Jeesusta kylkeen. Pyhä vai paha keihäs?

Veijonen

PYHÄN JA EPÄPYHÄN KEIHÄÄN TARINAT JATKUVAT

2000 09/11 ] 2004 03/11 ] 2007 09/11 [ 2011 03/11 [ 2014 09/11


Pyhä keihäs näytti, miten Epäpyhä keihäs iskee 3,5 vuoden välein.


Teos "The Spear of Destiny" oli suomennettu ja julkaistu otsikolla "Pyhä keihäs" (Gummerus). Trevor Ravenscroftiltä on ilmestynyt jatkoa vuoden 1972 teokseensa otsikolla: "The Mark of the Beast: The Continuing Story of the Spear of Destiny", suomeksi: "Pedon merkki. Jatkoa Kohtalon keihään tarinaan". Destiny on suomeksi kohtalo, eikä Hitlerin havittelema keihäs todellakaan ollut pyhä. Sillähän Pyhää Kristusta oli kylkeen pistetty. Termiä Epäpyhä keihäs siitä sopii käyttää. Siihen viittaa kohtalon keihään jatkotarinakin. Peto on kiinnostunut Epäpyhästä keihäästä vielä viimeisenkin Hitlerin, viimeisen suuren Antikristuksen aikana. Jos Trevor Ravenscroftin kertoman keihästarinan jatkoa julkaistaan suomeksi, sopii puhua Epäpyhän keihään tarinan lopusta. PYHÄN KEIHÄÄN OMISTAJAN KIRJOITUKSENI KERTOVAT TARINAA PYHÄSTÄ KEIHÄÄSTÄ!

Trevor Ravenscroftin "Pyhä keihäs" otsikolla julkaistun teoksen kannessakin annetaan ymmärtää: KENELLÄ PYHÄ KEIHÄS ON, HÄN HALLITSEE MAAILMAA. Ei lainkaan vähäpätöinen seikka, että maailman pahat johtomiehet ovat tavoitelleet keihästä, jolla roomalainen sotamies pisti Kristusta kylkeen. Eivät he pidäkään Pyhänä Kristusta. Raamatun kertomuksista Kristusta keihäällä kylkeen pistämisestä jätetään yleensä kertomatta tämä: "Ellen näe hänen käsissään naulojen jälkiä ja pistä sormeani naulojen sijoihin ja pistä kättäni hänen kylkeensä, en minä usko." (Joh 20:25). Jeesus sanoi tuolle epäilevälle Tuomaalle: "Ojenna sormesi tänne ja katso minun käsiäni, ja ojenna kätesi ja pistä se minun kylkeeni, äläkä ole epäuskoinen, vaan uskovainen." (Joh 20:27). Maailman Hitlerit viimeiseen saakka -Saatanan poikia kun ovat - havittelevat itselleen Epäpyhää keihästä ja pyrkivät hävittämään sekä juutalaiset että Kristuksen seuraajat.
Pyhästä ja tuosta Epäpyhästä keihäästä on Suomessa kertonut vain internetosoite http://wwnet.fi/users/veijone/keihaspyha.htm. Siinä itse kirjoitin vuonna 2000. HV


EPÄPYHÄ KEIHÄS HALKAISEE PYHÄN MAAN
2000 09/11 ] 2004 03/11 ] 2007 09/11 [ 2011 03/11 [ 2014 09/11

Epäpyhä keihäs osui 11. 3. 2004 ennaltatiedetysti uuteen 911:iin. Mutta seuraavaksi Epäpyhä keihäs halkaisee koko Israelin Pyhän maan! Perkele on siitä mielissään! Saadaanhan sen johdosta Suomikin halkaistua Kymijoesta Ouluun. Valerauhanteon ajankohta on 11. 9. 2007. Jo vuonna 1988 Etelä-Saimaassa kirjoitin "Israelin maa jaetaan". 11. 1. 1989 Iltalehti etusivullaan uutisoi minusta: Mies Lappeenrannassa tietää: Arafat tuo maailmanlopun. Vuoden 1991 Pelastumisesi Sanakirjassa mainitsin, että siitä jakamisesta seuraa Jumalan tuomio. Samaa sanovat USA:n evankeliset kristityt nyt:
USA:N EVANKELISET KRISTITYT ovat ilmaisseet epäuskoisen hämmästyksensä Sharonin suunnitteleman Gazan alueen luovutuksen johdosta. Amerikkalaiset Turvallisen Israelin Puolesta (Americans for Safe Israel), juutalaisen aktivistijärjestön, joka taistelee kahden valtion periaatetta vastaan Israelin ja Palestiinan välisessä konfliktissa, puheenjohtaja Herbert Zweibon selittää, että Amerikan evankelisten kristittyjen tuki Israelille perustuu syvään vakaumukseen, että Jumalalla on liittosuhde Israelin kanssa, johon kuuluu juutalaisten paluu raamatulliseen kotimaahansa.
”Jos juutalaiset luopuvat omasta osastaan liittosopimusta, kristityt lopettavat Israelin tukemisen. Miksi he pitäisivät siitä kiinni, jos juutalaiset itse eivät niin tee?” sanoo Zweibon. Hänen mielestään, jonka hän sanoo edustavan myös kristittyjen kantaa, jos tiekartta toteutetaan, USA tulee näkemään ennen kokemattoman anti-semitismin nousun.
Tämä ja muita Israel tällä viikolla uutisia Antin kautta: israel040425.txt

VASTUSTAJAMME KATOAVAT EPÄPYHINI KEIHÄINEEN
Tarinaa siitä, miten Harri Veijosen Pyhä keihäs voitti kaikkien Hitlerien epäpyhät keihäät, kerrotaan tuhat vuotta. Epäpyhän keihään tarina päättyy nolosti. Niin uskollisesti kuin Hitler olikin turvautunut välineeseen, josta Paholainen hänelle opetti, että se keihäs on Pyhä, ajautui Hitler häviöön ja itsemurhaan. Viimeinen Hitler uskoo sitäkin lujemmin olevansa uuden valtakunnan luoja. "Ydinaseet poistetaan vuoteen 2000 mennessä", hän totesi taannoin. Lienee jo huomannut, että parin seitsemän vuoden mittainen siirtymäkausi tarvitaan. Niinkuin Reino Savola sivuillaan sanoo, valerauha hyvinkin tehdään seitsemäksi vuodeksi. Daniel 9:27 voidaan ymmärtää niin, vaikka käännösvaihtoehtoja löytyy. Eikä sitten syksystä 2007 menekään kuin kahden 3,5 vuoden mittainen siirtymäkausi niin ydinaseet on jo räjäytetty ja Epäpyhän keihään tarina ainakin ihailun kohteena päättyy viimeisen Antikristuksen myötä.
Raamattu opettaa seurakuntaa hakemaan lohdutusta siitä, että ylösoton päivä tulee (1 Tess 4:18). Olen saanut kyllikseni kristittyjen ja Israelin vainoamisesta maailmalla, mutta myös suomalaisten sortamisesta Suomessa ja kristittyjen sortamisesta "kristillisessä" maassamme. Lohduttaako minua tieto siitä, että syrjijämme ovat sellaisia kusipäitä, että ovat häviäjän keihäänsä valinneet? Liittyy se ylösoton tuloonkin nykyisen 3,5 vuotiskauden mentyä. HV

1

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jakob Filosofi

      Hän, joka Jeesusta pisti keihäällä (Gaius Cassius), tahtoi tällä teolla estää Jeesuksen luiden murskaamisen. Se oli hyvä, Jumalan tahdon mukainen teko. Tuo keihäs tuli Jeesuksen verestä pyhäksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3225
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3087
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2447
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      2180
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1903
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1800
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1616
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1405
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1290
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1132
    Aihe