Mikäs kiva yllätys odottaa työntekijää joka ajaa kännissä työsuhdeautollaan auton lunastuskuntoon? Vakuutushan ei korvaa juoppojen aikaansaannoksia..,.,tuleeko työntekijälle maksettavaksi koko auto ?
Humala/ ts-auto
8
1313
Vastaukset
- Looloa
Taitaa kuski olla itse vastuussa. Käytännön järjestelyistä en tiedä - ei ole kokemusta.
- jurrissa joo
tilanne on sama kuin jos kännipäissäs eli tuottamuksella hajoitat mitä tahansa muuta työantajan omaissuutta/ käyttöösi antamaa tavaraa, laitteita tms. Viskot vaikka kännysi ikkunasta alas, hypit mikrosi päällä, tyhjennät vaahtosammuttimen työhuoneeseesi tms.
Sinä korvaat jo ihan työsuhteesi säännösten perusteella - firmassa..
firmassa jos jää kiinni työsuhdeautolla kännissä ajaamisesta niin seuraa väistämättä potkut riippumatta siitä onko auto kolaroitu vai ei. Saat olla onnellinen jos saat pitää työpaikkasi ja selviäät pelkästään auton maksusta.
- Lurska
On hyvä käytäntö...niin se pitäs olla jokaisessa. Kenkää vaan, pistää miettimään noi rattijuopot mitä oikein tekivät...sakot ei riitä.
- Kiva..
Riippuu firmasta, mutta monessa tulee potkut, riippuen tietysti, oliko työtehtävissä, vai ei. Ainakin hoitoonohjaus.
Mutta vahingot joutuu joka tapauksessa maksamaan, koska vakuutus ei korvaa. Eli auton käypä arvo.- Naxos
Saako työnantaja tietoonsa että onnettomuus johtuikin rattijuoppoudesta ? Jos tekijä valehtelee että onnettomuus johtui ihan muusta...luulisi että jossain vaiheessa työntekijä jää kiinni. Firmahan hakee korvausta vakuutusyhtiöltä autostaan...luulisi että siinävaiheessa valheesta jääkin jo kiinni?
- Saa...
Naxos kirjoitti:
Saako työnantaja tietoonsa että onnettomuus johtuikin rattijuoppoudesta ? Jos tekijä valehtelee että onnettomuus johtui ihan muusta...luulisi että jossain vaiheessa työntekijä jää kiinni. Firmahan hakee korvausta vakuutusyhtiöltä autostaan...luulisi että siinävaiheessa valheesta jääkin jo kiinni?
Kyllähän se firma omistamastaan autosta tiedot saa. Tai jos ei ole omistaja, niin ainakin leesaaja.
- Lol34
Saa... kirjoitti:
Kyllähän se firma omistamastaan autosta tiedot saa. Tai jos ei ole omistaja, niin ainakin leesaaja.
..että eräs rattijuoppoudesta poliisille kiini jäänyt henkilö kusettaa työnantajaansa ettei kolarilla ollut tekemistä alkoholin kanssa...nyt työntekijälle tarjottiin toista autoa että voi hoitaa työmatkansa ja työtapaamiset...korttihan sillä lähti heti kuitenkin...aika pokkaa yrittää viimmeseen saakka valehdella ja ilmeisesti yrittää ajaa saamallaan autolla kunnes narahtaa...häpeän tunne on suuri ja näköjään kaikkensa ne tekee ettei totuus paljastu töissä, aika uskomatonta meininkiä...sanon vaan että ompahan ihmisellä suojatyöpaikka jos ei potkuja saa kun tästä valheesta kiinni jääpi...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512