei.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Holokausti - eräs toteutunut ennustus!
5
421
Vastaukset
- Jooooooo
Israelilaisilla ei ole omaa maata, he ovat jokaisessa ilmansuunnassa, kiertävää heimoa, kuten Jumalan asettama kirous kertoo, he eivät tiedä mistä tulevat ja keitä ovat.
- ex.ev.lut.
katolisen kirkon ja Lutherin oppien mukaan.Juutalaistuho oli kristitty projekti josta vastuuseen ovat joutuneet vain natsit.Katolinen kirkko teki yhteistyötä natsien kanssa.Luther kirjassaan "Juutalaisista ja heidän valheistaan" yllyttää kristittyjä maanmiehiään tuhoamaan juutalaiset.Kysymys siis ei ole jumalan kirouksesta vaan kristittyjen kirouksesta.Olisikin jo aika valtiotasolla kieltää kristinoppi vaarallisena ideologiana
ja lopettaa kirkkojen toiminta vankeuden uhalla. - Pastori?
ex.ev.lut. kirjoitti:
katolisen kirkon ja Lutherin oppien mukaan.Juutalaistuho oli kristitty projekti josta vastuuseen ovat joutuneet vain natsit.Katolinen kirkko teki yhteistyötä natsien kanssa.Luther kirjassaan "Juutalaisista ja heidän valheistaan" yllyttää kristittyjä maanmiehiään tuhoamaan juutalaiset.Kysymys siis ei ole jumalan kirouksesta vaan kristittyjen kirouksesta.Olisikin jo aika valtiotasolla kieltää kristinoppi vaarallisena ideologiana
ja lopettaa kirkkojen toiminta vankeuden uhalla.Kirkko ideani on hyvä ja Jumaan tarkoittama.
Valitettavasti kirko johto on usein ollut "syntistä" ja korruptoitunutta.
Ja maallinen valta sitä aina ollut vielä enemmän, joten ei sen puoleen kääntyminen välttämättä mikään "autuus" ole ollut, vaikka niin on käynytkin. - Pastori?
Pastori? kirjoitti:
Kirkko ideani on hyvä ja Jumaan tarkoittama.
Valitettavasti kirko johto on usein ollut "syntistä" ja korruptoitunutta.
Ja maallinen valta sitä aina ollut vielä enemmän, joten ei sen puoleen kääntyminen välttämättä mikään "autuus" ole ollut, vaikka niin on käynytkin.Olipas monta kirjoitusvirhettä, näppis ei aina pysy ajatuksen perässä.
Kirkko ideana on hyvä ja Jumalan tarkoittama.
Valitettavasti kirkon johto on usein ollut "syntistä" ja korruptoitunutta.
Ja maallinen valta sitä aina ollut vielä enemmän, joten ei sen puoleen kääntyminen välttämättä mikään "autuus" ole ollut -tai tule olemaan, vaikka niin on käynytkin. - Pastori?
Koska eivät ymmärtäneet eivätkä noudattaneet Mooseksen lakia. Tästä KAIKKI profeetat enempi tai vähempi Israeliaan syyttivät.
Israelilaisilla oli aina alussa halua kyllä SURMATA synnintekijöitä, mutta jos tekivät sen aina TAPPAMALLA se jo itsessään rikkoi noiden "lynkkaajienkin" suhteen aina 5. käskyä.
Surmaaminen ei ole samaa kuin kylmäverinen tappaminen, vaikkapa sitä aina sen synonyyminä on pidetty. Hiukan parempi sana pitäisi olla käännöksessä, ehdottaisin sanaa "kuolettaminen".
Kuoletetaan synnintekijät, se tarkoittaisi, että vaadittaisiin heitä tekemään ITSE SYNTINSÄ olemattomaksi, niin itse äijää ei pahan rikoksensa takia tarvitse "surmata ja tappaa"! Suomalaisista "pelastuneista" esimerkkinä Kyösti Erkinkorpi, joka oli monesta väkivaltarikoksesta syytetty ja tuomittu, mutta Jeesus antoi uuden alun, ja mies todella kykeni karsimaan pois vääriä taipumuksiaan!
Helposti nykyaikana hihhulipastorit saarnaavat HIMOJEN syntisyyttä, mutta se on vasta ovi syntiin, kuten Jaakob kirjeessään kertoi: "Kun himo tulee raskaaksi, se synnyttää synnin, ja kun synti - se synnyttää kuoleman!". Paavali pitää himoja luonnollisina tarpeina, joiden KIELTÄMINEN ainoastaan YLPEYTTÄ kasvattaa, joka sekin on Jumalalle kauhistus, koska ei tuollaisella ylpeydellä(pelkkien tapojen noudattaminen) ole syytä olla ylpeä.
Tietenkin on hiukan naiivia olla omaan epäonnistuneeseen elämäänsä niin kiintynyt, ettei voisi haluta KOKONAAN uutta alkua tullessaan kokonaan SURMATUKSI JA TAPETUKSI, vaikkapa sen Mooseksen lain takia. Inkarnaation olettaisin kuitnkin kohtaavan jokaista, joka jostain syystä on epäonnistunut valinnoissaan niin pahasti, että on tehnyt "kuolemansynnin". Jeesus tosin sanoo korjaavansa tuollaisetkin elämät jo ihmisen eläessä, uskokaamme siis häneen, niin turhia oikeus-murhia ei maailmassa enää nähdä, edes Mooseksen lain noudattamisen merkeissä. Muttei myöskään liikaa nussintaa ja äpärälapsia, josta Ilmestyskirja "Isebelin palvojia" syytti ja tuomitsi hänet.
En usko sellaiseen vapauteen uskon asioissa, ETTÄ MITÄ TAHANSA SAA USKOA!
Tai tietenkin "saa", mutta pitäisi tiedostaa, että pahoista uskomuksista aina seuraa RANGAISTUS!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944791Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353076Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k532995Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281551Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471199
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781001Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52989Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981