Miten Wordissa saa kirjaimen yläpuolella olevan "alle"viivauksen?
alleviivaus, mutta ylös
aloittelija 1234
125168
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Miten tekstissä saa sidottua asioita toisiinsa? Esim. "Se ja se –kirja" menee rivin reunalla poikki vivan ja kirjan välistä. (Viiva jää ylemmälle riville, kirja siirtyy alemmalle.) Miten tämän voi estää?
Olen yrittänyt etsiä kumpaakin ongelmaa netin Word-oppaista, mutta en ole keksinyt oikeita hakusanoja. :(
on ohjetoiminto. Voit hakea vaikka sanalla yhdysmerkki....
Tässä 2003:n ohjeesta: 1. Napsauta paikkaa johon haluat lisätä sitovan yhdysmerkin. 2. Paina CTRL VAIHTO YHDYSMERKKI.
Lisää - Merkki - erikoismerkit saattaa olla apua tarjolla.
Samoin Ohjeessa haulla Pikanäppäimet...
Joo, tällainen versio siitä kirjaimen päälle tehtävästä yläviivasta: Piirtotyökaluista Piirrät viivan. Juu, täytyy zoomata näyttöä tosi isoksi, että osuu kohdalleen, ja vielä sitten viivan muotoiluista valittava oikea vaihtoehto esim. tekstin päällä.
ja kaiketi sinulla on nyt joku tietty merkki kyseessä esim. yläviivattu e tms. tietyn kielen juttu, noo, niitä taas löytyy juuri sieltä Lisää - Merkki Merkit -kohdasta.
Jos tekstissä lukee ”Se ja se –kirja”, olet antanut Wordin tehdä virheellisen ”korjauksen”. Korjaa virhe, ks.
http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/kielenopas/11.7.html
Täällä mainittu Wordin ns. sitova yhdysmerkki on kyllä Wordin sisällä toimiva tapa esittää yhdysmerkki, mutta kannattaa huomata, ettei se ole minkään standardin mukainen. Kun teksti siirretään toiseen ohjelmaan, esimerkiksi ladontaohjelmaan, voi mitä tahansa tapahtua.
http://www.wikihow.com/Overline-Characters-in-Microsoft-Word
käytetään kaavaeditoria. Mutta miten sitten kun kaavaeditorissa teksti on luonnostaan kursiivissa?
Ulkopuolisena kokeilin vain, en ole alkuperäinen kysyjä!
Hyvinkin monella tavalla. Se, mikä tapa on paras, riippuu siitä, mitä olet tekemässä, ja myös muun muassa siitä, minkä kirjaimen päälle haluat viivan (ja millaisen viivan). Avaisitko vähän?
Vanha ketju, mutta ongelma edelleen. Japaninkielessä ( kirjoitettaessa romanji-merkeillä...siis meikäläisin kirjaimin) pitkä vokaali merkitään viivalla vokaalin päällä, esim. lentoasema= kuukoo , Tokio = Tookyoo (luetaan tookjoo), mielellään ei kirjoiteta kahta vokaalia peräkkäin . Siis suora kirjaimen pituinen viiva ei espanjan nja aaltoviiva.
Tookyoo kuukoo Narita des.
Tuon merkin luultavasti saa jos vaihtaa länsieurooppalaisen merkistön sellaiseen itäeurooppalaiseen mistä löytyy latviankielen merkistö.
Latviassa on yhtenä merkkinä nimenomaan tasainen viiva vokaalin päällä joskus.
https://scratchpad.fandom.com/wiki/Character_Encoding_Recommendation_for_Languages
https://en.wikipedia.org/wiki/Latvian_orthography
Kyllä kai sen nyt Unicodella varmaankin myös saisi.
Sen merkin (päällyviivan) nimi näkyy muuten olevan macron (englanniksi).
k̅u̅k̅a̅ o̅s̅a̅a̅
k̄ūk̄ā ōs̄āā
k̶u̶k̶a̶ o̶s̶a̶a̶
k̲u̲k̲a̲ o̲s̲a̲a̲
k͇u͇k͇a͇ o͇s͇a͇a͇
k̺u̺k̺a̺ o̺s̺a̺a̺
k̅u̅k̅a̅ o̅s̅a̅a̅